Знаете ли нещо повече по въпроса...

  • 797
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 959
...за двойното данъчно облагане, и по скоро с кои страни БГ има подписано споразумение за двойното дан. облагане? Интересуваме спец. за Канада, за Щатите мисля че няма такова, но има за някои европ. страни, но кои точно незнам. Ако знаете, споделете. Hug

# 1
  • Мнения: 486
Ето тук можеш да видиш всички спогодби, които България е подписала с различни страни за избягване на двойното данъчно облагане:
http://www.nap.bg/taxes/international.htm

Доколкото знам ако живееш повече от 183 дни извън България не се водиш за местно физическо лице, т.е. не дължиш данъци в БГ.

# 2
  • Мнения: 2 959
Ели, много ти благодаря за линка. Hug

# 3
За съжаление, между България и Америка няма спогодба за двойно данъчно облагане.

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Доколкото знам ако живееш повече от 183 дни извън България не се водиш за местно физическо лице, т.е. не дължиш данъци в БГ.

Това важи само за данък общ доход, ако имаш доходи от ренти, например, се плащат данъци.

# 5
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Доколкото знам ако живееш повече от 183 дни извън България не се водиш за местно физическо лице, т.е. не дължиш данъци в БГ.

Това важи само за данък общ доход, ако имаш доходи от ренти, например, се плащат данъци.

Само да допълня не се плаща данък, ако рентата е от земеделска земя

# 6
  • Мнения: 486
Вярно е, че между България и САЩ няма такава спогодба, но вижте какво намерих на един сайт с отговори на данъчни въпроси:

"България няма спогодба за избягване на двойното данъчно облагане със САЩ, но чрез норми на националното право се урежда проблема с двойното облагане. В чл. 17 от Закона за облагане доходите на физическите лица е уреден т. нар. метод на приспадане за избягване на двойното данъчно облагане. При определянето на данъка върху дохода местните физически лица ползват данъчен кредит за идентични или подобни чуждестранни данъци, наложени в чужбина от съответните компетентни органи. Т. е. преди да се заплати данък тук се приспада платеният в САЩ данък."

# 7
  • Мнения: X
Здравейте  Simple Smile И аз се интересувам от този въпрос понеже живот и здраве догодина ще трябва да подавам някаква смесена данъчна декларация с доходи от България и дай боже Канада  newsm78 След като разгледах материалите в сайта на nap и по-точно http://www.nap.bg/useful/docs_new/Pril_doxodi_ot_chujbina.pdf ми се изясни, че има спогодба между България и Канада и при деклариране в България се прилага метод за освобождаване с прогресия. За да се декларира доход от източник в чужбина в България се сумират двете данъчни основи (български и канадски доходи), вижда се какъв е данъка спроед ЗОДФЛ за така получената сумарна данъчна основа. После полученият данък се разделя на сумата от данъчните основи (България и Канада) за да се получи данъчната ставка; така получената ставка се умножава по данъчната основа в България и това е дължимия данък Обаче не ми е ясно има ли значение колко време си бил в България (под или над 183 дни) понеже така или иначе имаш доходи подлежащи на деклариране в България по ЗОДФЛ. И от друга страна какво се прави в Канада, отново ли се сумират данъчните основи и се прилага по-висока ставка само за дохода в Канда? И какви документи са необходими за това от България ? Ще съм много признателна ако някой отговори Мерси   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт