Майчинство+граждански договор (възможно ли е?)

  • 4 135
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Могат ли майките-юристки да ми отговорят възможно ли е да получавам хем майчинство, хем да работя към фирмата, в която съм назначена, но на граждански договор. Въпросът е в това, че имам интерес да се върна на работа за половин работен ден (4 часа). Но си мисля, че връщането ми на трудов договор за половин работен ден ще е по-неизгодно, защото парите няма да са чак толкова повече, а трудовият стаж ще е на половина, докато по време на майчинството си е като цял работен ден. Възможно ли е и изобщо, какви ще са предимствата и недостатъците на тази комбинация? Още не съм говорила с шефовете, правя си само планове ......

Е, много загубено го обясних  Embarassed, но дано юристите са ме разбрали. Hug

# 1
  • Мнения: 7 640
ще следя темата и като отговорите на Стейси, ще питам и аз

# 2
  • Мнения: 124
Не съм юрист, счетоводител съм, но имам мнение, защото съм проучила, а и колежки в работата вече го "разиграха". На Граждански договор си е най-чисто и на далавера. Стажа /трудовия/ ти върви, защото майчинството ти не е прекратено и ще си го получаваш в пълен размер. Осигурителен ще ти върви за 4 часа и ще ти се впише в осигурителна книжка. И откъм ДОД  е по-далалвера да си на граждански, той не се препоръчва по-принцип защото при него нямаш право на болнични  и на отпуск, ама в случай че си и по майчинство става ясно, че не ти и трябва. Така че, давай смело, в днешно време хем работодателите ни притискат, хем и ние сме на ясно че всеки лев ни е нужен!
Успехи!

# 3
  • Мнения: 8 917
Не съм юрист, счетоводител съм, но имам мнение, защото съм проучила, а и колежки в работата вече го "разиграха". На Граждански договор си е най-чисто и на далавера. Стажа /трудовия/ ти върви, защото майчинството ти не е прекратено и ще си го получаваш в пълен размер. Осигурителен ще ти върви за 4 часа и ще ти се впише в осигурителна книжка. И откъм ДОД  е по-далалвера да си на граждански, той не се препоръчва по-принцип защото при него нямаш право на болнични  и на отпуск, ама в случай че си и по майчинство става ясно, че не ти и трябва. Така че, давай смело, в днешно време хем работодателите ни притискат, хем и ние сме на ясно че всеки лев ни е нужен!
Успехи!

Абсолютно ВЯРНО!

# 4
  • Мнения: 355
Мисля, че въпросът ти е по-скоро за счетоводител, така че попитай и в техния форум. Това, което знам е, че майчинството ти се прекъсва, ако се върнеш на трудов договор към фирмата - работодател. Ако детето ти не е на ясла имаш право на 1/2 от майчинството си + заплатата, но ако ходи на ясли - губиш цялото майчинствои взимаш само заплата. Имаш вариант да се върнеш на трудов договор и да прехвърлиш майчинството си на някоя от бабите, но има определни условия това да стане, които не мога да ти изброя сега, не съм се интересувала.
Нямаш прблем да взимаш майчинство и да работиш на граждански договор. Но трябва да плащаш данък върху доходите си, да подаваш данъчна декларация, да си издадеш БУЛСТАТ - с една дума разправии. Можеш ли да работиш без граждански договор и да си получаваш парите на ръка (става дума, дали работодателят ти ще се съгласи така).

# 5
  • Мнения: 8 917

Нямаш прблем да взимаш майчинство и да работиш на граждански договор. Но трябва да плащаш данък върху доходите си, да подаваш данъчна декларация, да си издадеш БУЛСТАТ - с една дума разправии. Можеш ли да работиш без граждански договор и да си получаваш парите на ръка (става дума, дали работодателят ти ще се съгласи така).

Ще плаща данък върху доходите си когато премине границата на необлагаемият минимум, който за 2006 година е 2160 лв. Защо трябва да си издава БУЛСТАТ задължително? Няма такова нещо - зависи каква ти е работата, но не е казано, че ще ти трябва БУЛСТАТ. Колкото до данъчната декларация по чл.41 от ЗОДФЛ не виждам какво е сложното - вземаш си бележка за получени доходи и попълваш - нищо сложно Peace

# 6
  • Мнения: 355
2160 лв. необлагаем доход на година, означава че ще плаща данък, ако надхвърли 180 лв. месечно, което е напълно възможно. Спред това, което прочетох в страницата на БУЛСТАТ и Закона за регистъра, ми се струва, че всички, работещи на граждански договор са длъжни да  се регистрират при това -  в седемдневен срок от възникване на задължението за вписване /чл.12 от ЗРБ/. А що се отнася до данъчната декларация - просто е по-лесно да не се занимаваш с бележка за доходите, попълване и подаване, а след това - и с плащане евентуално.....

# 7
  • Мнения: 124
Момичета не е точно така с БУЛСТАТ-А и т.н.Много е просто, подписваш граждански д-р напр.за 300 лв.на месец/при 4-часов раб.ден/.От тях се приспадат нормативно признати разходи /35 %/ и осигуровките ти се начисляват на намалената сума /195.00лв/.И така до достигане на 2160 лв/както ти писаха по-горе, не съм ги проверила още/.Но всичко това, имай предвид че ще го свърши счетоводителката във фирмата ти.
За периода през който през 2006 год.си получавала пари по гр.д-р, работодателя ще ти издаде сл.бележка и всичко написано в нея преписваш в Приложение 3 на Декларацията, която си длъжна  да подадеш по чл.41 от ЗОДФЛ  до април 2007 и това е супер просто, даже майките от миналата година вече знаят, че за едно дете родено в годината за която подаваш дан.дек-я и до 18 год.възраст имаш право на приспадане от дан.основа на 360 лв.годишно. Родителите избират кой от двамата ще подава, но щом единия работи по гр.д-р и така и така ще попълва Декларация, ето още едно улеснение-той ще ползва облекчението за дете.
Нищо сложно, мили момичета, пак ви казвам, счетоводител съм, аз самата подавам за себе си и мъжа ми и попълвам и на колеги,от тях и на майки и няма нищо сложно и ангажиращо, не се регистрираш никъде, даже осигурителната ти книжка я заверяват от фирмата ти.
Успехи и знайте,че има много закони от които можете да се възползвате, щото те и без това на мамите дават едно нищо.

# 8
  • Smolyan
  • Мнения: 1 398

Нямаш прблем да взимаш майчинство и да работиш на граждански договор. Но трябва да плащаш данък върху доходите си, да подаваш данъчна декларация, да си издадеш БУЛСТАТ - с една дума разправии. Можеш ли да работиш без граждански договор и да си получаваш парите на ръка (става дума, дали работодателят ти ще се съгласи така).

Ще плаща данък върху доходите си когато премине границата на необлагаемият минимум, който за 2006 година е 2160 лв. Защо трябва да си издава БУЛСТАТ задължително? Няма такова нещо - зависи каква ти е работата, но не е казано, че ще ти трябва БУЛСТАТ. Колкото до данъчната декларация по чл.41 от ЗОДФЛ не виждам какво е сложното - вземаш си бележка за получени доходи и попълваш - нищо сложно Peace
И аз така знам  Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 3 626
Щом си по майчинство  и майчинството го взимаш по трудов договор, БУЛСТАТ не ти трябва. Поне на мен така ми обясниха. БУЛСТАТ-а е задължителен, ако работиш свободна професия. И пак тогава, ако имаш познат с БУЛСТАТ имало вратичка да не се издава. Нека счетоводителите да обяснят.

# 10
  • Мнения: 7 640
аз може ли сега да питам юристите Embarassed
Според вас би ли инало някакъв проблем, ако по време на майчинството се ходи на курсове за усъвършенстване на квалификацията?
 В смисъл- докато жената е в платено майчинство май няма право да учи нещо официално newsm78 По принцип има договор с работодателя, че ще пуска работника платена отпуска за обучение и после се той се задължава да работи за него 5 год и не може да напусна, ако не му позволят. Ако се разбере, че жената си е уплътнила времето за собствена сметка, какво следва от това?

Общи условия

Активация на акаунт