По колко кърма трябва да изяжда?

  • 891
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Здравейте мами     bouquet

 Моя бебчо се роди в началото на деветия месец, на 3 април, а термина беше на 30 април. Роди се 1.980 спадна до 1.870 беше една седмица в кувиоз и след още една седмица когато ни изписаха беше надал до 2.110. В Шейново колкото лекари питах за това с какво да го храня, толкова различни мнения получих. Една акушерка ми се накара за това че го храня само с кърма, не била достатъчно хранителна и не наддавал  #Crazy, една лекарка ме посъветва да редувам храненията, веднъж кърма, веднъж АМ Фризо Прематуре, друга каза че е по-добре да му ги смесвам 50 на 50 в едно ядене, а трета каза да добавям към изцедената кърма по една лъжичка АМ за да станело по-хранително  #Crazy
Аз съвсем се обърках от толкова мнения и накрая реших да си му давам само изцедена кърма. В Шейново ми казаха че за бебе на  2 седмици, е нормално да изяжда по 100 мл на хранене. Само че това било за бебета с нормално тегло, а моя мъник като е 2.110 по колко би трябвало да изяжда?

Последна редакция: ср, 19 апр 2006, 19:22 от Ronita

# 1
  • Мнения: 4 915
Разбира се, че кърмата е най-добра за детето! Ама че съвети са ти дали...

На въпроса ти колко мл трябва да изяжда - спорем мен - колкото пожелае. Кърмата се усвоява бързо, затова най-важното е да го храниш на поискване. Веднъж ще хапне повече, друг път - по-малко. Не спазвай режими, а се води по детето. Щом даде признаци за глад - храни го.

Ето тази статия ще ти е полезна:
От колко изцедена кърма се нуждае бебето ми?
Информацията е за майки, които са отделени от бебетата за известен период.

Не давай вода, сок, чай!!! Това е особено важно за малко бебе - не трябва да пълниш стомахчето му с излишни течности, които ще запълнят мястото на кърмата - така необходима и хранителна за бебчо. Кърмата утолява и жаждата, и глада.

Нощем - храни го също. Особено важно е за малко бебенце. Дъщеря ми я кърмех през два часа почти денонощно - така се огладняваше. Роди се 2700 г, първите 3 месеца наддаваше с килограм. Винаги съм се ръководела по нея, само ако спеше повече от 3,5 часа денем, я будех за да я кърмя. И ти не прави по-големи интервали от 3 часа между храненията, ако детето е сънливо или спи дълго. Най-удачно е да го храниш на около два часа.

Режимите и препоръчваните грамажи са създадени за храненето с адаптирани млека.

Друго, което можеш да направиш, и което ще улесни и теб, и бебето - научи го да суче от гърдата. Виж в темата БИБЛИОТЕКА има статии как да се оттучи бебето от биберона и да се върне към гърдата. Започни още от този момент да го слагаш на гърдата - нека усети мириса и топлотата на кожата ти, да е близо до сърцето ти. Дръж го в прегръдките си на голо, дори бебето да не се сеща какво трябва да прави там. Мажи му устенцата с малко кърма, опитай се да му подадеш зърното да засуче. Бавно, но постепенно детето ще възвърне инстинкта си да суче от мама, само трябва да си упорита. Прочети как правилно трябва да захапва зърното и ареолата, а като го направи, компресирай малко гърдата, за да потече мляко в устата на детето и да го подсетиш защо е там.  Wink

П.П. Относно статиите -

виж в раздела "кърмене и често срещани проблеми":
 
Премахване на добавката от адаптирано мляко,

Завръщане към кърменето (преход от адаптирано мляко към кърма),

Назад към гърдата, историята на едно възстановено кърмене,

Прекалено късно ли е да започнем да кърмим бебе на една седмица?
 

А също и: Кърмене на недоносено бебе

В статиите за преход от АМ към кърма ще срещнеш съвети как да откажеш бебето от шишето.

Също виж статиите за правилно поставяне на гърдата, за компресия на гърдите, за подпомагане сукателния рефлекс на бебето, за знаците на огладняване, за събуждане на сънливо бебе /може би ще имате този проблем - характерен е за малки бебенца/ и т.н.  Виж и статията захранене с чашка - също една алтернатива относно отказването от биберона и преминаването към гърдата. Изобщо много полезни неща ще откриеш. Успех.



