кърмене и жълтеница

  • 1 357
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 331
Вече сме на месец и няколко дни, но допреди седмица малкото ми съкровище все още имаше жълтеница. Беше видимо жълт и при първите изследвания билирубинът му беше 186. Предписаха ни фенобарбитал и глюкоза. Прочетох много тук и за жълтеницата и за фенобарбитала. Реших, че все пак мога да му го дам веднъж и ако наистина го прави сънлив, да спра. Е, по нищо не личеше, че му давам фенобарбитал/напротив - беше си по-жив и буден от всякога/, но пък и не забелязах да става по-беличък. След пет дни отново изследвахме нивата на билирубина - бяха паднали на 150. Отново в главичката беше видимо жълт - разликата с останалите части на тялото беше очевидна. Тогава докторката предположи, че причината може да е в кърмата/дотогава беше изключително кърмено бебе и за един месец беше наддал един килограм/ и препоръча да спрем за три дни кърмата и да минем на АМ. Като послушно лекарско чедо/с двама родители - лекари/ и това направих. Междувременно се изцеждах и се надявам, че успях да поддържам лактацията си. Следващото ни хранене вече трябва да е кърма.
Това, което ме притеснява е следното:
- докторката вчера каза да останем още два дни на АМ и в понеделник отново да отидем да го боцнат, за да установим дали билирубинът е спаднал.
На мен обаче тази идея никак не ми харесва - искам вече да си се кърмим, а и ми писна да го мъчат с това боцкане. Днес вече е видимо по-бял и личицето му е с почти същия цвят като ръчичките.
Много се надявам, че това означава, че нивата на билирубина действително са спаднали и от минаването на АМ е имало смисъл. Дали обаче ако започна да кърмя, няма отново да пожълтее???
От прочетеното във форума, разбрах за загряването на кърмата до определени градуси. Дали трябва да го правя?
Много ви благодаря предварително!!! Hug

# 1
  • Мнения: 2 271
Аз за пореден път чувам,че от кърмата се влушавала жълтеницата.Това не е вярно.Дори точно обратното.Тя помага за по-лесното преминаване.
Давай си му кърма на детенцето.Не слушай невежите лекари.Никой не може да ме убеди,че кравето мляко е по-добро в каквото и да е отношение от майчиното.

# 2
  • Мнения: 3 331
Аз за пореден път чувам,че от кърмата се влушавала жълтеницата.Това не е вярно.Дори точно обратното.Тя помага за по-лесното преминаване.
Давай си му кърма на детенцето.Не слушай невежите лекари.Никой не може да ме убеди,че кравето мляко е по-добро в каквото и да е отношение от майчиното.

Петенце, обаче наистина избеля тези дни. Просто е видимо. Затова си мисля, че може да има някакъв резон в думите им.

# 3
  • Мнения: 2 271
Най-вероятно от глюкозата.Черния дроб се храни с нея и заздравява.Няма лошо да продължаваш да даваш и да си кърмиш.А фенобарбитала е опиат.Уврежда черния дроб и бъбреците!Защо даваш от него?Не всичко,което се изписва от лекарите е добро за бебенцето.

# 4
  • Мнения: 3 331
А той пък ако знаеш колко я пие глюкозата... ooooh! 50 грама на ден може и да се съберат Joy
Не давам фенобарбитал - давах му в продължение на пет дни, но вече от три дни - не.
Дано не съм му навредила нещо... Но нали ти казвам родителите ми са лекари и уж педиатрите им са много добри приятели - затова и се доверих...

