каква е тази еднократна помощ при бременност?

  • 741
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 457
на някои ясно ли муе каква е тази еднократна помощ при бременност и на какви условия трябва да отговаряш,и скакъв доход трябва да си?  newsm78

"Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) (1) (Предишен текст на чл. 2 - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г.) Семейните помощи по този закон са:

1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г.) еднократна парична помощ при бременност;"

# 1
  • Мнения: 4 362
http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm
еднократната помощ при бременност е в размер на 150 лв. за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

Еднократна помощ при бременност

Право на еднократна помощ при бременност имат:

·        Неосигурените жени;

·        Бременните жени, осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, които не получават обезщетение за бременност и раждане, поради това, че нямат необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване. Помощта се изплаща в размер, пропорционално на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:

1.        удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотоншения;

2.        удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт за лицата, за които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

3.        копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок от 45 дни, заверено от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

4.        медицинско удостоверение за термина на раждане – за неосигурените жени.

При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 802
Ако имаш конкретен въпрос питай - аз вече станах специалист за тази помощ  Mr. Green Още не съм си пуснала документите, но пък ме връщаха за какво ли не  ooooh!

# 3
  • Мнения: 3 457
току що ми казаха ,4е тази помощ се давала само на маики ,които нямали достатъ4но трудов стаж-дали наистина е така,за6тото аз като 4ета се отнася и за маики които са осигурени? newsm78

# 4
  • Мнения: 1 146
Ами аз другата седмица трябва да си я получа тази еднократна помощ. Студентка съм, осигуровките университетът ги поема, не работя, а и не съм омъжена. Новото е, че освен всички други документи трябва да се представи и такъв за доходите ти 12 месеца назад (до сега е било за 6 месеца). Най-добре питайте направо в Социалното подпомагане за повече информация и те ще ви обяснят в конкретния случай какво трябва да представите Peace

# 5
  • Мнения: 3 457
и аз не сам омъжена-разведена съм ,но си имам трудов договор-а тук са толкова наясно 4е изобщо незнам за какво ходят на работа-затова питам?

Общи условия

Активация на акаунт