Страх от тъмното?

  • 442
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 809
Синът ми е на 2 години. Още от малък го привикнахме да заспива сам на загасено осветление. Добре ама от няколко седмици насам взе да плаче, като го слагам вечер и ми казва - "Мамо, не гаси". Реших, че се глези, и го оставих да плаче, с надеждата, че ще се откаже от плача. Вместо това, с всеки изминал ден, той плаче още по-дълго и силно. Вчера и онзи ден влязох и легнах при него. Моментално спира да плаче и заспива. Та се чудя правилно ли постъпвам, защото така със сигурност много бързо ще привикне към моето присъствие и после ще се видим в чудо. Същото си мисля и ако оставям светната лампата. Да лягам ли при него или да го оставям да плаче? Това някакъв период ли е или наистина го е страх? Помагайте!

# 1
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Явно детето е изплашено от нещо. В никакъв случай не го оставяй - не се притеснявай, че ще свикне така. Като се почувства спокоен, сам ще ти каже. Опитай да поговориш с него /знам, че е трудон/ и да разбереш какво го е изплашило.
Но не го оставяй сам в никакъв случай - той разчита на твоята подкрепа и опора.

# 2
  • Мнения: 98
Знам че при повечето деца има такъв период 2-3г,когато страховете се проявяват наи-силно ,трябва да бъдеш до него докато го преодолее.

# 3
  • Мнения: 115
и моят съвет е, не го оставяй сам.........Представи си какъв шок изживява детето........нещо е уплашено........а мама я няма, лампата не свети............Децата когато са малки имат нужда от нашето внимание и закрила..........и тогава трябва най-интензивно да я получават..........а после когато са готови те се учат на самостоятелност и самосъхранение.Тогава пък идва момента, когато ние родителите се чувстваме ненужни и пр, ревнуваме.Но това е друга тема!!!
Не се притеснявай - гушкайте се сега, че после..........няма много гушкане, особено при момченцата!!!
А това за по строгото възпитание........че се лигавело, как щяло да свикнело......и колко лошо било.......хич не слушай такива приказки от разни странични хора.......Майката знае кое е най-добро за детето си.........и тя има инстинкти как да действа в каквато и да е ситуация.......слушай сърцето си!!!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
В никакъв случай не го оставяй на тъмно сам щом се страхува. Оставяй му нощна лампа с притъмнена светлина. Или стой при него докато заспи.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
Изобщо не виждам за какво се колебаеш толкова. Нали не искаш детето ти да се изправи само пред страха си колкото и ирационален да ти се вижда той.

# 6
  • Мнения: 99
И ние имаме същият проблем в къщи, а нащият батко все пак е на 6г.Но това започна при нас по-късно,някъде около 3-4 г.Много сме говорили с него,че няма страшно, оставала съм го да плаче няколко пъти, но няма ефект и смисъл.И аз мислях,че е глезотия,но явно детето не се чъвства конфортно на тъмно. После оставях вратат открехната и светвах в коридора, сега от както сложих и малката да спи в детската стая имам оправдание да е тъмно заради бебето и той някакси го преудоля, само от време на време примрънка, но като му кажа "не може" се съгласява.Измисли някакъв варянт, нощна лампа, балконска лампа,нещо такова докато го преудолее.

# 7
  • Мнения: 809
Да дам отчет.
Вчера оставих да свети навън (живеем в къща с двор), та в стаята му беше що-годе светло, а и от снега навън допълнително влизаше светлина. Но ефект нямаше. Плака много. Има обаче една подробност, която не знаех. На обед - баба му легнала да спи с него, в неговата стая. Явно така е правела и друг път, та той е свикнал да заспива с човек до себе си, което аз категорично отричам. Да, ама сега как до го отвикна. Вчера отстоях позициите си и не влязох, защото наистина мисля, че просто иска някой да спи при него, а не, че го е страх. Резултатът беше много плач. Какво да правя? Да опитам ли няколко дена да го оставям да плаче, за да видя дали ще спре, или да лягам при него. Честно казано, не знам. Досега никога не съм го приспивала. Слагам го в леглото и излизам. Той си заспива и край. А сега? newsm78

# 8
  • Мнения: 1 017
Ами не го оставяй да плаЧе ( аз не бих). Лягай при него, но запоЧни да разреждаШ. Измисляй някакво "неЩо", което трябва да свърШиШ и му обеЩай, Че Ще отидеШ при него като си готова. И наистина отивай, постепенно увелиЧавай времето, за което отиваШ да се гуШнете. Един ден той просто Ще си заспи докато те Чака  Hug Казвай му да си затвори оЧиЧките и да те Чака  Hug И остави врата отворена, та да може да "проверява", Че си заета...Аз оставях съЩо и запалена ноЩна лампа в стаята му...И винаги си имаме 10 минути за приказка, мисля си, Че така просто се пренася в приказни мисли и е по лесно да се унесе...
Но ако баба заспива при него, това "свикване" Ще се протоЧи. "Стягай редиците" в къЩи...и така. Успех   bouquet

# 9
  • Мнения: 809
Благодаря ти mama B. Още днес ще те послушам и ще го гушкам, като после ще започна постепенно да го отвиквам. Просто не ми се иска да изживея още веднъж вчерашната вечер, когато Стефчо ме викаше и питаше къде съм.

Общи условия

Активация на акаунт