Напрежение в гърдите и количество кърма

  • 1 663
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 391
Здравейте!
Родих преди 1 седмица и имам чувството, че имам сташно много въпроси по отношение на кърменето, въпреки че чета в Библиотеката.
Това, което ме вълнува е дали кърмата е толкова повече, колкото по-напрегнати чувстваш гърдите си, или няма зависимост/дали се разбра обърканият ми въпрос?/

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Grinning
Това, което в момента усещаш като напрежение, е препълване, дължащо се основно на хормоните, които в момента регулират лактацията. По-нататък - само след някоя седмица - гърдите вече няма да се усещат по този начин и напрежението ще изчезне напълно, а млякото ще е много повече като количество Grinning Много често се случва мамите, които са свикнали да разчитат на това напрежение да им показва наличие на мляко, да изпадат в паника, че няма мляко към края на първия месец, когато усещането изчезне - но това са нормални промени в гърдите. Като си подготвена какво да очакваш, нещата ще вървят много по-спокойно - така че питай за всичко, което те вълнува, с удоволствие ще помагаме Hug

# 2
  • Мнения: 1 427
Честито бебенце Grinning
Това, което в момента усещаш като напрежение, е препълване, дължащо се основно на хормоните, които в момента регулират лактацията. По-нататък - само след някоя седмица - гърдите вече няма да се усещат по този начин и напрежението ще изчезне напълно, а млякото ще е много повече като количество Grinning Много често се случва мамите, които са свикнали да разчитат на това напрежение да им показва наличие на мляко, да изпадат в паника, че няма мляко към края на първия месец, когато усещането изчезне - но това са нормални промени в гърдите. Като си подготвена какво да очакваш, нещата ще вървят много по-спокойно - така че питай за всичко, което те вълнува, с удоволствие ще помагаме Hug
Подкрепям изцяло!Напрежението е в началото-после ще чувстваш гърдите си меки,което в никой случай не означава,че млякото е намаляло!

# 3
  • Мнения: 5 391
Много ви благодаря, наистина ще имам доста въпроси Simple Smile
Истината е в това, че аз и сега не ги усещам чак толкова много напрегнати до болезненост,просто в рамките на нормалното, та за това исках да се допитам.
Другото, което ме притеснява е защо всеки път изцеждам различно количество от гърдата, след като съм кърмила.

# 4
  • Мнения: 4 242
Има жени при които напрежението е по-слабо, има и такива при които то изобщо липсва, но това няма общо с количеството кърма в гърдите.
А ти защо се изцеждаш? Запаси ли си правиш? Ако не- по добре остави кърмата да се регулира сама според нуждите бебешки. И запомни, че изцедено количество никога не може да е показател колко кърма имаш! Няма измислена толкова добра помпа, която да стомулира гърдите толкова добре колкото бебето, така че да изцеди наличното мляко.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много ви благодаря, наистина ще имам доста въпроси Simple Smile
Истината е в това, че аз и сега не ги усещам чак толкова много напрегнати до болезненост,просто в рамките на нормалното, та за това исках да се допитам.
Другото, което ме притеснява е защо всеки път изцеждам различно количество от гърдата, след като съм кърмила.
Тук може да видиш кои са причините, които налагат изцеждане и защо цеденето след кърмене не е необходимо, а може да докара и проблеми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21129.0
А иначе отговорът на въпроса защо количеството е различно след всяко кърмене вероятно е съвкупност от всички тези - бебето не изсуква винаги еднакво количество и това е съвсем естествено; кърмата е в различно количество по различното време на деня - обикновено сутрин е най-много заради съня през нощта и стимулацията на пролактина в нощните часове, а привечер е по-малко; невинаги успяваш да задействаш еднакво добре рефлекса на потичане и т.н., и т.н. Нещата зависят от комплексни фактори - затова изцеденото не може да се приема като признак за достатъчно или недостатъчно кърма. Съвсем скоро - ако продължиш да се цедиш след кърмене, от което пак ще кажа, че няма нужда - вероятно ще забележиш прогресивно намаляване на количеството, тъй като кърмата постепенно се регулира и престава производството на излишни количества, а и бебето започва много по-ефективно да изпразва гърдата.

# 6
  • Мнения: 5 391
Наистина съм ви адски благодарна!Защо се цедя?Ами не мога да дам конкретна причина, обърквацията ми е пълна/поне беше, сега малко по малко ми се изясняват нещата благодарение на вас Hug/Наистина от 1-2 дена нищо почти не изцеждам, а и след кърмене гърдите ми не са напрегнати, та сякаш наистина няма смисъл.А колкото до съхранението на кърма, все още не съм наясно колко време може да се съхранява.

# 7
  • Мнения: 4 242
24ч в хладилник
6 месеца във фризер 4 звезди, т.е. -18градуса

Общи условия

Активация на акаунт