За китайските поговорки и децата

  • 3 108
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 918
Много често си мисля, за една китайска поговорка, която гласи: До 7-мата си година, детето трябва да ти бъде господар, а след 7-мата, трябва да го направиш свой роб.
Съгласни ли сте с нея и по принцип, какво означава за вас, изразът: Първите седем години.........

# 1
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Аз се сещам за една индийска (и май карам по нея), преразказвам по памет: до петата година се отнасяй към детето си като към цар, от петата до петнайстата - като към слуга, а после може да станете приятели. 
Според мен първите седем вече отдавна  са много по-малко - преди до тръгването се на училище детето изцяло е било под домашно влияние, ама сега - ясли, детски градини, телевизия, видео... Ако можем да говорим за първите 3, пак е нещо.

# 2
  • Мнения: 7 821
Чувала съм ги тези поговорки, но не ги възприемам. Как ще обясниш на детето си, че досега всичко е ставало както то иска, но видиш понеже е духнало 3-те, 4, 5, 7, свещички и вече нещата ще стават както искам аз  Shocked . Не вярвам, че нещата стават така. Никога не съм възприемала децата си като "господари"  Shocked , но и никога няма да ги възприемам като "роби". Не искам да си мислите, че възприемам поговорката твърде буквално. Аз действително не одобрявам да се отстъпва във всичко на децата само защото са малки, да се утешават на всяка цена, да се съобразяваш със всичките им прищевки и т.н. Според мен възпитанието е постепенен процес. Аз се съобразявам с техните нужди, но не отричам себе си и своите нужди. И не се възприемам като техен роб. Изобщо не мисля, че след като съм станала майка, то вече не съм човек. В този смисъл не одобрявам подобен модел на възпитание.

# 3
  • Мнения: 5 622
Чувала съм ги тези поговорки, но не ги възприемам. Как ще обясниш на детето си, че досега всичко е ставало както то иска, но видиш понеже е духнало 3-те, 4, 5, 7, свещички и вече нещата ще стават както искам аз  Shocked . Не вярвам, че нещата стават така. Никога не съм възприемала децата си като "господари"  Shocked , но и никога няма да ги възприемам като "роби". Не искам да си мислите, че възприемам поговорката твърде буквално. Аз действително не одобрявам да се отстъпва във всичко на децата само защото са малки, да се утешават на всяка цена, да се съобразяваш със всичките им прищевки и т.н. Според мен възпитанието е постепенен процес. Аз се съобразявам с техните нужди, но не отричам себе си и своите нужди. И не се възприемам като техен роб. Изобщо не мисля, че след като съм станала майка, то вече не съм човек. В този смисъл не одобрявам подобен модел на възпитание.

  202uu

# 4
  • София
  • Мнения: 3 679
Де да беше толкова просто - прави годините и хоп - до тука беше... newsm78 Трудна работа ми се струва детето да го разбере, но всъщност има резон в тия поговорки.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 745
Не мога да я възприема тази поговорка.
Пък и се замислям доста буквално над нея. Но поне хубава робиня ще имам  Joy

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз я разбирам така- до 5 тата година се грижиш за него, оставяш го да играе на воля,  след 5 тата го включваш в домакинските задължения, показваш му какво е работа, учиш го на постоянство и упоритост.......След това в пубертета, ако си си свършил добре работата до тогава- му ставаш приятел, душеприказчик и изобщо да го накараш да се чувства равен на теб
Но мисля, че не може да има такъв преход, всичко става постепенно

# 7
  • Мнения: 4 406
баш си ми е господар дребния , като започне да се тръшка и да реве, особено пък ако сме по улиците и аз от срам правя каквото той е решил, че да млъкне... дано по- бързо минем към втората част на поговорката Grinning

# 8
  • Мнения: 918
Не мога да я възприема тази поговорка.
Пък и се замислям доста буквално над нея. Но поне хубава робиня ще имам  Joy
Laughing Laughing Laughing Наистина е хубава, ако решиш да я сменяш, обади ми се Laughing Laughing

Аз мисля, че има доста истина в  нея. Първите години изграждат светогледа на едно дете, формират неговата чувствителност и самооценка(макар и повече подсъзнателно).  Любопитсво към света около него, увереност в собствените възможности и самочувствие, желание да опитва нови неща, да се среща и общува с различни хора - ами всичко това се формира точно в тези години(0-7)......... след 7 год.- нов етап в развитието му, един вид надграждане. Детето трябва да се научи, да бъде отговорно(то вече е ученик), на дисциплина и изпълнителност.............
Брях Crazy, дано сте ме разбрали

# 9
  • Мнения: 1 370
Чувала съм поговорката, но изобщо не съм съгласна с нея. Аз ако му позволя до 7 годинки да ми се катери по главата, после трудно, ще го накарам да ми е роб (а колко гадно звучи е друг въпрос).

# 10
  • Мнения: 3 740
Е защо толково буквално?
Отначало изграждаш у детето увереността, че светът не е враждебен и е по силите му да го опознае и овладее.
След това му даваш да разбере, че това може да стане само с труд и постоянство.
Накрая имаш за приятел един уверен в себе си човек.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 530
Аз пък харесвам друга китайска поговарка: Детето се ражда на 9 месеца/ навършени/.

# 12
  • Мнения: 3 034
Не мога да я възприема тази поговорка.
Пък и се замислям доста буквално над нея. Но поне хубава робиня ще имам  Joy

 smile3521

# 13
  • Мнения: 2 818
Аз пък напълно я възприемам, но не буквално Naughty Не оставям детето си да ми се качи на главата с мрънкане "искам шоколааааад", но ходим там където тя иска да играе и играем на игри, каквито тя иска, яде това което тя иска и четем приказки каквито тя иска....ако нещо не може да стане, например иска на полянките, а вчера е валял бая дъжд и обяснявам че е калнои че ако много държи може да отидем да види че е кално... и така става накрая че всъщност пак става нейната, но става когато може да стане даденото нещо.... абе май не дадох добър пример, ама карай.... Thinking
Периода до 7 години си е до 7г някъде, няма как да стане 4 или 5(освен може би единични изключения)... когато той свърши самото тяло на детето се променя и една от най-забелязващите се промени е ,че започват да падат млечните зъби(сигурен знак, че детето е готово за училище).
0-7 години показваш на детето, че света е добър.
7-14 - че света е красив
14-21- че света е истинен (поправям се, след проверката която си направих)

Последна редакция: сб, 15 апр 2006, 21:46 от Maktub

# 14
  • Мнения: 1 756
аз съм малко индивидуалист и ще кажа 4е независимо от възрастта на бебето и детето трябва правилата да са ясни, а именно /какво може и какво не може да се прави, защо е така ,много любов която да не гранити с оглупяване, и много търпение и разбиране.Аз така си възпитавам бебо от както с е е родил и смея да твърдя 4е детето ме разбоира,знае кое може и кое не и най вече Защо
А това с някои поговорки си е направо смешно,но всеки има право да реши и избере как ще възпита детето.Възпитанието му според мен не е да става господар или роб а да стане 4овек
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт