За какво всъщност се изписва антибиотик?

  • 2 645
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 529
Супер тъп въпрос.... Embarassed за което предварително се извинявам. Нямам медицинско образование и доста се обърках....

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

И още един въпрос - напоследък май върлува този вирус с високата Т (39) - моля споделете как ви лекуваха вашите лекари и размина ли се взимането на антибиотик.
 

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Как се изписва антибиотик по телефона, бе?! ooooh! Ако е вирусна инфекцията нищо не предотвратява. Даже по-лошо може да стане (вторична бактериална инфекция). Аз тази лекарка не бих я потърсила повече Close
Вместо последният ми изписан антибиотик (Зинат) си купих Цитросепт. На другият ден бях здрава Hug

# 2
  • Мнения: 46 434
2 пъти ми се е случвало да вдигне висока Т.
Първия път 39.7, втория 39.6 (беше шарка).
Моята педиатърка не е повдигала дума за антибиотик, но първия път ни викаше често на преглед, за да следи гърдичките, защото кашляше.

# 3
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Още ти е малък, ама с времето ще започнеш да усещаш нещата.
Правилно, че кашля от секретите в носа, моя чак с повръщане ги изкарва, защото не може да изхрачва. Кашля като магаре, гърдите му чисти....антибиотик, за да не слезнело надолу...не дадох...при положение, че нямаше и Т. Влачи го целия февруари, просто бавно се оправи, но се оправи и без антибиотик.
Само веднъж ми е вдигал над 39 Т (два дни преди това поддържаше около 38), докато отидем до спешния кабинет и Т спадна, от какво беше така и не разбрах...

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 1 433
Нашата педиатърка е от другата страна- тя дава антибиотик само в супер краен случай. Последно Виктор беше с пневмония и тогава ще не ще даде Клацид. Не знам как така някои си позволяват да дават лекарства по телефона и особено антибиотик newsm78 В момента Виктор е със сополи и кашлица, но няма темп и не е отпаднал, педиатърката препоръчва да му давам само витамини - Саностол- Витамин С и ако искам да го засиля с имуностимулант - Изопринозин...

# 5
  • Мнения: 131
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,

# 6
  • Мнения: 2 731
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,
Права си за усложненията ,но и непрекъснатото пиене на антибиотици не е хубаво и води до усложнения Naughty

# 7
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Незнам и аз какво да мисля вече. Имаме същия случай. Преди седмица водих Ивчо на лекар, защото имаше хрема, кашляше и се оплака, че го боли ушето и има температура. Реших първо да го водя на уши-нос-гърло, но без направление. Лекарката ни каза, че е алергия и му изписа антибиотик, капки за нос и сироп за алергията /май беше нещо с буквата П/. После го отведох и при личната лекарка, която му изписа сироп за кашлица и някакъв друг сироп, който разбрах, че нещо от рода на бисептола. Каза, че няма да изписва антибиотик, защото Ивчо беше пил преди два месеца. И така, реших да си взема само сиропа за алергията и бисептола. Имах сироп за кашлица на д-р Тайс и капки за нос в къщи. И така... Температурата му мина, ларингичната кашлица също. Остана му само хремата. Тази нощ не сме спали, защото го болеше ушето. И пак при докторите тичахме сутринта... Вече незнам дали беше по-добре да му взема антибиотика и да съм забравила... Ама пък специалистката каза, че температурата не се повлиява от антибиотик... Съвсем се обърках с тези лекарства. А иначе съм толкова против антибиотиците, ама ако от друго не минава...

# 8
  • Мнения: 4 414
нашата педиатърка действа така:
ако общото състояние на детето е добро - няма висока Т, храни се, не е като парцал - лекува симптоматично, т.е. капки за нос, сироп за кашлица и т.н.. винаги ме предупреждава да я наблюдавам и ако нещо не ми хареса, да и звъня.
ако се ширят вируси, общо взето лекарят може да познае дали е вирусът, който върлува в момента...
ако след 3 дни няма подобрение, я преглежда пак и евентуално изписва антибиотици. ако пневмонията или бронхитът са вирусни, пак няма смисъл от антибиотици, но в този случай лекарите/пък и аз/ не са слконни да рискуват
аз лично смятам, че това е правилен подход...

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,
Права си за усложненията ,но и непрекъснатото пиене на антибиотици не е хубаво и води до усложнения Naughty
Това с антибиотиците е омагьосан кръг, от който трудно се излиза- колкото повече антибиотици, толкова по-голяма податливост на инфекции. По-добре използвай лятото за да му подсилиш имунитета.
До нас живее едно семейство с три деца, най-голямото е на 6. Те никога, при никакви обстоятелства не стъпват на лекар. Лекуват се с природни средства. Децата не знаят какво е лекарство, камо ли антибиотик. И се справят много добре (ходят и на детска градина).

