лятната ваканция

  • 1 611
  • 35
  •   1
Отговори
Не знам дали мястото на постинга ми е тук, но да ви попитам: Какво ще правите с децата си през лятната ваканция /имам в предвид тези ,които нямат свободни баби/? Моето дете на 1 юни го гонят от детската градина/там е предучилищна/ и почти 3 месеца и половина е ваканция до започването на училище. Направо нямам идея какво да го правя толкова време. В блока имаме още едно семейство с 2 деца на същата възраст и си мислехме за една детегледачка да ги гледа общо и тримата - малко игра пред блока, да им сложи нещо за обяд и нещо да рисуват или гледат филмчета, докао се приберем от работа. Та дали някои ще е съгласен на такава отговорност за три деца и какво заплащане ще очаква?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Тъй като ние винаги сами сме се оправяли с мъжО за гледането на малките, този проблем за мен беше голям. Един ден обаче бях много щастлива, когато разбрах, че градините нямат право да изписват децата до последния ден (т.е. до 14.ІХ), особено ако се докаже, че родителите ходят на работа и нямат възрастни хора да ги гледат. Много се бях наточила на нашата градина, ако решат да ми обясняват как задължително децата се изписват на 1.VІ. Не ми се наложи да се карам, защото директорката много добре знаеше с кого си има работа. 90% от групата на синът ми бяха изписани по-рано, но тези като нас, които нямаше кой да ги гледа си останаха до последно там.
Всъщност не знам как стои въпроса ако детето е било записано само за предучилищната група. Ние си бяхме в градината от Ігрупа още.
Съветвам те да се обадиш в инспектората в града ви и да попиташ точно как стоят нещата. Но не мисля, че Наредбите за детските градини са различни за различните градове.
Успех в борбата и не си "оставяй магарето в калта"   bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
В Патиланци и към повечето детски клубови има летни градски детски лагери, но предполагам, че това е по-скъпия вариант.

# 3
Ами ние също сме от първа група там, но категорично ни заявиха,че след края на май,ще ни гонят.Това което казваш съм го чувала и от други родители в други градини,но за съжаление при нас не е така.Ще опитам да поговоря с директорката ни и учителките,но от сега си знам за отговора им.А патиланци ще е много скъпо предполагам,а няма да ми е удобно да го водя всяка сутрин,далече ми е,а нямам кола.

# 4
  • Мнения: 9 990
Въпреки, че ми е рано, но понеже и аз съм сама често си мисля за това и как ще се справя.Миналото лято ваканцията им беше дълга в яслата, а сборна група на яслени деца не направиха и се видях в приключение.Резултата беше-водене на дете на работа и после отпуск и болнични/фалшиви разбира се, нямах избор/После говорих с една приятелка-тя как се справя-записа детето на предучилищна в училището, където ще е 1 клас.Ако сте подали документи/незнам кога се прави за училище това, може би лятото?/ не е зле да провериш дали няма някаква занималня за подобни на вашия случай деца...Иначе-говори пак с директора на градината,очевидно си има някакъв правилник за изписването на деца и ако трябва настъпи.Успех.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 352
Да, голям проблем. Две лета бях по майчинство и си я гледах щерката, но това лято какво ще правя - идея си нямам. Още повече че сега трябва да мисля х 2. А това с Патилнаци за 2 деца хич, ама хич не се връзва.

# 6
Наистина си е голям проблем.Сега се рових из летните занимални, но са ужасно скъпи, поне за мен - от 180лв. нагоре. Не е добър вариант. Дано има нещо в държавното училище, както каза Пенелопа.Там ми е надеждата

# 7
  • София
  • Мнения: 39 711
Аз не работя. С Дияна ще се занимаваме в къщи - сами.
Миналата година имаше някакви занимания в София Ленд, но ги взимаха по-големи децата. За цени не знам. Но иначе заниманията бяха на 2рия етаж, до детския кът (където ги рисуват).

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Оставяла съм я сама у дома.

Вярно - не бе за цяло лято, но нейната съученичка беше сама 3м. у дома през деня. Липсва алтернатива при споменатото дете Confused

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 709
......Съветвам те да се обадиш в инспектората в града ви и да попиташ точно как стоят нещата. Но не мисля, че Наредбите за детските градини са различни за различните градове.
Успех в борбата и не си "оставяй магарето в калта"   bouquet

Това с изписването на децата през лятото го правят с цел да имат по-малко деца, за да може целия персонал да си използва отпуската точно през лятото. За съжаление нямам стационарен телефон, за да се обадя в тукашния инспекторат и да ти кажа как стоят точно нещата. Но съм сигурна в съществуването на тази Наредба. Имай предвид, че директорите и учителките от ДГ много се страхуват от натиск от инспекторатите, защото те всъщност са над тях и могат да ки наказват под една или друга форма. Няма от какво да се притесняваш - просто се обади и си търси правата!!!!!
Успех!  bouquet  bouquet  bouquet

# 10
  • Мнения: 27
Имам въпрос към Darusia.
Тъй като моето дете също е в предучилищна група и от сега ми правят намеци за изписване на 30.05.2006г., би ли ми казала нещо повече за Наредбите за ДГ/къде точно да прочета/?, за да мога като ходя да се карам да бъда по-убедителна.
Благодаря предварително.

# 11
  • Мнения: 93
Мами, току що прегледах в Аписа Наредбите - там няма нищо за отпуските и летните ваканции в детските градини. Имало е една Наредба №5, но тя е отменена. Има Наредба за яслите обаче, ако някой се интересува. Сега ще поровя в Инструкциите и Правилниците и ако открия нещо ще ви съобщя

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Говорих с една приятелка, която е детска учителка и тя твърди, че няма Наредба, която да регламентира крайния срок за пребиване на децата в детските градини. Но и тя каза, че това НЕ дава право на директорите да изписват децата от градината преди 14.ІХ.
Така, че и нейният съвет беше ако след разговор с директора на градината, в който се обясни как стоят нещата, все пак директора държи това дете да бъде изписано - тогава е достатъчно да се обадите в Районния инсперторат по образовението и да се потърси човека, който отговаря за градините. Това със сигурност има ефект и детето нямя да бъде изписано преди време.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 679
Има Наредба за яслите обаче, ако някой се интересува. Сега ще поровя в Инструкциите и Правилниците и ако открия нещо ще ви съобщя
Аз се интересувам

# 14
  • Мнения: 1 492
Darusia,благодаря за съвета, но след като това е практика на тази детска градина през всичките години досега, дали ще ми обърнат внимание? Дано стане, че е ужасен проблем

Общи условия

Активация на акаунт