Убива ли горещата вода антителата?

  • 485
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 266
В упътването на Авент пише,че кърмата може да се претопля с гореща вода.
Тя не убива ли важните антитела и т.н.?
Бебка я пие само ако е много топла и се чудя дали приема нужните неща  newsm78

# 1
  • Мнения: 3 760
Да се топли с гореща вода - да, но не и самата тя да става гореща. Колко топла я пие бебка?
По принцип повечето белтъчни молекули започват да коагулират при температура над 40о.
В БМК пастьоризират кърмата  newsm78 Вероятно унищожават антителата  newsm78

# 2
  • Мнения: 1 586
Убива ги, да. Затова е най-добре да се затопля на водна баня със стайна температура. Но пък еднократно "убийство" поради липса на време не е фатално. То и замразяването убива част от имунните свойства на кърмата. Важно е бебето да суче на гърдата ежедневно.

# 3
  • Мнения: 3 591
Я кажете и за друсането на кърмата. Като я оставя в хладилника примерно 1-2 дена и тя  се разделя на вода и масло Crazy (ух как го казах). Тук обаче не дават да я друсаш, трябвало леко да я разклащаш въртеливо newsm78 Е да де, ама аз така немога да я направя еднородна. Моето разклащане си е бая силно - предполагам я повреждам, пък бабата как я бие не е за приказване  #2gunfire След като бебето си суче всеки дне и от мен дали това би му навредило някак си, че яде "повредена" през деня кърма?

А за топленето - ние просто вадим 1-2 часа преди храненето шишето от хладилника и после лесно се дозатопля в топла вода за 10тина минутки.

# 4
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Я кажете и за друсането на кърмата. Като я оставя в хладилника примерно 1-2 дена и тя  се разделя на вода и масло Crazy (ух как го казах). Тук обаче не дават да я друсаш, трябвало леко да я разклащаш въртеливо newsm78 Е да де, ама аз така немога да я направя еднородна. Моето разклащане си е бая силно - предполагам я повреждам, пък бабата как я бие не е за приказване  #2gunfire След като бебето си суче всеки дне и от мен дали това би му навредило някак си, че яде "повредена" през деня кърма?

А за топленето - ние просто вадим 1-2 часа преди храненето шишето от хладилника и после лесно се дозатопля в топла вода за 10тина минутки.


аз знам че повече от 24 часа не може кърмата да се държи в хладилника,а иначе за тва друсане за пръв път чувам,и аз я друсам.и какво да и се поврежда.не знам

# 5
  • Мнения: 3 591
аз знам че повече от 24 часа не може кърмата да се държи в хладилника,а иначе за тва друсане за пръв път чувам,и аз я друсам.и какво да и се поврежда.не знам

До 8 дена да се държи в хладилник може. Аз лично най-много 3-4 държа, ако е 5ти ден и повече я давам на баткото да я изпие, не на бебето.Зависи и от хладилника де. Аз имам 2 и я слагам в тоя, който не се ползва много често.

А за повреждането - разрушават се хранителните и вещества - нали знаеш бабите как са "били мляко" за да правят краве масло - нещо подобно става и бебето не усвоява мазнините. Ако има някой по-посветен да обесни точно.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Desi, добро обяснение Simple Smile: http://www.bflrc.com/ljs/breastfeeding/shakenot.htm

# 7
  • Мнения: 11 505
Iva_D благодаря за инфото.  bouquet

# 8
  • Мнения: 1 271
В тази връзка да попитам - а затопляне на кърма в МВ?
Аз вземам от една мама замразена и размразявам на стайна Т, но след това за да я предложа на бебе трябва да я затопля малко. На водна баня ли или може и в МВ? Ако не може какви са причините? А това за "друсането" за пръв път чувам за този проблем. Добре тогава децата хранени от БМК какви полезни неща получават, като е пастиоризирана? Излиза че е по-добре да ядат АМ.
Чакам вашите коментари    bouquet

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Когато бебето се храни основно с изцедена кърма, а не директно от гърдата, тогава е много важно да се спазват правилата за размразяване и разклащане. Причините - затоплянето в микровълновата е неравномерно, т.е. някои части се загряват силно, което унищожава антителата. Затова е за предпочитане размразяването през нощта в хладилник или ако трябва спешно, на водна баня в съд с негореща вода. Пастьоризирането става при невисоки температури (около 60 градуса) - то не е равно на преваряване. Естествено, че пастьоризираната кърма съдържа много по-малко антитела, отколкото прясната - но съставът не се променя, белтъците и хранителната стойност са си същите, съдържанието на повечето витамини (с изкл това на вит.С) също се запазва.
От силното раздрусване се разрушават молекулите само на антителата - но съставът на кърмата отново не се променя и като хранителни качества тя си е същата. В никакъв случай АМ не може да бъде по-добър избор от донорската кърма, независимо от пастьоризацията, начина на затопляне, друсането и т.н. - просто защото в АМ липсват повече от 200 съставки, които присъстват в кърмата. Не става въпрос само за антитела - а за хормони, специфични белтъци и т.н., които не могат да бъдат възпроизведени (и които не се разрушават от начина на обработка на кърмата за разлика от антителата).
Класацията за избор на храна за кърмаче изглежда така:
Кърма директно от гърдата
Изцедена кърма от майката
Донорска кърма
АМ.

Общи условия

Активация на акаунт