Релактация след 1г. и 6м. стоп !!!

  • 6 146
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 532
Само не искам никой да ми се смее, защото и без това умирам от ужас и притеснения, че пускам такава шокова тема.

Та накратко следната история: Дъщеря ми е родена преди малко повече от 2 години. Давана й е кърма до 4.5 м. - моя - каквото имаше ...

Откакто чета тук /все повече се надъхвам, ядосвам на бг системата и т.н./ разбирам, че кърма е имало, а знания е нямало.

Та така: ранно даване на Фризолак - разранени зърна, недостатъчно наддаване /звучи ви познато, нали/, ужасни колики и запек от АМ /тук разбрах//, овесена вода за разхлабване на 2 м.бебе /глутен!!!!/ - по съвет на педиатъра, на всичкото отгоре неправилно приготвяна  #2gunfire - резултат на 3 м. АБКМ алергия към белтъците на кр.мляко - много диария, много слуз, че и кръв, ходене по мъките от лекар на лекар - УЖАС! Непрекъснато нервно и ревящо бебе ... няма да разправям, че пак ми се плаче ... и неразбиращи погледи отвсякъде, дори и от най-близките ...

От даването на овесена вода правехме дълго време и реакции към глутен, успешно се захрани и то мноооого бавно чак на 1г. и 8-9 м.

Мляко и млечни продукти никакви. На 1 г. 6м. обявих война на Фризопепа /хидрозилирано АМ специално за бебета и деца с АБКМ/, защото и от него имаше проблеми, т.е. не й давам да консумира нищо млечно, а наблягаме на месните протеини и разнообразие от плодове и зеленчуци /но само разрешените за АБКМ/. И тя в момента е доста добре, пу-пу.

И така ... крайно време е да се престраша за захранване с млечни, но .... една муха упорито ми бръмчи в главата от известно време - РЕЛАКТАЦИЯ. Като чета статиите за това в библиотеката ми се струва възможно, но дали ...

Навсякъде пише стимулация с помпа, но ... после гладно сучещо бебе. Е, аз си имам 2 годишна дъщеря, на която искам да й давам отново моя кърма  newsm78

Та стратегията ми е следната - цедене с помпа по на 2 ч. /е, когато мога, иначе правя паузи/, чай лактогонен на Хип, сега дори пия чешкия лецитин, после бирена мая на хапчета, после Рицинус комунис 5СН /знам правилата за хомеопатията/, после смятам и с Церукал да пробвам... и естествено много либоффф с мъжо ... не за бебе, а за хормони ...

Кажете ми, че съм откачила, дайте ми доводи, че не постъпвам правилно и че няма да стане и ако ми звучи логично ще се откажа ...

Мислела съм си и за второ бебе и да давам кърма и на девойка Йони, то естествено ще стане, но ... засега имаме причини да поизчакаме ... с второто.

Обаче Йоана вече трябва да се захрани с млечни, а аз незнам защо, но имам убедеността, че кърмата ще й дойде от страхотна полза.

Да, обаче пия по 2 малки кафета на ден, иначе не издържам, ще припадна някъде. Това естествено пречи на хомеопатията, но аз още не съм я започнала, но пречи ли на лактогонния чай, на лецитина, които пия в момента?

Оооох, какво да правя? На кръстопът съм! Ами ако детето се захрани добре с млечни и без моите геройства? май истината е, че просто искам да кърмя..

А най-много ме е страх да не си докарам някое рабъркване в хормоналния баланс или бучки ...?

Май в Бг такова чудо кат мен не се е случвало ...  newsm78 #Crazy newsm45 smile3511 smile3514

# 1
  • Мнения: 462
Само не искам никой да ми се смее,

Аз определено не се смея! Въпросът ти ми звучи много сложен и сериозен. Ако успееш мисля, че ще е с помощ на някой, който е пробвал подобно нещо... Поне така пише в библиотеката. Но защо и да не пробваш с твоята стратегия! Само че на мен ми се струва, че едва ли ще можеш да кърмиш истински... По-скоро можеш да успееш да се цедиш и да даваш цедено - все пак дете на две години отдавна е забравило какво е цица.

Имаше един период когато ми намаля кърмата заради прекарана инфекция. Тогава четох за релактацията и си казвах: Щом може от нищото да текне нещо, то къде по-лесно е да се възстанови намалена лактация. Споделих за релактацията с един приятел, а той ми каза нещо от сорта: "Е, да, има и смахнати хора на този свят!". Не очаквах подобна реакция - аз дотогава си мислех, че това е нещо много хубаво. Доводите му бяха такива: "Естествено е жената да роди и да кърми детето, всичко останало е против естествения ход на нещата." Може би, наистина, не бива да се върви срещу природата. Но при теб не е просто обикновен каприз. Освен това ти много искаш. А аз си мисля, че когато МНОГО искаш нещо то това е знак от съдбата, че трябва да го направиш или поне да опиташ. Помисли си така - няма ли да съжаляваш после цял живот, че не си опитала?

По-лесният вариант е: първо опитваш да дадеш нещо млечно (най-добре кисело-млечен продукт) и ако има лоша реакция тогава се мъчи с релактацията. Поне аз бих пробвала за да знам как вървят нещата. Но, от друга страна, ако няма реакция и започнеш да си даваш нормално млечните продукти, това може да ти е антистимул да пробваш и така никога да не знаеш какво би станало!

Да, обаче пия по 2 малки кафета на ден, иначе не издържам, ще припадна някъде. Това естествено пречи на хомеопатията, но аз още не съм я започнала, но пречи ли на лактогонния чай, на лецитина, които пия в момента?


За кафетата - първо със сигурност можеш и без тях. Аз съм пила така и съм си мислела, че без тях ще съм мъртва. Извинявах се и с ниското си кръвно. Но ако го спреш след няколкодневна криза ще се почувстваш пак добре. Аз сега не пия кафе и се чувствам не по-малко свежа отколкото преди, когато пиех, даже и по-добре ми е. Но криза определено има - поне 2-3 дни ще се чувстваш като труп. От друга страна ПО ПРИНЦИП кафето е антидот на хомеопатичните лекарства, но ДЕФАКТО то е антидот само за някои хора и за да "си вържат гащите" хомеопатите го забраняват на всики. Не се знае ти от кои си. И трето - не е страшно и да пиеш кафе заедно с лекарствата стига да не са непосредствено едно след друго. Познавам една хомеопатка, която редовно си пиеше кафе и редовно си приемаше лекарствата.

Дръж ни в течение какво си решила и как вървят нещата!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Решението ти е продиктувано от много сериозни причини и изобщо не е леко, така че е много далече от смешно или налудничаво.
Трябва да си съвсем наясно, че работата, с която си се захванала, е може би най-трудното нещо, което си правила досега и че изисква огромно себеотдаване и упоритост. Релактацията Е възможна, но не и лесен процес, нито става бързо. Съвети няма да ти давам - пускам ти линк към протоколи за релактация, които може да следваш - в тях подробно се обяснява всяка стъпка, какво и защо се прави и какво може да очакваш (не е реалистично да тръгваш с нагласата, че ще можеш да произведеш големи количества мляко - възможно е да стане и ти го пожелавам от сърце, но на практика това не е обичайния случай, особено предвид липсата на добра електрическа помпа болничен тип, с каквато разполагат релактиращите мами на запад).
Обмислила ли си варианта за донорска кърма - той е доста по-лесно осъществим и ще е от (почти) същата полза?
Ето това са протоколите:
http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.html
Пожелавам ти успех и имаш дълбокото ми уважение и възхищение за решението и отдадеността ти Hug Ще е чудесно да ни държиш в течение как вървят нещата Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Това, което искаш да направиш е невероятно смело!Уважавам избора ти!Ако наистина го започнеш - ще помагаме с каквото можем, аз лично най-много морална подкрепа Laughing

