Кога и как трябва да регистрирам бебето при педиатър?

  • 1 139
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 419
Преди години педиатъра ни посещаваше в къщи, понеже бебето беше ноемврийско и беше страшен студ. Всичко се заплащаше, съответно. Но нямам никакъв спомен как сме регитрирали детенце и не трябваше ли първите пъти педиатъра да ни посещава задължително?

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Доколкото знам сега трябва да избереш педиатър. Мислю, че трябва да попълниш и формуляр за първоначален избор на личен лекар. Уведомяваш го за евентуалната дата на раждане и след като родиш също му се обаждаш, за да дойде първия път в къщи. След това трябва да ходиш при него.

# 2
  • Мнения: 419
Благодаря dezyg,
вече си мислих, че съм задала безкрайно глупав въпрос и никой не иска да ми отговори

# 3
  • София
  • Мнения: 6 522
точно така е - вземаш си бланка от РЗОК София на ул. Енос № 2-4 и когато детето вече има ЕГН, попълваш я и я даваш на педиатъра.  По здравна каса трябва да дойдат 3 пъти безплатно- до 48 часа след раждането , на 15-тия ден и на 45-тия ден - въпросът, е че те идват май само 1-вия път Sad . не трябва да ти вземат пари за тези прегледи, ако после го регистрираш при тях.

# 4
  • Мнения: 1 704
Ами аз не съм попълвала нищо, нито пък тя някъде ме е записвала кога ще раждам и т.н... даде ми визитка с мобилния си телефон и каза, като ни изпишат да и се обадим и тя ще дойде да види бебче..предполагам тогава се оформят и необходимите документи..  
а и такса от 15 лв за първото домашно посещение (като за неосигурен пациент)

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Mags
защо не си попълниш бланката за първоначалн избор сега, ако си избрала вече лекаря и не би трябвало да ти искат пари за посещението.

# 6
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Избираш си сега, но не попълваш бланка, защото Петко още не е роден  Grinning . Уговаряш се, да звъннеш като ви изпишат и чакаш да родиш (желая да е леко), после педиатъра идва в къщи, попълвате документите, но още нямате ЕГН и ще ги допопълните на първата консултация. Чувам, че някой недобросъвестни лекари се опитват да вземат пари за първото посещение, уж, че понеже детето няма ЕГН и не може да се запише и да се вземат парите от касата - това не е вярно, не е нужно нищо да плащаш!
Успех в избора.

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Коклко съм отнесена, въобще не се сетих, че бебчовците не са родени още и нямат ЕГН-та. Извинявам се ако съм подвела някой.

# 8
  • Мнения: 7 831
Цитат на: dezyg
Mags
защо не си попълниш бланката за първоначалн избор сега, ако си избрала вече лекаря и не би трябвало да ти искат пари за посещението.


Извинявай, че отговарям аз, но лекаря е на детето - личен, а дете още няма  Grinning , кого да запишеш на бланката  Rolling Eyes  Wink ?

# 9
  • Мнения: 1 704
Да и аз така знам.. заради ЕГН-то не можели да си вземат парите от Здравната каса и затова таксуват като за неосигурен.. на мен ми обясни и нещо от рода, че според касата детето се предполагало да се запише при личния лекар на майката и тъй като случая не е такъв и избирам друг лекар.. и т.н. има първоначална такса.. но не си спомням вече какво беше.. може и да бъркам..

# 10
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Mags
Да и аз така знам.. заради ЕГН-то не можели да си вземат парите от Здравната каса и затова таксуват като за неосигурен.. на мен ми обясни и нещо от рода, че според касата детето се предполагало да се запише при личния лекар на майката и тъй като случая не е такъв и избирам друг лекар.. и т.н. има първоначална такса.. но не си спомням вече какво беше.. може и да бъркам..

Чувала съм тези обяснения, ако е така това, което обаче не мога да разбера е, как си взимат болниците парите за бебета без ЕГН-та  ? Може би трябва да се обърнете със въпрос към здравната каса! Защото ти ще платиш, а тя после ще вземе пари и от касата .
Както и да е - нашия педиатър не ми е взимал пари!
Леко раждане на всички ви!

# 11
  • София
  • Мнения: 6 522
Цитат на: Mags
Да и аз така знам.. заради ЕГН-то не можели да си вземат парите от Здравната каса и затова таксуват като за неосигурен.. на мен ми обясни и нещо от рода, че според касата детето се предполагало да се запише при личния лекар на майката и тъй като случая не е такъв и избирам друг лекар.. и т.н. има първоначална такса.. но не си спомням вече какво беше.. може и да бъркам..

поредната дивотия  Imp  Imp  Imp  - тия и от неродени и новородени пари взеха да искат - мерси от таквиз лечители, аз лично детето си при такъв няма да запиша . е как да е осигурено такова дете бе - и какво значи неосигурено, всички деца до 18 години ги осигурява държавата, ще си ги взиме парите от касата, като му излезе егн-то, ама друго си е 15- 20 или бог знае колко лева в джобчето  Imp  bash

# 12
  • Мнения: 4 358
Аз избрах педиатърка преди да се роди Оги.
Говорих с нея и тя се съгласи да е лична лекарка на бебчо (много е натоварена). Каза ми да й се обадим, когато Оги се роди.
Дойде на посещение един час след прибирането ни от родилното и нищо не сме плащали. Поръча да купим картон за Оги и с него да отидем на консултация. Бланка попълвахме доста по-късно.

# 13
  • Мнения: 3 153
Аз се уговорих по тел. с педиатърката няколко дни преди да се роди бебо и се разбрахме като ни изпишат да дойде да го види. Така и стана, не сме плащали нищо, но като взехме акта за раждане с него таткото получи от НЗОК на ул. Енос формуляр за регистриране при л. лекар. И това е цялата процедура!
Обаче да кажа, че по-важно се оказва не кога и как, а кой.....Щото ние сега месец по-късно искаме да я сменяме Imp  Imp Така че съвет от мен-ако нямаш педиатър от преди, който да познаваш, мноооого добре разпитай за някой, който ще си върши работата добре и съвестно, а не само да си взима парите от касата за още един пациент!
Успех и леко раждане:)

Общи условия

Активация на акаунт