Преодоляване на стеснителността на малки деца?

  • 740
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 032
Бихте ли ми препоръчали книга (на английски) с малко локуми за преодоляване на стеснителността на малки деца? В Амазон гледам един куп заглавия, не знам кои са "боза" и кои-смислени, та искам да питам за препоръка, може някой да е чел нещо добро. (Питам в този под-форум, а не в Нашите деца, за да може да е книга, която мога да купя оттук).
Мерси.

(ПС. Питам, защото забелязвам как Калина, която иначе бъбри непрекъснато, когато е около  нас, като попадне в ситуация с нови хора, не само че мълчи като пукал, ами и като я питат директно нещо, или не отговаря или изважда най-тънкият гласец и промънква нещо едносрично.  Thinking)

Последна редакция: вт, 28 фев 2006, 00:22 от Алиса

# 1
  • Мнения: 1 238
Привет Алиса,

И на мене ми трябва такава книга! Самоче на български или на датски  Wink Wink Wink Wink

Исках само да споделя, че и аз имам подобен проблем ако не и много по-голям от твоя  Sad Sad Sad Sad
В къщи Оливия говори като водопад, повтаря всичко, вика, крещи...но появи ли се непознат човек млъква и не можеш и звуче да изкараш от нея. Така е за съжаление и в детската градина. Възпитателките казват, че изобщо не говори, цял ден мълчи и не казва абсолщтно нищо, даже и когато я попитат нещо. Хората съвсем сериозно ме попитаха дали умее да говори (на 2г. и 8 месеца е.) Сега искат да я слагат в група за деца с увреждания и бавно развиващи. Чакат да дойде някакъв логопед и психолог, които ще и направят специален тест и по този начин ще решат дали трябва да бъде в такава група. Незнам на базата на какво ще преценят нивото и тъй като аз съм 100 процента сигурна, че тя когато види непознатия логопед дори може и да ревне. Как да им докажа, че в къщи е противоположното??? Много е трудно...
Ако имаш някакви съвети, споделяй.  Hug Hug Hug Hug
А твоята девойка на колко е години?

# 2
  • Мнения: 1 017
момиЧета, книга не мога да ви препоръЧам, заЩото нямах време да потърся. И Ще ви кажа само кратиЧко приЧината.

Гого имаШе такъв период, за няколко месеца. ГледаШе хората, които се опитваха да го прикоткат недоверЧиво, не отговаряШе, криеШе се буквално зад гърба ми. Тъкмо се Чудех и притеснявах да не съм му повлияла по някакъв наЧин (оставих го за дълъг период с моите родители, та все се обвинявах, Че Ще е несигурен, страхлив и проЧие). ИзЧаквах нетърпеливо да се промени (Четох само по нета, Че това е нормален период за децата между 2 и 3 год, а той беШе тоЧно на толкова)...Сега не мога да взема думата. Това поуките, Че когато възрастните говорят децата мълЧат (как съм мразела тази реплика на родителите ми, а сега аз я употребявам с пълна сила  Rolling Eyes) не важи  Flutter И на англ. се намесва, и на бг ме апострофира...да е жив и здрав, ама понякога ми идва да го затворя в банята, за да има 5 мин. спокойствие  Grinning

Оли е тоЧно във тази възраст на осъзнаване и проуЧване на околните, на първите прояви на недоверие´към непознати..., а Калина?
Дано да не ви свуЧи офф топик репликата ми, само исках да ви успокоя   bouquet  bouquet  bouquet

# 3
  • Мнения: 314
Моят син има подобни периоди, дори на задължителния преглед на 3-годишна възраст, когато се оценява точно езиковото развитие не е казал и една дума, нито на шведски, нито на български. Ние обяснихме, че той всъщност може да отговори на въпросите и ни насочиха към психолог, който естествено каза, че това е нормално и ще премине. Мартин и до сега не поздравява и не винаги отговаря като го питат нещо (зависи много от човека който пита).
И аз не мога да препоръчам книга. Според мен добър съвет е по-често родителите да общуват с чужди или непознати хора  заедно с децата си, да канят приятели и т.н. – т.е. да дадат добър пример чрез поведението си. Важно е да не се прави голям проблем от това или проблемът да се “дедраматизира” както казват тук. Могат да се дават и малки задачки, с които детето може да се справи, от рода да поздрави някой, или да си купи само сладолед и пр.