Последна редакция: ср, 19 апр 2006, 19:50 от Free Soul

# 2
  • Мнения: 75
Още ме е страх да го оставя да суче, така няма как да разбера по колко изяжда и дали изобщо се храни. Той е доста сънливо бебе и даже от биберона му е трудно да дърпа дълго, изяжда по 20-30 мл и заспива... После започвам да го будя и със зор в полусънно състояние изяждаме по 70-80 мл. По някога държи биберона по половин час и се прави че суче, а накрая виждам че е изял само 10 мл  Sick
Другото което ме притеснява е че млякото което изцеждам в началото е почти прозрачно, като вода. Затова изхвърлям първите 50-60 мл и му давам останалото мляко което е по-плътно на цвят.
Иначе определено ще ми е по-лесно да го оставя да суче.. Сега като се храниме на три часа, един час отнема самото хранене, един час изцеждането, и след час пак става време за хранене.. Но ми се ще да продължа така поне докато стане над 3 кг, и тогава да го уча да суче от гърда..

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
http://exoexo.com/MJ/Other/brf_table.pdf
виж и това .Мисля че ще ти е от полза.

# 4
  • Мнения: 4 915
.... Но ми се ще да продължа така поне докато стане над 3 кг, и тогава да го уча да суче от гърда..
Тогава най-вероятно ще е твърде късно.  Confused

Нормално е да не знаеш колко суче - всички майки, които кърмим - не знаем. Но ще познаеш кога огладнява - почва да мрънкоти, да сумти, като го вземеш в ръце - върти главичка встрани и плези езичето в ъглите на устенцата, суче въздуха. За най-сигурно - взимай го често в теб и му предлагай гърдата.

Слагай го там и в полусънно състояние - някои бебета така сучат по-лесно.

Дали суче - следи дали движи слепоочията и върховете на ушичките, чува ли се преглъщане - първо няколко дърпания, после преглъщане.

Ако е твърдо сънливо, пощипвай го леко по раменцата в близост до вратлето.

Не изхвърляй прозрачното мляко, по-добре го замразявай. Това "предно мляко" утолява жаждата на бебето, после по-гъстото задно мляко задоволява глада. Ако го слагаш на гърда няколко пъти , в рамките на 3 часа - слагай го на една и съща, за да стигне и изсуква и задното мляко.

Преодолей страха и пробвай да сте само на гърда, докато бебето все още не се е отбило само. Аз мислех, че изобщо не желае да суче от теб. Все още не е загубило това умение, направи каквото зависи от теб.

За да си сигурна, че не гладува - няколко прости правила:
Гушкай бебето и често предлагай гърдата;
следи дали суче активно и го разбуждай, ако се унася;
следи за броя напишкани памперса дневно около 6-8 броя мокри и 1-3 наакани са знак, че бебето се храни добре, но все пак са ориентировъчни.

Виж тази таблица: http://exoexo.com/MJ/Other/brf_table.pdf

И тези статии:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19325

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019

П.П. Забравих да вметна, че дневното количество кърма трябва да е около 700-800 мл, но това ще го прочетеш и из статиите. Тъй като и кърмиш от гърда, тези стойности трябва да са ти ориентировъчни. Биха били водещи, ако само с шише храниш.

Последна редакция: ср, 19 апр 2006, 20:23 от Free Soul

# 5
  • Мнения: 577
Според мен трябва да го храниш от гърда,ако не поне не хвърляй тези 50-60 мл,та те засищат жаждата на бебето.

# 6
  • Мнения: 649
100 мл за 2-седмично бебе  #Crazy  моят в началото също не искаше да суче и да захапва гърдата, но винаги първо го слагах да пробва и после го дохранвах с изцедена кърма, от която изпиваше някъде към 50- 60 мл. ако чакаш много дълго, после ще е свикнал с биберона и трудно ще го научиш да суче от гърдата. при нас нещата се нормализираха към края на 1 месец, успех  Praynig

П.П не изхвърляй изцедена кърма, ако не му я даваш си я замръзи- така трае към 3 месеца.

