Скарлатина

  • 1 527
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 768
Случвало ли ви се е детето да се разболее от скарлатина? Как протече?
Каката има от вчера, доктора при който отидохме по спешност(нашата педиатърка нямаше места ) предписа антибиотик и каза че в понеделник няма да е вече заразна и може да ходи даже на градина.
После се обадих на педиатърката ни и тя каза същото. Аз съм чела страшни неща за скарлатината, но тук я смятат едва ли не за безобидна. Наистина ли толкова лесно минава?

# 1
  • Мнения: 35 953
не, не е никак безобидна и не минава толкова лесно, дори с антибиотик
също въпросният стрептокок може да няма външни прояви, но дори носителството се лекува, защото удря в сърце, бъбреци, стави ... опасна работа!

# 2
  • Торонто
  • Мнения: 837
Ние май  в момента караме, чакаме да излязат изследванията да се потвърди диагнозата. Пие антибиотици, антихистаминов препарат, противоалергични. Не е много отпаднал, но си личи , че не е съвсем добре детето. Поддържа слаба температута 37,2- 37,5. Има обрив, който го сърби много неприятно.

# 3
  • Мнения: 997
Скарлатината е бактериално заболяване. По тази причина се влияе  бързо от лечение с антибиотик. Неприятното е, че за разлика от шарките-повтаря. Не е нищо страшно.

# 4
  • Мнения: 2 271
Както ти е казала bubanka не е безобидна.Дори след 10 дневна изолация и пиене на пиницилинов антибиотик има вероятност стрептокока още да съществува.Затова се взима гърлен секрет и чак след отрицателния резултат се премахва карантината(поне така е по учебник).Хубаво е профилактично да се направе ехография на сърцето(след оздравяване)!!!

Последна редакция: пт, 10 мар 2006, 22:25 от petia47

# 5
  • Мнения: 997
Ето малко информация за скарлатината.

Типично остро инфекциозно заболяване, засягащо предимно деца от 1 до 9 годишна възраст. Причинява се от стрептококови бактерии. Кърмачета по-малки от 6 месеца не боледуват поради предаден от майката имунитет. В малък процент от случаите (5-10%) е възможно и повторно заболяване.
    Детето най-често се заразява по въздушно-капков път, но е възможно и чрез замърсени предмети, играчки или храни. Обикновено заболяването е с есенно-зимна сезонност - от октомври до март. Източник на заразяване са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити, както и носители на стрептококите, които нямат клинична картина.
    След инкубационен период от средно 3-5 дни скарлатината започва внезапно, бурно, най-често с 3 основни признака: повишена температура, болки в гърлото, повръщане. Може да има и болки по тялото, главоболие, кашлица.
    Обривът се появява с няколко часа по-късно. Започва обикновено от подмишниците, слабините, сгъвните повърхности на крайниците, разпространява се към гърдите, корема, шията. Бузите са зачервени, но без обрив. Кожните изменения са с големина на главичка на топлийка, кожата на пипане е грапава и изглежда дифузно зачервена - шагренова кожа. Обривът изчезва към края на първата седмица като може да се последва от трицевидно лющене по тялото и люспесто белене по вътрешните повърхности на ръцете и краката - подобно на ръкавици.
    Езикът е обложен с белезникав налеп до 5 ден от началото, а след това добива характерния малиненочервен цвят. Гърлото и сливиците са яркочрвени. Около устата се формира блед триъгълник. Подчелюстните лимфни възли са увеличени.
    Възможни усложнения на скарлатината са менингит, възпаление на средното ухо, засягане на сърцето и на ставите. Късни последици са ревматизъм и сериозно увреждане на бъбреците (за ранното му установяване е необходимо да се следи урината веднъж седмично до 20-ия ден).   
    Лечението на болното дете се провежда в болница или в дома под лекарски контрол. Задължителна е антибиотичната тарапия с пеницилини, при алергия към тях се използва еритромицин, а при липса на ефект- цефалоспорини. Дават се средства понижаващи температурата и болката, витамини. Изолацията продължава 10 дни. Контактните се изолират 7 дни.     
 
 
д-р Габриела Калоянова
 

# 6
  • Мнения: 35 953
не съм много съгласна с цитираната докрорка, защото точно в момента приключих антибитиок, който МАЛКАТА ми дъщеря пи, за да се премахне въпросния бета хемолитичен стрептокок /ако не се лъжа така се нарича/ БЕЗ да кара самата скарлатина!

Общи условия

Активация на акаунт