Дайте рецепта за изпитана торта Гараш

  • 23 866
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 478
Наближава РД на нашия тати, който има юбилей тази година. И понеже ще е по-специално събитие съм решила да му правя любимата торта Гараш, а не искам да се изложа. Искам нещо изпробвано и гарантирано. Хайде давайте идейки, моля! Praynig

Последна редакция: нд, 26 мар 2006, 02:46 от missZ

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Какъв гараж, какъв паркинг, да не караш шофьорските курсове ThinkingДа не е гараШ?

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
ПРОДУКТИ:
Крем:
400 мл. течна сметана (каймак)
150 гр. захар
500 гр. шоколад
2 с.л. тъмен ром (коняк)

Блатове:
400 гр. орехови ядки, ситно смлени
170 гр. пудра захар
8 бр. белтъка
1 ванилия

Глазура:
150 гр. шоколад
40 гр какаово масло (или слънчогледово олио)

50 гр. обелени бадемови ядки (или кокосови стърготини)
малко зелена боя за хранителни цели

хартия за печене


 
ПРИГОТВЯНЕ:
Приготвянето на крема започва един ден преди самото сглобяване на тортата. Сметана и захарта се слагат на огъня и се загряват при непрекъснато бъркане, докато се разтвори напълно захарта. Шоколадът се начупва на малки парченца и се залива с горещата сметана. Купата се поставя на водна баня и се бърка до пълното разтопяване на шоколада, но в никакъв случай не трябва да се допуска сместа да заври. Покрийте плътно купата с домакинско фолио и поставете да се охлади в хладилника за една нощ. На другия ден добавете коняка и разбийте до получаването на гъста, леко пухкава смес с шоколадов цвят. Към смлените орехи се прибавя предварително пресятата пудра захар, белтъците и ванилията. Разбиват се с миксер до сгъстяване и побеляване на сместа. Така приготвената орехова смес се разстила на слой 2-3 мм върху форма, застлана с хартия за печене. Хартията трябва да е по-голяма от формата, за да може лесно да се извади. Пече се при 140-160 градуса. Изпичат се 5-6 броя платки. Веднага се изваждат от формата, остават се да изстинат известно време и чак след това се отлепва хартията. Охладените платки се намазват с приготвения крем. Тортата се намазва отстрани и отгоре със същия крем. Към напълно размекнатия на водна баня шоколад се прибавя какаовото масло. Разбърква се до пълното му поемане. Тортата се залива с темперирания шоколад, докато още не се е втвърдил. Поръсва по средата в кръг с обелени, нарязани на едро и оцветени в светлозелено бадеми(или кокосови стърготини). (Със същите блатове и крем се приготвят и шоколадовите пурички. В този случай платките се пекат в продълговата форма и веднага след изваждането им, докато още са пластични се нарязват и навиват на точилка, за да приемат кръгла форма. Пълнят се със крем и се заливат с шоколадова глазура.) 



# 3
  • Мнения: 2 784
Гараш е скъпа и сложна торта. По принцип правилото е никога да не правиш нещо за пръв път точно за празник, защото рискуваш да не се получи. По добре я поръчай някъде, а някой друг път може да изпробваш рецептата на Биляна у дома.  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз имам една доста пъти изпитана рецепта, която препоръчвам къде ли не и без да ми я искат даже  chef bowuu bowuu, защото е толкова страхотна, че няма до къде...

ето я:

7 яйца
300 гр. захар
250 гр. масло
2с. л какао
300 гр. орехи
50 грл шоколад или бадеми /сурови/

Маслото се разбива със захарта, и към тях се прибавят един по един жълтъците, като се бърка непрекъснато.
Прибавя се какаото и се отделя половината от сместа за заливка.
Към другата половина се прибавят смлените орехи и разбитите на сняг белтъци.
Сместа се изсипва в намазана с масло и брашно тортена форма / ако имаш тефлонова - най добре, но и да нямаш, пак става/,
Пече се в умерена фурна около 30 мин.
Блатът се слага в тортена чиния, намазва се от горе и от страни със заливката и се украсява по желание със настърган шоколад или препечени на сух тиган бадеми.



Тортата не е съвсем класическата, която е по сладкарниците, но повярвай ми - на всус е жестока просто. Аз като я направя направо не знам кога изчезва...
Иначе Цвети е права, не прави нещо за първи път за празник. Пробвай го преди това, ако държиш да направиш определеното, ако не заложи на сигурното.
Айде, и после да кажеш дали ти е харесала, че много държа Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 609
Ето моята рецепта, в къщи много се харесва Peace. Крема обаче е със сурови яйца, ако не те е страх от птичи грип, пробвай Simple Smile:

Торта "Гараш"
  за блата :
10 белтъка се разбиват с 1 ч.ч.захар и 4 ч.ч.смлени орехи.
Разделя се на 3 равни части и се пече в намазнена тава, в/у намазнена пергаментова хартия.
  крем :
10 жълтъка+1 ч.ч.пудра захар+2 п.кр.масло+2 с. л. какао,ванилия.

# 6
  • Мнения: 3 478
Оф, Билянче, шофьорски курс не карам,ама чак сега ми светна крушката каква умнотия съм написала и срам, срам Embarassed, та си викам да вляза да се поправя преди половината форум да ме е прочел колко съм невежа. Ама хич дори и не ми направи впечатление как съм го написала, а в интерес на истина съм го виждала така в други постинги и съм се чудела как може така да го пишат тези хора бре?. Ами можело на, такива като мен дето не мислят. Акъла ми хич го няма на последък ей, съвсем се издухах.

Цвети, ама хич не ми се занимава точно сега с такива работи, такъв мързел ме е налегнал, ама от къде ти тука такова чудо. За това се реших да правя, не за друго, ако имаше от къде поръчвам и окото ми не мигва.

Та да ви благодаря за идейките сега. Билянче, същата рецепта имам и аз, само дето приготовлението ти е по-различно. Но ми допадна повече от моята, така че ще карам с твоето предложение.

Вивиан, много ме запали с твоята нетрадиционна Гараш, обезателно ще пробвам, само че за някой друг РД дето ми идва скоро и ще докладвам.

Кари, убий ме сурови яйца не мога да кусам в никаква форма, ама ти благодаря и на теб за предложението.


Е, сега мога да си легна на спокойствие като оправих положението тука Mr. Green

Благодаря ви, момичета!

# 7
  • Мнения: 160
за блата;175гр.смлени орехи
1/2ч.ч.пудра захар
6 белтъка
2с.л. брашно(всичко се обърква добре- става редичка смес,в малка тавичка 21или 23 см в/у сладк. хартия или вестник,добре намазана с олио се разстила с лъжицата смес и се пече в умерена фурна(стават 4 или 3блата-взависимост от дебелината)след изваждането от фурната докато е топъл блата се маха хартията
 за крема;
1ч.ч.п.захар
о.150гр кр.масло (меко,но не течно)
4 жълтъка
3-4 с.л.горчиво какао
събира се тортата(блат+крем) и се гарнира пожелание
аз съм пробвала с поръсване на кокос и с поливка от разтопен шоколад,като когато е със шоколад то последния блят отгоре немажа с крем щото от топлия шошолад се разстича
  ДАНО ВИ ХАРЕСА пробвана е поне 20 пъти Peace

# 8
  • Мнения: 694
Аз да попитам-белтъците не се правят на сняг,нали??

# 9
  • Мнения: 160
в мойта рецепта не,просто се разбиват и се привавят и другите неща

# 10
  • Мнения: 3 861
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15172.msg279698#msg279698

ето тук, аз лично съм правила рецептата на Дивиана, и беше много хубава. Единственото, което не успях да направя е рязането на блата с конец на 4 платки, затова го нарязах с нож на 2 платки и така ядохме с 2 блата и дебел слой крем

# 11
  • Мнения: 3 478
Леле още идейки сте дали. Браво, браво има да пробвам торти сега, има да дебелеем, но обещавам да докладвам резултатите.

# 12
  • Мнения: 694
Искам пак да попитам за последно-трябва ли белтъците за гараш да се разбиват на сняг-утре имам рожден ден ,та смятам да се пробвам на гараша

Общи условия

Активация на акаунт