спешна нужда от консултант по кърменето (опитна кърмачка)

  • 2 343
  • 39
  •   1
Отговори
от 30.03.2006 си имаме бебе и се опитваме да го кърмим, на проблемите са доста. изчетохме много със съпругата ми и това което се среща във всички статии е следното:

кърменето е сложен процес и за неговото нормално протичане е нужна практическа помощ и консултация от опитна кърмачка или консултант в по-развинине страни (в BG все още няма такава организация  Sad).

та въпроса ми е следния: възможно ли е някоя достатъчно опитна майка от пловдив да дойде в къщи и да каже къде са ни приблемите с кърменето. все пак колкото и да се мъчим, защо да преоткриваме колелото по картинки  newsm78

Последна редакция: пт, 07 апр 2006, 07:43 от _yan

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кикики - точно в Пловдив си имате баш пък най-опитната Mr. Green Сигурна съм, че ще откликнат пловдивските мами Grinning Честито ви бебенце и не се шашкайте много - кърменето е процес, който е сложен основно за обясняване Laughing Всъщност е лесно и удобно, след като му хванеш цаката - а това става бързо, особено с подходящата помощ Grinning

# 2
  • Мнения: 6 243
Честито бебе!
Със сигурност ще намерите подкрепа от опитните пловдивски мами, но дотогава защо не напишете какви за вашите проблеми, много от тях могат да се отстранят и без лично посещение. Повечето мами тук успяват да ги преодолеят и с консултации он-лайн.

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Честито бебче!
Не е толкова сложно, само не се шашкайте излишно. Явно в родилното не са си свършили работата както трябва, но ние затова сме тук-да помагаме.
Съвета на Хапка е добър-дайте проблемите, ще се опитаме да ги разрешим.
Аз също в началото бях уплашено, но много ми помогна форума.

# 4
проблемите са много и за всичко е писано по форума. предполагам, че всичко е наред, но въпреки това има много смущаващи фактори. премерно за последните 48 часа

бебето иска да суче непрекъснато и в момента в който се отдели от мама започва да реве, решихме че не му стига кърмата (писано е по въпроса за кърмата в много статии, че не може да не стига като количество, само дето не стига до бебето Sad) ... не беше акало 24 часа което според повечето статии е за доктор .... дадохме адаптирано мляко с чашка и се изходи ... появиха се колики дето пък нищо не можеш да направиш там ... на друго място пък пише че трябва  да се кърми когато и колкото поиска и съответно снощи цяла нощ вися на мама на гърдите и беше спокойно, ама това е решение за 1 нощ, за по-дълго ще стане убийствено ... и т.н.

общо взето май познато на всички минали по тоя път, но не можем да бъдем спокойни при тази ситуация а в момента за мама притесненията са най-нежеланота нещо.

понякога човек има нужда от страничен поглед и едно външно мнение дали прави добре всичко необходимо е ужасно необходимо.

предполагам, че проблема може да се окаже че саществува само в нашите представи и съответно е следствие от невежеството ни и липсата на опит.

въпреки че продължавам да чета наред всичко от библиотеката мисля че имаме доста належаща нужда от едно посещение

ето и цитати по подобни проблеми

ако суче ‘постоянно’ през цялото време без по-дълги паузи от 1-2 … каква е причината

За съжаление правилното поставяне на гърдата не може да се научи …  нямат такъв опит

В допълнение към четенето на книги или посещаването на курсове,  … която имате нужда

има много такива в статиите и все в същия дух, няма смисъл да цитирам всичко, така че най-добре някой да даде едно рамо

Последна редакция: пт, 07 апр 2006, 10:43 от _yan

# 5
  • София
  • Мнения: 1 110
Честито бебе!
Ще се опитам да бъда полезна, въпреки че има доста по-големи капацитети от мен по въпроса с кърменето, които вярвам, ще се включат по-късно.
Понякога колкото повече чете човек, толкова повече се обърква. Нека майката на бебето се осланя на първо място на инстинкта си, той няма да я  подведе.
Това, че бебето виси непрекъснато на гърдата на мама съвсем не означава че суче непрекъснато. Също така не се лъжете да броите нааканите памперси, а напишканите. Едното ми бебе акаше на 8 дни докато бяха само на кърма, така че не виждам причина това да ви притеснява. Другият пък напротив, 3-4 пъти на ден. Кърмата се усвоява от някои деца пълноценно и затова те няма какво да изходят. Давайки АМ вие му давате материал за изхождане, тъй като АМ не се усвоява пълноценно и неусвоеното се изхвърля от организма.
Естествен е въпроса и притеснението - дали детето ми се храни достатъчно. Всеки родител минава по този път. Тук ще намерите отговори на всички въпроси, свързани с кърменето и не само с него. Успех!

# 6
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Проблема с постоянние рев ми е познат. При нас беше в деня, когато се прибрахме от родилното. Оказа се, че е нормално-трудно е на няколко дневно бебе да се адаптира бързо в новата среда, заобиколено от много хора. Това, че реве, когато се отдели от мама не е сигурен признак, че е гладно. Може просто да търси топлината й. Пробвахте ли кърмене от двете гърди? Аз досега кърмя така  и ако не й предложа втората се сърди. Дори и да е нахранена.
За акането-при кърмените бебета е нормално да не се изхождат с дни, защото кърмата се усвоява добре от организма. Просто натиснете коремчето му и ако е мекичко няма нищо притеснително. Не е необходимо да му давате адаптирано.
За коликите- капки Sab Simplex и чай на Хипп против колики. На нас поне ни помагаха.
Не съм голям привърженик на кърменето "когато и колкото поиска"-вие сами сте разбрали защо.
В началото кърмех през 1:30-2 по 20 мин от всяка гърда, което общо прави 40 мин. И така почти два месеца.
Тате/така предполагам по ника/, много е важно, че в този момент подкрепяш мама. В никакъв случай не слушайте познати, които твърдят, че кърмата е нехранителна или подобни глупости, и дават съвет да дохранвате с АМ.
Успокойте се, ще видите, че нещата ще се наредят. Наистина повечето са минали по този път. И в един прекрасен ден ще откриете, че най-сладкото нещо е гледката на вашето бебче, което блажено суче от мама.
На линия съм за още съвети, ако тези не помагат

# 7
  • Мнения: 488
Пратих ти лично съобщение, виж го.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 4 242
Щом четеш библиотеката значи си наясно с "фазата на усилен растеж" (около 3; 6 седмица, 3; 6  7; 11; 12 месец)! Общо взето е напълно възможно да сте в такава криза, начина за преодоляване е "висенето" на бебето на мамината гърда когато и колкото е необходимо, като така бебето казва на гърдите че има нужда от повече мляко и майчиния организъм го произвежда. За няколко дни (от 2 до 7) нещата ще се успокоят. Това е един напълно нормален и почти неизбежен процес, така че успокой се! Колкото по- спокойно приемаш нешата, колкото си по- уверена в себе си, и колкото по-често къмиш на този етап, толкова по- бързо ще мине и кризата!

# 9
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509

Ето това не е вярно - аз се научих да слагам правилно на гърда дъщеря си от описанията в библиотеката, демек от книга Grinning. Просто четете и изпълнявате всичко, до най-малката подробност. И най-вече спокойствие!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Здравейте, мами!
Аз съм майката на бебе Яна, за което е писал нашият татко. Днес тя е на 13 дена. Роди се на 30-03, 3520 кг, 50 см.
 
Проблемите в момента са ни следните:

1.Не знам дали кърмата, която суче от мен, й е достатъчна. Още в болницата ме накараха да я дохранвам и да й давам подсладена вода (къде ми беше главата тогава?!?!)  и тя свикна да яде от шише, но за щастие не се отказва от сученето. Дори може да хапне малко АМ от шише и след това като я сложа на гърдата ми, за да се успокои например, пак си суче.
(В тази връзка малко отклонение – засукването е от огромно значение и ако някой ми беше показал правилния начин в болницата, може би сега нямаше да имам проблеми с количеството на кърма и пр. Да е жив и здрав тати, че докато аз се мъчех – едното ми зърно беше започнало да се разранява, а мъчех и нея – той четеше и той ми показа как точно е правилният начин на засукване. Иначе досега може и да бях се отказала от кърменето! Да, dalala, права си, че правилното поставяне на гърда може да се научи и по книга. Но защо да е сложно, когато може и да е по-лесно? Да не ви казвам, че когато попитах GP-то, което току-що бяхме избрали, дали засуква добре и дали правилно суче, отговорът беше: „Толкова са ти хубави зърната, че не може да не засуква добре.” Представяте ли си докъде стига невежеството и то на лекар-педиатър?!?!?)

