С един яйчник и тръба след извънматочна - сега накъде?

  • 6 175
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 622
Мили момичета,
преди няколко седмици пишех във форума "Бъдещи и настоящи майки", сега съм вече тук... Нека ви разкажа все пак историята, защото имам много въпроси и ви моля за съвет и мнение.
На 28.01.06 беше последната ми менструация, на 01.03 тестът за бременност беше отрицателен, а на 08.03 видеозонът и прегледът при гинеколог не показаха бременност, въпреки всичките ми симптоми. Лекарят ми изписа Дуфастон 2*1 за 10 дни и ми препоръча повторен тест след свършването на Дуфастона. На 19.03 вторият тест за бременност беше положителен. Отидох при личния лекар, който ми даде направление за гинеколог. И започнаха едни разговори по телефона с няколко лекари, които ми препоръчаха, и нито един от тях не можеше да ме приеме по-рано от следващата седмица (нали се сещате, защото съм с напралвение)... На 25.03 сутринта получих силни болки в коремната област, които след 2 ч и 2 Но Шпа попреминаха. На 26.03 сутринта болките отново ме връхлетяха, този път със страшна сила, не отминаха дори след намесата на Бърза помощ и болкоуспокояваща инжекция. Ясно ми беше, че се случва нещо лошо. Стегнах си багажа и мъжът ми ме откара в Св. София, защото е най-наблизо. Прегледът установи - извънматочна бременност, без разкъсвания и разлив все още, но се налага операция по спешност. И така, вечерта ме оперираха, отстраниха плода, десния ми яйчник и тръба. На 31.03 се прибрах у дома и вечерта се наплаках на воля на рамото на мъжа ми. На 03.04 ме изписаха официално, без да ми кажат точна дата, на която хистографията ми ще е готова. НИКОЙ не ми каза какво следва оттук нататък.
Не знам как трябва да се възстановявам, какви упражнения да правя за възстановяване на коремните мускули, а коремът все ме боли и е подут.
Не знам в какво състояние е другият ми яйчник.
Не знам кога мога и трябва да отида отново на преглед при гинеколог.
Не знам при кой гинеколог да отида.
Не знам трябва ли да има период "на вето", в което не бива да забременявам и кога можем да подновим опитите да си направим бебе.
Не знам мога ли да имам бебе отново...
МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ! Очаквам мненията и съветите ви!
Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 1 234
Съжалявам за това, което ти се е случило! Но понеже от моя близка знам, че си операцията при извънматочна бременност си е като секцио, в смисъл коремна операция, а аз имам 2 такива, мога да ти кажа само, че поне 3 месеца, не трябва да правиш коремни упражнения, за да се възстановят коремните мускули. За опитите за ново бебче мога е най-добре да попиташ специалист или другите момичета от форума, може да ти помогнат... Но мисля, че няма проблем да забременееш отново, защото по принцип едва ли ще се повтори. baby_neutral
Имам позната, която забременя и с един яйчник /даже не целия, доколкото знам/, и то когато най-малко очакваше...Така, че знам, че е ужасно това, което си преживяла, прегръщам те Hug...И гледай САМО НАПРЕД И САМО ПОЗИТИВНО НА НЕЩАТА!!!

