А има ли някъде в София "organic shop"?

  • 1 631
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Т.е. магазин за био-екологични продукти, вкл. и месо?

В Западните страни има, а остава ние, които сме толкова "селска" държава да нямаме  Laughing......

# 1
  • Мнения: 1 599
Знам, и то от Форума, че има на пазара Ситняково магазинче с био зеленчуци и плодове, но аз лично не съм ходила

# 2
  • Мнения: 4 915
Магазинчето на Ситняково си продава съвсем обикновени плодове и зеленчуци, лаборантката ги купува от общата борса, просто им измерва нивото на нитратите и когато пазарувате от там, може да ви препоръча кои са подходящи за бебе и кои - не.

# 3
  • Мнения: 3 550
Питах същата лелка дали прави проверки на месо, но ми каза, че се занимава само с плодове и зеленчуци. За месото не знам какво да ти препоръчам?!  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 4 915
За месо - най-добре някой познат от село да ви донесе месо. Ние миналата година купихме 1 голям заек от село, замразих 2/3 суров, другото го сварих, пасирах - и във фризера на порцийки. Доста време го яде.

В никакъв случай не купувайте замразено месо! Не само за децата, ами и за вас самите. И не заради нашумялата история с ирландското, по принцип и на родното производство се добавят разни глупости при обработката и замразяването, а и може да е било размразено и пак замразено, което е особено опасно.

# 5
  • Мнения: 1 215
И преди сме коментирали тази тема. В София има един магазин на Ситняково, който се води органичен, но освен честната дума на собственичката (която е и продавачка), нощо друго не ти гарантира, че нещата наистина са органични.
Най- добре е ако имаш някой от село да ти ги изпраща, но ако нямаш може да пообиколиш пазарите и да видиш някои баби, които продават продукти от градината.

# 6
  • Мнения: 1 737
В София има един магазин на Ситняково, който се води органичен, но освен честната дума на собственичката (която е и продавачка), нощо друго не ти гарантира, че нещата наистина са органични.

Какво значи нещата да са "органични"? Какви други могат да бъдат?! В България не знам засега да има и генномодифицирани, слава Богу. На запад има магазини за органични храни, защото по-масово се продават генномодифицирани. А какво е количеството на нитрати или пестициди в тях, мисля че е съвсем отделен въпрос. Мисля че трябва да се прави разлика между "органичен" и "екологичен" магазин.

# 7
  • Мнения: 4 915
"Органични продукти" са тези, които са отгледани/добити без намесата и прилагането на изкуствени торове, хербициди, пестициди и т.н., както и животни, които не са хранени с генно-модифицирани храни.

Тоест "Органичната храна" не е храната, която не е генно-модифицирана, а която не е добита с "помощта" на химически вещества. Могат да се обособят три "групи" - органични, генно-модифицирани и "обичайните" продукти на пазара.


Органичните продукти принципно се отглеждат в специални ферми, а също и могат да бъдат наречени онези - от домашните градини /ако е ползван само естествен тор/, и дори тези, които са диви /растения и животни/.

Когато търсех "чисто месо", не от ферма, се бях присетила, че мога да купя пъдпъдъци например, или друго дивечово месо.

В България, доколкото зная, няма такива "органични ферми". На Запад мисля, че "органичната храна" струва малко по-скъпо.

Магазинчето на Ситняково се нарича "ЕКО", а не "органично". Както писах по-горе, "еко"-то му се състои в това, че са измерени нивата на нитратите, а не че продуктите не съдържат такива и не са торени и пръскани с химии.

# 8
  • Мнения: 1 215
В София има един магазин на Ситняково, който се води органичен, но освен честната дума на собственичката (която е и продавачка), нощо друго не ти гарантира, че нещата наистина са органични.

Какво значи нещата да са "органични"? Какви други могат да бъдат?! В България не знам засега да има и генномодифицирани, слава Богу. На запад има магазини за органични храни, защото по-масово се продават генномодифицирани. А какво е количеството на нитрати или пестициди в тях, мисля че е съвсем отделен въпрос. Мисля че трябва да се прави разлика между "органичен" и "екологичен" магазин.

Под органични, мила, в Лондон например, се разбира такива, които са отгледани без каквато и да била химична помощ или намеса. Т.е. посаждаш си го, както бабите на село, и го чакаш да израсте без да го ториш с разни химикали или каквото и да било. Та, според мен, да ме поправите ако греша, но това е световната дефиниция за органично.
А еко- продукти би трябвало да означава, че отглеждането на въпросните продукти е съобразено с изискванията з аненарушаване на екосистемата. Та, по повод въпросното магазинче на Ситняково, на мен не ми е много ясно как измерването на въпросните нитрати, ги прави еко, но това си е мое питане. За което измерване, аз пак казвам, съм и доста скептична- когато аз ходих до този магазин, ми беше обяснено как тя ги взима от специални производители и им измерва нитратите, но такова измерваме или резултатите от него аз не видях. Просто премери пред мен една тиквичка, сметна нещо на глас и ми обясни че в тази тиквичка имало толкова нитрати. Shocked Ами може и да е честна жената, но аз все пак искам, като нормален човек, да видя въпросните резултати, а не просто нейната дума.

# 9
  • Мнения: 1 737
Ясно! Ще кажа на един магистър-фармацевт, приятел на родителите ми, който е в щатите и ми обясни, че органичен означава "да не е генномодифициран", а екологичен - "без химикали, пестициди, нитрати", да се порови малко в интернет, че друго яче стояли нещата. Извинете, но той ми го обясни това и му повярвах, нали има титла!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт