какво е важно за креватчетата - кои са удобни и кои не чак толкова...

  • 3 229
  • 52
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 277
Следващият ми въпрос е за креватчетата...харесах си едно дървено с две шкафченца отдолу и с подвижно дъно... но пък да не му е грубо на бебо... харесах и едно от плат, дето си има и приставка за приповиване...ама за едната му приставка...
също как стои въпросът с матраците и непромокаемите дюшечета - цени, марки...може и second hand Simple Smile
до кога се ползват по принцип креватчетата

  bouquet   bouquet   bouquet предварително!

# 1
  • Мнения: 5 391
Това, което аз съм си избрала е от естествена дървесина, на 3 нива, с шакафчета отдолу.Матракът е пенолатекс, цената му в Русе е около 70 лв.Кошарката, която е от плат мисля да ползвам когато ще се налага да ходим някъде извън града с детето, живот и здраве.

# 2
  • Мнения: 4 668
Моето е дървено и му взех някакъв скъп матрак , защото ми казаха , че е много важно матрака . Но това , че е дървено ми създаде проблеми , когато малкия започна да се изправя , защото падаше и се удряше . Обикновените обиколници не помагат , та сега съм опаковала отвсякъде леглото с едни наши силиконови юргани , купих сини панделки и ги прикачих.  А кошарата си е отделно , но много я използваме .

# 3
  • София
  • Мнения: 4 146
Сгъваемите кошари ги водят до 3 макс 4 години.
Леглата  - зависи от модела. Например сина ми на 4 год. е към 105 см. Нашето детско легло е 135х65 (може и да бъркам). Значи ще може да го ползва поне още 2 години. Само че ние ще слагаме двуетажни легла.
Има модели с чекмеджета отстрани. После могат да се махнат и стават на легло за голямо дете.
А иначе легло си трябва цял живот.

# 4
  • Мнения: 1 210
Кътчето за сън и дрешника

http://petyrcho.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/my_bed.jpg
 .линка работи само с copy/paste

Това е линк към снимката на детския кът на Петър. Леглото е 145х85х75 и е с подвижно дъно (голямо удобство, за да не се навеждаш много в първите месеци). Гледахме за:
  • различни нива на дъното
  •   цели табли за късите страни
  •   да се преформатира на детско легло
  • да не трябва да се купува допълнително дюшек, когато стане на легло
  •   да не е безумно скъп
И най-важното:
  • да не се занимавам със сравняване на размери на легло/дюшеци/спално бельо
  • да ми го донесат до вратата
  •   лесно да се сглобява и да се местят нивата
  •   да е здраво

Поради тези причини избрахме леглото на VIP BABY. Сега за неговите екстри (нещата, които не са включени в стандартния комплект).
 преформатира се на детско легло (абсолютно задължително, ако не ти се купува ново след 2 години или не искаш леглото да изглежда смешно с високите табли.
 Табли (понеже леглото е близо до прозореца, според мен е задължително страните от към главата и краката да са плътни и да не се разчита само на обиколника, който в комплекта с леглото е висок педя и половина)
 две сваляеми пръчки (задължително. Сега ме е яд, че нашите не са такива, а тичам веднага щом се събуди Петър да го измъквам от леглото. Иначе току виж решил да прескочи.
 колелца (у нас няма място за местене на леглото, така че не виждам смисъл)
 дъги за люлка (бих ги взела за второто бебе, защото не предполагах, че ще ми трябват. Но се справихме и без тях. Просто люлеехме бебо в шезлонга.)
 носач (бих си го взела в комплект с комарника, но не и с балдахина – не отговаря на темперамента ми и не виждам смисъл от него. Казват, че може да се използва за перде, но .....)
 Матрачето е дунапренено облечено в памучен калъф, който не се сменя. Но нищо не ти пречи да изпереш матрака заедно с него един прекрасен летен ден.
 Каре с джобове – поради наличието на голям скрин и от начина, по който е разположено леглото отпадна нуждата от него.

В един от каталозите преди време видях “Торба за памперси”. Това според мен е върховна тъпотия. Акания памперс ако го оставиш в стаята 2 минути след като си го свалила от дупето така ще ароматизира стаята, че няма да ти се седи в нея. Просто колкото се може по-бързо в кофата.


Скринът е купуван отделно. Ето какво е разпределението на чекмеджетата:
- В едното малко държа бебешката козметика и лекарствата и принадлежности като ножичка, нокторезачка, клечки за уши, марлички за почистване, термометър и други такива дреболии.
- В другото малко държа памперсите – обикновено събира половин пакет “Pampers” Jumbo pack.
- В първото голямо са дрешките, които бебо ползва в момента – по-тънките и бельото.
- Във второто са пелените, спалното бельо, хавлийките и пижамките.
- В третото са по-дебелите дрешки, които в момента се изпоолзват, гащеризончена, жилетки и т.н.
- В най-долното – каквото е актуално в момента – кенгурото, някоя връхна дреха, която ще се употреби още веднъж преди да се изпере (космонавт, якенце и т.н.)
- Върху самия скрин държа кутията мокри кърпички, салфетки, пудрата и бебешкото олио.

В чекмеджето на леглото държа резервните памперси, мокри кърпички, дрешките, които са му омалели и тези, които са му още големи.

Дъното на всяко чекмедже е покрито с тензухена пелена.

Пердето го уших сама. Купих 3 метра шарено хасе, подгънах го в двата края и го закачих.


Принадлежности за преповиване

Дъската за преповиване е подвижна и я купихме заедно с леглото. Може да я поставиш, където искаш. Когато Петър беше малък беше до скрина, сега като по-голям е до пердето, защото иначе започва да подрежда. Сама си направих коланче да го връзвам, защото вече е много подвижен и да се застраховам да не падне. Възглавницата, която е върху дъската се израства за около 4 месеца, така че сама прецени дали да я взимаш (струваше 10 лв.) Иначе ти може да си ушиеш такава в тон с пердето например.

Друг вариант е да преповиваш върху спалнята (много е ниска и ще те боли кръста) или върху скрина (зависи дали ще ти е удобен на височина). За мен лично височината на леглото се оказа идеална. Има едни подложки, които се продават в магазините – нещо като дюшече с бордюр – целите от мушама. Според мен не са толкова удобни, защото бебето няма да е срещу теб, а ще лежи по дължина. За смяната на памперси ще ти е по-трудно и ще трябва да се кривиш, за да си комуникирате с бебока.


Къпане

Зимата малчугана го къпехме в спалнята – така и така стаята се затопля допълнително – да използваме. Върху спалнята постилахме една мушама и върху нея коритото. Място за стойка няма, но и не бихме взели защото коритата, с които вървят са по-малки и ни се струват много нестабилни. За шкаф-баня (тези с вградено корито) дори не сме мисилили – не си струва за няколко месеца да даваш луди пари (около 300 лв). Коритото умалява за 5-6 месеца. Бяхме се разбрали да го къпем още от началото в банята, но се оказа че радиатора тече и няма как да я загряваме и от отдушника много духаше и се отказахме. В банята започнахме да го къпем месец май (7-8 мес.), но тогава вече седеше стабилно и правеше спалнята на басейн и времето се беше постоплило.

За съжаление нямаме много стаи, за да е бебо отделен, но и не мисля, че е добре първата годинка да е сам.

Добре е да имаш нощна лампа с мека светлина и така да осветява, че да не блести в очите на бебо и същевременно на теб да ти е достатъчно светло ако се наложи да го преповиваш нощно време. Ние не сме ползвали, но то е защото уличното ни осветление е толкова силно, че нямаше нужда от такава вещ.

Други

Ако към обзавеждане сложим шезлонг (не от тези тип столче за автомобил, а нормален – например Hauck). Ние го ползвахме до 9-10 месеца. След първия месец бебето иска да е съвсем леко повдигнато, за да гледа света докато е будно, а не белия таван. Има няколко нива на облегалката – от легнало до седнало положение. Седалката също се позиционира. В него го захраних с лъжица още на 4 месеца – облегалката беше повдигната така, че все пак основната тежест да пада на гръбчето, а не на тазовите стави.

 


Кошарата я взехме от приятели. Сложихме го в нея на 7 месеца, можеше и по-рано но не се организирахме с ремонта й. Тя е необходима когато бебето започне на шава, да се обръща, после да сяда, става, пълзи и т.н. Добре е ако има от кой да вземете за ползване ще е по-добре, защото си е инвестиция (от 60лв до 210лв.), а темперамента на някои бебета не търпи ограничения от кошари.

Столче за хранене. Ще е необходимо едва, когато бебо започне да седи. Дотогава се ползва шезлонга. От друга страна тези столчета са така проектирани, че може да се ползват до 3-годишна възраст. С тях детето се чуства добре като е на едно ниво с възрастните на масата, а не носа му да подпира ръба на чинията. Избора е голям – от 50-60 до 200лв.

Сгъваем простор за дрехи. При нас той беше винаги пълен с дрехите на бебо. Беше на остъклената тераса, но в най-гадните дни го внасяхме в стаите.

Някаква печка  тип духалка. Бързо загрява стаята преди къпане или преобличане на бебето. За къпане вдигахме 23-24 градуса, а иначе беше 20-22.

Стерилизатор за микровълнова фурна на Avent. Много удобен и пести време и пари за ток (изплати се за 3 месеца). Взима се от приятели или се купува след като се види че има нужда (например бебето се храни с адаптирано мляко или се дохранва след всяко ядене). Ако основно се кърми – няма нужда.

Не е задължително вие да купувате всичко – умело разпределете подаръците между роднини, приятели и колеги. Всички ще се радват на бебето и ще искат да му подарят нещо – така че големите покупки, които не трябват от първия ден се оставят на тях.
Ето нашия пример.

Преди да се роди:
Леглото – пълен комплект+дъска за преповиване от VIP BABY- Едните баба и дядо (виж каталога в списание "9 meseca" или www.vip-baby.com)
Хубава пелена за изписване (сега одеало) от другите баба и дядо
Една част от дрешките – едната баба
Друга част от дрешките – другата баба
Комплект за изписване - свекървата
Спален комплект – само калъфки от една от бабите
количка – колегите на съпруга ми
бебефон – трябваше да е от моите колеги, но .... не коментирам (и без него се оправяме)

Знам, че ще имаш желанието ти да избираш дрешките, но и за теб ще има тази възможност. Ако искаш заедно с бабите обиколете и накупете нещата, но ако те са от провинцията, цените там ще са доста по-евтини. Аз лично поне за дрехите не съм придирчива стига да са качествени, така че се доверих на тях. След това за глезотия, когато излизахме на разходка с Петър му купувах това, от което има нужда в момента и ми е харесало.
Единственото за което имах претенции беше комплекта за изписване и обясних на свекървата как не трябва да изглежда. И още нещо, помоли я да не ги опакова като подаръци на изписването, защото ще ти е само до това да махаш тиксо и здравец Simple Smile) и ти да се обличаш, а бебето да реве в ръцете на акушерката голичко, защото ти не можеш да отвориш кутията с дрешките му.

Другото ,за което не бива да се поддавате на провокации са леглото и количката. В края на краищата вие ще гледате детето и трябва да са ви удобни. Някои от нещата може да сметнете за глезотии, но определено на нас ни облекчиха живота.

На погачата
Кенгуро – лелята
шезлонг – вуйчото
пеещо-въртяща се играчна за над леглото – една приятелка
дрънкалка за количката -една приятелка
раничка за бебето (ако сте пътешественици като нас) – една приятелка
много дрешки по мой списък – според нуждите – други приятели
термо чанта за шишета – една приятелка
вълшебна чаша на Avent – една приятелка
албумче дневник (20лв) затова е в този списък
само албум (хубавите пак са около 20 лв и е добре да е в този списък)
останалите роднини – cash – лесно се убеждават

На кръщенката
столче за кола – вуйчото
чадърче за количката – лелята
гърне
играчки според възрастта
cash

Междувременно
слолче за храна – назаем от приятели
кошара за игра – назаем от приятели

# 5
  • Мнения: 5 228
По-практично е сгъваемо легло-кошарка. Дъщеря ми първоначално спеше в дървено легло, но дойде лятото и започнахме да пътуваме, така че започнахме да ползваме кошарка, която се оказа и по-удобна, особено от гледна точка на акробатичните номера, които дъщеря ми изпълнява в креватчето си докато спи (и не само). В кошарката няма как да се нарани, докато в креватчето редовно се удряше.

# 6
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Ние ще си купиме дървено, защото ми се струва по-удачно. А и ще може да си спинка няколко години в него, докато при сгъваемите не е точно така. Сестра ми има сгъваемо и е удобно докато е малко детето, но после не чак толкова-но при тях нямаше друг начин. Пък и мисля, че с дървеното ще му е по-удобно при прохождането, защото има за какво да се хване, докато при сгъваемото не е така.
Но избора си е твой!  bouquet
 Само не разбрах цялото легло ли е 70 лв или само матрака, защото в нашия град леглата започват от около 180 лв та нагоре. Rolling Eyes

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Следващият ми въпрос е за креватчетата...харесах си едно дървено с две шкафченца отдолу и с подвижно дъно... но пък да не му е грубо на бебо...
също как стои въпросът с матраците и непромокаемите дюшечета - цени, марки...може и second hand Simple Smile
до кога се ползват по принцип креватчетата


Само не разбрах кое по- точно да му е грубо на бебо?!
Моята спи в дървено креватче, с 2 големи чекмеджета отдолу, без други екстри. Леглото е останало от леля й (зълва ми). Сменихме дюшека с нов матрак и готово! В тази връзка- ние взехме матраче на Бертони за 35-40 лв, не помня точно. Дунапрен и не знам какво си. Засега сме доволни, не е мръднал.
А за какви непромокаеми дюшечета говориш? има едни т.нар. подлуганчета, те струват от 2 кинта нагоре. Аз други не ползвам, памперси има за тази цел

# 8
  • Мнения: 2 768
Аз отгледах 2 деца в дървено креватче, но сега си промених мнението. София буквално се претрепа в него! ooooh! Още когато започна да се върти, посреднощ така си удряше главата (и лицето!) в него, че ставах да видя дали няма кръв #Crazy !
Обаче от както я преместих в сгъваемо легло нямам никакви проблеми! Много по-удобно се чувства в него, заспива сама без приспиване. Като я оставя сама в стаята се повъртява, става, ляга и накрая заспива в някаква невъзможна поза. Контузии нямаме вече.

# 9
  • Мнения: 8 505
Да допълня нещо много важно-решетките да са достатъчно високи-някъде бях чела,че 70см е о.к.Е,тези на леглото на малката са има-няма 40см и няма да описвам какви акробатики прилага Crazy

# 10
  • Мнения: 2 768
Ако купувам сега, бих избрала това. Добро съотношение на качество и цена Peace



# 11
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Много е хубаво, но въпроса е че в него ще спи 2-3 годинки и после трябва ново- а в дървеното може да си спи спокойно 5-6 и повече като му се махнат решетките!  Thinking

# 12
  • Мнения: 2 768
Много е хубаво, но въпроса е че в него ще спи 2-3 годинки и после трябва ново- а в дървеното може да си спи спокойно 5-6 и повече като му се махнат решетките!  Thinking

Голямата дъщеря я изместих от дървеното креватче на голямо легло малко преди да навърши 3 години. Така или иначе в един момент ще трябва да се направи - дали на 3 или на 5. Дори е по-добре да стане по-рано, според мен.

# 13
  • Мнения: 7 640
не ме кефят платнените за постоянно, те са портативни за временно при пътуване. За вкъщи е хубаво дървено креватче.

# 14
  • Мнения: 277
Ние първо взехме дървено креватче -  модел Pikio. На две нива - горното ми беше много удобно в началото докато не започна да се обръща и да се опитва да се изправя. Отдолу с едно чекмедже. В началото държах там дрешки, сега е пълно с играчки, той си влиза вътре и си играе  Simple Smile Сега най-доволна съм от това, че е дълбоко и не му се удава да прескача  Wink Не съм мерила височината на решетките, но може би наистина е към 70 см. Изобщо - доволна съм! Към 6-ия месец взехме и преносима кошарка, но я ползвахме само няколко месеца да си играе в нея и да е при нас в хола през деня, понякога да спи следобяд. После сме я ползвали само като сме пътували някъде.
За мен по-удачно си е дървено креватче, на две нива, достатъчно дълбоко.
Успех в избора newsm10!

Общи условия

Активация на акаунт