Религиозността и отглеждането на децата

  • 1 087
  • 18
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Моля, напишете ми вашите впечатления за това как влияе силната религиозност на начина по който се отглеждат децата в страната, където живеете. В България няма много примери за това, но предполагам, че в ислямските страни и някои други със солидни позиции на религията сте виждали някакви различия.
Интересува ме дали в този тип общества децата са по-често предавани за отглеждане на баби/дядовци или други по-възрастни хора, както и други особености, които сте забелязали. Доколко в тези общества авторитетът на по-възрастните е традиция (не питам дали се гради на нещо действително - това може би трудно може да се прецени).
Благодаря предварително!  Grinning

# 1
  • Мнения: 6 167
Моля, напишете ми вашите впечатления за това как влияе силната религиозност на начина по който се отглеждат децата в страната, където живеете. В България няма много примери за това, но предполагам, че в ислямските страни и някои други със солидни позиции на религията сте виждали някакви различия.
Интересува ме дали в този тип общества децата са по-често предавани за отглеждане на баби/дядовци или други по-възрастни хора, както и други особености, които сте забелязали. Доколко в тези общества авторитетът на по-възрастните е традиция (не питам дали се гради на нещо действително - това може би трудно може да се прецени).
Благодаря предварително!  Grinning

Ха ся де! Въпроса ти е доста сложен. Надявам се, да не извадиш от тук изводи за някой .. рисърч.
на втората част от върпроса ти не знам дали мога да отговоря, но на първата ще се опитам.
Нещо малко за италианската религиозност ( разбира се, тази, която гледам в малкия свят, в който живея, не правя генерални изводи  Thinking). Казват, че италианците са силно религиозни.

Живея в квартал, който си има свещеник, който иначе много шматка по улиците, голям веселяк е, но общността не е доволна - предимно минава да освещава къщите по Великден , продава книжки и тн. А  аз нали ида от Б-я , та нашия свещеник мисли да ме включи в тукашните регистри, подпитал свеки ква съм що съм, тя казала че съм православна ( което не е вярно, ама айде), и той се отказа. Гледа ме подозрително, все едно ще го привлека на теологичен спор. То и аз така го гледам де)))

Предишния свещеник е бил нещо като отговорник по самодейната дейност на квартала - организирал е децата в каквито се сетиш мероприятия - мъжа ми е бил и в духовия му оркестър и в отбора му по футбол , волейбол , пял е в хора му , ходил е на излети и тн и тн и тн. Хората много са го обичали. Може да се каже, че тук църквата е нещо като пионерската организация - децата няма  ( или преди е нямало) къде да участват, освен в мероприятия на църквата - тоест, би трябвало да 'излизат' религиозни, ама не.

парадоксално за мен е, че  мъжа ми изобщо не е религиозен, и като дойде новия свещеник да освещава къщите мъжа ми каза, че не иска защото щяли да му се намокрят стените. Без коментар Joy

Аз вярвам, че човек както и да е възпитан идва момент, в който си закача главата на раменете и прави избора си сам.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Благодаря за отговора. Не, не става дума за никакъв рисърч, няма страшно Simple Smile Просто търся за себе си разни отговори.

# 3
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
от наблюдение и личен опит.
всеки избира дали и колко ще е отдаден, на която реши религия.
тук е традиция в по-голям процент. избора е в това колко ще си религиозен. което не е много правилно, но нещата се променят с годините. а и избора е в по-зряла възраст.
децата се възпитават в религиозни традиции, но зависи от семейството и средата, в която живеят.
но така е не само в тая насока. възпитаваме ги като малки, в това което мислим, че е добре за тях. за това си и носим отговорност. после на тази база те си правят изборите. ако след време сина ми реши да изповядва друга религия, не мисля, че ще го спра.

# 4
  • Мнения: 2 952
Всяко прекалено нещо не е хубаво, това е.В нашето семейство се спазват много традициите, породени от религията(говоря за юдеизъм)...но не   много  хора  са силно религиозни ...такива обикновено живеят в  свой си свят...,.а  всеки сам за себе си решава как да си подрежда нещата в семейството.....Бабите и дядовците  не  отглеждат децата . Руснаците практикуват така повече както гледам по  парковете ....но може  би защото мама трябва да работи , а и те живеят в 1 жилище много хора ...така че ...Ето на ...пак ...тертипи....нужди...

Сртрува ми се ,че нещо конкретно питаш без да питаш БаШ Grinning Wink Успех Wink Simple Smile

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Сртрува ми се ,че нещо конкретно питаш без да питаш БаШ Grinning Wink Успех Wink Simple Smile

Това не го разбрах много, но приемам пожеланието за успех Simple Smile да речем, в намирането на отговорите Simple Smile

Логично е възрастните хора да имат по-широки познания за света и точно те да предадат тези познания на децата. У нас е модерно детето да се възпитава от (младите си) родители и евентуално в детски заведения, където работят пак главно по-млади хора (ако не се лъжа).

У нас няма традиция за уважение на авторитети, това го има в други общества (да речем, в японското). Интересно ми е дали такава традиция има в по-религиозните общества.

Отношенията между поколенията на мен лично ми изглеждат малко изкривени, изключвам нормалното противопоставяне на по-младите в желанието им да се реализират. Дали възрастните не са "на ниво" или младите са "късогледи", друг въпрос Simple Smile Разбира се, това не е масово, в никакъв случай.

# 6
  • Мнения: 1 366
...Отношенията между поколенията на мен лично ми изглеждат малко изкривени, изключвам нормалното противопоставяне на по-младите в желанието им да се реализират. Дали възрастните не са "на ниво" или младите са "късогледи", друг въпрос Simple Smile Разбира се, това не е масово, в никакъв случай.

А защо смяташ, че именно религията променя това "изкривяване". По-скоро съм склонна да вярвам, че всичко е въпрос на личностни преоритети, които искайки или не, прехвърляме на децата си. Ако ние вярваме в нещо или някого, то тази вяра непременно ще се отрази на възпитанието на децата ни, без връзка с религията. Или с пряка връзка с нея, ако тя е нашето верую.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 133
...Отношенията между поколенията на мен лично ми изглеждат малко изкривени, изключвам нормалното противопоставяне на по-младите в желанието им да се реализират. Дали възрастните не са "на ниво" или младите са "късогледи", друг въпрос Simple Smile Разбира се, това не е масово, в никакъв случай.

А защо смяташ, че именно религията променя това "изкривяване". По-скоро съм склонна да вярвам, че всичко е въпрос на личностни преоритети, които искайки или не, прехвърляме на децата си. Ако ние вярваме в нещо или някого, то тази вяра непременно ще се отрази на възпитанието на децата ни, без връзка с религията. Или с пряка връзка с нея, ако тя е нашето верую.

Не смятам, че религията ще промени това "изкривяване". По-скоро искам да проверя за себе си дали има връзка между силната религиозност и връзките между поколенията. Според мен силната религиозност може да е индикатор за запазени традиции, а виждането ми е, че в миналото (дори езическото) такова "изкривяване" не е съществувало (поне не в този смисъл).

Съгласна съм, че всичко е въпрос на личностни приоритети, но тук не става въпрос дали ще възпитаваме децата си религиозно или не, в какво да вярват, а кой ще ги възпитава. Религията я разглеждам като фактор за връзките между поколенията и предаването на опита  - дали влияе или не.

# 8
  • Мнения: 927
Моите наблудения са, 4е в мусулманските страни има невероятно уважение към родителите, особено към майката. Това отно6ение лесно може да се забележи в много от арабските семейства. За децата, които  сега се отглеждат от прислуга и по4ти не об6туват с родителите си не знам как 6те бъде. newsm78

# 9
  • Мнения: 486
А какво наричаш връзки между поколенията?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Моите наблудения са, 4е в мусулманските страни има невероятно уважение към родителите, особено към майката. Това отно6ение лесно може да се забележи в много от арабските семейства. За децата, които  сега се отглеждат от прислуга и по4ти не об6туват с родителите си не знам как 6те бъде. newsm78

Предполагам, обаче, че в тези семейства, където децата се отглеждат от прислуга, религиозните обичаи се спазват? Правило ми е впечатление как в ислямските страни религията си остава стабилна, а придобивките на западното/американското общество се ползват без да се възприема и културата, идваща с тях (както е, да речем, в Европа). Не че ползването на прислуга е западен обичай, но в съвремието (поне) те успяват да съчетаят религията си с нещо, което до някаква степен й противоречи.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 133
А какво наричаш връзки между поколенията?

В случая - предаването на опита от по-възрастните към по-младите и участието на баби/дядовци във възпитанието на децата

# 12
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
да си религиозен не значи да се затвориш за цивилизацията.
но понякога  хората смятат някои "пороци" за свобода.

# 13
  • Мнения: 650
Не знам къде наистина се целиш Laughing За щатите почти всеки американец ходи на някакви различни църкви които на нищо не приличат и са много редовни. Аз лично бягам колкото мога по далеч и те са толерантни в това отношение или поне хората , които познавам не говорят за това и аз гледам да уважавам, но някак си за мен 21 век и църква не се връзват и не виждам след 60 часова работна седмица да се видя в неделя в 8 сутринта на църква а по добре да си гледам детето и мъжът отколкото да си губя времето. Чак пък толкова... Иначе има щати в които е страшно-като средните и последния тъп пример за Южна Дакота където забраниха абортите със закон-всякакви аборти с едно изключение ако застрашава живота на маиката-т.е ако кървиш няма накъде-но ако детето ти е с даун или спина бифида ще си го родиш даже ако трябва мъртво. И имат само една клиника в целия щат, работи един ден в седмицата, където докторите не са местни, летят от друг щат. И това всичко идва от тяхната религиозност-за мен глупав фанатизъм! Въобще излиза че при нашия БГ комунизъм преди време жените са имали повече права отколкото преди години тук. Мислех че е пропаганда, но се убедих с очите си и ушите си. Иначе не съм видяла никаква връзка между религиозност и гледане на деца-отвътре трябва да идва...

# 14
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
прочетох го 2 пъти и май разбрах какво питаш Laughing
поправи ме, ако греша.
казваш, 4е при нас(българите) няма уважение на авторитетите, което трябва да се предава от поколение на поколение и да се възпитава от по-възрастните. Питаш дали това възпитание и предаване на традициите е по-силно при по-силно религиозните общаства?
ако това е въпроса-
всичко е индивидуално, но по мои наблюдения от тук, където живея, ако поколенията са си близки и има разбирателство-да предаването на традициите съществува. но май за това не трябва религия.
просто тук семейството като единица е по-силно и сплотено си мисля. имат повече уважение на родителите и възрастните хора. на държавно управление и порядък.
а и са убедени, че така е добре за всички.
много се лутаме и бутаме м/у различни идеи и водачи във България. може би за това традицията се изгуби.

Общи условия

Активация на акаунт