Цветница идва - дайте цветни идеи за празничната трапеза

  • 2 139
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте,

Имам имен ден в неделя и съответно ще посрещам гости.
Понеже е Цветница и ми се иска масата да бъде по - "цветна" така че приемам всякакви оригинални и нестандартни предложения за хапавне и пийване Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 492
Една свежа цветна салатка
сварени макарони
1бр. китайско зеле
2-3 домата
1 краставица
шунка, кашкавал на кубчета
майонеза или олио,сол, по желание и оцет
Нарязваш всичко и обуркваш с малко майонеза, става много свежо,но ако постите става и с олио, най- отгоре може пак да настържеш малко кашкавал

за основно можеш да направиш някакво месо с топено сирене

Свинско или пилешко поръсваш с вегета и редиш в йената, отгоре слагаш 2-3 кръгчета/ ако е с формата на салам/ топено сирене, малко гъби и пак месце , сирене, гъби,накрая малко вода и слагаш капака и се запича. Ако готвиш пиле, можеш малко масло да сложиш, да не би да стане сухо.

Последна редакция: пн, 10 апр 2006, 15:46 от камелия

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
А не се ли яде риба на Цветница - аз така знам?

# 3
  • Мнения: 1 492
Аз лично незнам,но ако такава е традицията у вас ще измислим нещо с риба Peace
Ето тук има интересни неща с рибка
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31197.0

# 4
  • София
  • Мнения: 3 679
О, мерси много - тук наистина има доста интересни неща  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 953
Или Велики Пости са най-строгите и важни пости.

По време на всичките 40 дни от постите е забранено пушенето и пиенето на алкохол. Не бива да се консумират продукти от животински произход (месо, риба, мляко и яйца), бял хляб, бонбони, курабии, майонеза. Разрешена е само растителната храна (плодове, зеленчуци, сушени плодове), туршии (кисело зеле, мариновани краставички), сухари, чай, гъби, орехи и други видове ядки, черен или ръжен хляб, кисели, ориз. А на празниците Благовещение и Цветница е позволено да се яде риба.
В първата и последната седмица постите са най-строги. В Чистия понеделник е прието пълния отказ от храна. Възможно е Тримирение - без храна 3 дни. В петъка на първата седмица може да се яде само варено жито с мед или захар.

В останалото време: понеделник, сряда, петък - сухо ядене (вода, хляб, плодове, зеленчуци, ошав); вторник, четвъртък - гореща храна без масло; събота, неделя - храна с растителна мазнина.

Но отказът от някои видове храна не е главната цел на Постите. Най-важното е духовното извисяване на човек. Телесното очистване трябва да се съчетава с преобразяване на душата. "Истинските Пости са изгонване на злото, обуздаване на езика, отлагане на гнева, укротяване на похотта, прекъсване на клеветите, лъжите, клетвите".

Разумното въздържане от храна по време на постите е полезно за организма. Но църквата разрешава да не се постят болните, бременните жени, малките деца, престарелите и тези, които не са хранили редовно по време на цялата година (например, социално слабите семейства).
 
 


 
 
 
 

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Но отказът от някои видове храна не е главната цел на Постите. Най-важното е духовното извисяване на човек. Телесното очистване трябва да се съчетава с преобразяване на душата. "Истинските Пости са изгонване на злото, обуздаване на езика, отлагане на гнева, укротяване на похотта, прекъсване на клеветите, лъжите, клетвите".

Разумното въздържане от храна по време на постите е полезно за организма. Но църквата разрешава да не се постят болните, бременните жени, малките деца, престарелите и тези, които не са хранили редовно по време на цялата година (например, социално слабите семейства).

Не мисля, че тези разсъждения са за този форум.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 679
Може би е искала да каже, че на Цветница е позволено да се яде риба  newsm78

# 8
  • Мнения: 5 500
Но отказът от някои видове храна не е главната цел на Постите. Най-важното е духовното извисяване на човек. Телесното очистване трябва да се съчетава с преобразяване на душата. "Истинските Пости са изгонване на злото, обуздаване на езика, отлагане на гнева, укротяване на похотта, прекъсване на клеветите, лъжите, клетвите".

Разумното въздържане от храна по време на постите е полезно за организма. Но църквата разрешава да не се постят болните, бременните жени, малките деца, престарелите и тези, които не са хранили редовно по време на цялата година (например, социално слабите семейства).
Не мисля, че тези разсъждения са за този форум.
Защо бе, аз пък не знаех някои неща и съм доволна, че ги прочетох! Какво значение има къде и как е написано, лично аз специално да разбера какво се прави по време на пости не бих взела да търся специално инфо!
Иначе за Цветница, понеже имам две цветя в къщи Laughing традиционно правя зелена салата и картофи варени с масло и друсани в тенджерата, правя някакво месо в гювеч със сметана и мн подправки, защото не постим, редя мезета и сирена и правя обикновено кайсиев сладкиш или Търновската царица, той е постен.

# 9
  • София
  • Мнения: 587
Аз също ще посрещам гости в неделя и единственото което съм измислила до сега е десерта.Ще правя шарени великденски бисквити във формата на лалета.
С интерес ще следя темата Wink

Общи условия

Активация на акаунт