# 7
  • Мнения: 75
Преди малко бяхме на контролен прелед, вече сме 2.300  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Значи за 4 дни сме наддали 190 грама! Педиатърката каза че начина по който се храниме е най-сполучливия в момента, защото бебчо е малък и няма да има сили да изсуква достатъчно от гърдата.
Тя ми каза че трябвало да му давам по няколко глътки преварена вода след всяко хранене, за да му се почиства устичката от кърмата, за да не получи млечница. Кажете мами, вярно ли е това??

# 8
  • Мнения: 649
ще чуеш всякакви отговори, аз специално не съм му давала вода и сме нямали проблеми. млечница знам, че може да се получи и ако му даваш вода.... ти си решаваш! и браво на вас, супер наддавате  newsm10

# 9
  • София
  • Мнения: 2 162
Формулата, която педиатрите използват след навършването на първата седмица е: килограмите на бебето х 160-200 мл разделено на 7-8 (броя хранения за денонощие).
160- е според книгата Как да храним детето правилно, а 200 е според нашата педиатърка.
Освен даването на вода между храненията важно е и (да не кажа по- важно) хигиената на бибероните (ако ползвате такива) и на гърдите.

Но и аз мисля, че най- доброто е лека полека да го научиш да сучи от гърда вече. И да му даваш толкова колкото иска да изяде. Слагай на гърдата първо, а после ако искаш предлагай и от изцедената.

Последна редакция: чт, 20 апр 2006, 15:07 от lilfi

# 10
  • Мнения: 47 888
и на двете деца никога не съм им давала вода след кърмене,а млечница не са имали newsm78
голямата получи афти чак като проходи и взе да яде пясък,но млечница-не

# 11
  • Мнения: 3 760
Първо: честито ти бебенце! Много радост да ти носи!!!
По темата...: Докато бебка стана на месец давах вода (плюеше я) и имахме млечница. След това престанах, а повече не сме имали този проблем. Ако държиш - давай една лъжичка.
Явно добре храниш детенце - много добре наддава, а има да наваксва.
Съветвам те да започнеш (полека-лека) да го приучаваш отново към гърдата. Най-малкото намери време да прочетеш материалите към които те насочи фрии соул.
Успех! И ни информирай как върви!   bouquet

# 12
  • Мнения: 75
Формулата, която педиатрите използват след навършването на първата седмица е: килограмите на бебето х 160-200 мл разделено на 7-8 (броя хранения за денонощие).
160- е според книгата Как да храним детето правилно, а 200 е според нашата педиатърка.

Значи по горната формула, за 2.300 кг бебе става: 2.300 х 200= 460 делено на 7 хранения се получава че трябва да изяжда по 65 мл, а ние по повечето пъти хапваме по 80 а рекорда ни е 90 Simple Smile Е, накрая се лъжеме в полусънно състояние да си допиеме последните капчици, но важното е че на финала опразваме шишето. Значи затова наддаваме така бързо Simple Smile
Надявам се че не е вредно като го попрехранвам така, но все пак той има доста да наваксва, и след като не повръща предполагам че не му се отразява зле..

# 13
  • Мнения: 75
За водата, реших да не му давам. След като има толкова мами които не са давали и не са имали проблеми. А и ако беше толкова важно в Шейново щяха да дават на бебчетата, а при двуседмичния ни престой не съм забелязала такова нещо, нито някой ми е казал да давам на моя мъник.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 162
Значи по горната формула, за 2.300 кг бебе става: 2.300 х 200= 460 делено на 7 хранения се получава че трябва да изяжда по 65 мл, а ние по повечето пъти хапваме по 80 а рекорда ни е 90 Simple Smile Е, накрая се лъжеме в полусънно състояние да си допиеме последните капчици, но важното е че на финала опразваме шишето. Значи затова наддаваме така бързо Simple Smile
Надявам се че не е вредно като го попрехранвам така, но все пак той има доста да наваксва, и след като не повръща предполагам че не му се отразява зле..
[/quote]

Точно така! Важното е какво бебчо иска, а не някакви формули. Те все пак са ориентировачни и са по- скоро за бебетата на изкуствено хранене или поне аз така си мисля. Щом не повръща няма страшно. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт