кухня за алергични деца

  • 906
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 636
Имате ли информация за такава кухня в София. Ако сте ползвали, доволни ли сте? За всяко дете отделно ли се приготвя храната/не ми се вярва/ или има някакво меню по групи?
Маги е с алергия към белтъка на кравето мляко, но вероятно и към други храни. Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 1 210
Няма такава.  (а едно време не ми стигна ентусиазма да направя една)
По принцип има диетично меню към кухните, но готвят със соево мляко, домати, целина и т.н. Та според мен не си струва да опитваш.

С добра организация почти 2 години му готвех манджи само за него. Даже след първия месец не ми правеше и впечатление. 20-30 минути на ден сутрин за готвене (или вечер след като тръгнах на работа).
Ако искаш мога да разкажа за моето know-how по въпроса.

# 2
  • Мнения: 636
Няма такава.  (а едно време не ми стигна ентусиазма да направя една)
По принцип има диетично меню към кухните, но готвят със соево мляко, домати, целина и т.н. Та според мен не си струва да опитваш.

С добра организация почти 2 години му готвех манджи само за него. Даже след първия месец не ми правеше и впечатление. 20-30 минути на ден сутрин за готвене (или вечер след като тръгнах на работа).
Ако искаш мога да разкажа за моето know-how по въпроса.

Бих искала, наистина. Ако искаш пиши на лични. Simple Smile Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 556
И моето бебе на 7м. е с АБКМ. Недейте на лични, да почерпя и аз инфо  Simple Smile Между другото дори да имаше кухня за алергични деца, не мога да си представя, че бих й дала нещо, което не е приготвено пред мен, така че  Naughty Ще готвя и това е. И ще се радвам да чуя опита на Аничка!

Последна редакция: сб, 01 апр 2006, 15:47 от Tess

# 4
  • Мнения: 1 210
Много се извинявам за голямото закъснение, обаче нещо ме е подгонил един мързел с тази втора бременност.

Ето това е линк към едно примерно меню

Идеята е в горния списък да пишете какво яде детето и да си го обновявате постепенно.
Основите са 3 - картоф, ориз, моркови.
Единия файл го поразкрасих за разпечатване. Лепвате го на хладилника и няма чудене - ама днес какво.......

http://petyrcho.atspace.com/Others/menu.htm

http://petyrcho.atspace.com/Others/menu.xls

http://petyrcho.atspace.com/Others/menu_jeni.xls - за разпечатване


А тук в клуб Алергии http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=alergii ще намерите много информация за алергиите по принцип, лекари, храни, превенция и приятели. Заповядайте при нас. Вече 2 години си помагаме, да не се отчайваме и да виждаме светлината в тунела.


Сега по технологията:
Ползват се замразени зеленчуци или домашни такива пресни.
Имаме си баба на село и каквото донесеше - една част се готви веднага - а другата се замразява.
Зеленчуците се бланшират и пасират.
Месото се вари и пасира.

Всичко зе замразява във формички за лед - обикновено трябват около 12-24 часа за замразяването. След това ги изсипвах в торбички, на които пишех дата и оставях във фризера.

Така за всяко готвене дефакто варях само картофите, ориза или морковите (освен ако й те не са замразени).
От кубчетата с другите продукти взимах необходимия брой - ако започвам да захранвам 1 кубче, после 2 и т.н., докато реша че е захранен с даден продукт.
За размразяване трябват няколко минути, но аз ги оставях 6-7 минутки, за да поемат от миризмата и на другите продукти, за да си стане манджичка.
Ползвах зехтин и слънчогледово олио.
Маслото се предлага претопено - тоест като го разтопите взимате само жълтата част (мазнините), а по-бялата избягвате - това са белтъците.
Никога не се въвежда повече от 1 непознат продукт.
Не се дава нова храна следобед или вечер.
Новата храна се предлага през ден. Добре е храните да се редуват през ден, за да не се получава натрупване.

Аз захраних с козе сирене края на 10-тия месец. А яйца в по-сварен вид (не в кексове и т.н. тестени) около 3-тата му годинка. Но всяко дете си е различно и трябва вие да го следвате.

Ако има въпроси питайте. Със сигурност съм забравила нещо, но в клуба ще помагат и другите майчета.

П.С. Да си призная никога не съм предлагала първо, второ и трето за обяд. Докъм 1 годинка и нещо си беше само на манджичка. После добавих и десерт, но супа ........ Вечер не е ял десерт докато не тръгна на ясла на 2г и малко.

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 14:31 от Anichka

# 5
  • Мнения: 636
Хиляди благодарности!!  bouquet  bouquet
Заемам се с четене и организация на труда.

П.с. Линкът за разпечатване май не работи newsm78
А клуб Алергии си посещавам редовно. Там съм terrra.

# 6
  • Мнения: 1 210
Вече трябва да работи - разширението е xls, пък той търсеше незнайно защо htm

Общи условия

Активация на акаунт