Хормоните

  • 8 130
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 376
Цитат на: sunny_zt
Цитат на: Grizabella
Добре де, аз пък никога не усещам да ме болят гърдите преди и по време на М. Това лошо ли е? Да не би да е знак, че лутеалната ми фаза не е като хората?


Ами сигурна ли си в лекаря, който те лекува, миличка?
С този дълъг цикъл и с другите неща, които си писала май хормоните ти наистина са извън строй.
Гърдите болят и се надуват от хормона прогестерон, не мисля, че е задължително, но е по-нормално. При теб май има липса на прогестерон - точно както ти си написала - лутеалната фаза.
Лечението е комплексно и не е само приемането на Дуфастон.
Дано да бъркам, ама все едно за мене си чета!


Хмм... ако е прогестеронов проблемът, значи проблемът е в задържането на оплодената яйцеклетка. А аз пък тъкмо се бях навила, че при мен проблемът е в първата фаза - т.е. въобще не се създава качествена яйцеклетка, която да бъде оплодена. Това си го реших заради високото ниво на тестостерон (останах с впечатлението, че този хормон се синтезира първата фаза). Трябва да ида на лекар за да съм сигурна.

# 1
  • Враца
  • Мнения: 5 186
Гризабела, а какво ти казаха за високото ниво на тестостерона?

# 2
  • Мнения: 3 376
Ами то това беше преди 3 години и много много не бях в час Embarassed Лекарката спомена, че най-вероятно нямам овулация... И ми даде да се лекувам с Диане32. За това сега е важно да видя в момента как е нивото на този хормон. Другата седмица съм на лекар и ще си поискам хормонално изследване.

# 3
  • Мнения: 948
Цитат на: Tania79
Имам въпрос.

Каква е връзката между менструацията и болките в гърдите (те за корема са ми горе долу обясними).

Преди около 2-3 месеца, когато ми предстоеше менстр., (седмица преди това) започваха да ме болят гърдите - бяха напрегнати, поддуваха се и при докосване изпитвах болка (дори и от сутиена ме боляха). После идваше ред и на болките в корема и яйчниците. Като се появяваха тези признаци, аз знаех, че съвсем скоро ще ме навести лелката.

Но от около 2-3 месеца насам, гърдите изобщо ама изобщо не ме болят, нито покрай овулация, нито покрай менструация. Как е възможно да „изчезнат”? Само да уточня, че болките в коремчето са си налице.

Някой знае ли на какво се дължат напрегнатите и болящи гърди около датата на менструация.

А при вас как е - има ли ги тези болки в гърдите?


Здрасти! Аз само да се понамеся лекичко за болките в гърдите Wink  
След ову-та е хубаво да те понаболяват или поне по- силно една седмица преди да ти дойде. Това показва, че нямаш прогестеронов дефицит. Апетита също е показателен.Изследвала ли си този хормон скоро? Thinking Може би е добре да кажеш това на лекаря си за всеки случай. Сигурно е нещо временно, но за всеки случай му сподели. Току- виж пийнеш малко прогестерон и се оправят нещата.
Успех! bye

# 4
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Grizabella
Ами то това беше преди 3 години и много много не бях в час Embarassed Лекарката спомена, че най-вероятно нямам овулация... И ми даде да се лекувам с Диане32. За това сега е важно да видя в момента как е нивото на този хормон. Другата седмица съм на лекар и ще си поискам хормонално изследване.


Първата братовчедка на моя мъж имаше проблеми с тестостерона - увеличен. За една година лечение й го смъкнаха и си забременя момичето, защото тестостеронът й беше единственият проблем.

# 5
  • Мнения: 3 376
БТВ, някой чувал ли е нещо за д-р Джонгова от център "Лора"? Мисля при нея да отида. Една от мамите от съседния (бременния) форум каза, че е доволна от нея. Но не знам дали е подходяща за лечение на стерилитет.

А ако има и други препоръки са добре дошли.

# 6
  • Враца
  • Мнения: 5 186
Цитат на: Dafna
Цитат на: Tania79
Имам въпрос.

Каква е връзката между менструацията и болките в гърдите (те за корема са ми горе долу обясними).

Преди около 2-3 месеца, когато ми предстоеше менстр., (седмица преди това) започваха да ме болят гърдите - бяха напрегнати, поддуваха се и при докосване изпитвах болка (дори и от сутиена ме боляха). После идваше ред и на болките в корема и яйчниците. Като се появяваха тези признаци, аз знаех, че съвсем скоро ще ме навести лелката.

Но от около 2-3 месеца насам, гърдите изобщо ама изобщо не ме болят, нито покрай овулация, нито покрай менструация. Как е възможно да „изчезнат”? Само да уточня, че болките в коремчето са си налице.

Някой знае ли на какво се дължат напрегнатите и болящи гърди около датата на менструация.

А при вас как е - има ли ги тези болки в гърдите?


Здрасти! Аз само да се понамеся лекичко за болките в гърдите Wink  
След ову-та е хубаво да те понаболяват или поне по- силно една седмица преди да ти дойде. Това показва, че нямаш прогестеронов дефицит. Апетита също е показателен.Изследвала ли си този хормон скоро? Thinking Може би е добре да кажеш това на лекаря си за всеки случай. Сигурно е нещо временно, но за всеки случай му сподели. Току- виж пийнеш малко прогестерон и се оправят нещата.
Успех! bye

офф
Здрасти Дафна, радвам се да те видя и тук!

# 7
  • Мнения: 4 399
Цитат на: sunny_zt

Първата братовчедка на моя мъж имаше проблеми с тестостерона - увеличен. За една година лечение й го смъкнаха и си забременя момичето, защото тестостеронът й беше единственият проблем.



A знаеш ли как тоЧно си е лекувала/намалила тестостерона? На мен всиЧки ми казват Че единствения наЧин за регулиране на тестостерон са противоЧатъЧни, които по обясними приЧини при нас са неприложими. Така Чета и в литературата. В общи линии единственото което се препоръЧва е да се намали теглото. Е, налих го, не помогна или поне не забременях. Следващото беше Че трябвало да опитам стимулация. И това опитах, пак без ефект. Тоя тестостерон е много упорита работа, не е като висок пролактин, пийнеш едно хапЧе и всиЧко си идва на мястото. ВеЧе наистина не знам какво да правя...

# 8
  • Мнения: 2 489
За съжаление не мога да ти отговоря, защото не съм запозната напълно. Просто си спомням, че тя имаше доста обилно окосмяване, тоест при нея нивата бяха наистина много високи.
Това, което знам от нея е, че преди да се нормализира тестостерона не се правят опити и стимулации изобщо, защото нямаше овулация с този тестостерон.
След като ги нормализираха пиеше клостилбегит и на втората стимулация тя забременя.

# 9
  • Враца
  • Мнения: 5 186
А може ли проблема с високия тестостерон да се дължи на ПКЯ? Защото доколкото четох двете неща в повечето случаи са свързани.

# 10
  • Мнения: 2 489
Абсолютно е възможно! Не съм много сигурна, но в 30 % процента от случаите има увеличен тестостерон, трябва да прегледаме пак онази хубава статия!

# 11
  • Мнения: 4 399
Да би могло и да е индикация за ПКЯ, но това е много комплексен синдорм и е много трудно да се диагностицира в граниЧните слуЧаи. Може да има кисти, може да няма, може да има висок тестостерон, може да няма, може да има наднормено тегло, може да няма. Или няма нищо определено. При мен например никой засега не може да каже нищо и нямам диагноза. Тестостеронът ми е 1.1, а границата е 1.0. Имам овулация, биохимията ми е наред, кръвната ми захар е по-близо до долната граница, нямам кисти, както лекарят се изрази, 'като ви гледам така нямате вид на ПКЯ', има пред вид теглото ми. И така, с изклюЧение на тестостерона, нямам никакви индикации за ПКЯ.

# 12
  • Мнения: 2 489
Ето за хормоните при ПКЯ:


- FSH, LH и сътношението LH/FSH – в кръвна проба, взета на 3-7 ден от началото на менструалното кървене. Обикновено има покачване на нивото на LH и повишено сътношение LH/FSH. Нормално то е около 1. При СПЯ достига стойности над 1,5. Трябва да се знае, че не винаги при СПЯ съотношението LH/FSH е променено. Въпреки това, стойност над 2 се приема за важен белег в полза на диагнозата.
- Естрадиол – обикновено е около долната граница на нормата /в кръвна проба взета на 3-7 ден от началото на цикъла/. Измерването на естрадиола в средата на цикъла не показва характерния предовулаторен пик /24-36 часа преди предполагаемата овулация/. Общото количество на естрогените обаче е повишено, поради повишеното превръщане на андростендиона в естрон.
- Пролактин - при около 30% от болните със СПЯ се наблюдава лекостепенно повишаване на нивото на пролактина, което трябва задължително да се има предвид при вземане на решение за медикаменозно лечение, особено когато се цели забременяване.
- Прогестерон – /21 - 23 ден от началото на цикъла/ - винаги е нисък в лутеиновата фаза, което потвърждава липсата на овулация. В редки случаи, в началото на заболяването нивото на прогестерона може да е нормално.
- Тестостерон - в повечето случаи е повишен. По-показателен е свободният тестостерон, който представлява биологично активната част от общия тестостерон.
- Белтък, свързващ тестостерона /SHBG/ Повишената андрогенна секреция често води до намалената му продукция и по този начин се увеличава свободния /активния/ тестостерон.
- Андростендион - маркер за андрогенната продукция на яйчниците. Почти винаги е повишен.
- Дехидроепиандростерон сулфат /ДХЕАС/ - маркер за андрогенната продукция на надбъбречните жлези; обикновено е нормален или леко повишен при жените с наднормено тегло.
Инсулин – в кръвна проба взета сутрин на гладно, след гладуване най-малко 8 часа, но не повече от 16 часа. Възможно е да е нормален, но по-често е повишен. Нивото на инсулина изследва и след обременяване с глюкоза - обикновено то е силно повишено.


Обаче наистина не означава обратното - увеличен тестостерон не означава ПКЯ!

# 13
  • Враца
  • Мнения: 5 186
Аз имам част от "болежките" на СПКЯ: липса на овулация, наднормено тегло и висока кръвна захар, но юли месец ми казаха чисти яйчници, но статия ми припомни, че нямам тествах точно този тестостерон, а другия

# 14
  • Мнения: 948
Цитат на: wa_wa
офф
Здрасти Дафна, радвам се да те видя и тук!



Здрасти, де, ама защо с оффф Rolling Eyes Embarassed  

Общи условия

Активация на акаунт