За рахита

  • 671
  • 6
  •   1
Отговори
  • у дома
  • Мнения: 708
 Става въпрос за бебче на 3 месеца, на което педито след преглед на фонтанелата е поставила диагноза рахит с препоръка да се увеличи Вигантола на 6 капки дневно. Детето няма други видими признаци - липсва потене при хранене и сън и от 20-ия ден редовно взема по 2 капки Вигантол дневно. На изкуствено хранене е с АМ.

Въпросът ми е  -  сигурна ли е подобна диагноза само с преглед на фонтанелата? И оправдано ли е даването на 6 капки Вигантол дневно при отсъствие на други признаци на рахит?

# 1
  • Мнения: 46 492
Аз без кръвни изследвания не бих давала нищо!

# 2
  • Мнения: 8 585
Краниотабес (мекота при натиск) в областта на шевовете е физиологично явление до 4-5 месец. Само въз основа на него НЕ може да се постави дг Рахит. В АМ се съдържа Вит.Д.

# 3
  • Мнения: 3 042
Моето мнение е, че трябва майката да се обърне към специалист, който след по-обстойни изследвания да определи точна диагноза.
Предизирането на вит.Д може да доведе до различни нежелани последствия /Прекомерният прием на  витамин Д храни води до повишаване нивата на калция в кръвта и свързаните с това ефекти – апатия, анорексия, запек, диария, суха уста, страх, главоболие, гадене и повръщане, жажда и слабост/.
 PraynigДано на детенцето му няма нищо.

# 4
  • Мнения: 1 059
и аз съм на мнение че трябва да се потърси специалист тогава да се прави каквото трябва

# 5
  • у дома
  • Мнения: 708
Благодаря ви за отговорите момичета!
Съвпадат напълно с моето виждане по въпроса!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравей! На моят син беше поставена диагноза рахит след изследване на калций, фосфор и алкална фосфатаза, след което един месец пи по 6 капки Вигантол, предписани от ендокринолог. Това стана, когато той беше на 6 месеца, като след лечението поведението му изцяло се промени и от меланхолично и апатично бебе, се превърна в будно и игриво дете. Ако искаш да си сигурна, че детето ти има рахит и не искаш да го тъпчеш с Вигантол без причина, нека му вземат кръв от вената (няма друг начин да се докаже рахита), и тогава в зависимост от показателите, ще прецениш дали има смисъл да го лекуваш ударно или не.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт