Въпрос относно погачата ....

  • 1 869
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 210
Момичета,
предстои да правим погача на нашата бомбонка. Та докато правех списъка с гостенките, се чудех защо жените, присъстващи на погачата трябва да са нечетен брой /така съм чувала, но не си спомням от кого/?

Вие чували ли сте такова нещо и какво е обяснението?

# 1
  • Мнения: 3 929
Мисля, че не е нужно да са нечетен брой. Моята свекърва организира събитието, но не ми е споменавала такова нещо, а тя е човек, който силно спазва традициите. Когато ние провихме погачата, бяхме 7 жени, с мен, но не сме броили, за да са нечетно число.

# 2
  • Мнения: 5 103
Ако позволиш да ползвам темата ти за няколко въпроса относно погачата:)
-може ли да име деца/ ако да имали значение дали са момчета или момичета/???

# 3
  • Мнения: 3 929
Да, по-добре е да има и деца, без значение колко и от какъв пол. На мен свекито ми каза, че се канят жени и деца. Може да са разни суеверия, но нищо не ми пречеше да спазя подобна традиция - по-весело е.

# 4
  • Мнения: 107
Не съм чувала за подобно нещо! Знам, че трябва да са само жени и гозбите да са само сладки! Макар че някои слагат и солени работи, ти ще си решиш това!
За деца - да може, наистина е по-весело!

# 5
  • Мнения: 445
Не съм чувала подобно нещо. На питката на Мартин бяха жени и деца, но не съм ги броила.

# 6
  • Мнения: 361
Здравей за броя на гостите за първий път чувам,но за това че трябва да са само жени и дечицата да са момиченца е така ,макара на погачата на Елена имаше момченца,важното е да се забавлявате ,а другото както прецениш Peace

# 7
  • Мнения: 210
Благодаря, момичета!

Възмможно е и аз да съм се объркала - например, може нечетният брой да се отнася не за гостите, а за ястията (както на Бъдни вечер) newsm78

А дали дечицата може и да са момченца??? Или много се втелясвам?

# 8
  • Мнения: 5 103
Мнпгп благодаря за отговорите относно децата  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 3 679
Да, може да са момченца - щом са деца  Simple Smile
Весело изкарване на погачата.

# 10
  • Мнения: 3 216
Аз много се извинявам ,че се намесвам в чужда тема Embarassed,но ми стана интересно.Какво е това ПОГАЧА?

# 11
  • Мнения: 2 271
E ти ме разби! Shocked
Прави се преди детето де навърши 40 дни.Канят се само жени и деца.Бройката няма значение.Поднася се с мед и други сладки гозби.Питката се чупи върху главите на майката и дето(покрити с кърпа).После в кърпата всеки поставя книжни пари.След това тя се завързава,но не много стегнато,за да не е стиснато детето и се поставя на високо.Накрая всяка жена дава подаръци за детето.
Нещо подобно на "бебешкия душ"-преди раждането на детето в САЩ,Канада и др.

# 12
  • Мнения: 577
и между другото да вметна че има и такова поверие че което момиче първо си тръгне от погачата,тя е следващата майка smile3508

# 13
  • Мнения: 3 216
А това нещо майката ли трябва да си го организира или някоя баба?Или няма значение?

Извинявам се за вьпросите може да ви се сторят глупави,но никога не сьм присьствала,нито сьм чувала за подобно нещо. Embarassed

# 14
Само преди две седмици правехме Погача на моя втори племенник.
Суеверна, но въпреки всичко приятна традиция. Simple Smile
Канят се само жени и деца - може и момченца, може и момиченца. Бройката на гостите е без значение, трябва да си тръгнат преди залез слънце (не успях да разбера защо?).
Питата се замесва от младо момиче, което да не е бременно и омъжено ( тук, просветените, споделиха мнение, че в питата не трябвало да се слага мая, за да не се напукват петите на бебето  newsm78 )
На масата се слагат всякакви ястия, но трябва да преобладават сладките, за да е сладък живота на бебето.
Питата се разчупва над главите на майката и бебето, като кърпата се държи по възможност също от девойки. Всеки дава пари, поставяйки ги в кърпата, която се завръзва, но не стегнато, за да не е стиснато бебето.
А какви други чудати привички се чуха.... Интересна беше, че колкото по-рано се направила питата, толкова по-рано ще се ожени и съответно, колкото по-късно се прави, толкова по-възрастен ще се ожени.
Общо взето веселба и смях цари през цялото време  Wink

Общи условия

Активация на акаунт