Сина ми се е бил за спорта ...

  • 662
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 831
... решили с едно от децата от градината да видят кой е по-силен и се сбили Sad. Няма травми освен, че е обиден и засегнат. Загубил е двубоя, а другото дете после му викало "слабак, лайно и пишка"  Twisted Evil , стана ми много криво  Cry . Не показах пред Виктор тези си чувства и го посъветвах да яде повече за да стане по-силен и следващия път да си избере друг вид съревнование (да се състезават кой тича по-бързо, кой скача по-високо или кой ще се съблече по-бързо ...).
Разбирам че това е част от ежедневието при момчетата, че не бива да драматизирам излишно, но ми стана много мъчно за детето и се чудя дали реагирах правилно  newsm78 ?
Мъжа ми заяви, че за това догодина щял да го запише на карате, че никой да не можел да го бие  Rolling Eyes , защото за момчетата било много важно да не се чувстват слаби и да не можел всеки срещнат да ги бие. Това било важно за самочувствието им и оказвало влияние за цял живот.
Уффф, стана объркано ... но ми се иска да чуя мнението ви, момчешки майки какво правите в такива случаи, как повдигате самочувствието на децата си?

# 1
  • Мнения: 3 861
Аз съвет не мога да ти дам, но ситуацията е много кофти и ти съчувствам. За повдигането на самочувствието съм съгласна, трябва да се прави и може би мъжът ти е прав, но от друга страна си мисля дали това не би могло да провокира някаква агресивност в детето??? Незнам,но каквото и да решиш то ще бъде правилно за детето ти, целуни го от мен малкият герой

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Синковецът ми златен, когато беше в градината го съветвах ако някой го бие да се защитава, т.е. ако се налага да удря и той. Все пак е момче и трябва да се оправя в живота. Разбира се, учих го ако някой го закача (без да го удря), дразни или подобно да се обръща към госпожата. Но сега виждам, че май съм бъркала. Защото в училище дразгите са много повече и тъй като синът ми не е побойник (в смисъл, че не той започва да бие) като тръгне да се защитава госпожата вижда него и забележките са за него (в бележника вече няма място за забележки). Та, честно казано и аз не знам кое е правилното. Сигурна съм обаче за едно, че синът ми се оправя много добре в повечето ситуации и на мен не ми се е налагало да търся родители да ги питам защо са били сина ми, не са ме и търсили да ми казват, че моя е побойник...
Стана дълго и объркано, но споделям опита си, а ти реши дали ще ти е от полза. Но все пак съм на мнение, че момчетата трябва да се учат да се защитават сами и да се оправят в живота от малки.
Успех в решението!   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Смятам, че това което се е случило на момчето ти е до известна степен "полезно". Може би от тази случка трябва да извлечете положителни изводи, а именно че понякога може да се случи и нас да ни ступат, че не винаги можем да излезем победители, че винаги ще има някой, който е по-силен от нас. Но от това не бива да правим драми. Колко още има да се бие...

# 4
  • Мнения: 934
Ами, може и странно да ти се види, но погледни от положителната страна! Синът ти не е проявил жестокост или агресивност, а най-често са се разбрали с другото дете да видят кой е по-силен. Тоест разбират разликата между боя на игра и истинската агресия. Което според мен си е достойно за похвала. Трябва да го похвалиш, че не е наранил другото дете умишлено и наистина. Малко тъпо, че другият му се е подигравал, де. Лоша, нечестна постъпка. От това май боли повече. Ето, твоят син пак заслужава похвала, защото не се е държал така.
А те всъщност как са решили кой е победил?
Хубаво си му казала - да яде повече, да стане по-силен... може и малко упражнения!

# 5
  • Мнения: 7 831
Благодаря ви за отговорите, момичета  Simple Smile.
Разбирам , че това май е само началото, за това и толкова исках момичета  Wink.
Darusia, твоя син много прилича на моя малкия. Дани изобщо „не си оставя магаренцето в калта” дори използва сила за да постигне целите си  Simple Smile, това понякога ме кара да се червя по площадките, но от друга страна съм някак спокойна за него. Виктор обаче е много различен, той винаги е склопен да отстъпи, а това пък го кара да страда за това и него го мисля повече  Rolling Eyes  Sad.
Gercho, права си - "Това което не ни убива ни прави по-силни!".
Шемет, именно от обидите ме заболя  Sad.

# 6
  • Мнения: 3 405
Ами, може и странно да ти се види, но погледни от положителната страна! Синът ти не е проявил жестокост или агресивност, а най-често са се разбрали с другото дете да видят кой е по-силен. Тоест разбират разликата между боя на игра и истинската агресия. Което според мен си е достойно за похвала. Трябва да го похвалиш, че не е наранил другото дете умишлено и наистина. Малко тъпо, че другият му се е подигравал, де. Лоша, нечестна постъпка. От това май боли повече. Ето, твоят син пак заслужава похвала, защото не се е държал така.

И аз така мисля, но детето ми вчера се върна от занималня с ударена устна, одран по врата и с болка във врата отзад, защото друго момче го е стиснало силно. И всичко това за един следобед. И е потърпевш, защото другите решили да раздават правосъдие за някакви бисквити, кой бзел повече, кой не и т.н.
Казала съм му, че не одобрявам насилието във всичките му форми, но ми стана много болно.
Той не е посегнал, а се върна толкова наранен, не само физически Cry
Още не мога да си намеря място, толкова ми стана мъчно Cry
Ако си го беше върнал, сигурно щеше да му е улекнало и повече нямаше да го закачат. Как да решим въпроса веднъж завинаги и децата ни да не са нито жертви, нито насилници?

# 7
  • Мнения: 1 581
Според мъжа ми най-важното е да не съжалявам детето, когато някой му вземе играчката, удари го, избура го от пързалката, не иска да си играе с него, обиди го... Точно това правело от детето жертва, а не самата загуба.
Според мене да тренираш някакъв спорт или бойно изкуство е много полезно и не подтиква към агресия. Дава наистина самочувствие, а насилниците тормозят по-слабите и неуверените, жертвите.
Особено когато на децата им е интересно да се бият, по-добре да тренират нещо и да се бият спортно  Peace  И по-добре загубата да мотивира за повече упоритост и тренировка. Става въпрос за така наречената спортна злоба  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 57
Няма начин да не ти е мъчно, но няма за какво. Абсолютно нормално е да се сбият 2 момчета, за да видят кой е по-силен. Много правилно си му казала да се състезават за нещо друго. Можеш да му обясниш, че могат да се състезават кой е по-умен например, или по-добър:) за да не се травмира, също да му кажеш, че това може да е моментно, например, да е бил уморен...въпроса е да не приема идеята че по принцип е по-слаб, това наистина е важно за момчетата! Спомням си когато се случи същото с моя син в детската градина. И той сам каза, че иска да ходи на карате. Записахме го, после взе жълт колан...после сребърен медал...и накрая ...на последното състезание гледах как се отбранява и го бият и той не смее да удари...След състезанието каза че повече не иска да тренира, а беше тренирал 6 години!!! Много настоявах да продължи, но той каза "Не ме кефи,не мога да гледам някого и да го удрям" и толкова! Страх го е да удари просто, вече е на 13 и още е такъв...според мен опира до характер. Малкия ми син пък е съвсем различен, никаква такава амбиция няма в него да доказва че е силен, и това ме притеснява, според мен той е решил, че е слаб, защото е най-нисък в класа, и затова не проявява мерак да се пробва - заради страха от загубата. Обаче е бърз Grinning и се надбягва с децата, така че, споко, всяко човече си има нещо, в което да е по-добро от другите човечета Laughing но да не ти е мъчно  е сложна работа:)

# 9
  • Мнения: 3 491
А къде са учителките и как така ги оставят да се бият?  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 817
Напълно ти съчувствам - и аз имам момченце и ние сме попадали в подобни положения Embarassed
Било ми е на моменти много мъчно / особенно когато случката се разиграва пред мен на някоя детска площадка/ ,но съм стискала зъби и не съм се намесвала пряко / върлеки че понякога ми е идело да ударя шамар на някой- по -точно майката на другото дете защото седи като пън и ......../Много е неприятно ,но изглежда с момчетата е така........ Rolling Eyes
Имам племеник който е на 6 год и като се съберат с моя -4 годишен и редовно си "играят на бой" newsm78 #CrazyВинаги единя е губещ ,но то и в живота е така........ .По- добре от сега да свикват ,че не винаги се печели в каквото и да е.
А що до подигравките и други такива и мен много ме притесняват.По някога може да ти оставят комплекси за цял живот Sad
Но ти си постъпила много зряло и аз бих реагирала така Peace
А за каратето и моя мъж се е заканил от есента да ходи малкия та тайклоду ooooh! Thinking

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Ellypr, и аз съм била в твоето състояние, много боли. И аз се опитах да го успокоя с думи и наблегнах на факта, че по успех е много по-добър в училище от детето, с което се беше бил. Нашият татко затова ни записа на кикбокс. Гледаш ли колко са еднакви мъжете Wink Мисля, че тренировките пооправиха нещата. Пък и другото дете в момента ни е добър приятел  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 7 831
Благодаря ви за подкрепата момичета   bouquet .

И Вики май ще стане приятел с въпросното момченце  Simple Smile. Интересното  че той не възприема нещата чак толкова трагично, иска да ходи на градина и освен това в разказите му непрекъснатo фигурира съперника, но не говори за него с лошо.
Аз от своя страна се опитвам да крия чувства си. И да не го обременявам със страховете и мислите си.

Общи условия

Активация на акаунт