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Съжалявам за това, което се е наложило да преживееш! Разбирам те напълно, защото и аз съм минала по този път. Ще пиша накратко, защото нямам много свободно време. Може някъде да пиша несвързано и с грешки, за което ти се извинявам предварително!
Преди малко повече от 9 години забременях за първи път, но бременността се оказа извънматочна. Оперираха ме в 6 г.с., останах без дясна тръба. Операцията, ако е класическа (а не лапароскопска), си е доста тежка, с голяма кръвозагуба, затова трябва да се пазиш доста. Опитвам се да си припомня доста от събитията преди 9 години, но определено повечето неща съм ги забравила. Един месец след операцията отидох на преглед при гинеколог да прецени как заздравява операцията и какво е състоянието ми. Тогава ми изписа противозачатъчни, за да си "починат" яйчниците ми. Каза ми да ги пия поне 4- 5 месеца и тогава, ако всичко е наред (без възпаления и т.н) да започваме пак с бебеправенето. Пих противозачатъчни, междувременно ходих на физиотерапия, но не си спомням какви процедури ми правеха. По някое време използвах едно кремче за шева (не се сещам в момента името му Embarassed), правеха ми май ултразвук на шева (за да се изгладят), може би е имало някакви нагревни процедури. Упражнения не си спомням да съм правила, защото аз и бързах да възстановя опитите за правене на бебче. Хистологичните резултати идват по принцип след около месец, трябва да се позаинтересуваш за тях.
Та, да се върна на моята изтория: операцията ми беше в края на януари 1997 година, пих хапчетата до юни 1997 и от следващия месец започнахме с опитите за бебче. На 5 септември ми беше последната менструация и след това забременях с дъщеря си. Родих я със секцио, наложило се в процеса на раждане, на 12 юни 1998 г.
Ако забелязваш подписа ми, преди около 2 години станах мама за втори път. Simple Smile Синът ми се роди с планово ресекцио на 24 април 2004.
Мисълта ми е, че не бива да се отчайваш. Аз съм пример как с една тръба може да се забремее без проблем (и то 2 пъти). Сега важното е да се възстановиш по- бързо, не се притеснявай, не мисли негативно. Пожелавам ти същия късмет и щастие като моите!   bouquet   bouquet

# 3
  • Мнения: 3 166
Здравей, мила! Страшно е онова, което си преживяла! Много страшно... Но, знай, че можеш да имаш бебе и с една тръба и един яйчник. По въпроса за възстановяването, питаш за упражнения - моята гинеколожка ми каза ледното за по-бързо прибиране на матката и на корема: лягаш и вдигаш кракта във въздуха. И с крака пишеш във въздуха числата до десет без между отделните числа да ги сваляш на земята. Не е много забавно, ама... Но пък не знам след като си опрерирана дали може да се правят упражнения толкова скоро. Трябва да се опсъветваш с лекар! А по въпроса за чакането: на мен ми казах шест месеца, но аз бях в доста напреднала бременност. На повечето момичета тук също са казали шест месеца, но и ма и такива, на които са казали три. Има и тема по този въпрос, погледни там. Темата е:"Чакахте ли 6 месеца..." Целувам те и те прегръщам! Бъди силна! И един ден Господ ще ти изпрати хубаво и здраво бебече! Просто трябва да вярваш!

# 4
  • Мнения: 5 468
Не мога да отговоря на въпросите ти, но искам да ти кажа, че свекърва ми е била с един яйчник, когато е успяла да забременее с... мъжа ми Simple Smile. Износила го е до 9 месец и ей го на сега - 31 годишен пергиш!
Не се отчайвай! А не можеш ли да идеш там, където са ти правили операцията и да им зададеш тази въпроси, които тук? Поне да ти бяха дали указания, какво да правиш след операцията...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 3 881
Маргаритка, мога да се включа с доста инфо, съжалявам, че едва сега видях темата.
И аз съм оперирана след извънматочна, имам коремна операция.
Следоперативният период е следният:
6 седмици яко пазене, докато заздравеят всички шевове. Това включва никакви физически натоварвания - бягане, носене на тежко и т.н.
3 месеца (поне) пазене, вкл. от забременяване. Обикновено за това време минават 2 нормални цикъла и органите ти се възстановяват.
На мен ми правиха хидротубация 14 дни след операцията, която да предотврати запушване на тръбите. Тогава и двете бяха проходими, сега съм на мнение, че оперираната (запазена ми е) все пак е запушена.
Ако не си наясно със състоянието на останалата тръба, непременно си направи някакъв тест за проходимост, преди да опитате пак.
За болките - мен ме боля около месец. Още около 3 месеца бях много чувствителна, усещах всичко, дори овулацията. И до ден днешен имам малка подутина над белега. Не съм правила специални упражнения, само МНОГО ходене, и то веднага след като ме изписаха - предотвратявало сраствания.

Бебе ще имаш, споко! Аз забременях с другата тръба на втория месец, в който имах ову от тази страна. За съжаление стана аборт, но съм спокойна, че пак ще успея. И ти ще успееш!
Ако имаш въпроси пиши ми!

# 6
  • Мнения: 1 622
Мили мои, снощи бях в Шейново, където отидох при мой познат лекар на преглед и за да си поговоря с вещо лице какво ми се е случило, какво да правя и какво да очаквам. Той беше доста учуден от факта, че са ми махнали яйчника, но каза, че ще се изкаже окончателно като види епикризата. Другата седмица се надявам да си я получа от Св. София и ще ви информирам дали наистина е било необходимо да ми махнат яйчника или не.
Светли, много благодаря за съветите ти, никога не е късно! Ще се възползвам от тях и може би още другата седмица, докато съм в болнични и имам време, ще отида да проверят проходимостта на останалата ми тръба.
Прегръдки и усмивки на всички! Слънцето май най-после е решило да се застоява повечко при нас,  Joyа?

# 7
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Маргаритка, целият яйчник ли ти е махнат или само част от него е изрязана?
Аз също съм с 1 извънматочна, съответно отстранена тръба и изрязана част от яйчника.

Желя ти Успех  bouquet

# 8
  • Мнения: 490
Мила, и аз минах през това,преди 7 години, на мен ми махнаха яйчника защото от кръвоизлива , който беше предизвикан от спуканата тръба(плода беше в 3 месец) беше засегнал яйчника.Доктора се изрази образно така:" все едно в теб беше избухнала малка бомбичка".
Сега съм с половин яйчник само (от другата страна) и 1 тръба, но хич не съм се отказала!
Щом Господ е решил да ми ги остави , значи има нещо предвид?! Peace
Такава бременност трудно се вижда и затова стават белите, но май че и да се хване навреме изхода е все операция!
Горе главата и успех!  bouquet

# 9
  • Мнения: 2 556
Здравей!

Случайно видях заглавието на темата и искам да те успокоя, доколкото е възможно. Аз също останах без десен яйчник и тръба - заради киста. Отстраняването беше с лапарпскопия. Оттогава насам 3 пъти съм забременявала от раз - имам 2 деца, а единия път за съжаление завърши със спонтанен аборт. Със сина ми забременях само месец след лапароскопията даже. Така че не се отчайвай изобщо - с една тръба и яйчник шансовете за забременяване са си перфектни, аз поне съм доказателство за това.  Simple Smile

Успех!

# 10
  • Мнения: 15 619
Здравей Маргаритка,
Малко надежда искам да ти вдъхна.
Моята майка, след преживяна гинекологична операция, само с един яйчник, след като лекарите я бяха уверили, че няма шанс отново да забременее, износи и роди близнаци. Не преставай да вярваш и искаш, ще се случи.

# 11
  • Мнения: 167
Мила Маргарита, и аз искам да те успокоя,че с един яйчник се забременява и то повече от веднъж   Hug. На 19 г след операция на киста ми махнаха левия яйчник и тръба, като десния остана проблемен. Имах притеснения,че мога да не забременея, но ето ме днес с две прекрасни момчета:))
Бих ти препоръчала да изчакаш малко, за да се въстановиш нормално, както физически ,така и психически.
Много късмет ти желая  bouquet

# 12
  • Мнения: 1 294
Аз също преживях извънматочна бременност 2004 год.Знам колко ти е тежко мила  и колко много съмнение и страх изпитваш сега, но дори не можеш да предположиш колко големи са шансовете ти да имаш детенце Simple Smile
Аз също съм с една тръба и без никакво стимулиране чудото стана... успях да забременея и сега си гушкам Мимата Mr. Green
След операцията не чакахме дълго, на втория месец започнахме да Мимиправиме Mr. Green

PP: Препоръчвам ти да провериш проходимоста на другата тръба.

# 13
  • Мнения: 416
Аз също съм с един яйчник /даже не цял/, а пък сега съм бременна за втори път. Кураж!

Общи условия

Активация на акаунт