Кой празнува на Архангелов ден?

  • 11 069
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 172
Здравейте.Кой всъщност празнува на този ден,кои са именниците?Четох,че Архангелите били Михаил и Гавраил,значи освен Ангел и подобните му имена,Михаил и подобните му имена,трябва и Гавраил и подобните му имена да празнуват,нали така?А Габриел идва от Гавраил,тогава дъщеря ми Габриела има ли имен ден или не?Вече се обърках едни казват има други не сме чували да правим ли имен ден или не?Все пак,ако има имен ден е хубаво да се направи нали ще и е първият все пак Simple Smile .Ако има мами с дечица казващи се Габриела моля да дадат мнение,а и другите които знаят нещо по въпроса.

# 1
  • Мнения: 7 718
За хората с имена, които нямат точно определен имен ден знам, че се избира един ден и започва да се празнува. Така, че щом се колебаеш - давай, това е вашият ден. Също така знам, че като си избереш един ден е хубаво да не се отказваш и да си го празнуваш винаги /е, не е задължително с купони, де, важното е да го споменеш този ден/.

# 2
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Моя позната Габриела празнува на този ден. Най-добре попитай някой поп той ще ти каже.  Иначе името е едно и също и според мен може да се празнува.

# 3
  • Мнения: 580
Ето това е от БГ Мамма:
Архангеловден - Събор на Св. Арх.Михаил

Именници: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаила, Гавраил, Радка, Радко, Рангел, Райчо, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил

Обредна трапеза: обреден хляб, червено вино, овче месо

Аралангеловден, Хрангелувден, Рангеловден, св. Рангел, Събор на св. Архангел Михаил ­ основната насоченост на обичаите през този ден и името на празника се определят от народното вярване, че св. Рангел е един от шестимата братя-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите. Той вади душата на човека и затова е наречен душевадник. В много райони на страната на този ден се коли курбан за светеца, правят се обредни хлябове, чиято пластика е сходна с тази на хлябовете, приготвяни за погребение или помен. Най-често те се наричат Рангелово блюдо, Рангелов ляп, параклис. Най-възрастният в дома чупи обредния хляб на кръст, полива го с вино и благославя: “Св.Архангеле, св. Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме Ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана!...”. Раздава се жито, което всеки поема с две ръце ­ за да бъде изобилно, и нарича: “Колкото зърна, толкова купи и здраве”. С Архангеловден е свързана и една от най-големите задушници през годината ­ Рангеловата ЗАДУШНИЦА. На този ден се провежда тържествена служба в църквата, след което започват гостуванията у именниците. На много места се организират селски сборове, правят се служби за здраве.
Според православната църква св. Михаил е един от седемте първенствуващи ангели, които винаги стоят пред престола на Господа. В иконографията той се изобразява с копие в ръка, тъпчещ с крака дявола. Архангел Михаил представя божието слово, архангел Гавраил е носител на Божиите тайни, Рафаил ­ лечител на недъзите, Уриил ­ просветител на душите, Салатиил е молител и застъпник пред Бога, Иехудиил е прославящ Господа, а Варахиил е подател на Божиите благословения. Ангелите са пазители на човешкия род, а всеки човек получава с рождението си по един ангел ­ пазител.

# 4
  • Мнения: 5 228
Ако ти харесва този ден, празнувай си на него - името Габриела наистина произхожда от Гавраил, така че сигурно има имен ден.

# 5
  • Мнения: 4 212
Кога се пада Архангелов ден?

# 6
# 7
  • Мнения: 172
Благодаря  Ви за бързите отговори  момичета:) .Значи ще празнуваме,ще вземем Габи  и ще заведем  приятели на ресторант да  се почерпим за нейно здраве Grinning .

# 8
  • София
  • Мнения: 3 847
Понеже името ми е Рая и не знаех, кога трябва да празнувам, отидох в една църква и попитах попа. Та според него, на 8.10 - Архангелов ден, празнуват освен всички именници и всички тези, които нямат установен иман ден. Тълкувало се като ден на предводителя - Св.Архангел Михаил, всички Архангели и цялото Небесно войнство (един вид - Вси Светии). Та и аз, барбар Петко с именниците, празнувам на Архангелов ден.

# 9
  • Мнения: 4 358
Цитат на: iva78
Ето това е от БГ Мамма:
Архангеловден - Събор на Св. Арх.Михаил
Именници: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаила, Гавраил, Радка, Радко, Рангел, Райчо, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил

Пламен и Огнян празнуват на Игнажден. Имам по едно човече и от двете имена вкъщи.
Ще ми е интересно и друг да си каже мнението за Пламен и Огнян.

# 10
  • Мнения: 5 228
А кота е игнажден?
Между другото, аз имам братовчед Пламен, който празнува на Цветница, защото имало цвете пламъче, ама на мен нещо не ми звучи много достоверно.

# 11
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Sim
А кота е игнажден?

На 20-ти декември е Игнажден.
Ние разбрахме за този имен ден миналата година и още не знам да празнуваме ли или не.

# 12
  • Мнения: 580
Цитат на: tedi_b
Цитат на: iva78
Ето това е от БГ Мамма:
Архангеловден - Събор на Св. Арх.Михаил
Именници: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаила, Гавраил, Радка, Радко, Рангел, Райчо, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил

Пламен и Огнян празнуват на Игнажден. Имам по едно човече и от двете имена вкъщи.
Ще ми е интересно и друг да си каже мнението за Пламен и Огнян.


И аз много се зачудих за Огнян, че кума ни се казва така.
Явно ще му честитим на Игнажден  Grinning .10х за инфото

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Plemennicata mi se kazva Gabriela i praznuvame imenniya i den na 25.04.
Taka pi6e v cyrkovniya kalendar.[/quote]

# 14
  • Мнения: 2 567
И мои познати Пламени празнуват на Цветница-от цветето пламъче.
А иначе утре на Апхангел Михаил празнува и майка ми Милена.

Да е честито на именниците, бъдете ни живи и здрави!

Общи условия

Активация на акаунт