Много вкусен и лесен арабски сладкиш

  • 9 305
  • 9
  •   1
Отговори
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Здравейте на всиЧки!
Досега само се възползвах от рецептите във форума, а сега ви предлагам да опитате един арабски сладкиш.Този сладкиш го науЧих от една сирийка, с която ходехме заедно на езиков курс.
Продукти:4 яйца
1Ч.Ч. захар
1 пак. бакпулвер
1пак. ванилия
300 гр. кисело мляко
2 Ч.Ч. фин царевиЧен грис
150 гр. кокосови стърготини
5 с.л. портокалов сок, щипка сол

Сироп за заливане:1 Ч.Ч. захар, 1 1/2 Ч.Ч.вода, щипка сол.

50 гр. кокосови стърготини за поръсване.

Яйцата, захарта, млякото и солта се разбъркват добре. Към тях се прибавят царевиЧния грис, кокосовите стърготини, ванилията, бакпулвера, порт.сок и всиЧко се обърква много добре.Сместа се изсипва в подмазана с масло тавиЧка и се пеЧе ок.20 мин. при умерена температура(180-200).
сироп:ВсиЧките продукти се слагат в тенджера, разбъркват се и се вари на слаб огън докато сместа се посгъсти.Маха се от огъня и се залива веЧе поизстиналия сладкиш.Отгоре се поръсва със стърготините.
Ами това е!Дано да ви хареса.ЗвуЧи малко сложно, но всъщност се прави за около 30 мин. заедно с пеЧенето.
И да си кажа-много е вкусен, но става доста сладиЧък Simple Smile
Да ви е сладко!

# 1
  • Мнения: 5 183
Благодаря за рецептата!
У нас вси4ко, що е сиропирано, е на голяма по4ит, а щом казваш 4е и "доста слади4ък" мъж ми ще е най-доволен:)

# 2
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Maika, дано  да ви хареса Simple Smile
И ако наистина го направиш, надявам се да пишеш, дали сте доволни или не.

# 3
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Страхотно звучи, копнах си рецептата. А за сладостта - може да се намали захарта...

# 4
  • Мнения: 678
Снощи ядох нещо подобно,но с по лесна рецепта
350г грис
450 кис. мляко
100г орехи
230г. захар
75мл. олио
1 с. л. какао
1 ванилия
1ч.л. сода
За сиропа;300г. захар,550мл. вода,1 ванилия
Всички продукти се смесват с миксер/орехите на по-едро/,изсипва се в намаслена и набрашнена тавичка и се изпича на 180 градуса.След като изстине се сиропира.

# 5
  • София
  • Мнения: 488
dessi75 , ще го пробвам. Обичам всичко сладко и лесно.

# 6
  • Мнения: 5 183
dessi75 , ще го пробвам. Обичам всичко сладко и лесно.

И аз. Мисля да го спретна утре още. Аз постя, но детето и тати няма да се разсърдят, ако го направя само за тях  Mr. Green А те и двамата са ми едни сладун4овци:)

# 7
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Хайде, момиЧета,
ще Чакам да си кажете мнението, след като го направите!Дано наистина да ви хареса Simple Smile
Забравих да кажа, Че сместа не се изсипва на много дебел пласт. Изберете си такава тавиЧка(независимо дали кръгла или квадратна), Че като се изсипе сместа, да е дебело около 2-3см.Ох, дано ме разбрахте какво искам да ви кажа.И накрая се нарязва на квадрати, големи колкото ви харесва.
П.П. Аз използвам тавиЧката на фурната за пеЧенето.

Последна редакция: чт, 09 мар 2006, 22:16 от dessi75

# 8
  • Мнения: 1 238
Снощи ядох нещо подобно,но с по лесна рецепта
350г грис
450 кис. мляко
100г орехи
230г. захар
75мл. олио
1 с. л. какао
1 ванилия
1ч.л. сода
За сиропа;300г. захар,550мл. вода,1 ванилия
Всички продукти се смесват с миксер/орехите на по-едро/,изсипва се в намаслена и набрашнена тавичка и се изпича на 180 градуса.След като изстине се сиропира.

Пепе, твоя сладкиш с каква консистенция е? Нещо като грис халва или?

# 9
  • Мнения: 678
Преди да се опече е много рядък,но след изпичане/за около 15 мин./нещо като грис халва,трошливо.

Общи условия

Активация на акаунт