Интересен постинг за киселото мляко

  • 8 507
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 15 198
Не можах да се сетя за друг начин да пусна този постинг, затова направо му посвещавам тема Mr. Green
На мен ми беше интересен, а мисля, че информацията в него е синтезирана и полезна. Тук често си говорим за кисело мляко и избор на марка, така че написаното от kikos може да помогне при избор на мляко.

Прочетох всички мнения относно млеката и нямаше нито едно вярно.По различни стечения на обсточтелствата разбирам от добиване и производство на млечни продукти и мога да ви кажа няколко неща:
   В България няма крава, която да даде мляко с масленост над 3.8%.При производството на кисело мляко,суровото прясно мляко се разделя на суроватка и най-просто казано на сметана.От пропорциите на тези два компонента зависи масленоста на киселото мляко.Ако искате кис.мляко с масленост 6% слагате много сметана и малко суроватка.Това не значи,че кравата е дала мляко с масленост 6% newsm78.Относно митовете за консервантите.Целта на консерванта в хран.пром.е да избие всичко живо в един продукт и така да го запази много дълго време годно за консумиране.Смело мога да твърдя,че в България не се слагат консерванти в кис.млека,поради простата причина,че технологично млякото не може да се закваси, когато има някаква добавка.Сроковете на годност най-много зависят от хигиената и балансираното комбиниране на двете млечно кисели бактерии- Лактобацилус булгарикус и Стрептококос термофилус. Някои закваски са много скъпи,защото баланса е точно спазен и едната бактерия не позволява на другата да се развива а от там и кис.мляко трудно се "вкисва".Относно сухото мляко мога да кажа със сигурност,че всеки производител го слага в кис.мляко поради простата причина, че ни е калпаво суровото мляко/ниско на протеини/ и тези протеини се набавят от сухото мляко.Най-голямата смешка е тази с нишестето.Знаете ли колко струва килограм нишесте?Толкова, колкото да се купят 12 л. сурово мляко.Ако някой иска да сгъстява кис.мляко най-лесно става със свинска мас/някои още го правят/.Замислете се ако влезете в един магазин,дали ще намерите нещо без консервант.Уверявам ви дневно поемате толкова консерванти, колкото неможете да си представите/за някои дори и не знаете,а те са наистина вредни/.Истинските производители в България са: Данон, Елена, Верея,Пършевица.БЕЗ РОДОПЕЯ/има желатин в млякото/.

Копиран е от тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44950.msg838409#msg838409
Благодаря на Eli cz , че го намери и пусна тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=91901.0

Предполагам, че написаното от kikos ще провокира някои съмнения. Може да чуем и тях. Grinning

# 1
  • Мнения: X
Ха такаааа,  Party много интересно, наистина  Thinking

# 2
  • Мнения: 46 434
А колко е максималния срок на годност на едно "истинско" кисело мляко, при което са спазени хигиенните и всички останали изисквания и е с "нормално" ниво на консерванти Thinking


От много време се каня да направя оня опит с "Данона", да видя колко месеца ще си запази вкуса Laughing

# 3
  • Мнения: 7 837
От много време се каня да направя оня опит с "Данона", да видя колко месеца ще си запази вкуса Laughing

Danon-а, който купувам тук, е с трайност 3-4 седмици. Случвало се е и след датата на опаковката да го опитвам и не съм намирала разлика във вкуса.

# 4
  • Мнения: 1 111
   От цитираната статия става ясно, че млякото, което ядем е супер, без никакви гадни добавки, просто разликата м/у отделните марки едва ли не е само в технологията на приготвяне.А затова, че не се слагат консерванти и други примеси, изобщо, ама изобщо не вярвам.Я да каже авторката тогава, защо, според нея, Данон не вкисва, а направо мухлясва,а  натуралното кис. мляко приготвено вкъщи от 100 процента истинско прясно мляко не може и пет дни да изкара без да се вкисне.За Данон точно може спокойно да се каже, че не е никакво кисело мляко, всичко друго но не и мляко./със стогодишна трайност/.

# 5
  • Мнения: 46 434
От много време се каня да направя оня опит с "Данона", да видя колко месеца ще си запази вкуса Laughing

Danon-а, който купувам тук, е с трайност 3-4 седмици. Случвало се е и след датата на опаковката да го опитвам и не съм намирала разлика във вкуса.

Точно за това говорех, мисля, че и след 1 година, пак ще е като току що отворено, на какво ли чудо се дължи това  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 111
  Сигурно защото братята французи от Данон за много загрижени за българския народ та правят за него млекце с мнооого скъпи закваски, а му го продават на цени почти еднакви с тези на др. млека.

