Сач

  • 55 460
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208
Даите идеи какво и как се готви в сач? newsm78

# 1
  • Мнения: X
В моя край - Родопите- сач казват на един плосък пръстен съд. Ти това ли имаш предвид?
В него се правят марудници (катми).

# 2
  • Мнения: 208
ДА,точно това но мисля че се готвят и манджи в него? newsm78

# 3
  • Мнения: 25 600
Катми и гюзлеми - друго не зная.
Може би и някакво месо би могло да се пече? newsm78

# 4
  • Мнения: 4 651
Катми и гюзлеми - друго не зная.
Може би и някакво месо би могло да се пече? newsm78
Ех, един човек да чуя, че знае какво е гюзлеми. А и карталаци може.  Кой ще каже какво е то Simple Smile).

А иначе - празеник, много обичам. Правиш кори с големината на сача и ги опичаш. Плънката е като празена манджа с ориз. После на сача слагаш кора, плънка, кора, това на намален котлон колкото да се затоплят корите, или пък го редиш отвън и само затопляш във фурната.

# 5
  • Мнения: 4 651
всичко почти се готви в него,става по-бавно,но много вкусно.Аз съм правила, боб,гювеч,пълнени чушки,сърми...и др.Това е, просто се готви в него с часове.Един боб го готвих 6 часа, но после ме светнаха,първо да го сваря и после с подправки и всичко останало да го сложа във фурната.
Не знам само дали говорим за едно и също нещо.Аз говоря за това.Ако греша ,извинявай

Това е гювеч, не сач. Сача е нещо такова, само че този някакъв чуждоземски, ама друга снимка не намерих:


Ето това по прилича: (Взето от http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.1038.html)

# 6
  • Мнения: 8 917
В сач се правят катми и карталаци /гюзлеми, дебели кори и всевъзможните им наименования. А това , в което се готви е саче Peace

# 7
  • Мнения: 793
а не знам кое е сач или саче, но като бяхме край Рилския манастир правиха пържола на сач, както и пастърва на сач ?!  newsm78

поне това пишеше в менюто  Thinking

# 8
  • Мнения: 4 546
абе то в заведенията има всичко на сач - зеленчуци, пиле, свинско, дреболии, риба....
ама 2 чуденки имам. първо, уж го правят на пещ, в къще дале ще става. и второ, може всичко да им е сварено и после само да го слагат върху сача и да го запичат  Thinking

# 9
  • Мнения: 5 317
И месото и зеленчуците стават страхотни на сач.

Виж и тук:

http://forum.abv.bg/cgi-bin/showpost.pl?Board=jadene&Number= … ollapsed&sb=1

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз имам сач на него правя катми и рогатники /нещо като баница със спанак/. На Поморие ядохме в една кръчма нещо много вкусно, приготвено на голям сач: 2 пилешки пържолки, 2 свински, 2 кърначета отдолу и отгоре лук, моркови, чушки, гъби. Сачът явно е много загрят. Носят ти го на масата и ти си обръщаш пържолките, а зеленчуците се загряват и те и се изпичат. Докато изстине сачът, всичко е готово. Става невероятно. Много ни хареса

# 11
аз на сач правя най ве4е таркалаци - сигурно е като карталаците но в моят край е таркалак. стават истрахотни мезета с месо или каварми в омлет, но нещо важно - сачът не се ползва в пещ а на огън или жарава, като много трябва да се внимава да не се опарите. ако го ползвате върху газов котлон трябва да имате нещо като ламарина под сача иначе силният огън мое да го спука. успех. ще следя темата за рецепти.

# 12
  • Мнения: 1 655
Може да погледнете и тук.
А някой ще даде ли рецепта за тези таркалаци или карталаци?

# 13
  • Мнения: 4 651
Гюзлеми, карталаци и т.н наименования:
Правиш тесто като за мекци - брашно, мая, щипка сол и захар.
Разточва се кора , поръсваш със олио или масло и свинска мас става. Слагаш с двата пръста на няколко места натрошено сирене, извара или извара + яйца. Кората се загъва като плик (да стане квадратно) и се пече на сача.

Според баба ми има фундаментална разлика между гюзлеми и карталаци. Това по горе е гюзлеми. За карталаците разликата е според мен само как изглеждат, ама нейсе. Та другия начин на форматиране Simple Smile е:
пак се точи кора, поръсва се с мазнина, слага се плънка и се реже с нож на 5-6 места (от края на кората към центъра, но без да се стига до средата. Отрязаните парчета се захлюпват към центъра и така получение по малън кръг се точи пак, ако е много голям, може да се повтори процедурата - получава се кръгло в крайна сметка. Не знам дали го обясних много ясно.

ММ, как ми се дояде, ама точенето ми е малко мъка, добре че на Великден ще си ходя при мама Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 14
Гюзлеми, карталаци и т.н наименования:
Правиш тесто като за мекци - брашно, мая, щипка сол и захар.
Разточва се кора , поръсваш със олио или масло и свинска мас става. Слагаш с двата пръста на няколко места натрошено сирене, извара или извара + яйца. Кората се загъва като плик (да стане квадратно) и се пече на сача.

Според баба ми има фундаментална разлика между гюзлеми и карталаци. Това по горе е гюзлеми. За карталаците разликата е според мен само как изглеждат, ама нейсе. Та другия начин на форматиране Simple Smile е:
пак се точи кора, поръсва се с мазнина, слага се плънка и се реже с нож на 5-6 места (от края на кората към центъра, но без да се стига до средата. Отрязаните парчета се захлюпват към центъра и така получение по малън кръг се точи пак, ако е много голям, може да се повтори процедурата - получава се кръгло в крайна сметка. Не знам дали го обясних много ясно.

Съгласна съм с двата варианта но таркалаците се различават по това че , верно правят се като гюзлемите, но повтаряш процедурата. Какво имам предвид. след като си загънала плъмката пак се разточва пак се ръси сирене и пак загъваш и така 4-5 пъти. Търкалака става многопластов и от точенето кръгъл. пече се на сача и след като е готов се маже обилно с масло. ох как ми се преядеее eat

Общи условия

Активация на акаунт