Въпрос за млечницата и уригването

  • 390
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте на всички майки.
На 25.03 се роди нашата първа дъщеричка - Благовеста. Още от както заченах имам огромното желание изключително да кърмя моето бебче. Обяче бабите и всички лекари около мен ме убеждават, че ако не давам вода на мъничето ще му докарам млечница, а от там и други по-сериозни проблеми. Моля, помогнете с отговор дали е така или ме насочете към статии свързани с този проблем.
Имаме и друг проблем - много трудно, да кажа невъзможно ни е уригването. Мъчим се по 15-20 минути, Блага почва да плаче най-накрая, а все още не сме се уригнали. Наистина толкова ли е важно да се уригнем?
Мерси на всички предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
Честита дъщеричка! Heart Eyes
Повечето лекари препоръчват след кърмене да се изплаква устата с вода за да не се получи млечица. Моите наблюдения са, че това не е точно така. Преди 7-8 месеца нькъде имаше тема по въпроса и се оказа че много от мамите са плакнали устата и въпреки всичко бебетата са получили млечица, а други, които не са плакнали - не са получили.
При мен случая беше такъв - не плакнех устата, получихме млечица, мина за 2-3 намазвания с дактарин, продължих да не плакна, втори път не се е получила.
Не е голям проблем че не се оригвате стига да не връща мляко след това. Дани също не се оригваше, всъщност започна да се оригва чаааак към 8 месец, преди това го правеше много рядко.

# 2
  • Мнения: 37
Мерси много за отговора, но само още едно въпросче. Казваш, че не е проблем , че не се е оригнала, но след като я сложа в леглото тя връща мляко. Аз я наблюдавам, за да не се задави. Има ли някаква друга опасност?
Мерси още веднъж.

# 3
  • Мнения: 1 559
   Най-напред честита бебка!  bouquet
   По темата - и аз изпитвах същите съмнения по отношение на млечницата, тъй като лекарите и бабите ме убеждаваха,че ако не изплаквам устичката след хранене,млечницата ни е сигурна. Ами опитвах 2-3 пъти да изплакна устичката, но при нас папането беше денонощно и непрестанно. Беб дори като спеше,спеше с гърда в уста Laughing Много беше жалничък като го разбудих да му измия устичката Confused Пък и тази мъчителна процедура се оказа напълно безсмислена - щом му набутам лъжичка вода, той ревва и търси гърда за успокоение, пак папа...и така може до безкрай да се занимаваме...Та отказах се Wink В последствие лекарката каза,че имаме млечница и бабите ме обвиняваха - само,защото не предлагам вода ще да е Twisted Evil Мазах с Дактарин, с Нистатин и със сода..."Млечницата" си стоеше едно бяло петънце на небцето и едно на езичето, неподвластни на "лечението". Омръзна ми да си тормозя детето и реших да прекратя "лечението" и да наблюдавам "млечницата"... и тя сама си изчезна. Ако действително беше млечница, щеше да се разпростре,а не да мине от само себе си.
    Разказвам ти моя опит с "млечница" като пример затвърдаващ убеждението ми,че недаването на вода и млечницата не са взаимосвързани Grinning На запад и в САщ като са изключително кърмени бебетата, да не би всичките да са с млечница (радвам се,че тази тенденция става все по-популярна и у нас)? Laughing Ако ще си по-спокойна, пробвай да предлагаш вода. Но бебето наистина няма никаква нужда от нея - кърменето на поискване задоволява напълно потребностите му от течности и храна през първата 1/2 годинка Wink
    Относно оригването - дребчо също рядко се оригваше. Пробвай да вдигаш бебка след хранене и я подръж изправена няколко минутки - ако не се оригне, няма нищо притеснително. Като порастне как звучно ще си се оригва сама Laughing

# 4
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Честито бебче!

Ето една статия за кърменето и водата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73979.0. Когато бебето  се храни изключително с кърма и на поискване, то няма нужда от вода.
Що се отнася до водичката само за излпакване и като предпазна мярка срещу млечница, живея в чужбин и нито лекарят, нито акушерката са ме съветвали да правя такова нещо.  Водичка не съм давала, а синът ми млечница е нямал.

Няма смисъл да се мъчиш да оригваш бебка по 15-12 мин. Ако за 2-3 мин не става, пробвай да я сложиш в легнало положение (просто я наклони или я сложи да легне някъде)  и след това я вдигни. При мен имаше ефект и се оригваше, макар и не винаг. Някой път просто нямаше нужда да се оригне. Ако на бебка й е дискомфортно и я мъчи нещо, бъди сигурна, че ще те уведоми.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт