ХОРМОНИ - в кой ден от цикъла се изследват

  • 68 453
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 391
Можете ли да ми кажете ако знаете, в кой ден трябва да изследвам

Пролактин?
Прогестерон?
Тестостерон?
FSH

Имам поликистозни яйчници, и искаме да изследваме пролактина, защото преди съм имала такъв проблем с малко над нормата пролактин.

Отделно и другите хормони явно могат да не са в ред?
Трябва ли да изследвам LH?

Гинеколожката ми каза да ги изследвам в средата на цикъла всичките  newsm78 #Crazy, аз бая се зачудих, защото преди са ми изследвани в 3-5 ден от цикъла

Ама тя казва - ами то пише референтните стойности за различните фази от цикъла в лабораторията, така че нямало значение???

И имате ли предвид добри гинеколози, които да работят с направления, за да я сменя, ако не е достатъчно компетентна?
И съответно ако ми се наложи ендокринолог да ми препоръчате!
Благодаря предварително!   bouquet

# 1
  • Враца
  • Мнения: 5 197
както ти казах и в онази тема стандартно е LH, ФСХ да се изследват 3-5 ден от цикъла
Мисля за пролактина и тестостерона няма определен ден, затова можеш и тях тогава да минеш с едно бодване.
За пролактин е добре да полежиш преди изследването, да не са докосвани гъдрдите този ден.
За прогестерона -7 ден след овулация.
Съотношението LH/FSH е важно да се види, защото някои лекари по това се ориентират за ПКЯ, но при теб вече е диагностициран проблема.
Виж в зачатие и тук в Здравния справочник има добри ендокринолози препоръчани.

# 2
  • В красивите ми сбъднати мечти!
  • Мнения: 162
Копирам ти информация от предишна подобна тема :
LH+FSH+Prolactin+Estradiol+Teststoteron се правят от 3 до 5 ден на цикъла.
Пролактинът и тестостеронът може и по друго време, но да минеш с едно боцкане.
Прогестерон се прави 6-7 ден след овулацията.
Евентуално, по-натам се правят и ЛХ и Естрадиол до 36 часа преди овулацията при фоликул над 18 мм, но за това трябва фоликуметрия. Иначе не си струва.

# 3
  • Мнения: 1 391
Благодаря за информацията!

Бях видяла тази тема, но понеже изчетох доста тези дни,
видях че всъщност Пролактин трябва да се изследва при по-особени условия:

7 дни да не са били стимулирани гърдите, да сме се въздържали от секс,
да сме наспани и отпочинали преди вземането на пробата, и някъде прочетох че в клиниката на Щерев се взимала проба също от 3 до 5 ден за Пролактин...

излиза, че има значение кога се взима, и както беше писало едно момиче, заради неверно взети проби, са я лекували и тъпкали години наред с лекарства, а после се оказало, че ако не са спазвани горните неща, има възможност за отклонения в стойностите....

На мен досега са ми взимани 3 пъти хормонални изследвания, на 5те хормона и винаги е било в 3 до 5 ден.

Питам , защото сегашната гинеколожка ме ОЗАДАЧИ много, като каза че няма значение кога. Това ме наведе на мисълта, дали е особено компетентна и дали да не си направя аз все пак изследванията както си му е реда, а не да хвърлям 60лв на вятъра, да ми се окажат грешни резултатите , подвеждащи, да ми предпишат неправилно лечение и да си блъскам после главата.

Затова и пиша тук, за да предпазя и други момичета, от подобно невежество и безхаберие.

В крайна сметка, тя все още твърди , че мога да си взема пробата в средата на цикъла, но аз смятам на своя глава да отида в цибалаб и да си направя хормоните от 3 до 5 ден, и само Прогестерона да си пусна на 21 ден.
Така дори да реша да ида при друг лекар, ще си имам логични изследвания, а не да ми кажат - ама тия що са взимани в такива дни, за нищо не стават.

Преди бременността си имах проблеми малко с Пролактина, и пих Бромокриптин 3 месеца, по което време и забременях . Имам ПКЯ. И не зная дали лечението е помогнало на забременяването или не. Но като се замисля моя пролактин беше с малко над нормата, но е взиман ей така, по никое време и без никакви специални изисквания... и дали е бил верен, и дали не съм се тъпкала напразно с лекарства , не зная

но сега не ми се ще да става пак така.
По време на бременността, видях, колко некомпетентни са много от "медицинските" лица,  и изчетох сумати интернет публикации, за да успея да си изкарам нормална бременност, и да ми се случат всички необходими изследвания /които поликлинските гинеколози ми спестяваха/ и да родя секцио при свестен лекар - когото избрах оттук/
 Hug
И именно защото винаги Интернет форумите са ми били основния източник на информация, и винаги ми е помагало това обогатяване, отново я потърсих при вас!

