Проблем с буквата "Л" - логопед?

  • 8 979
  • 33
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 39 719
Дияна е на 5г.
Онази вечер се опитваше да чете на срички и забелязах, че казва много хубаво например "ЛИ", но "ЛА" не може. Не е точно като хиподилското "УА", но натам бие.
Опитвам се да обясня, но тя казва "не мога". Мъж ми пък всички такива проблеми решава с репликата "тя е като мен".
Въпроса ми е за логопед ли е?

Явно сама няма да мога да се справя.
След развода на мама живеех при баба ми на Костенец. бях единствената, която се опитваше да надпява дружното класно "УА". На моменти това "УА" ме дразни.

Как да помогна на дребната?
Мдам, и "Р" не може да казва.

# 1
  • Мнения: 3 740
За логопед сте, слушай старото куче. Grinning Хубаво е да изчистите този проблем, защото после ще ви пречи на писането. Моите пишеха "фиум" и "хладиуник", а като им кажех да го поправят, го коригираха на "фюм" и "хладюлник". И Сашко, и Камен ходиха на логопед, за децата си е забавление, а резултатите са очевидни.

# 2
  • Мнения: 2 249
Tанче,като тръгнеш да я водиш моята приятелка-викай ме и мен-все още си казвам "суънце" Joy

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
Май сте за логопед, защото при нас положението е същото и на няколко пъти специалисти ме съветват да я заведа. На мен не ми прави впичитление - явно съм свикнала.
Но къде да я водя и кога, като съм до 18 ч. на работа newsm78
Моите пишеха "фиум" и "хладиуник", а като им кажех да го поправят, го коригираха на "фюм" и "хладюлник".
Joy hahaha Joy

# 4
  • Мнения: 2 567
Моята имаше същия проблем с Л-то. Открихме го точно като почна да прави срички. И при нея проблема беше най-вече Ла.
Даже толкова се панираше като трябваше да прави срички с Л, че аз се принудих да пропуснем раздела в буквара с Л-то, докато не се поуспокои.
Ние тогава не я заведохме на логопед. Не защото сме против, а защото не сме се замисляли. Тя беше малка тогава и може би заради това. А и нямах тази информираност, която сега получавам от бг-мамма  Simple Smile Баща и почна да я упражнява да произнася думи с тази сричка и лека полека я научи.

Иначе ако сега и бях открила този проблем щях да я заведа на логопед. Мисля, че много по лесно щеше да бъде преодолян.
Може да пишеш и във форума за деца с увреждание. Там имаше дори такива теми и логепеди бяха споделили разни начини за преодоляването точно на проблема с Л-то.

# 5
  • Мнения: 2 332
Tанче,като тръгнеш да я водиш моята приятелка-викай ме и мен-все още си казвам "суънце" Joy
Хайде тогава и аз да идвам Wink.

# 6
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
В нашата детска градина има логопед,поинтересувай се може  и при вас да има.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
За логопед сте, да. В детската градина преди 1 година минаваше логопед и госпожите ми предадоха, че към Л-то на Наталия имала забележки. Аз изобщо не съм забелязала Наталия да уъ-ка. Тя няма никакъв осезаем говорен дефект по мое мнение. Обърнаха ми внимание на това, което е открил логопедът и наистина се чува - Наталка леееееееко омекотява л-то, когато е пред някои гласни и по средата на думата. Но това за 5 години никой не беше забелязал, освен професионалистът.  Simple Smile Тази жена приемаше безплатно в незнам-какъв-си кабинет и аз бих завела детето с удоволствие, но за съжаление беше в изключително неподходящо време. Той като на моята дефекта беше изключително незабележим, аз изобщо не се задълбочих, но ако уа-каше бих я завела със сигурност, дори и в това неудобно време. После разбрах, че тази жена е идвала още 5-6 пъти да работи с децата и била казала, че Наталия е изчистила почти напълно проблема. От група от почти 20 деца беше открила проблеми при повече от 10-тина, като аз познавам децата и не съм забелязала някое от тях да има такъв, но явно говорните дефекти са често срещани при деца до 5-годишна възраст. Така че, едно посещение при логопед, дори и профилактично, никога не е излишно.

# 8
  • Мнения: 883
Един логопед посещава няколко градини. Поинтересувай се кога в коя градина е и дано успеете да го премахнете до първи клас. Има време, но опитвайте и вкъщи. Ние имахме този проблем и се справихме за кратко време, спомням си една думичка ЛЕГЛО, която ни караха да повтаряме, че в нея има и двата вида Л. Вярно е че има проблем при писането, просто трябва съзнателно да се повтарят думите в началото. Успех! Ние това го оправихме, но остана свирещото С, като го произнася в някоя дума и направо се получава като микрофония...

# 9
  • Мнения: 1 134
И аз не мога да изговарям хубаво "Л", а при майка ми е трагедия... Особено страшно е положението с думи от типа на "лула", "лук" и пр.  Mr. Green. Но никога не е било проблем при писане. При дъщеря ми, засега не се проява подобно "наследство".
Моя братовчедка, която кандидатстваше във ВИТИЗ едно време правеше следните упражнения, по съвет на логопед:
Захапва се половин коркова тапа с предните зъби и започват да се изговарят гласните букви, с всички съгласни една, по една пред тях. Например: би, бе, ба, бо, бу; ви, ве, ва и т.н.
При мен не даде страхотен резултат за "Л" - то, но определно подобрява дикцията.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 563
В нашата градина всяка година в началото минава районния логопед и дава предписания. Елора по много особен начин казваше Р, но след един срок се оправи тотално. Много съм доволна - районната ни логопедка има кабинет в 19-то у-ще, безплатно е, можеше и доста рано да се ходи - преди градина. Сега и остана едно леко съскане (аз даже не бях го забелязала), но тя е на мнение, че детето ще си го израсте, така или иначе догодина пак ще мине и ще каже дали да ходим или не.

AnMary, в Деца с увреждания има тема за консултация  с логопед, питай и там.

# 11
  • София
  • Мнения: 39 719
Ззбравих, че имаше тема за консултация с логопед Sad
Писах и там, още довечера като прибираме Дияна от градината ще питам за консултации с логопед.

# 12
  • Мнения: 1 426
Oх, това Л у нас е много популярно. Първо аз не мога да го казвам правилно, но го докарвам по-някога, ходих на логопед като малка но след няколко занятия отказах, защото ме караха да казвам "салята", "салям" и подобни за да се треника езика на небцето. Бащата хич го няма с "Л" и е безнадежден случай. Проблемните думи са "лале, лук, лъв, изобща сричката- ла, лъ, лу, ло, ол, ул, ал, ъл, ил, ел" при "Ли, Ле" е нормално л-то". Малкия си е решил за момента кардинално проблема с Л-то, след като се опитах да го науча да го изговаря правилно, той тотално го изхвърли от говора си и го замени с Р във всички думи. И сега думите при него са от рода - храб(хляб), мрако(мляко), раро(рало), прик (плик), раре (лале) и т.н.

# 13
  • Мнения: 369
като стана дума за логопеди да се включа малко .Ние сме потчти на 3г и неможем да казваме много от буквите правило като се започне от Л , Ж , Р , Ц , Ч , Щ .  Дали не ни е нужен и на нас?

# 14
  • Мнения: 1 077
глюпости, обърках темите... Rolling Eyes

та по този повод - логопед - най-добре.

Баща ми и досега не произнася Л правилно, аз като малка - също. В един момент просто ме подразни и се постарах да променя изговора му. И готово.

Общи условия

Активация на акаунт