Кърмене и алергия към лактозата?

  • 1 178
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 455
Мили кърмещи мами, търся съвет  Sad
Бебата ми е почти на 2 месеца и е изцяло кърмено бебче. Имам голямо желание да продължаваме така, но в момента лудвам с коликите и. Понеже изчитам всичко по тая тема и минахме през какви ли не терапии сега се е загнездило едно притеснение в главата ми. Четох за възможна алергия към лактозата в кърмата,която се диагностицирала трудно,а симптомите и са силни колики,редки изпражнения и ненаддаване в теглото. За 35 дена бебата ми беше качила 1.200 кг,което мисля е предостатъчно,но коликите започнаха от 8-мия ден и до сега ни мъчат с пълна сила. Консистенцията на акитата е доста рядка,направо водниста,с малки топченца и нещо като "конци". Коликите след 21 часа позатихват и спи добре,само с едно събуждане за хранене,но през деня е лудница Cry,само плаче и се присвива горкото,не мога спокойно и на разходка да я изведа,защото се събужда и плаче много и в количката.
Та сега съм се психирала,понеже четох за алергия към лактозата в кърмата при едно от мартенските бебчета и само това ми е в главата. Съвета на педиатърката на бебечето е да се мине на безлактозно АМ???
Моля,споделете дали сте попадали на такива случаи и какъв е изхода в подобна ситуация. Благодаря ви!   bouquet

# 1
  • Мнения: 679
Това, което аз знам е, че при лактозна непоносимост изпражненията са рядки, зеленикави, пенести и с неприятна миризма. И това състояние се среща много рядко.
Пробва ли да изключиш от твоето меню алергизиращите храни? Според мен минаването на безлактозно мляко трябва да е последна стъпка, защото така може да отбиеш бебчето. Ако се окаже, че проблемът не е в лактозата, при всички други състояния, кърмата ще е най-добрата храна.

# 2
  • Мнения: 1 586
Току що писах отговор по същия въпрос в здравния форум и го копирам и тук:

Няма алергия към лактозата, ства въпрос за лактозна непоносимост или лактазна недостатъчност. Но това състояние се среща изключително рядко при кърмените бебета. В повечето случаи на такава диагноза се касае просто за неправилна организация на кърменето, но понеже нашите педиатри не са подготвени как да окажат подкрепа на кърмещата майка в такива моменти, много бързо отсичат - лактозна непоносимост, минавайте на безлактозно мляко. Няма по-ценна храна (и много повече от храна) за бебето от майчината кърма. Ако искаш, разкажи как се кърмите - в какъв интервал, от двете гърди ли и пр.

Накратко случаят с мнимата лактозна непоносимост е следния: Първото мляко, което детето изсуква е по-рядко и по-богато на лактоза, а "задното мляко" е по-богато на мазнини. Ако поради неправилна организация на кърменето детето поема предимно предно мляко, повишеното количество лактоза може да предизвика неразположение в бебешкото стомахче и миришещи на вкиснато изпражнения със зеленикав цвят. Стандартният подход в такъв случай е майката да се увери, че бебето е изсукало и мазното задно мляко преди да предложи другата гърда. И понеже това не винаги може да се усети, най-добрият подход е поне 3 часа да се кърми само от едната гърда при поискване, после поне 3 часа от другата при поискване и т.н. Така се постига сигурно изсукване на богатото на мазнини задно мляко, което неутрализира дразнещият ефект от лактозата в предното мляко. За подробности погледни тази статия за мнимата лактозна непоносимост, написана от консултант по кърмене: Любимите заболявания на здравото новородено дете

Успех!

# 3
  • Мнения: 455
Andrea$ сърдечно благодаря за коментара   bouquet
Ситуацията при мен е следната: от самото начало кърмя само от една гърда, като сменям на интервали от 3 часа,това не го бях чела,ама така го чувствах за най-правилно  Wink,ако приключа с кърменето и след час бебето иска пак,давам от същата гърда от която е било основното кърмене.Изчетох статията която си посочила и се замислих над въпроса-Достатъчно време ли оставям бебето на гърдата? От новородено бебето ми има много добре развит сукателен рефлекс и досега рядко е приключвало кърмене с пускане на зърното,затова аз следя как се храни и ако преценя,че вече не преглъща прекратявам кърменето.Не съм засичала времето за което оставям на гърда,но със сигурност чувствам преглъщане около 5-10 мин,след това почти не усещам да гълта.Като цяло са около 15-20 мин за кърмене,което сега като прочетох се оказва,че май са малко.Ще се опитам да държа по-дълго бебето на гърдата,но незнам дали има смисъл ако то вече не преглъща?
Акането е по 3-4 пъти на ден,а изпражненията понякога са зеленикави,но не винаги,до сега не съм виждала в момент на изхождане и нямам представа дали са пенести.
Знам,че коликите се израстват и си трябва търпение,ама все мисля,дали пък няма някаква причина в мен която да ги провокира и затова да са толкова силно изразени?

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Най-вероятно ще помогне просто да увеличиш интервала, в който предлагаш само едната гърда. Както описваш нещата, явно при теб става въпрос за изобилно количество кърма и силен рефлекс на потичане - сами по себе си не са проблем, но причиняват подобни оплаквания при бебето. Понякога се налага майки с очебийно голямо количество кърма да оставят големи периоди - 4-5-6 часа на кърмене само от едната гърда, после същото от другата, докато положението се регулира. Не споменаваш дали се изцеждаш след кърмене - ако е така, имай предвид, че това увеличава ненужно кърмата и допринася за проблема.

# 5
  • Мнения: 1 586
Освен предложените промени в организацията на кърменето, може да се замислиш и над диетата си. Млечните продукти са всеизвестен причинител на колики у бебетата, особено прясното мляко. Намали ги до минимум или ги спри за известно време да видиш дали ще има подобрение. Също спри да ядеш всякакви "изкуствени" храни - с подобрители, консерванти, оцветители, хидрогенирани мазнини и пр. химии и Е-та (всякакви вафлички, сладки нещица от магазините, купешки натурални сокове и пр...). Не яж пържено, маргарини. Направи си една здравословна диета и виж дали няма да има положителен ефект върху коликите Simple Smile.

Успех!

# 6
При проблемах с аллергией на компоненты грудного молока, в частности реакции на лактозу - ребенок НЕ НАБИРАЕТ вес. С вашими прибавками можно с уверенностью сказать, что к вам эта проблема не относится. У вас чудесный и славный малыш.

А поскольку ребенок еще маленький - его стул имеет полное право подстраиваться и адаптироваться, и быть любого цвета. Не надо лечить каки, достаточно наблюдать за ребенком. И проверьте прикладывание к груди, удобно ли ребенку? Возможно он подрос и его прикладывание изменилось, поэтому он плачет. Значит нужно просто скорректировать прикладывание.

Общи условия

Активация на акаунт