Но, честно казано, не мисля, че има особен смисъл ThinkingНе, не се изразих правилно - че има - има, но едва ли е от чак толкова огромно значение, че да си заслужава огромните усилия, които ще трябва да положиш.Детето явно е с проблеми, но те не се ли израстват с възрастта Rolling EyesСега тя е на 2.Ако алергиите изчезнат на 3, ще се окаже, че си минала през страхотен труд и натоварване на организма само за няколко месеца кърмене, по-скоро цедене, защото детето няма да иска да суче най-вероятно Confused

Желанието ти да кърмиш е страхотно и ще бъде напълно и 100-процентово удовлетворено, но с второто дете WinkСега може би е излишно да се тормозиш - ще цедиш със седмици, преди изобщо да има някакъв резултат, а и после - постоянно Confused
Не знам, съвети не давам.Ще кажа само, че аз на твое място не бих Naughty

# 4
  • Мнения: 3 760
Възхищавам ти се!
Надявам се да вземеш правилното решение и да постигнеш набелязаните цели.
Жалко, че поради неинформираността на педката сте на този хал!
Усилията, които ти предстои да положиш са наистина огромни. Това ще е и стрес за организма ти. А резултатите не са гарантирани.
Не мисли, че искам да те откажа! Няма такова нещо  Naughty Но обмисли варианта за донорска кърма. И, както е отбелязала Белинда, щерка ти е вече доста голяма. Може би съотношението работа/полезно действие е незадоволително... А може и да не е!
Успех! Успех! Успех!

Последна редакция: сб, 06 май 2006, 14:03 от Мъни

# 5
  • Мнения: 1 771
 newsm10 , браво за упоритоста ти!

# 6
  • Мнения: 3 161
Тъй като май аз пуснах мухата на Снежи за релактацията, няма как да не се изкажа и в тази тема...

Първо, нямам идея колко е лесно или трудно релактирането, но все пак след като много осиновителки се наемат да го правят, трябва да е осъществимо. Надявам се линковете на Хедра да ти дадат по-конкретна информация и да прецениш дали можеш да поемеш това усилие.

Второ, не знам дали наистина е необходимо за детенцето ти (дали не е израснала наистина алергията, дали е необходимо толкова пазене), но ми се струва, че и на самата теб е необходима тази релактация - ще се почувстваш много по-уверена в силите си да се справиш с проблема като майка, да компенсираш ранното отбиване и грешките, които си направила поради лоши съвети от педиатри.

Трето, бих те посъветвала да не се навиваш да успееш на всяка цена; да си дадеш някакъв срок (примерно месец - примерно), и ако стане - ще си най-щастливият човек; ако не стане - ще знаеш, че си направила всичко възможно и дори невъзможно. А както са то казали, има и БМК.

И накрая - ако успееш (а аз си мисля, че ще стане Grinning), знай, че ще е от полза не само за теб и твоето дете, а и за много други майки, които ще имат жив пример и източник на информация за нещо слабо познато и дори нечувано у нас. Желая ти успех и ако имаш нужда от подкрепа - тук сме!

# 7
  • Варна
  • Мнения: 632
Преди няколко месеца се опитах да помогна на една приятелка да релактира.Историята й е подобна на твоята,само дето ставаше въпрос за друго заболяване,причинено отново от ранното захранване - бронхиална астма.Диагнозата беше поставена,когато детето навърши една годинка,кърмено до 6-я си месец.Имаше съвсем реална възможност да възобнови кърменето,но.....детето не пожела да засуче,всъщност в повечето случаи това е първото препятствие.Когато го е слагала на гърдата,то е извръщало главичка и както тя се изрази "Гледа ме странно". Така,че съветвам те да опиташ първо дали детето не е забравило да суче.
Инъче имаш пълната ми 100%-ва морална подкрепа. Струваш ми се доста мотивирана,а и мотивът е доста сериозен,така че - направи го!Ако аз бях на твое място със сигурност щях да пробвам,за да зная,че съм направила всичко,което мога и зная.
Ако искаш може да се видидм на разходка в Морската,виждам,че си от Варна.Пиши на ЛС ако искаш.
Успех! newsm10

