За витамин Д и кърменето?

  • 1 299
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 498
Ами аз доколкото разбирам на изключително кърмените бебета не трябва да се дава допълнително вит.Д- може да ме поправите ако не съм схванала точно...
защото аз самата съм кърмена до малко повече от годинка и майка ми не ми давала витамин Д и съм лекувана от сериозен рахит
Та се чудя сега да го давам ли аз този вигантол.. какво да правя Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 35 892
аз давах до към третия месец, сега непрекъснато забравям
фонтанелата е затворена вече, даже се чудех не е ли рано  Thinking

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз лично не съм давала изобщо вит.Д на дребната. При правилен режим на отглеждане (кърменето има много малко общо в случая) няма как да възникне недостатъчност на вит.Д.
Ето тук има много подробно и достоверно инфо за вит.Д при кърмачетата:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html

# 3
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
ами аз давам,защото сме и зимни бебета и просто няма достатъчно слънце,че да може самичка да си го абсорбира а това че от време на време си правиме слънчеви бани на зад прозореца не е същото...ето прочети и това тук
ето и още нещо за  Витамин D
--------------------------------------------------------------------------------
(Калциферол, Виостерол, Ергостерол, "Слънчев витамин")
Разтворим в мазнини. Идва от слънчевата светлина или от храната. Ултравиолетовите лъчи оказват въздействие върху мазнините на кожата, произвеждащи този витамин, който след това се поема в тялото. При перорален прием витамин D се абсорбира заедно с мазнините през чревните стени. Смогът пречи на продуциращите витамин D слънчеви лъчи. Слънчевият загар спира производството на витамин D чрез кожата.
Полезни ефекти: Допринася за правилното оползотворяване на калция и фосфора. Необходим е за здравината накостите и зъбите. В комбинация с витамин А и С може да помогне за предпазване от настинки. Стимулира лечението на конюнктивит, както и асимилирането на витамин А .
Болести при недостиг: Рахит, тежки форми на загниване на зъбите, остеомалация (размекване на костната тъкан), сенилна (старческа) остеопороза.
Естествени източници: Рибено масло, сардина, херинга, сьомга, риба тон, мляко и млечни продукти.
Токсичност: Признаците за токсичност са необичайна жажда, възпаление на очите, сърбеж по кожата, повръщане, диария, анормално отлагане на калций по стените на кръвоносните съдове, черния дроб, белите дробове, бъбреците и стомаха.
Врагове: Минерални масла, смог.
Съвети: Градските жители, особено обитаващите зони с висока плътност на смога трябва да увеличат приема на витамин D. Хора, чиито облекло или начин на живот ги държат далеч от слънчева светлина се нуждаят от по-голямо количество витамин D. На деца, които не пият мляко, обогатено с витамин D е необходимо да се дава повече от витамина. Действа оптимално в комбинация с витамини А, С, холин, калций и фосфор.

# 4
  • Мнения: 1 382
Аз също давам засега,мисля от април да го спра  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 507
На каката и давах от 40 ден докато навърши годинка- в началото на юни. На бебо мисля да му го спра по същото време.

# 6
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Ами аз доколкото разбирам на изключително кърмените бебета не трябва да се дава допълнително вит.Д...

Зависи... Трябва да я има слънчевата светлина все пак. Аз давам витамин Д (както и всички майки тук), но пък и живея доста  на север, където има дни от  зимата, в които денят трае от по 3-4 часа....

# 7
  • Мнения: 1 559
   Ние сме преполовили втора опаковка вит Д (давам по 2 капки сутрин, ама напоследък не редовно) и мислех вече да му го спра на дребното Thinking Пък и на листовката пише,че са препоръчителни две опаковки през първата година на бебето за профилактика (профилактика според мен означава по-голяма доза от тази, от която организмът евентуално се нуждае) . Ние всеки ден сме навън (поне по час-два, а при хубаво време и по 4-5), фонтанелата ни почти е затворена...
  Днес бяхме на консултация и споделям горенаписаното с педката, а тя :"Ама как така сте мислела да му спрете вигантола на детето? Трябва да продължите по 2 капки поне до юни. После ще преценим по колко." #Crazy
   Вече сме 10 кила (само на кърма - да използвам повода да се изфукам Laughing)...дали заради това педката настоява за тоя Вигантол? newsm78
  Тва с вит. Д-то май е практика само в Бг или...го има и нейде другаде? Thinking

# 8
  • Мнения: 2 959
Аз все още давам Вит. Д, това е единств. вит. които съм й давала. Давам й го защото тук го препоръчват за кърмените бебета, а и слънцето е много ограничено.

# 9
  • Мнения: 112
Здравейте , мами
Аз съм в германия,
По указания на лакарите тук се дава D - Fluoretten - това е Вит Д +Флуор
На хапченца е и се слага в бузката на бебо и се  разтваря само в устата докато суче.
Дава се след десети ден до 1 годинка

# 10
  • Мнения: 1 215

Тукашните лекари препоръчват на изключително кърмените бебета да се дава дневна доза от 400 I.U. витамин Д от раждането до момента, в който детето не пие по 2 чаши пълномаслено краве мляко на ден.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Миналата година го спрях април.После ноември-декември пак почнах.Сега все още давам, но напролет окончателно ще спра.

# 12
  • Мнения: 250
аз също не съм давала вит.Д и сме нямали проблем, но но съпруга ми сестрата даваха и детето пак направи рахит.

# 13
  • Мнения: 1 878
Ние го пием много рядко - когато мама се сети, а тя......... Embarassed, но се надявам да не развием рахит заради това  Thinking все пак ходим на слънце веднага щом го видим  Thinking.

# 14
  • Мнения: 3 591
Аз не съм давала на големия, не мисля и сега да давам. Тук на кърмените бебета не се препоръчва- нали първото мляко съдържа достатъчно.

Общи условия

Активация на акаунт