Левичар или ....???

  • 1 650
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 039
На каква възраст става ясно дали детето ще е левичар или десничар?

# 1
  • Мнения: 998
Това е свързано със съзряването на мозъка и оформянето на едно от мозъчните полукълба като водещо (при водещо ляво е десничар и обратно). При различните деца това става с различно темпо, но би трябвало да е окончателно разграничено в предучилищна възраст (5-7г).

# 2
  • Мнения: 6 039
oх,
благодаря ти
най-после някой ми отговори
Всички жени по бащина линия в рода ни са левичарки /както и аз/ и можеби затова така се взирам в навиците на дъщеря ми. Но явно те са съсвсем първични или случайни.

# 3
  • София
  • Мнения: 11 658
А защо се притесняваш дори и да е левичарка?Синът ми е левичар.Още от малък 3-4 годишен си пролича.Дори и топката рита с левия крак.Казвали са ми,че това е сигурен признак.Не е имало проблеми до момента!

# 4
  • Мнения: 998
Да, няма проблем да е левичар. Стига да не се насилва и да се приучава да ползва дясната ръка.
Какви са ти притесненията?

# 5
  • София
  • Мнения: 39 718
Дияна когато тръгна на ясла вече си беше явна левичарка. Само, че тръгна късно на ясла, на 2.8г
Аз съм превъзпитана "левичарка", което значи, че при Дияна има и известна наследственост.

И в яслата, и в градината предупредих да не тормозят Дияна да прави нещо с дясната ръка, само защото така трябва.
Мен в училище ме тормозеха със силомера. Мериха ми лявата ръка по 5 пъти, защото не можело да е по-силна от дясната.
Като карам лодка с весла малко завивам в дясно, но всичко се оправя Simple Smile И на ските държа повече от ляво, вечно от дясно съм синичка Simple Smile

# 6
  • Мнения: 6 039
o,
явно не съм се изразила ясно
изобщо не се притеснявам, чесно казано ИСКА ми се да е левичар.
Просто нямам търпение да разбера, и за да не се заблуждавам искам да знам, кога мога да съм сигурна. Явно все още е твъре рано...

# 7
  • София
  • Мнения: 39 718
Малко е рано. Не мога да ти кажа кога точно със сигурност ще се разбере. При Дияна със сигурност беше след 2.8г. Най-вероятно след 3годишна възраст би се разбрало.

# 8
  • Мнения: 2 839
А Стела засега пише ту с лява, ту с дясна, докато Георг е категорично с дясна.
Това предполагам значи, че Стела може да е ливичарка? Какви са признаците преди да стане категорично ясно?

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
o,
явно не съм се изразила ясно
изобщо не се притеснявам, чесно казано ИСКА ми се да е левичар.
Просто нямам търпение да разбера, и за да не се заблуждавам искам да знам, кога мога да съм сигурна. Явно все още е твъре рано...

Само да напомня, че и приучаването на леворъчие е също толкова вредно, колкото и обратното. Водеха ми едно дете в кабинета, което си беше десняк, но майката в желанието си да има различно дете, го беше научила да пише с дясната ръка. Последствията бяха много сериозни.

А Стела засега пише ту с лява, ту с дясна, докато Георг е категорично с дясна.
Това предполагам значи, че Стела може да е ливичарка? Какви са признаците преди да стане категорично ясно?

Има случаи, в които няма ясно изразено доминантно полукълбо. Аз съм така. Лявата ми страна е по-развита от дясната, но съм се научила да пиша и работя с дясната ръка. А и десния крак ми е водещ. Синът ми е левичар. Засмука си левия палец, водещ крак е ляв и при даване на заден и при качване на стълби. Държи лъжицата с лявата ръка и с нея рисува.

# 10
  • Мнения: 1 370
Откакто синът ми се роди, определено лявата страна му беше водеща. Сега 19 месеца по-късно забелязвам, че ползва лявата и дясната по-равно. А кога ще се разбере крайният резултат Thinking

# 11
  • Мнения: 479
Теди вече е на 4, но откакто беше на 1 забелязахме, че хваща солетката, хляба, или каквото там си гризкаше, с лявата ръка. После получи подарък от кръстницата си специална лъжица за хранене от онези закривените, но като я взе, каза "тази лъжица не става", защото я държеше с лявата ръка, а тя беше за десняци. Сега рисува и оцветява, храни се с лявата ръка, но определено рита с десния крак  Laughing

# 12
  • Мнения: 6 039
Нямам никакво намерение да я приучавам. В първи клас бях подложена на тормоз в руското училище, но така и не успяха да ме научат с дясната.
...просто ми е интересно и тайно се надявам...да е като мен:))))

# 13
  • Мнения: 8 917
Гери като рисува хваща молива с лявата ръка. Дори и да го поеме с дянсана след това си го прехвърля в лявата. Thinking Мисля, обаче, че й е рано още да се каже каква ще бъде Thinking

# 14
  • Мнения: 1 059
Ивчо се оправя много добре и двете ръце. Последно време забелязвам че при хранене използва повече дясната, но е още малък да се каже с коя ръка ще се оправя по добре. Дори като по малук като ползваше повече лявата никога не съм го насилвала да работи с дясната.

Общи условия

Активация на акаунт