Кога бебе за първи профилактичен преглед при очен лекар?

  • 4 825
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 901
Днес бях на очен лекар при офталмологът, който ме следи от мъъъъничка - специалист детски очни болести. Говорихме си за това, кога по принцип се водят бебетата за първи път на профилактичен преглед при офталмолог. Каза между 6 месеца и годинка, а после след 3 годинки. Говорих с педиатърката и тя каза, че нямало такива работи. Вярно, че нямам никакви съмнения за нямакви проблеми при Бибка, но не съм професионалист и със сигурност и искам и компетентно лице да си каже, още повече ако може да открие нещо. Вие какво знаете?

Изключвам възможността да ме е подвел, защото работи в частна клиника, тъй като при него аз отидох с направление от личен лекар и това ми струваше само 1,60 на касата на клиниката.

# 1
  • тук-там
  • Мнения: 5 606
И мен ме вълнува този въпрос. Кога да заведа бебата за първи път на очен доктор? За сега нямам абсолютно никакви съмнения, че бебка вижда добре, но аз съм късогледа и не мога да съм сигурна, че няма наследствен фактор. С интерес ще следя темата!

# 2
  • Мнения: 46 437
Аз говорих с моята очна лекарка, при която ходя от 20 години и тя каза, че преди 2 г. било излишно  newsm78

# 3
# 4
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
според Таблицата вече сме пропуснали единия преглед Confused
А защо педиатрите не информират? newsm78

# 5
  • Мнения: 1 089
ако няма оплаквания или съмнения за даден проблем (нереагирани на разл.дразнители като силна светлина, кривогледство и пр.) след 3 год.

# 6
  • Мнения: 5 790
Съжалявам, обаче нещо не можах да се оправя с тази таблица. Може ли някой да ми разясни, кога трябва да бъде направен първия преглед, още повече, че имам някакви съмнения, че Вики има астигматизъм /не знам дали така се казва, ама ми се струва, че едното й оченце е леко кривичко, то и на снимката май се вижда/.

# 7
  • Мнения: 271
на 6 месеца трябва да е първият.нашето педи ми каза след годинка и тогава ми даде направление.очната каза,че е трябвало да отидем по-рано,но педитата не казват това  /незнам защо/.моето дете си криви едното оченце,точно като детенцето на алекс1.оказа се,че има кривогледство и на двете очи.понеже на тукашните лекари нямам абсолютно никакво доверие,ще го водя във визус при доц.алексиева.моят съвет е-настоявайте за направление на 6 месеца.просто така профилактично/.колкото по-рано се открие проблем,толкова по-лесно се оправя.

# 8
  • Мнения: 46 437
според Таблицата вече сме пропуснали единия преглед Confused
А защо педиатрите не информират? newsm78

Защото става дума за обща оценка, а не преглед при очен лекар с направление, т.е. при консултация педито гледа очичките, преценява дали детето реагира нормално, това дори може да остане незабелязано от родителите.

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 23:10 от Никол

# 9
  • София
  • Мнения: 39 718
Джипито на Дияна ми каза, че ако няма проблеми да я водя на профилактичен след 3годишна възраст.
Дия до 8месечна възраст я гледа друга педиатърка. Нищо не ми е казвала за профилактичен очен преглед.
Дияна я водих лятото. най-вероятно по наследство има астигматизъм на лявото око, но не се налага да носи очила.

# 10
  • Мнения: 1 410
Аз преди няколко месеца питах педиатърката и ми каза, че само при съмнения праща децата на очен. Според нея дъщеря ми си е добре, но аз скоро ще си я водя без направление, защото не ми се разправя отново.

# 11
  • Мнения: 1 327
нашето педи каза, че Ати си въртяла едното око и ми даде направление. Обясних му, че на всички снимки от малка и аз изглеждам кривогледа, но нямам никакви проблеми. Добре, че се един наш приятел, и той джи пи, изрично предупреди да не давам да се капят капки на ати в никакъв случай!
Онзи ден отидохме на прегледа, точно в края на едномесечния срок на направлението. Докторката каза, че няма никакви проблеми и ще пише на педиатъра ни той да си провери очите. Искаше да слага капки за разширяване на зениците и аз отказах. Нямаше проблеми, каза ни да минеме след 6 месеца за контролен преглед. Когато обаче отидохме на консултация при педиатъра той каза "а, явно е било нещо физиологично, защото сега не виждам да има проблеми"  #Cussing out #Cussing out ами ако бях дала да и капят капки? колкото и да ми обясняват колко безвредни били?

# 12
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
според Таблицата вече сме пропуснали единия преглед Confused
А защо педиатрите не информират? newsm78

Защото става дума за обща оценка, а не преглед при очен лекар с направление, т.е. при консултация педито гледа очичките, преценява дали детето реагира нормално, това дори може да остане незабелязано от родителите.

предходният постинг друго казва
на 6 месеца трябва да е първият.нашето педи ми каза след годинка и тогава ми даде направление.очната каза,че е трябвало да отидем по-рано,но педитата не казват това  /незнам защо/.

и на кой да вярвам;
и защо, след като е 2 пъти годишно, ще се прави от педито? Та нали всеки месец се води бебчо на консултация; ако се прави от педито, то тази обща оценка ще се прави всеки месец.

# 13
  • Мнения: 271
pipince,така е.но ако детенце има някакъв проблем с оченцата,педитата не са специалисти в тази област и може и да не го забележат

# 14
 При последната консултация нашето джипи каза че до годинката трябва да заведем Алекс на профилактичен преглед при очен лекар, с направление разбира се.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт