ПОГАЧА-КОГА????преди 40 ден или след а може би на самия ден

  • 24 711
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 886
моля помагаите кога се пада погачата казват ми някои че на самия ден други след 40 ден а някои преди това савсем се объркаххххх.родени сме на 28.01 #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire #2gunfire newsm78 newsm78 newsm78на първото я направих на 38 ден Confused Confused Confused Shocked

# 1
  • София
  • Мнения: 2 901
Прави се около 40-тия ден, когато ти е удобно!

# 2
  • Мнения: 229
На самия ден се прави, но ако е през седмицата може и след това. Така е по обичай.

# 3
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Прави се неделята преди 40
А ако няма възможност неделята след 40по традиция е така, но избора е твой.....

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 6 904
На 40-тия,но при нас беше петък,та я правих на 42-рия неделя

# 5
  • София
  • Мнения: 2 967
След 40-ия ден няма смисъл да се прави. Ние я направихме малко преди това, защото другата неделя вече беше късно.

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
По възможност на самия 40-десети ден (тогава се и ходи на църква) е погачата Ако няма възможност след 40-я ден.

Но навсякъде традициите са различни. Аз така съм процедирала и с 2-те си деца по вътрешно усещане.

# 7
  • Мнения: 2 587
По възможност на самия 40-десети ден (тогава се и ходи на църква) е погачата Ако няма възможност след 40-я ден.

Но навсякъде традициите са различни.

И аз така знам.

# 8



погачата се прави до 40 ден и особено ако е момиче за да не остане стара мома.При момче може и на 40 ден,но не и след 40 ден.

# 9
  • Мнения: 3 164
Аз знам, че в неделята преди 40-я ден, а на 40-я ден  се ходи на чиста молитва.

# 10
  • Мнения: 1 214
До тук не прочетох някой да даде смислено обяснение защо се прави преди 40 дни.

Погача се прави  на 40 ден (ако е неделя ) или първата неделя след 4о-я ден.Прави се в неделя  защото сутрин рано се води бебето на църква.Попа чете молитва за здраве на майката и бебето.Преди 40-я ден майката не трябва да влиза в църквата.Мисля , че се казват мръсни дни.Погача се прави след 40 ден за бебето , защото преди това не го е имало, а помен се прави преди 40 ден , защото човека след това не го е имало.По същата причина не се празнува и рожден ден преди датата , нали така?

Последна редакция: вт, 07 мар 2006, 18:03 от PrincesaDundesa

# 11
  • София
  • Мнения: 1 324
По същия въпрос се обърнах към свещеника в кварталната църква. Каза ми, че на 40-я ден се чете молитва за здраве и пречистване на РОДИЛКАТА и толкоз, а пък гости можеш да си поканиш, когато искаш и да правиш погачи, пити и каквото си измислиш и те нямат нищо общо с църковните канони.

# 12
  • Мнения: 712
На 40-я ден се чете молитва за здраве в църквата и после се обикалят 3 къщи на гости. Аз направих погачата на 41-я ден, защото беше събота.
Прочети тук:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/155/60/

# 13
  • Мнения: 1 150
Аз знам че погача се прави неделята преди 40-тия ден.А на 40-тия се ходи на църква и се обикалят 3 къщи, май трябваше да ви посрещнат със сладко ако е момче и солено за момиче , нещо такова
Чувала съм че не се прави на 40-тия , защото се изнасят 40 на умрелите, но не ми е много ясно каква точно е връзката.

# 14
  • Мнения: 4 195
значи погачата не е обвързана с чистата молитва,която се чете на майката и детето на 40-я ден.тази молитва е задължителна да е на този ден.
а погачата е останала от бабите ни и целта и е да доийдат колкото се може пове4е жени(орисници) да орисат на добро детето и тн. така че се оправи около 40 ден но когато ти е удобно.............така знам

Общи условия

Активация на акаунт