Като навършим годинката - какво и как?

  • 519
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 533
Мили мами,

Вече наближаваме средата на десетия месец, гоним годинката и все още си се кърмим много сладко Simple Smile Благодарение на вас и страхотната ви помощ   bouquet  bouquet  bouquet

Та въпроса ми е - какво следва след като Денис навърши годинката. Какво трябва да променям в храненето му? За момента има две яденето - обяд (заленчуково или месно) и следобяд каша. Сутрин му давам сурови плодове между храненията, за да ака. Мислех 10-тия месец да въвеждам глутен, сирене, ей такива неща, но той е с обриви и още нищо ново не смея да му дам.

Кажете ми - какво да променям в храненето след като станем на 1 годинка?

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами като цяло след годинката кърмата започва леееко да бъде измествана от твърдата храна.Т.е. - започваш да даваш първо манджата, после да кърмиш, ако досега си правила обратното.Аз лично въвеждах, каквото въвеждах, до година и 3 месеца и после минахме на обща храна.Просто се старая да готвя без много черен пипер и сол.Но не съм имала проблем никакъв с алергии и обриви.Ти, разбира се, можеш да караш и по-полека.Решаващо е детето.Някои сучат основно до 2 години, от храната хапват по съвсем мъничко.Други започват да се хранят по-обилно и намаляват кърменията до 1-2 дневно.Трети хем ядат стабилно, хем сучат стабилно.
Режимът ще се промени, но чакай детето само да си покаже кога.Мойто първо си поиска закуска WinkСлед месец-два и вечеря прояде.После престана да иска бебешките храни SadСега съм в чуденка как да му пробутам някоя полезна каша, вместо препечена филия с кашкавал, но...за това имате време Wink

# 2
  • Мнения: 4 242
Честно казано нищо не съм променила все още. С късното захранване нещата се проточват, ако си имаш и едно злоядо откъм твърди храни кърмаче- още по-дълго. Grinning

# 3
  • Мнения: 980
Aз от 11-я месец някъде давам супа (по-точно домашна манджа) към 18 часа, после към 20 ч. суче и заспива. След обяда и следобедната каша въведох закуската, после и вечерята. Понякога пропускаме вечерята.  Simple Smile Суче сутрин и вечер. Понякога и един път през нощта. Когато има зъбоникнене и повече.  Grinning Ръководя се детето, то показва кога иска повече манджа  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 4 915
Ами нищо чак толкова съществено, освен това, че се препоръчва от 12 до 18 месеца кърмата да е около 50% от дневната дажба - всъщност, можеш вече първо да хапвате добре другата храна, после кърма.

Малката яде 3 пъти дневно основни яденета:
сутрин закуска: овесени, ръжени, пшенични ядки; кус-кус, каша просо, филийка с масълце и маслинки например..
обед: месно-зеленчукова манджа
вечер: зеленчуково ядене

Между храненетата понякога набива някоя оризова бисквита, солета, краставичка, плод.
Кърмим се сутрин и вечер, в почивните дни обаче почти ми отказва другото ядене /ходя на работа и иска да навакса със сученето.  Wink/.

Също така съм чела, че не е притеснително, ако децата след годинката хапват по-малко като количество храна, защото вече не се гонят така грамчета за удвояване и утрояване на теглото.

# 5
  • София
  • Мнения: 533
Моят разбойник си хапва с кеф пюретата и кашичките, с още по-голям кеф си суче.

Просто исках да ви питам дали е дошло времето за закуските и вечерите, да не го лишавам детето Simple SmileSimple SmileSimple Smile Нали знаете връстничетата им какви неща ядат Simple Smile

А за изцепката на педиатърката, като й казах, че смятам да кърмя и след годинката, кво да ви кажа? "Ама как така? И какъв е смисъла? То твоето мляко вече нищо няма да му дава? Нито ще е хранително, нито нищо"

Без коментар Simple SmileSimple SmileSimple Smile Добре, че сте вие, прекрасни майки-кърмачки   bouquet  bouquet  bouquet

# 6
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Теа, понеже този проблем при мен вече чука на вратата се надявам да не се обидиш, че ще се възползвам от темата ти да попитам нещо Free Soul.
Free Soul ти казваш:
Малката яде 3 пъти дневно основни яденета:
сутрин закуска: овесени, ръжени, пшенични ядки; кус-кус, каша просо, филийка с масълце и маслинки например..
обед: месно-зеленчукова манджа
вечер: зеленчуково ядене
а от кога ги въведе тези три хранения.
За сега давам сутрин закуска някъде час, час и половина след сутрешното кърмене, между 100 и 150 мл каша или плодово пюре с бисквита или попара.
На обяд давам месно или зеленчуково пюре пак същото количество.
От днес открихме рая на солетите, но май изяде само две, останалото тоиде по земята.
Така, че въпросът ми е откога въведе вечерята и какви количества храна хапвате.

# 7
  • София
  • Мнения: 533
Despina, как ще се обиждам Simple SmileSimple SmileSimple Smile

Нали след един месец и ние ще сме колкото вас Simple Smile И на мен ще ми е полезно Simple Smile

# 8
  • Мнения: 250
Ние пък си хапваме всичко през деня и се кърмим само вечер, но усилено, наваксваме и пропуснатото през деня. не го ограничавам, давам да опита всичко, ноето пожелае и той сам ки преценя дали му харесва.Избягвам солта, пикантните неща и шоколада.

# 9
  • Мнения: 255
Щом си хапва с желание детенцето, сигурно ще се зарадва ако му предложиш и една сутрешна закуска  Simple Smile. Аз започнах да давам твърда храна сутрин след кърмене малко преди Ангел да навърши 9 месеца (на 6 м.въведох обедно хранене, на 7 м. - следобедна закуска). От няколко дни му предлагам коричка хляб докато ние вечеряме, малкият я ръфа с въодушевление. Мисля след навършване на годинка да въведа и вечерно хранене.

Искам да попитам към колко часа давате вечеря на мъниците? След къпене ли хапват или преди това Rolling Eyes? И какво предлагахте за вечеря преди бебоците да минат на обща храна?

# 10
  • Мнения: 4 915
.......Така, че въпросът ми е откога въведе вечерята и какви количества храна хапвате.

3 дневно хранене - от около 10ти-11 месец. Но до годинката хапваше по-малко количества храна, повече кърма. Не се притеснявах, ако откаже някое от храненията. Кърмех на поискване, не винаги преди другото ядене, понякога - след. Гледах твърдата храна да е в що-годе някакъв час, а кърменето - когато пожелае. А тя желае доста често.  Wink

Всъщност вечерята ни е въведена по-отрано, а закуската бе въведена по-късно, защото сутрин не искаше друго, освен мляко и се засищаше от него.
Понякога сутрин хапваше малко плодово пюре, обяд - месно-зеленчуково ядене, вечер - към 18 часа - каша с плод, или със сирене и масълце.

Така бяхме от около 8ми месец докъм 11-ти - тогава тръгнах на работа, кърмех я по-рано сутрин, тя огладняваше към 9 часа и беше склонна да хапне закуска.
Променихме закуската да е от зърнени/житни култури, а вечер да хапва манджичка.
Обяда си остана на обяд, но "вечерята" с твърда храна изместихме по-рано - към 17:30 часа, за да я нахрани баба й, преди да съм се върнала от офиса. Щом се върна в 18 часа, само кърма признава.  Laughing

Мисля, че можете да въведете вечеря, когато пожелаеш, пробвай дали ще има желание.

Количествата след годинката сама си ги увеличи - но пак не са много - около 100-150 грама храна.

Общи условия

Активация на акаунт