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Фенобарбитал не давай - каквото има като ефект, вече се е проявило. Можеш спокойно да почнеш да кърмиш детето вече - наистина я има тази практика с минаването на АМ, но за не повече от 48ч - повече не е нужно, дотогава нещата са се оправили. Няма нужда да загряваш кърмата - можело е да го правиш вместо да даваш АМ, защото загряването разрушава дълговерижните мастни киселини, заради които се създава проблем и които липсват в АМ (заради което са препоръчали това временно спиране на кърмата) - но вече момента е минал. Няма да се възобнови жълтеницата, след като почнеш да кърмиш, нещата с ензимите са се оправили вече - не се притеснявай.  Недей го мисли повече - важното е, че билирубинът е спаднал и детенце избелява - сега се съсредоточи върху това да изградите наново кърменето и всичко ще е наред Grinning
Глюкозата не е необходима и само забавя спадането на билирубина - той се излъчва чрез аките, а не чрез урината и е безсмислено да се кара детето да пишка по-често, като му се налива глюкоза, заради която суче по-рядко и съответно ака по-рядко Rolling Eyes Кърми изключително често, ако трябва и на всеки час и не давай нищо друго освен кърма - това е напълно достатъчно.

# 6
  • Мнения: 669
Значи мойто бебе имаше жълтеница 2 месеца - към края на 1-ия или началото на 2-ия месец вече се изчисти, а даже към 4-ия месец ходихме на консултация при една друга лекарка педиатърка по други причини и тя ми каза - абе това дете ми жълтее - значи и тя позна, че е продължила по-дълго.
Таааа направиха му изследвания като беше на 1 месец, за да видят как му е билирубина - оказа се, че всичко му е наред. И в крайна сметка се оказа точно това - в следствие на изцяло кърмено бебе, има такъв момент, че жълтеницата се изчиства по трудно. При кърмените бебета жълтеницата се изчиства по-трудно, но това е някакъв физ. процес, който не е заболяване или проблем, просто процеса трае по-дълго време. можеш да го видиш описано подробно в бибилиотеката - точно тази хипотеза я има описана. Аз там прочетох и се успокоих, още повече, че при нас изследванията бях ОК, и нямаше място за притеснение. Но съм сигурна, че и при вас всичко ще е наред. Просто изчакай още малко.

# 7
  • Мнения: 669
Ето да прочетеш и да се успокоиш:

Т. нар. “кърмаческа” жълтеница

Съществува заболяване, определяно като “кърмаческа жълтеница”. Причините за него не са изяснени. За да бъде поставена такава диагноза, бебето трябва да е поне на една седмица, като интересен е фактът, че много от заболелите от кърмаческа жълтеница деца са страдали и от усложнена форма на физиологична жълтеница. Детето наддава добре изключително на кърма, пълни пелените с изпражнения редовно, урината му е обилна и прозрачна, а общото му състояние е добро. В този случай детето има т. нар. кърмаческа жълтеница, въпреки че в някои случаи тази клинична картина може да се дължи на възпаления на пикочната система, лоша функция на щитовидната жлеза, или на някои още по-редки заболявания. Кърмаческата жълтеница достига пик между 10 и 21 ден, но може да продължи до два – три месеца. Тя представлява нормално състояние. При нея краткотрайното прекъсване на кърменето се налага много рядко, ако изобщо се наложи. Инцидентно се налага прилагането на специално лечение, например фототерапия. Не е доказано този вид жълтеница да води до неблагоприятни последици за детето. Кърменето не следва да бъде преустановено “за да се постави диагноза”. Ако бебето се развива нормално на кърма, не съществува никаква причина кърменето да бъде преустановено и да се дава някакъв заместител на кърмата. Представата, че бебето с кърмаческа жълтеница е болно, идва от наложеното схващане, че стандартите за развитие на бебето се определят съобразно хранените с адаптирано мляко деца. Този начин на мислене, често срещан у медицинските работници, действително преобръща логиката на нещата. Тъй като хранените с адаптирано мляко бебета рядко имат жълтеница след първата си седмица, ако това се случи, обикновено е признак за наличието на някакъв проблем. Следователно, бебето, което има т. нар. кърмаческа жълтеница дава повод за притеснения и се налага “нещо да се направи”. Обаче в практиката ми, повечето изключително кърмени бебета, които са напълно здрави и наддават добре, все още имат жълтеница през първите си пет-шест седмици, че и повече. Въпросът в този случай по-скоро е дали не е нормално детето да страда от жълтеница и дали отсъствието на признаците й не е повод за безпокойство? Не преустановявайте кърменето заради “кърмаческата” жълтеница.