Преди 3 дена си направих пробно изцеждане (след 3 часов период на покой) и изцедих 30 мл. кърма.?! Смятам, че това е недостатъчно количество, но въпреки това и надявайки се, че може би тя изсуква повече, отколкото аз цедя, реших да упорствам да е само на кърма още няколко дена.

Вчера направихме пробно кърмене и според кантара беше изсукала 20-30 мл. ?! Не можахме да установим точно колко, защото на теглилката много плаче, милата.

Последните 6 дена е само на моята кърма и е наддала 100 гр. (което никак не е -много), трябват й още 200 гр., за да стигне рожденото си тегло. А днес вече е 13-тият й ден. Освен това когато се нахрани си заспива и спи около 2-2,5 до 3 часа. Обаче общо взето ми заспива на гърдите докато суче, въпреки че я будя, не мога да я събудя дотолкова, че да продължи да суче интензивно.

Отделянето: за урината сме добре – мокри памперсите и се налага да ги сменям почти преди всяко хранене. Обаче ака по 1 до 2 пъти на 24 часа (последния път – 30 часа).

Поради всички тези причини и най-вече за собствено успокоение,  реших, че може би е добре да я дохранвам. Снощи на вечерното хранене в 21 ч. й дадох 40 мл. NAN и го изпи като жадно жабче. След това се изака (не беше акала от около 30 часа), а акото и беше доста рядко, но нормално на цвят.

Преди малко – в 5 ч. сутринта пак я дохраних с 30 мл NAN и пак го изпи. След това се изака малко и акото й пак беше редичко, с някакви частици в него, приличащи на пресечено мляко. След това отново я сложих на гърда и посука 2-3 минутки преди да се успокои и да заспи.
Въпроси:
Колко време още мога да изчакам, преди да започна да давам дохранване? Тези 100 гр. наддаване, възможно ли е да са достатъчни? Дали 30-40 мл. кърма е възможно да са й достатъчни? Как да разбера дали млякото ми е все още „преходно” или вече е „зряло”?

2.   Все още нямаме ясно установен режим на хранене. В болницата бяхме на режим през 3 часа и тя беше спокойна, спеше добре. След като се прибрахме, доста се беше раздразнила първия ден (може би от смяната на обстановката и пр.) и през нощта доста плака. Опитахме и на „свободен режим” – колкото поиска – толкова й давам и когато поиска – тогава. Двете издържахме точно 2 дена. Две нощи спа в нашето легло, сучейки от гърдата ми, но цялата история общо взето беше мъка и за двете ни. Тя самата се регулира след това. Опитахме и на режим да я будя по часовник през 2-2,5 часа (за да се храни по-често) – и това не прие добре. Дразнеше се като я будех и след като я нахранех с мъка и с непрекъснато пощипвания по рамото и почесвания по ухото, едвам успявах да я приспя (сякаш ми го „връщаше”, задето съм я събудила преди това Simple Smile.

В момента сме почти отрегулирали отново режим на 2,5-3 часа. Буди се като по часовник. Яде по около 10-15 мин от всяка гърда преди да започне да се унася в сън. Обаче не мога да разбера дали заспива от изтощение (сукането е доста трудоемка работа) или просто се е нахранила?!?! Последните две хранения си изпи дохранването с голямо удоволствие, сякаш само него беше чакала. Освен това се буди скоро след като е заспала и има всички признаци на колики. Възможно ли е коликите да се появят толкова рано?

3.   Необходим ми е примерен хранителен режим (меню) за кърмачка. Но не само: „яж това, въздържай се от онова”. По скоро ми трябва нещо като примерна диета за поне 1 седмичен период: „Закуска в ... часа, филия с ....., чаша ....., еди-колко си грама еди какво си.” Знам, че звучи смешно, дори фанатично и направо абсурдно, но заради умората и многото неща, които трябва да се свършат понякога не успявам да се нахраня, друг път направо се натъпквам от желание да ми „слезе кърмата”, а такъв „сЛободен режим” и на мен не ми идва добре. Имам ли обаче някакво разписание, което да спазвам, няма да има къде да ходя Simple Smile.