# 4
  • Мнения: 1 238
Моят син има подобни периоди, дори на задължителния преглед на 3-годишна възраст, когато се оценява точно езиковото развитие не е казал и една дума, нито на шведски, нито на български. Ние обяснихме, че той всъщност може да отговори на въпросите и ни насочиха към психолог, който естествено каза, че това е нормално и ще премине. Мартин и до сега не поздравява и не винаги отговаря като го питат нещо (зависи много от човека който пита).
И аз не мога да препоръчам книга. Според мен добър съвет е по-често родителите да общуват с чужди или непознати хора  заедно с децата си, да канят приятели и т.н. – т.е. да дадат добър пример чрез поведението си. Важно е да не се прави голям проблем от това или проблемът да се “дедраматизира” както казват тук. Могат да се дават и малки задачки, с които детето може да се справи, от рода да поздрави някой, или да си купи само сладолед и пр.


Да добавя само, че Оливия се среща с много хора. У нас често идват комшийчетата, други приятелки с децата си, ние ходим от време на време на гости и тн. Не сме чак толкова изолирани. А на ясла ходи от 11 месечна. До вчера на гости ни бяха дядо и и баба и. Еми и на тях не говори. Нито дума. Дори като си тръгнаха и ЧАО не пожела да им каже. Всъщност чак когато си отидоха тя каза Чао дядо! Но кел файда, човека си беше отишъл, иди му разправяй, че Оливия каза Чао. Незнам какъв е тоя срам и тая стеснителност.......от къде идват? Като беше бебе беше толкова отворена и не плачеше ако някой я вземе и все се усмихваше на всички. Какво му стана изведнъж на това човече? Само с мен и с баща си говори.

# 5
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
моми4ета, защо си тормозите децата и едва ли не оставяте други да решават добре ли са или не newsm78, ами оставете ги за приемат хората така, както те смятат за добре, малки са и вие сте примерът им -ако вие не умеете да общувате добронамерено с другите , децата ви  копират напълно. аз гледам как говори беба по гсм- ами като дърто, с примлясвания, с хм и така нататък и се кара както го правят другите с нея. Thinkingза да общуват  трябва да ги събирате не навън, а в къщи на тяхна територия с деца и хора , които са ви приятели.ина4е те се страхуват да се отпуснат, и се иска от страна на другите правилно да се подходи да ги подкупят с нещо като предмет или разказ и тн, само ако се 4увства на свои води, то след кратко оглеждане по4ва да се зака4а, да иска да пипне другите да им каже нещо да търси вниманието. ами линда си е то4но като вашите деца , не приема веднага никого даже баба си не я харесва, 4е и дава нотации.а и децата усещат хората, има такива , при които седи и такива от които се крие.не знам дали съм ви била полезна, но е период и минава.а как са като са навън с други деца на пясъка или люлките, пак такива ли са или стават социални и си играят заедно? Peace

# 6
  • Мнения: 2 032
Tornerosse, Калина ще навърши 3 години другият месец.
Marsy, не я тормозя, напротив, искам да е едно уверено и спокойно дете, и да няма проблеми с общуването: ако не е така, шансовете по-късно тя да се тормози или нея да тормозят са по-големи.

На всичкото отгоре, тук за някои училища ги интервюират, когато са на 3 години: сега есента може да има такива "изпити" ако решим да кандидатстваме. Ако мълчи срамежливо, доникъде няма да стигне.

Аз все пак ще се разровя, и като докопам някоя свястна книга изсред многото боза, ще кажа.

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Алиса, освен по звездичките и коментарите в сайта да решиш коя е най-добра  newsm78
И ние имахме такъв период на срамежливост  Laughing Криеше се зад краката ми. Баща му точно тогава отиде да работи в Африка и като се върна моят хоп зад крака ми и го гледа подозрително  Mr. Green
После към 5 год мина през период, когато говореше с всеки непознат, който му се усмихне. Разправяше какви ли не подробности от личния ни живот  ooooh! Голяма досада беше, а аз се червях.
В момента сме някъде по средата. Чакам следващия етап от развитието му  Whistling

# 8
  • Мнения: 1 363
Алиса, защо не провериш във вашата библиотека какви книги предлагат? Confused
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3004490.stm

Shyness in children
Малко по - надолу в списъка има линк към типс как да се насърчават по -срамежливи деца.

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 14:42 от miravmbd

Общи условия

Активация на акаунт