# 7
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
От много време се каня да направя оня опит с "Данона", да видя колко месеца ще си запази вкуса Laughing

Danon-а, който купувам тук, е с трайност 3-4 седмици. Случвало се е и след датата на опаковката да го опитвам и не съм намирала разлика във вкуса.

Точно за това говорех, мисля, че и след 1 година, пак ще е като току що отворено, на какво ли чудо се дължи това  Rolling Eyes


Не знам на какво се дължи, но на мъжа ми колежките са си направили такъв експеримент, резултата е 6 месеца в хладилника с чусесен вкус при отваряне, капачката изобщо не е била надута, както се случва при вкиснато кисело мляко.
За мен от това мляко по-изкуствено няма  Naughty

# 8
а един мой колега забравил едно бурканче Данон отвън на терасата и когато се върнал от отпуска скед 2 седмици нищо му нямало, еъпреки че било на слънце-та и на мен ми е много съмнителна тази работа с качеството на Данон newsm78 #Crazy

# 9
  • Мнения: 7 837
Аз доколкото си спомням, на нито една от опаковките кис. мляко, не пише точно какво съдържа  newsm78 Нали не мислите, че ако трайността е по-малко, това означава, че млякото е по-истинско.
И тук не пишат всички съставки, в пове4ето случаи е обозначено, само че има активни култури, лактобацил и т.н. Но пък Данон е единственото, което на вкус се доближава до бг млеката.

# 10
  • Мнения: 3 663
според вас качеството на млякото се определя от вкуса му ли?

# 11
  • Мнения: 7 640
имам питане относно възможността да се сложи консервант СЛЕД заквасването, така че да пречи на вкисването

# 12
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ех, тъкмо се поуспокоих четейки цитата в първия пост, защото и аз давам Данон на дъщеря ми, но после видях, че всичи изказвате съмнения относно истинността. Аз пък съм склонна да повярвам, защото и аз съм го чувала това за точните съотношения на бактериитеи и то от производител на кис. мляко. Мисля, че и след това не може да се добавят консерванти, защото ще стане на айрян.Относно вкисването, авторката на цитата мисля добре е обяснила , кога не може да вкисне бързо. И вместо да правите експерименти, пробвайте да почетете малко химия и биология и направете експеримент, смесвайки тези бактерии Лактобацилус булгарикус и Стрептококос термофилус.

# 13
  • Мнения: 1 111
  Хм, да предположим, че е така, въпреки че много ме съмнява, но гъстотата как я постигат, сигурно добиват млякото от специална порода френски крави, защото аз такова гъсто домашно приготвено мляко в България не съм виждала.Или пак ще се лъжем с разни обяснения от химията, пък който си няма работа да върви да опровергава.....

# 14
  • Мнения: 6 390
Трябва да напиша на Кикос, че цяла тема има за неговия постинг  Grinning
Аз в няколко теми съм пускала този цитат, и винаги едни и същи хора с почти еднакви коментари го коментират след това  Wink
Тук вече нямам възможност да го сложа, тъй като Виви го е публикувала, но пък ще пусна още един интересен постинг от друга тема  Grinning =
Относно консервантите, ето едно мнение отпреди време/в кърмаческия форум/ на Free Soul :
..................................................................................................................................................... ...
В нашата фирма /вносител и търговец сме на хранителни суровини/ работи като мениджър бивш технолог на кисело мляко. Тази колежка има стаж в няколко големи фирми-млекопроизводители, преди да постъпи на работа при нас.

От нея знам, че в киселото мляко не се добавят консерванти.

Процесът на заквасване и прокисване на млякото зависи от съотношението лактобацили - термофилни стрептококи.

Лактобацилите "отговарят" за закваската най-вече, от тях идва и киселият вкус, а стрептококите - за трайността и прокисването на млякото.


За да се увеличи трайността на киселото мляко, технолозите намаляват съдържанието на лактобацили и увеличават съдържанието на стрептококи.
Заради това и киселото мляко не е толкова кисело (и за мое съжаление)...

Консерванти не се добавят, защото млякото няма да успее да се "получи". Но някои фирми наистина добавят нишестета.

За родителите, които се интересуват от качествено кисело мляко, колежката ми препоръча Фибела, Верея и Данон 2% /последното е нискомаслено обаче, не е подходящо за деца до 2 годинки/.

Изрично каза, че е добре родителите да се въздържат от предлагането на плодови и десертни млекца - заради ароматизаторите и оцветителите в тях.


Та така...

От тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=60408.msg1104807#msg1104807
А ето и тази статия: http://www.democrit.com/the_news.php?n=48

Общи условия

Активация на акаунт