# 10
  • София
  • Мнения: 337

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

АБ действа на бактериите, но при по-продължителна висока температура, причинена от вирусна инфекция се създават много благоприятни условия за бактериални усложнения.
Температура от 38-39 градуса е много висока, за да се опитваш да я лекуваш без АБ.
Сама си избрала педиатъра на детето си, ако не му се доверяваш го смени, но ако искаш той/тя да лекува детето ти не сменяй на твоя глава назначеното лечение.

# 11
  • на село
  • Мнения: 3 841
Ради и тя пие Аугментин в момента.
Да ти кажа при нея как започна - преди 2 седмици с хрема, бистри сополчета, започнах с капките и така 10-12 дни не минава хремата,  започна да кашля, вдигна Т.над 38 беше, при нея е трудно точното измерване, на следващия ден на прегледа - ларингит.
Та вече незнам, имам доверие на педиатърката ни, когато бяхме с хремата и тя реши, че ще се оправи само с капките, но явно при Радослава тръгна на долу и не и се размина пиенето на АБ.
Та и аз незнам за какво точно се изписва, но ако имаш доверие на лекаря си е по - добре да се довериш, ако не - направете консултация с друг.

# 12
  • София
  • Мнения: 529
Благодаря за отговорите, момичета! Hug
Сама си избрала педиатъра на детето си, ако не му се доверяваш го смени, но ако искаш той/тя да лекува детето ти не сменяй на твоя глава назначеното лечение.
Много си права, сама я избрах, по препоръка даже, че не прекалява с лекарствата Rolling Eyes. Незнам защо така се разминахме във вижданията си - явно детенцето на приятелката ми просто не е боледувало и затова не е имало повод да му се дават АБ. А  за това че самоволно промених лечението... много ми е съвестно и непрекъснато се питам дали сгреших....  Thinking

Преди 4 месеца когато пак й изписа АБ и на всеки прием се чувствах като отровителка... Sick знам че съм малко луда... не ми се смейте Sick

Другата причина - след раждането имах запушен канал на едната гърда. Доста голям участък беше като камък и не можех да изцедя и грам от там... Но пък нямаше нито зачервяване, нито Т. Тогава каза "мастит", изписа ми АБ и ако до следващия ден няма подобрение и лекарства за спиране на кърмата. Изчетох целия кърмачески форум и със съвети от там и хомеопатия нещата се оправиха без лекарства.


Иначе днес отидохме на друг лекар, за който съм сигурна, че не би дал АБ без да  е наложително (хомеопат).  Прегледа, преслуша гърдите, прегледа ушите и гърлото и ме успокои, че на този етап АБ не е нужен. Утре пак ще ходим да ни преслуша. Естествено, ако се наложи каза че ще изпише, но засега НЕ. Успокои ме много.
Т вече ни спадна на 37-37,5 (без Калпол сме от снощи). Но все още кашля.
Е, все още се моля да не съм сбъркала в решението си!

Мерси за отделеното време!!!  bouquet

# 13
  • Мнения: 660
Супер тъп въпрос.... Embarassed за което предварително се извинявам. Нямам медицинско образование и доста се обърках....

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

И още един въпрос - напоследък май върлува този вирус с високата Т (39) - моля споделете как ви лекуваха вашите лекари и размина ли се взимането на антибиотик.
 

Изписва се с профилактична цел, за да не се насложи бактериална суперинфекция, докато организмът е ангажирал силите си да се бори с вирусната. Малките дечица са с още недостатъчно узряла имунна система. Представи си я като войската на една държава, която отива да се бие с врага на една от границите, а останалите граници остават незащитени и там врагът веднага се възползва и започва да се множи.
Ако организмът на възрастния притежава качествения и количествен потенциал да се справи както с нападналия го вирус, така и с евентуалните опортюнистични инфекции (причиняват се от бактерии, които нормално живеят в малки количества по тялото на всеки човек и при нормални условия не предизвикват заболяване, но при отслабен имунитет и промени в средата, предизвикани от основното заболяване, може да се потенцира растежът им) и затова при възрастен има смисъл да се взима АБ едва при започваща бактериална инфекция, то децата са по- уязвими откъм компетентни имунни клетки и в количествено, и в качествено отношение, затова повечето педиатри предпочитат да се застраховат от самото начало.

Няма нужда да се чувстваш виновна, че не си спазила предписанието, вярвай в своя майчински инстинкт. Още повече, че по телефон не може да се прецени стадият на състоянието, което би усъмнило всеки.

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
С профилактична цел антибиотик не се изписва!
Срещу кои щамове бактерии трябва да е насочен, при положение че няма бактериална инфекция? newsm78
А какво ще стане с имунната система на едно малко дете, ненужно натоварвано с антибиотици? Rolling Eyes
Антибиотиците са за да спасяват живот, не за профилактика. При честа употреба към тях се добива резистентност, която може да се окаже фатална Naughty

Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 10:22 от РЕНИ

Общи условия

Активация на акаунт