Детските градини в Германия

  • 12 920
  • 30
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Мами от Германия,

Бихте ли ме посъветвали...предстои ми записване на сина ни в детска градина Rolling Eyes - защото тази година ще стане на 4 години и е време да тръгне за да научи и език и да си е в обкръжение на деца и т.н.

приет е в 2 вида детски градини - понеже съм от скоро тук и още не съм много наясно реших да ви запитам - тези градски/държавни??? - städtische Kindergärten - какво представляват??? с какво се различават от останалите? Питам защото тази ще ни е най-близката..а другата е евангелистка, в която са го приели, но тя е по надалечко....Та сега седя и умувам  Thinking за тези städtische Kindergärten - моля да ме посъветвате - хубави ли са, добре ли е за детето да ходи в такава или има и по-добро което може да се намери....? Другото притеснително е че половината деца били чужденци половината германчета???Това проблем ли е и при вас как е?

Има ли връзка между детската градина и училището което ще посещава детето после - или училището си е отделно и пожелание на родителите??

Всяко едно мнение ще ми бъде изключително полезно

Моля ви да ми дадете съвет като на приятел

Благодаря ви предварително  bouquet

Поздрави,
dezita

P.S. не знам защо но като обикаляхме да подаваме за градина най-добро впечаление ми направиха Католическите градини...какво е мнението ви за тях в сравнение с städtische Kindergärten?

# 1
  • Мнения: 1 329
Deteto mi posestava st?dtische Kinderg?rten - za sega niamame oplakvania.Ot 7 meseca hodi.Stava vupros za M?nchen.Uchitelkite se otnasiat ednakvo s vsichkite deca.Ima i germancheta, imai ot drugi nacionalnosti.Toi ne govoreshe nemski kato trugna, sega go gledam che veche se opravia.ne gi uchat na koi zna e kakvo , pri nas pone se nabliaga na obuchenieto v kusti ot roditelite pri podgotovkata za 1-vi klas.
Za katolicheskite - na edna poznata deteto hodeshe v takava, beshe dovolna, imat mnogo religiozni zanimania.Susutto vazi i za evangelistkite.
Vuv vsichkite ima mn. dobra materialna baza, mozesh da si izberesh celodnevna ili do 14 chasa.Sled kato kandidatstvash chakash niakolko meseca( poniakoga i godina) dokato se osvobodi miasto.

Nie ne sme izbirali , prieha deteto na purvoto miasto kudeto kandidatstvahme, vednaga se razbra che ste go vzemat,prosto imashe svobodno miasto v  momenta.
Pozelavam uspeh v nachinanieto.
Sorry za latinicata.

# 2
  • Мнения: 436
Ами по принцип ако сте католици, вярващи по добре е за детето в католическа дет.градина. И съответно евангелисти в евангелистка. Дава се насоченост на децата още от малки. По време на религиозни празници ги занимават с библейските истории по повод празника, майсторят, рисуват, пеят с такава насоченост. Има литургии за деца в църквата към даденото гемайнде. Зависи къде сте - в бившата западна Германия католицизма е силно застъпен. Бившото ГДР и на север са повечето евангелисти. И съответно влиянието в евангелситка градина е по голямо.
Аз лично не съм вярваща и не принадлежа към религия и за мен критерий беше базата на градината и програмата по която се занимават децата. И какво се предприема с тях.Там където се бяхме спрели ми хареса това, че всяка седмица имаше горско училище, 2 пъти месечно водене на куклен театър и други неща които ми харесаха. За мен е за предпочитане пред религиозните занимания.
Сигурно сте обиколили градините и сте видели базата им. Те винаги я показват при Anmeldung. Това е добре понеже може да се направи сравнение.
Между другото ходих в една кат.градина и ми направи неприятно впечатление, че децата рисуваха на тънки листи D4, вече употребени от едната страна, разпечатани на принтер. За съжаление Германия не е това което беше. За това трябва да огледате градините и да разучите програмите им. Има и по добре оборудвани има и по зле. Независимо какви са.
Не знам кое те притеснява, че децата са 50:50 германчета и чужденци. То и в католическите попълват местата с други религии(националности). Мен това не ме притеснява понеже и аз не съм германка, а съответно и детето ми. А и няма делене на децата от възпитателките. И това е добре за нас чужденците. Какво да се прави ставаме все повече. Simple Smile
Така че обиколете, вижте и което ви хареса и отговаря на изискванията и потребностите ви него изберете. Успех.  bouquet

# 3
  • Мнения: 3 880
Аз още нямам личен опит, но и на нас ни предстои през януари, така че скоро разглеждахме и се интересувахме. Избрахме държавна тъй като е на 100 метра от нас и ни направи добро впечатление при посещението. Мисля си обаче, че и тези към църквите не са прекалено религиозни. И в държавната възпитателката ни каза, че и там като се зададе някой такъв празник като Коледа, Великден и т.н.  си говорят доста на тази тема и обясняват на децата.
Избери градина, в която мислиш, че детето ще се чувства добре (въпреки, че на разглеждането не всичко може да се види и разбре, но все пак Sad ), а това че половината са чужденци мисля, че не е само в държавните, зависи от района, ако там живеят много чужденци няма начин просто, обаче и това си е предимство Simple Smile
Връзка с училището, тук при нас поне, няма. Училището си го избираш отделно. Но някъде има и градини в училищата и там децата сигурно си продължават в същото училище.
успех и дано да изберете най-доброто Simple Smile

# 4
  • Мнения: 434
Аз се занимавам от около месец с този въпрос и тъй като Хана тръгва от 2. май на ясла, споделям актуална информация от Хамбург.
От това, което видях, няма съществена разлика между частните детски градини и тези на Vereinigung /еквивалент на staatliche Kindergarten/. Аз се водех от няколко основни критерия - програма за обучение, отдалеченост от къщи, кухня /за мен е много важно храната да се приготвя прясна и на място, а не да се доставя от кетъринг-фирми, както е практиката в много градини/, разположение на стаите за игра, хранене, площадката за игра, забавления извън градината, животни /особено ако детето има алергии/ и т.н. Това като условия за първо впечатление. Впоследствие при посещенията ми беше много важен личният контакт с персонала, както и това как занимаваха децата. Но тъй като всички при първия оглед гледат да се продадат най-добре, заложих и на интуицията - нашата като родители и тази на Хана, гледах я тя как се вписва в средата, дали се чувства сигурна и спокойна.
Сега ми предстои подписването на договора и адаптацията. Тогава ще прекарвам няколко часа с нея в градината и едновременно ще добия допълнителни впечатления.
По отношение на формалностите - надявам се вече да си подала молба за KiGa-Gutschein, ако не - направи го в Детската служба по местоживеене. При нас все още стачкуват, но в детската градина проявяват разбиране и ни приеха само с входящия номер на молбата ни.
Това са моите лични наблюдения, желая ти успех и много разчитай на личните си наблюдения и на това как детето ти ще се чувства там. Аз съм решена, че ако Хана не успее да се адаптира добре, ще я преместя веднага.

Последна редакция: вт, 25 апр 2006, 22:57 от Mi6ka

# 5
Здравей,
нашият син беше първо в обикновенна градска детска градина, бяхме доволни. От половин година е в католическа детска градина в Германия започна да разказва изторий от библията, в духа на приказки. Харесва ми защото ги учат кой е Господ, без да изпадат в големи подробности, и ги учат какво е да имаш вяра и надежда в нещо, което е много важно за всеки един човек.
Решението каква градина да посещава детето си е лично, но аз определено съм за католическите градини, зависи много и от възпитателките естествено.

# 6
  • Мнения: 7 803
какво е KiGa-Gutschein ?

# 7
  • Мнения: 434
KiGa e съкращение от Kindergarten. Самият ваучер се получава в Детската служба след като представиш сведения за доходите на членовете на семейството и обясниш защо ти е необходим.






 

# 8
  • Мнения: 1 173
Извинявам се, че отмествам темата в страни... Искам само да попитам.
Има ли частни детски градини и по какво се различават от държавните, освен по таксата?

# 9
  • Мнения: 11 309
Извинявам се, че отмествам темата в страни... Искам само да попитам.
Има ли частни детски градини и по какво се различават от държавните, освен по таксата?
В частните детски градини няма ограничени за местата до обяд и цял ден. Там можеш  да оставиш детето за целия ден, персонала е добре обучен да работи с новородени до възраст за училище.
Но.. разликата понякога е убийствена. Един пример при нас - детската градина струва за място до обяд 68 евро, а частната за цял ден е 200 евро. Когато обаче детето е още бебе до 3 г цената е 350 и нагоре

# 10
  • Мнения: 2 567
mi6ka, ние още сме далеч от въпроса за детски градини, но обясни, моля те по-подробно за този гутшайн. Пишеш, че се обяснява за какво ти е необходим, а за какво всъщност?  newsm78

# 11
  • Мнения: 3 880
mi6ka, ние още сме далеч от въпроса за детски градини, но обясни, моля те по-подробно за този гутшайн. Пишеш, че се обяснява за какво ти е необходим, а за какво всъщност?  newsm78
Такъв гутШайн не трябва навсякъде, дори ако не се лъжа е само в Хамбург, zаЩото там положението с детските градини (поне до преди 2_3 години) било най_zле, бяха давали един филм специално zа това. Най_добре попитай във ваШият Шуламт какво точно иzискват при вас и кога е крайният срок. При нас например няма нужда да се подава ниЩо предварително. Преz пролетта zапочва набирането на децата zа новата учебна година и тогава от ратхауса раzпраЩат на всички деца от набора молби zа zаписване, който иска_попълва и я праЩа обратно. Всяка област е раzреШила въпроса според ситуацията си.

# 12
  • Мнения: 434
Шоши, аз затова специално писах по-горе, че информацията ми се отнася за Хамбург. Биба е права, че тези ваучери са валидни само тук, но всъщност не е толкова объркано и страшно, както се писа преди време. Сега системата е вече улегнала и работи прилично.
Биба, не знам дали Schulamt е точния адрес, на който Шоши да пита. Може би в Jugendamt биха й дали информация, все пак се касае за долна възрастова група.

А иначе ваучерите се дават според това за какъв тип гледане на дете става въпрос - има за градина, за бавачка и т.н. Изискват се сведения за доходите и на тази база се определя размера на помощта. Тя не идва при родителите, а се превежда директно в градината или на бавачката. Не мислете обаче, че са особено щедри.  Преди няколко месеца разбрах, че бавачката на Хана е получавала от Детската служба всичко 20 евро, останалата сума /около 150 евро/ покривахме ние. Ставаше въпрос за 20-часово гледане на седмица.

# 13
  • Мнения: 2 567
Ок, благодаря ви   bouquet Ще попитам, дали тук имам нужда от такъв гутшайн. Иначе съм я анмелдвала вече на 2 места, но ми казаха да не я тая надежди докато не навърши 3 години. А понеже е родена декември, фактически биха могли да я приемат на 3г и 8м чак  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 436
За NRW няма такава практика с ваучери. Иначе така е да, при навършени 3 години на детето тогава ги вземат на градина. И това става винаги през август. Отговорни за градините тук са Югендамт. Там звънни, ако имаш някакви неизяснени въпроси. Могат да ти пратят списък на градините в вашия район или вообще каквото ви вълнува.

Общи условия

Активация на акаунт