колко стаж трябва?

  • 3 219
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 877
имам малко под 2 г. трудов стаж.
за да изляза по майчинство 2 платени години започнах в една фирма, където да предам болничен за раждане и после за майчинство. въпросът ми е колко време преди да дам болничния там трябва да съм работила (с осигуровки ) във фирмата? месец ли или може и по - малко? благодаря ви!

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 206
Точно така бях и аз. Назначиха ме точно 8 дни преди да изляза в болнични  Peace

# 2
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели?  

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 688
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели?  

това знам и аз...

# 4
  • София
  • Мнения: 1 877
Трябва да имаш 6 месеца трудов стаж, за да получаваш майчинство след като родиш. А за да ползваш болничен и един ден може да си работила, но нямаш право на заплата. Т.е. изплащат ти болничния върху заплатата отпреди 6 месеца.
Ако има някакви новости, моля някой по наясно от мен да ги сподели? 


мммммм, това е добре, преди 6 месеца вземах не минимална заплата, суперрррррр!!  благодаря момичета!!!!!! и това 135 дни , нали и НОИ изплаща, да?

аз после вече по 160 месечно , ясно!

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 206
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 147
Болничния се изчислява на база последните 6 месеца. Ако през тях не си работила ще взимат минималната заплата. Иначе - на каквото са те осигурявали

# 7
  • Мнения: 1 440
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз направих като теб и счетоводителката ми обясни, че трябва да имам 5 дни стаж във фирмата за да си получавам майчинството от там.

# 9
И аз направих като теб и счетоводителката ми обясни, че трябва да имам 5 дни стаж във фирмата за да си получавам майчинството от там.
Майчинството се изплаща от НОИ, както и болничните. НОИ превежда парите на работодателя, а той съответно на работника.

# 10
  • Мнения: 104
Здравейте! Прочетох отговорите и не ми стана ясно 6 месеца по време на бременноста ли трябва да имаш стай или въобще 6 месеца? Защото аз имам около 8 години водени но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж

# 11
  • Мнения: 104
Здравейте!  Не ми е ясно 6 месеца по време на бременноста ли трябва да имаш стаж или въобще 6 месеца за да получаваш 2 години майчински Rolling Eyes? Защото аз имам около 8 години водени но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж. newsm78

# 12
  • Мнения: 1 059
Доколкото знам аз, е необходимо да имаш трудов стаж въобще 6 месеца, а не в дадената фирма.
и аз така знам.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Цитат
...но от 2 години не съм работила. И трябва да зная дали да не си намеря сега стаж
Да трябва, ако в момента не работиш никъде, иначе майчинството ще ти е само 1 година. Попитай в някоя фирма да те вземат само за пет дни(фиктивно, но с договор) преди да излезеш в майчинство, за да го получаваш 2 години. Аз така направих. За фирмата няма да е проблем, защото на тях ще им превеждат парите от НОИ, само някакви 5-6лв. трябва да си плащаш за здравни осигуровки. Надявам се, че си ме разбрала вече, ако не питай - пак Hug

# 14
  • Мнения: 104
Благодаря много Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт