даване на вода след кърмене

  • 1 372
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Здравейте!
Казвали са ми, че след като се накърми бебето трябва да му се даде малко вода, за да му се изплакне устата. В противен случай се получавал бял налеп по устата (някакви гъбички или нещо подобно) и било доста болезнено.
Моля кърмещите майки за съвет. Вярно ли е това?
Благодаря предварително

# 1
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Ами нашата педиатърка ми препоръча да му давам водичка.Много се отрича напоследък даването на вода,ама нали всички сме хора и имаме нужда от вода.Давам по малко след хранене и ако поплаче да се успокои.Правя му 100гр.ама изпива за денонощието около 30 така,че мисля няма му нищо.Хубаво е особенно ако се дава адаптирано мляко,то остава повече сякаш от кърмата.Мисля,че лекарката ще ти обясни пък и ти ще си прецениш.

# 2
  • Мнения: 262
Димана заспиваше и ако се опитвах да и дам се будеше и ставаше една   кисела, няма заспиване. Така че престанах. Имаше скоро нещо по темата във форума, пусни търасачката.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 457
Аз давах само по две-три лъжички, само колкото да се изплакне устичката, че наистина стават бели налепи. Това не го броя за пиене на вода, защото е съвсем малко, а и с половината от двете лъжички се оливаше  Joy

# 4
  • Димитровград
  • Мнения: 1 735
Няма  нужда да се дава вода.Ако има преразположеност към гъбични заболявания,колкото и вода да даваш няма да помогне и обратното.

# 5
  • София, България
  • Мнения: 2 222
И моя сладур се буди ако е заспал, а аз се опитам да му дам вода. В началото бях много настоятелна и му давах всеки път,но сега вече не настоявам толкова. Ако е заспал не го будя. Нищо не ти пречи след като се е нахранил бебо и след като се е оригнал (с баща му установихме,че ако му дадем водичка преди да се оригне повръща) да му дадеш малко водичка в една лъжичка (задължително пластмасова или силиконова-не метална). Отначало докато беше по-мъничък (сега е почти на 2 месеца) я плюеше-което и беше нашата цел-просто да си изплакне устата. Сега се научи и да я гълта,но и това не е проблем.Успех

# 6
  • Мнения: 137
Моята педи ми го пропоръча ,заради т.н. млечница.Само да му изплакна устата.Той не искаше вода изобщо.Това го правих до 3ти мес.Доколкото знам това се получава дотогава. Wink

# 7
  • Мнения: 22 514
Никога не съм давала вода след кърмене/хранене.По една лъжичка е добре,ако давате,но само за изплакване на устичката и то по-скоро за предпазване на бъдещите зъбки от кариес.Вижте тук
http://www.cda.org/articles/babybottle.htm
Колкото по-дълго престои млякото/сока в устата,се застрашават бъдещите зъбки от развитие на кариес.Затова е хубаво да се дава една/само една,две/лъжички вода за изплакване след хранене или да се избърсват венците на бебето с влажна кърпичка.Иначе вода на бебетата няма нужда да се дава ,докато са на кърма/формула.Така се  натоварват бъбреците и може да се стигне до сериозни проблеми с тях.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Млечницата и даването или недаването на вода нямат връзка помежду си. Бебето получава кандидата при преминаването през родовите пътища, а не вследствие на храненето. Източник на заразата могат да са и бибероните (особено залъгалката), и играчки, и зърната на майката, когато при нея има инфекция (няма как да се избегне). Плакненето на устата изглежда безсмислено, като се замисли човек, че кърмата (за разлика от АМ) има антибактериални свойства и съдържа голямо количество антитела и живи фагоцити (клетки, които изяждат бактериите и другите вредители) - нали това е принципа на действие и в червата за предпазване организма на кърмачето.
Но ако няма полза, то няма и вреда да даваш водичка за изплакване - по 1-2 ч.л. чиста преварена неподсладена вода след кърмене (макар че да се буди блажено заспало бебе за излишни процедури е страхотно безсмислено пилеене на енергия - всяка мама бързо го научава от опит Laughing).

# 9
  • Мнения: 2 381
Моята бебка не иска вода и не я насилвам.Пробвала съм с лъжичка, но не ще детето и това си е! Laughing

# 10
Ето и аз да споделя ,Ивоничка "хвана" налепи от недаване на вода.Изчистихме ги докато бяха два ,но много трудно,затова давай по малко.И ние сме на кьрма Simple Smile

# 11
  • Мнения: 22 514
(макар че да се буди блажено заспало бебе за излишни процедури е страхотно безсмислено пилеене на енергия - всяка мама бързо го научава от опит Laughing).
Aбсолютно е така.Аз процедурата с водата и кърпичкатане съм я правила.Дани се будеше супер лесно.Дано зъбките му са здрави,или поне по-здрави от моите. Sad

# 12
  • София
  • Мнения: 1 936
Не давам вода, а гъбички не е имала

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Не съм давала вода.Не сме имали налепи.Според мен няма никаква връзка между нещата, а това с изплакването си е направо смешно - всеки, който поне веднъж в живота си е имал гъбички е наясно каква превантивна роля може да има водата - точно никаква!

# 14
  • Мнения: 1 427
Не съм давала вода-нито за изплакване на устата,нито за пиене.Налепи не сме имали-според мен няма връзка между недаването на вода и т.нар.млечница.

Общи условия

Активация на акаунт