# 8
  • Мнения: 4 915
Тогава докторката предположи, че причината може да е в кърмата/дотогава беше изключително кърмено бебе и за един месец беше наддал един килограм/ и препоръча да спрем за три дни кърмата и да минем на АМ.
 ooooh!

Дъщеря ми до 4тия месец жълтееше в личицето. Не съм й давала никаква глюкоза, никаква вода със захар, само кърма. Изчисти си се постепенно.
Така че и вие сте поизбледняли с минаване на дните.

Виж тези статии:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=670 Кърмене и физиологична жълтеница при новороденото


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24494.0 Кърмене и жълтеница

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22297 Жълтеницата

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73515.0 Билирубинът като антиоксидант НОВО

А ето тук (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=57547.140) можеш да прочетеш мнението на д-р Йонов, относно жълтеницата и кърменето (но не споменава, че трябва да се спре кърмата за няколко дни). За твое успокоение, консултирай се и с него.

П.П. Намерих още едно мнение на д-р Йонов (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=57547.msg586274;topicseen#msg586274):

Не е необичайно кърмачета на тази възраст още да са със жълтеница. Това е така наречената пролонгирана жълтеница. Причините са много и едва ли бих могъл да ги обхвана всичките, без да те отегча или изплаша.  Ако изхожданията на детето са с хубав жълт цвят, а не белезникави и урината не е тъмна, и не цапа памперсите с голяма вероятност нямаш никакви основания за притеснение. Обикновено при деца,като твоето жълтеницата изчезва даже към края на втория месец или по-късно без лечение.
Това, което трябва да се направи за да се отхвърли вероятността от механична жълтеница е изследване на стойностите и на директната фракция на билирубина а не само на общия билирубин и евентуално ехография на черния дроб и жлъчните пътища.
Нивото на общия билирубин е високо за тази възраст, но е далеч под нивата, които биха увредили органите на твоето дете. Тази стойност даже не е заплаха за дете на двудневна възраст, когато органите и особено централната нервна система са особено уязвими.
Относно глюкозата или подсладената вода: направо ги захвърли, защото не вършат никаква работа. По-доброто е: Кърми детето толкова пъти и в такова количество,каквото то иска и това с голяма вероятност ще свърши повече работа от глюкозата.Фенобарбитала не е спрян от производство, а просто от време на време липсва в аптечната мрежа. Той също би имал много добър ефект, но не по-рано от трети, четвърти ден след започване на прилагането му в доза 4 мг/кг тегло.
За повече можеш да се свържеш с мен на кюто.

# 9
  • Мнения: 3 331
Благодаря ви!
Преди малко мина личната докторка на ВИКИ. Тя смята, че още два дни на АМ няма какво толкова да навредят. След това - в понеделник да отидем на изследвания, за да можем напълно да изключим вероятността жълтеницата да е от кърмата и от онзи ензим в нея, който пречел на елиминирането на билирубина в кръвта. Според нея Вики действително малко поизбелял, но все още жълтеницата била видима и с просто око Confused
Каза още, че действително напоследък често се случвало жълтеницата да продължава по-дълго, но фенобарбиталът повлиявал добре. Само на нас не ни подейства... Sad
Прочетох написаното от д-р Йонов, а статиите бях чела и преди.
Мисля да пусна въпрос към него. Дано само да не се объркам съвсем...

Дано не ме обвинявате, но мисля да послушам докторите. Още два дни на адаптирано мляко, а междувременно ще се изцеждам. Сигурна съм, че ако всичко е наред ще успея да го кърмя и после. Просто не ми е приятно да знам, че нещо с бебко не е съвсем наред. Поне да съм сигурна, че не е от кърмата.

Общи условия

Активация на акаунт