Забременяване по време на кърмене

  • 21 223
  • 12
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Забременяване по време на кърмене

От Хилари Флауър, автор на “Приключения с кърмене в тандем: Кърмене по време на бременност и след това”, публикувана от Ла Лече Лига Интернешънъл (Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding during Pregnancy and Beyond, published by La Leche League International)


Значи, кърмите и си мечтаете за ново бебе? Добра новина! Много майки успяват да заченат ново бебе, без да се налага да отбият сегашното си кърмаче. Нека да разгледаме седемте най-често задавани въпроси.


Трябва ли да отбия, за да забременея?

Вероятно не. Вярно е, че кърменето може да забави връщането на фертилността, особено ако честотата и времетраенето на кърменето са високи. Но повечето жени могат да станат напълно фертилни, докато все още кърмят. 1

Има ли начин да накарам фертилността си да се завърне по-скоро?

Опитайте да разчовъркате модела си на кърмене. Всяка двойка е различна. Няма магия или типичен праг на интензитета на кърмене, който да предвещава връщането на фертилността. Резки промени обикновено възвръщат фертилността по-бързо и с по висок праг на честотата на кърмене, отколкото плавните промени. 1
Разбира се, вие и вашето дете ще трябва да сте готови за радикални промени. И помнете, тялото ви може да се опитва да раздалечи децата във времето така, че да продължи специалното състояние, на което сегашното ви кърмаче се наслаждава.


Менструалният ми цикъл се завърна; фертилна ли съм вече?

Ако имате редовен менструален цикъл, и ако сте били нормално фертилна преди, вероятно сте се завърнали към нормална фертилност. Дълги, къси или нередовни цикли могат да са знак, че циклите ви все още не са фертилни. Понякога това е просто начинът, по който тялото ви работи; помага, ако имате данни за циклите си от преди кърменето. 1

Как да разбера дали съм фертилна?

Ако искате да знаете повече за фертилния си статус, можете да придобиете забележителни прозрения, като използвате прости методи за семейно планиране. Toni Weschler, MPH, включва раздел за правене на графики по време на кърмене в чудесния си пътеводител “Поемете контрола над фертилността си” (Taking Charge of Your Fertility).


Мога ли да забременея преди първия си цикъл?
Да! Някой щастливи и търпеливи майки успяват да “уловят първото яйце”. Докато все още сте в аменорея (липса на менструация, бел. пр.), можете да следите връщането на фертилността си с графика за семейно планиране. Разковничето е в търпението, защото периодът на аменорея, когато промените се случват, може да включва седмици или месеци на мокра цервикална слуз. Книгата на Weschler “Поемете контрола над фертилността си” съдържа чудесна информация за това.


Имала съм проблеми с безплодие в миналото; трябва ли да отбия преди лечение?
Ако сте нетърпеливи да забременеете, първите стъпки могат да включват правене на графики на няколко цикъла или намаляне на кърменето, за да се оцени фертилният ви статус. Все пак, ако не сте готови да опитате да забременеете, може да е добре да взимате предпазни мерки, тъй като се случват обрати във фертилността.

Въпреки че няма конкретни проучвания, няма очевидна причина да се вярва, че лечение на безплодие може да навреди на майчината кърма. За да научите най-новото относно как определено лекарство влияе на кърменето, обърнете се към Томас Хейл, MD's “Лекарства и майчиното мляко” (Medications and Mothers' Milk). Клинични наблюдения изказват предположение, че Кломид (Clomiphene) е съвместим с кърменето. 2 И няма причина да се очаква, че кърменето ще повлияе на фертилността ви, защото лекарства ще контролират цикъла ви. 3

Безопасно ли е да продължа да кърмя, докато съм бременна?
Смята се, че кърменето е съвместимо със здравословните бременности. Много майки продължават да кърмят през бременността си и кърмят и новороденото и по-голямото дете едновременно, познато като кърмене в тандем. За последните новости относно проучвания, свързани с кърмене и такива безпокойства, като преждевременно раждане, аборт и храненето на нероденото дете, вижте книгата ми  “Приключения с кърмене в тандем: Кърмене по време на бременност и след това” (Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding during Pregnancy and Beyond)


REFERENCES
1.   McNeilly, AS, Glasier, AF, Howie PW, Houston MJ, Cook A, Boyle H. Fertility after childbirth: Pregnancy associated with breastfeeding. Clinical Endocrinology (1983) 18:167-173.
2.   Hale, Thomas, MD, personal communication 2002.
3.   McNeilly, Alan, PhD, personal communication, 2002. McNeilly is the world’s leading researcher on the return of fertility during lactation.



Преведе Бу от www.kellymom.com


Последна редакция: чт, 09 мар 2006, 13:15 от Бу

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
Само да кажа, че книгата на Toni Weschler за знаците за фертилност, графики и т.н, е наистина добра. По нея са разработили и софтуер и сайтът към него с форумите ми бяха страшно полезни преди време Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 2 959
Да! Някой щастливи и търпеливи майки успяват да “уловят първото яйце”.
Малко светлина в тунела. Благодаря за превода, Бу и за отделеното за него време!

# 3
  • Мнения: 734
Благодаря Бу, много полезно четиво.

Точка 5 не ми е ясна? Как мога да следя фертилността си с графика за семейно планиране? Мократа цервикална слуз в случая овулация ли значи или бъдеща овулация?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Точка 5 не ми е ясна? Как мога да следя фертилността си с графика за семейно планиране? Мократа цервикална слуз в случая овулация ли значи или бъдеща овулация?
А, много съжалявам, но тук ме хвана на тясно...графики не ползвам и не знам нищо за тях. Но момичетата в Искам бебе ще ти дадат адекватни отговори на този въпрос Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 2 249
Благодаря Бу, много полезно четиво.

Точка 5 не ми е ясна? Как мога да следя фертилността си с графика за семейно планиране? Мократа цервикална слуз в случая овулация ли значи или бъдеща овулация?

Не е задължително. Като цяло трябва да следиш цервикалната слуз от началото на новия цикъл. Белег за овулация е промяната й в посока прозрачност и разтегливост (прилича на белтък на яйце).

# 6
  • Мнения: 734
Благодаря Бу, много полезно четиво.

Точка 5 не ми е ясна? Как мога да следя фертилността си с графика за семейно планиране? Мократа цервикална слуз в случая овулация ли значи или бъдеща овулация?

Не е задължително. Като цяло трябва да следиш цервикалната слуз от началото на новия цикъл. Белег за овулация е промяната й в посока прозрачност и разтегливост (прилича на белтък на яйце).

аз нямам "начало на нов цикъл"Wink, затова питах ако има някаква хватка през периода на кърменето и липсата на цикъл, да се получи...
Мъжо пита  пак по т.5 за улавянето на яйцето, дали има гаранции че е мъжко, защото Натали иска братче и ние като изпълнителни родители...да не разреваваме детето все пак:)

# 7
  • Мнения: 1 173
Jungle, тъкмо мислех да те питам с какво се пазите, ама гледам нещо на друга вълна си. Wink  Mr. Green
Пожелавам скорошно закръгляне и този път да е кавалер, че много дами станаха и момченцата са кът. Flutter

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
Може, но ако нямаш опит, може и да ти е малко по-трудно с разпознаването.
При мен цикълът се възстанови, когато Ради беше на 1г2м и 2 седмици преди това съвсем еднозначно си разпознах овулацията точно по цервикалната слуз.
Така че, наблюдавай се Grinning.
Има една непотвърдена тория, че сперматозоидите, които носят "y" хромозомата (отговорна за зачеването на момчетата, нъл тъй) са не толкова издържливи  колкото носилтелите на "x" и от тук извода, че ако искаш да заченеш момче, е добре бебеправенето да се състои максимално близо до деня на овулацията и обратно, ако искаш момиче.

# 9
  • Мнения: 510
Здравейте,искам да попитам за цикъла по време на кърмене.Много съм притеснена.Бяха два поредни цикъла,сега трябваше да ми дойде за трети път но го няма.Предишния месец ходих на преглед и изследвания всичко беше ок.Дали още не се е нормализирал newsm78 много съм се ошашкала Rolling Eyes

# 10
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
А тест за бременност прави ли? Защото аз така на 3-тия цикъл се оказах бременна.

# 11
  • Мнения: 99
krasa на мен откакто ми дойде за 1-ви път си ми идва редовно + - 1-2 дни , вземи си едно тестче и дано е това което очакваш  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 432
Здравейте,искам да попитам за цикъла по време на кърмене.Много съм притеснена.Бяха два поредни цикъла,сега трябваше да ми дойде за трети път но го няма.Предишния месец ходих на преглед и изследвания всичко беше ок.Дали още не се е нормализирал newsm78 много съм се ошашкала Rolling Eyes

Пиши какво стана, че и мен ме вълнува темата за забременяване по време на кърмене! Искам да ми се случи, но още не циклирам, явно и не овулирам засега

Общи условия

Активация на акаунт