Така, започнах да пиша това съобщение към 5 сутринта, а вече е 22,30, денят мина като миг. Днес я оставих пак само на кърма и с изключение на храненето в 20 ч. (събуди се 1 час предварително и плака много, явно беше ужасно гладна, но на предното хранене не беше яла достатъчно, а аз реших, че по-добре да огладнее добре и да суче добре, отколкото да я дохранвам), денят мина спокойно. Но все още не съм сигурна дали млякото ми й стига...

Още няколко допълнителни въпроса: „MATERNA със селен” – остана ми от бременността – ако пия, ще има ли добър ефект за кърмата? Освен това HIPP за кърмачки – знаете ли кога е най-добре да се пие – преди, след, по време на хранене ли? И защо препоръчват да се пие само по 3 чаши на ден, не може ли повече? Кога най-късно може „слезе млякото”, колко време след раждането се очаква?
По съвет на лекарите трябва да се изцеждам всеки път след като кърмя. Тати ми купи „най-хубавата помпа” – ISIS на AVENT, обаче с нея нищо почти не успявам да изцедя. А като стисна ареолата с пръсти, мляко изтича. Е, не е много, но все пак има, а с помпата – нищо... Какво да направя, по какъв начин да се изцеждам или да сменя помпата?

Може би имам нужда и от психолог (или от психиатър  Laughing #Crazy ), да ми препоръчате някой от Пловдив...

Е, засега толкова от мен, очаквам с нетърпение вашите коментари. А с огромна радост бих приела и лични посещения на място!!!

# 11
  • Мнения: 6 243
Нещата ми изглеждат по-скоро нормални, отколкото обезпокоителни. Имам предвид следното:
- детето пишка и ака нормално за възрастта си
- изкарва по 2 - 3 часа спящо между храненията
- като е гладно, дава ясни сигнали.
- засуква правилно
- наддава
За справка - виж тази таблица
http://exoexo.com/MJ/Other/brf_table.pdf
Самата таблица е канадска, оригиналната може да видиш в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73367.0
По ези показатели твоето дете се развива съвсем, съвсем в нормата.

За наддаването: според това, колко сте свалили, възстановяването на теглото ще отнеме две - три седмици. Все още нещата са в нормални граници.

Това, което те съветвам да не правиш, е:
- да съдиш за количеството на кърмата по изцеденото. Няма връзка. Детето изсуква винаги повече, отколкото и най-опитната майка би изцедила. Плюс това на теб все още ти липсва и опит в цеденето, тъй че все едно нищо не си премерила с тоя експеримент.
- да съдиш за количеството, което изяжда малката по пробното кърмене. Пробното кърмене е кофти експеримент, освен ако не се прави в продължение на цяло денонощие, като разликата в теглото на детето преди и след кърмене се сборува и се раздели на броя на храненията. Обяснението - децата изсукват различно количество кърма през различинет часове на денонощието.
- да се шашкаш. Не ти трябва психиатър, психолог и тем подобни, а домашна помощница или баба, която чисти и шета мълчаливо и не ти дава съвети. Това, което е най-доброто като съвет за една майка на бебе на половин месец, е следното:
Отпусни се. Почивай си. Остави домакинската работа за друг път. Спи винаги, когато бебето спи. Не се вторачвай в грамове, часове и мерки, а гледай детето - гладно ли е, кърми го, спокойно ли е, не търси проблем.

За храненето обещавам, че ще ти пиша утре, щото стана дълго...И без това времето за вечеря мина. За закуска - овесени ядки без мляко, без натурален портокалов сок (засега). За пиене - чай (или кафе, ако много ти се пие, по.добре изпий едно да се събудиш).

Един съвет - не давай добавка в ранните сутрешни часове. Тогава кърматати е най-много. Кърми от едната гърда. Изправи я, уригни я и й предложи втората. Ако не е заспала дълбоко вече и е още гладна, ще засуче. Остави я да суче колкото иска. Повтори упражнението с изправянето и уригването. Ако все още е будна и гладна, върни на първата гърда. Убедена съм, че няма да ти се наложи, но това е процедурата. (обяснението за голямото количество кърма е във високите нива на пролактина в майчиния организъм през това време на денонощието). Не давай добавка "за всеки случай"!!!

