Кърт Вонегът

  • 1 220
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 568
Заглавието на тази тема съвсем не е подходящо точно за този форум, но, повярвайте ми, написаното по-долу е именно за всички нас  Hug

Обръщение на Кърт Вонегът направено към абсолвентите на випуск 97 на MIT, USA
 
Дами и господа от випуск '97: Ползвайте плажно масло
 
Ако мога да ви дам само един съвет за бъдещето, той ще е за плажното масло. Ползата от него в дългосрочен план е доказана от учените, докато останалата част от моите съвети нямат по-реална основа от собствения ми лъкатушещ опит. Сега аз ще раздам тези съвети. Наслаждавайте се на силата и красотата на своята младост. О, няма значение. Вие няма да разберете силата и красотата на вашата младост докато не ги изгубите. Но, повярвайте ми, след 20 години, когато погледнете отново снимките си, ще си припомните по начин, който сега не можете да уловите, колко много възможности са лежали пред вас и колко прекрасно всъщност сте изглеждали. Не сте толкова дебели, колкото ви се струва. Не се безпокойте за бъдещето. Или се безпокойте, но знайте, че безпокойствието е толкова ефективно, колкото и опитът да се реши алгебрично уравнение чрез джвакане на дъвка. Истинските беди в живота ви ще дойдат от неща, които никога не са се появявали в обезпокоената ви глава, а ви заслепяват в 4 часа следобед на някой мързелив вторник. Всеки ден направете по нещо, което ви плаши. Пейте. Не бъдете безотговорни кам сърцата на другите хора. Не се свързвайте с хора, които са безотговорни кам вашето сърце. Не си губете времето за завист. Някога сте по-напред, друг път изоставате. Съзтезанието е дълго и накрая вие се съзтезавате само със самия себе си. Помнете похвалите, които получавате. Забравете обидите. Ако успеете да го направите, кажете ми как сте го постигнали. Пазете старите си любовни писма. Изхвърлете старите се банкови извлеченя. Протягайте се. Не се чувствайте виновни, ако не знаете какво желаете да направите с живота си. Най-интересните хора, които познавам, не са знаели на 22 години какво искат да правят с живота си. Някои от най-интересните 40-годишни хора, които познавам, още не знаят. Взимайте калций. Внимавайте за колената си. Ще ви липсват когато няма да са наред.
Може би ще се ожените, може би не. Може би ще имате деца, може би не. Може би ще сте разведени на 40, а може би ще танцувате патешкия танц на 75-тата годишнина от брака си. Каквото и да правите, не се възгордявайте много, нито се ругайте. Избраните от вас решеня са наполовина резултат от късмета. Което е валидно и за всички останали. Наслаждавайте се на тялото си. Използвайте го по всевъзможни  начини. Не се безпокойте от начина, както и от това, какво другите мислят за него. Тялото ви е най-страхотния инструмент, който някога сте имали. Танцувайте, даже и ако нямате къде да го правите, освен в дневната. Четете упатванята, даже и ако не ги спазвате. Не четете списания за красота. Те само ще ви накарат да се чувствате грозни.
Старайте се да опознаете родителите си. Не знаете кога ще си отидат. Бъдете мили с хората от вашето поколение. Те са най-добрата ви връзка с вашето минало и са вероятно хората, които ще са до вас и за в бъдеще.
Помнете, че приятелите идват и си отиват, но на малко от тях трябва да държите. Работете здраво, за да преодолеете разстоянията в географскя смисъл и в начина на живот, защото колкото повече остарявате, толкова повече са ви необходими хората, които са ви познавали, когато сте били млади. Поживейте в Ню Йорк, но го напуснете преди да ви е направил прекалено твърди. Поживейте в Северна Калифорня, но я напуснете, преди да ви направи твърде меки. Пътувайте. Приемете някои вечни истини: цените ще растат, политиците ще флиртуват. Вие също ще остареете. И когато това стане, ще си въобразявате, че когато сте били млади цените са били умерени, политиците честни, а децата са уважавали родителите си.Уважавайте родителите си. Не очаквайте друг да ви поддържа. Може би притежавате фонд. Или имате заможен сапруг(а). Но никога не знаете кога те могат да изчезнат. Не цапотете тварде косата си или на 40 тя ще изглежда като на 85. Внимавайте със съветите, които възприемате, но бадете търпеливи с тези, които ви ги дават.
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и го възстановиш за повече, отколкото струва.
Но вярвайте ми за плажното масло.


# 1
# 2
  • Мнения: 1 568
Ами да! За съжаление!

Мен лично ме фрапира съвета за списанията за красота. Онзи ден си купих едно Beаuty и полудях!

# 3
  • Мнения: 1 114
Браво! Къде го намери това? Мисля, че го бях чела преди няколко години.

# 4
  • Мнения: 2 125
Това ми хареса: "Не бъдете безотговорни кам сърцата на другите хора. Не се свързвайте с хора, които са безотговорни кам вашето сърце."

  202uu

# 5
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
преди години го слушах някъде на английски, но не мога да се сетя къде....
много е прав! живота е по-щастлив, когато го живеем с отворени за Реалността о4и.  знаем си мястото и възможностите.

# 6
  • Мнения: 9 063
Това му изказване го има и под формата на песен : Baz Luhrmann - Sunscreen  Wink

# 7
  • Мнения: 1 568
Ето го на английски:

http://www.wesselenyi.com/speech.htm

# 8
  • Мнения: 6 164
Имаше и песен с този текст! Sunglasses Всъщност само говорене на фона на музиката.
По MTV съм я гледала - "Wear sunscreen"...  С едно весело клипче... Thinking

# 9
  • Мнения: 843
Бах го забравила това.., ей  няма да престане да ме възхищава, този човек,  ей..Simple Smile

   Отивам да се порадвам на тялото си:-))

# 10
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Това му изказване го има и под формата на песен : Baz Luhrmann - Sunscreen  Wink

а, ето къде съм го 4увала  Embarassed Mr. Green

# 11
  • Мнения: 2 922
Ей много ми хареса!
Мерси, Смайли!   bouquet

# 12
  • Мнения: 355
Oбичам го тоя човек, ей!
It made my day....
много пъти вече

# 13
  • София
  • Мнения: 39 711
Прав е човека. Хубаво е някой да ни напомня това, което забравяме.

# 14
Не бих искал да ви развалям настроението, но пробвахте ли с идеята, че това не е негово?

Общи условия

Активация на акаунт