ще се радвам, ако може още някой да ми сподели нещо за лечението си на ПКЯ, Пролактин и т.н.

# 4
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Благодаря за информацията!

Бях видяла тази тема, но понеже изчетох доста тези дни,
видях че всъщност Пролактин трябва да се изследва при по-особени условия:

7 дни да не са били стимулирани гърдите, да сме се въздържали от секс,
да сме наспани и отпочинали преди вземането на пробата, и някъде  т.н.

Е чак пък 7 дена #Crazy, много ми е интересно това  къде го прочете.За един ден съм съгласна, ама чак пък 7 някой се е олял ми се струва newsm78

Последна редакция: вт, 07 мар 2006, 14:14 от peta

# 5
Колибри,
задължително си изследвай кръвната захар. Припациенти с поликистоза в огромен % от случаите се оказват с инсулинова ресистентност. Аз съм в този %. Задължително го направи за да си спокойна, че не си предразположена към диабет. Стискам палци да ти няма нищо.

# 6
  • Мнения: 1 391
преди нова година ни правиха изследвания на кръвта от работата ми, и ми беше наред кръвната захар
и преди като сме правили изследвания е била в нормите
надявам се да нямам проблем с нея

# 7
На мен именно този форум ми помогна. Бях си направила изследвания за захар но не и за инсулина (оказа се че са различни изследвания) Със захарта всичко се оказа наред, но се оказа че имам инсулинова резистентност , т.е. предразположение пред Диабет от второ вид.
Радвам се че ти нямаш този проблем.
Много съм тъжна че всички се учим по пътя на грешките вместо лекарите да ни информират. Аз минах през 6 лекара за да науча нещата, които знам сега. Но съм изгубила 7 години, а може и да имаше вероятност по-рано да окажа влияние на гадната Поликистоза. Ама кой да ти каже "Пий Диане 35 и ще се оправиш", " Хормонални изследвания - не ти трябват, само се набутваш"...........
Добре че са тук маминките за да си помагаме.

# 8
  • Мнения: 1 391
Single,

много ти благодаря за отзивчивостта!  Hug

Как се изследва инсулин?
Преди да забременея ходих и при ендокринолог и ми изследваха FT5 и TH или нещо такова беше??  newsm78
Дали е това??

Някъде съм чувала, че тази захар, която се изследва обикновено в кръвта, не е точно това, което нас ни интересува.

Тогава ми бяха в ред тези изследвания, но дали са тези за които ти говориш, не зная.

Моля те, кажи ми какво помогна на теб, и как решаваш ти твоя проблем?
Също съм чувала че ПКЯ не се лекуват - така ли е?
И хубаво ли е да се борим все пак с проблема или да се оставим и да си живеем с това? Ще се задълбочава ли той, ако не се заемем с него???
При положение че искаме деца, е ясно че трябва да се прави нещо, аз също искам второ бебе.
Но ако вече не искаш примерно деца, трябва ли да продължиш лечението? Не са ми ясни тези неща?

# 9
  • Мнения: 384
ФСХ и естрогени се изследват на 3-5 ден
ЛХ и естрогени-на 12-14 ден,тогава имат пик.
Прогестерона-21-25 ден
тестостерон и дехидроепиандростеронсулфат-до 10-ти ден
пролактина-по всяко време,при спазените условия,които си написала по-горе.
За жени с поликистоза се  ПРЕДПОЛАГА,че имат инсулинова резистентност,така че не е задължително да се изследва.
Желая ти успех!

# 10
  • Мнения: 31
Момичета, а на кой ден се прави изследването за инсулинова резистентност и трябва ли да се спазят определени условия преди да се вземе кръв? Какво представлява изследването? Как може да се повлияе за преодоляване на този проблем? Ще следя темата, защото въпросите ми са много!

# 11
  • Враца
  • Мнения: 5 197
Едва ли има определен ден да се взема кръв за инсулин да се тества.
Попитай в лабораторията, в която ще првиш дали има изисквания, но според мен за да е реална картината не трябва да променяш начина си на живот

Общи условия

Активация на акаунт