И не се шашкай. Сега ти изглежда ужасно объркано и сложно, но просто ви трябва време и на двете, за да се ориентирате в сигналите и да започнете да комуникирате с Яна успешно. Това ще стане съвсем скоро. Доста е стресиращо в началото, но човек бързо се научава Grinning

До скоро писане.

# 12
  • Мнения: 3 161
Видя ли темата най-горе за първата среща на Ла Лече в България? Мисля, че е точно като за вас - ще срещнеш много опитни кърмачки и един дипломиран консултант по кърменето и отговор на повечето въпроси. А дотогава: потърси Книга за кърменето на Хана Лотроп, ще ти вдъхне кураж и ще внесе яснота.

# 13
... първата среща на Ла Лече в България...

да, записъл съм си да не я пропусна, но дотогава има близо 3 седмици

# 14
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Здравей, мамо!
Чета и като че ли аз съм го писала преди пет месеца. Проблемите и притесненията ми бяха същите в началото.  Затова сега и аз като Хапка мисля, че всичко е нормално. Ще ти отговарям по твоите вълнения и питания.
1. Твоето бебе е умно и знае къде е по-добре - на топло при мама, отколкото при студения биберон. Щом наддавате, мокрите памперсите и спите 2,5-3 часа значи кърмата ти е достатъчно. Това с пробното изцеждане и кърмене е абсолютна заблуда. А наддаване 100 г. за една седмица мисля, че е добре. Може пък другата да наддаде 200 Laughing
За акането-кърмата се усвоява добре от организма и е възможно да не се изхожда дори няколко дни. А това, че прилича на пресечено мляко също е нормално - и нашето беше такова.
"Зрялото" мляко слиза някъде около 20-я ден. Тези 30-40 мл най-вероятно са повече, така че изчакай с дохранването.   Недей да даваш "за свое успокоение".
2. Че вие си имате режим. Щом се буди през 2,5-3 часа. Нали не очакваш "да цепи секундата" Щом заспива и се буди след 2,5 часа значи е нахранена, а не заспива от изтощение. Възможно е да имате колики. Нашита започнаха на 20-я ден. А съм чувала за бебета, които имат още от родилния дом.
за Матерната-не знам дали ще действа на кърмата, но доколкото помня тя беше и за кърмачки, така че поне няма да навреди, дори и да не помогне.  Аз пиех чай на "хипп", в началото по три чаши, когато се сетя, без значение дали преди, по време или след хранене. После намалих на две чаши, а сега изобщо не ми трябва.
За помпата-аз се цедях с една обикновена /цена 4! лв./ тип спринцовка, но най-добре е на ръка. Ти сама си установила, че пуска повече. Но след време и с помпата ще се справяш добре. Цеди се след всяко кърмене, дори през нощта, ако  бебето спи повече от три часа, пак е добре да се цедиш.Към края на първия, или в началото на втория месец млякото ще се регулира и ще престанеш да се цедиш.
И какви психиатри newsm78Дай го малко по-ведро./Като си спомня какво ми беше на мен, сигурно ще ме помислиш за луда с този съвет/След още малко време всичко ще ти се струва адски смешно-всички тези притеснения и страхове. Но така е-нали никой не се е родил научен, а още повече за майка.
Щях да забравя - за храната. Наистина ли мислиш, че е по-добре стриктна диета newsm78Аз ядях каквото ми се яде като избягвах люто, подправки, боза, лук, чесън. И аз ти препоръчвам овесени ядки. Вариш ги с вода и захар или ги оставяш да се накиснат с вода и захар за около 30 мин...то всъщност на опаковката пише как да ги приготвиш. И не само на закуска. Аз ги ядях постоянно-поне 5-6 пъти на ден.
Ето какво намерих за примерно меню. Не знам колко е полезно, но...
Закуска:кифла, мляко, ябълка, сандвич с масло и сирене, домат, морков, шипков чай.
Закуска в 10 ч.:бисквити с чаша мляко, кейк с чаша сок, чай, плод
Обяд: зеленчукова супа, ястие с месо или риба, салата, плод или компот
Следобедна закуска: млечен крем, мляко с грис, чаша нектар, плод
Вечеря: ястие със зеленчуци или варива, 1 яйце, извара, салата, кисело мляко
Преди лягане: сок, плод
Дано съм помогнала поне малко. Ще даваме съвети още, ако искаш.

Общи условия

Активация на акаунт