Разстройство при изключително кърмено бебе

  • 764
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Дъщеря ми е на 5.5 месеца, от раждането до сега само на кърма. Преди месец се започна едно разстройство - ту зелено, ту по-жълто, често има слуз или пък е като водичка, 3-4 пъти имаше миниатюрни жилчици кръв (моля да бъда извинена за подробното зловещо описание Sick). До сега е пила Enterol, Enterosan, Smecta и нещата са все така. Не смея да започна захранване, а пък и педиатърът естествено не знае, че сме само на кърма. Та въпросът ми е - много ли е опасно, при положение, че беба е само на кърма и дали мога да започна да я захранвям с оризова каша например.

# 1
  • Мнения: 6 243
Това състояние не е опасно само по себе си - детето е преминало стомашно - чревно неразположение и сега лигавицата иска продължително време ,за да се възстанови. Не е необичайно това да продължи повече от месец, а описаното от теб е съвсем в реда на нещата.

Що се отнася до захранването, навсякъде изримчно се подчертава, че захранване се предприема при напълно здраво дете. Затова аз бих те посъветвала да изчакаш да отшумят симптомите на разстройството и тогава да започнеш със захранването. Още повече, че във вашия случай здравословният проблем е именно свързан с храносмилателно смущение, а при въвеждането на нови храни винаги има отенциална опаснотст от подобни разстройства - ако евентуално нещо стане, няма да можеш да определиш дали е от новата храна или последица от вирусната инфекция.

Не зная какви са отношенията ви спедиатърката, но ми се струва, че сега е добър момент зда йкажеш как стоят нещата. Ако не съумее да го приеме професионално, тъкмо ще имаш възможност след няколко месеца да помислиш за заместването й с друг специалист.

# 2
  • Мнения: 649
така както си го описала, за бебо е най- добре да продължи да е на кърма! изчакай малко със захранването, има време да ядете всичко

и аз мисля, че трябва да поговориш с твойто педи, тя/той какво- ще ти се разсърди, че си кърмиш детенцето ли  newsm78  ами то това е най- доброто!!!!
и бързо заздравяване   bouquet

# 3
  • Мнения: 179
мамма Б имаше много сериозен проблем с разстройство!последния път когато я срешнах ми каза че наи-вероятно приключват с кърменето!бяха минали на лечебна храна  newsm78

# 4
  • Мнения: 11
Благодаря на всички за съветите. За мен по-важно е да разбера каква е причината за това разстройство, а не да тъпча детенце с какво ли не. Със захранването явно ще трябва да изчакаме.
И аз съм на мнение, че трябва да продължа да кърмя, въпреки класическите подмятания за непълноценна кърма, водниста кърма, идеална среда за микроби Rolling Eyes и пр. от страна на педиатъра. По тази причина не искам и не очаквам от нея компетентен съвет. Ще я сменям, но въпроса е с кого.
Едно мое наблюдение, не зная дали има връзка, но нека мамите с повече кърмачески стаж да споделят: забелязвам, че когато я кърмя по-често (при всяко мрънкане Wink) нещата се влошават. Може ли да има връзка между липсата на установен режим в храненето и разстройството?

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Връзката не е с установен или неустановен режим, а с т.нар. дисбаланс на предно и задно мляко. Т.е. ако на всяко кърмене, особено когато то е много начесто заради неспокойствието на бебето, предлагаш всеки път различна гърда, се получава така, че бебето приема повече от богатото на лактоза предно мляко и съответно се проявяват признаци като зелени аки, експлозивни изхождания, колики при бебето, дори подобно на непоносимост към лактозата състояние на пренатрупване на неразградена лактоза в червата.
За щастие е лесно да се справиш с това - продължавай си кърменето на всяко мрънкане, но в продължение на 4 часа предлагай само едната гърда (при майки с много обилна кърма този период може да е 6-8 часа кърмене само от едната гърда, а в екстремни случаи дори разделение на дневна и нощна цица - но в повечето случаи предлагане само на едната за 3-4 часа е достатъчно).
Повече по въпроса можеш да прочетеш тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30104.0

# 6
Едно мое наблюдение, не зная дали има връзка, но нека мамите с повече кърмачески стаж да споделят: забелязвам, че когато я кърмя по-често (при всяко мрънкане Wink) нещата се влошават. Може ли да има връзка между липсата на установен режим в храненето и разстройството?
И моята бебка изкара нещо такова преди време. Аз също бях забелязала, че когато яде по-често става по-неспокойна, затова се стараех да има поне час и половина, два между две кърмения и както е писала Хедра, редувах гърдите на около 3-4 часа. Освен това много стриктно спазвах диета около месец, въпреки, че седмица след започването и бебка се пооправи.
Никакъв шоколад Cry, кафе, от млечните само по малко сирене, спрях да ям и овесени ядки, лютеница и други консерви. Карах на супички и препечени филийки, варено или печено без много подправки пилешко месце... и бирена мая. Simple Smile

За да се разбере причината май е най-добре е JP-то да ви прати на специалист гастроентеролог, който да пусне изследвания.
Виждам, че сте от Варна, може да потърсиш информация за такъв специалист и за нов JP, в здравния справочник във Форума.
Късмет!

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 161
мамма Б имаше много сериозен проблем с разстройство!последния път когато я срешнах ми каза че наи-вероятно приключват с кърменето!бяха минали на лечебна храна  newsm78
Не съм се отказала още!!!Изцеждам се редовно,спазвам диета и се надявам,когато и моят алергичен проблем отмине, да се кърмим отново!

Общи условия

Активация на акаунт