# 8
  • Мнения: 532
Благодаря на всички ви за искрените и дълги отговори.

Poli., постингът ти е чудесен Благодаря за подкрепата и съветите, които ми даваш. И аз си мисля същите неща, но е друго да ти ги каже човек, който говори "твоят език".

Hedra, безкрайно те уважавам и възхищавам на винаги навременните и конкретни постинги с ясна и конкретна помощ. Чела съм много от написаните от теб неща и съм научила много от теб. Тайно се надявах да се включиш и ето пак си се справила чудесно. Линкът ще бъде изчетен бавно и на спокойствие. За донорска кърма не става - майките донорки не спазват диетата на кърмеща майка с бебе АБКМ.

Belinda, благодаря за искреността и за показването на другата страна на медала. Доста мисля "за и против" и докато мисля "цедя".

Мъни и Goldenova - благодаря ви за подкрепата.

Emem - хихихи, да, ти си тази "муха" - още от клуб "алергии" в дира ме втрещи, даже и там ми беше пратила линкове - та оттогава ме зачагърта чагъртилото ... И на теб благодаря за подкрепата.

Jeni - ами много искам да се видим, разбира се - пускам си GSM-а на лични Simple Smile А астмата също е алергична реакция - алергиите се проявяват - чрез храносмилателната система, кожно или дихателно. Ние сме от първия тип, но понякога имаме и леки прояви от втория.

И така, какво става - ми на от няколко дена се цедя с помпа Аvent, когато сваря през деня и през ноща. Девойка Йоана никога няма да засуче, разбира се, въпросът е да й давам изцедено.

Провокира ме тема за Кърмата и голямото дете и аз отново закопнях ...

След раждането май се върнах в тийнеджърския си период - преди цикъл ми се подуват много гърдите и стават болезнени. Та един път си стиснах зърната /ареолата/ и потекоха няколко капки безцветно първо после жълто-бяла течност. И аз реших да пробвам.

Ами първо, че по ареолите имам охлузвания като ранички от помпата и се чувствам като първескиня кърмачка и се сетих за ужаса с разранените ми зърна, като нахапани от хиляди оси ...

Но това не е мъка за умиране. Снощи докато се цедя, в един момент усещам нещо влажно и като погледнах, цялата силиконова фунийка мокра, Ей сега пак същото. Като запомпя и ми се допива страхотно вода, както навремето, когато засучеше бебето. Яйчниците ми клокочат, все едно ще ми идва, а то ми свърши скоро ...

Май ще стане, а????? Само да не си докарам някоя буца в гърдите, ама нали затова пия лецитин.

Ми луда съм ... пък ако нищо не стане, здраве да е ... само да не се повредя аз нещо ... от това също ме е страх.

Йоана много се впечатли по Animal Planet как едно маймунче сучеше от гърдата на майка си, защото засукваше и пускаше да се оглежда и всичко беше много видно. Аз й обясних, че бебетата така сучат мляко. И оттогава всеки път като я гушна /тя много не обича, ама като се случи/ тя слага устичка на гърдата ми /през блузата/ и отваря и затваря устичка и вика "цици мама мако /мляко/" Вярвайте ми всичко ми се обръща ...

И още веднъж - ЧУДЕСНИ СТЕ   bouquet

# 9
  • Мнения: 218
Здравей! Аз не съм експерт по тези въпроси, но доколкото съм чела, и както и другите казват- това е един дълъг и несигурен процес. Ако дъщеря ти беше по-малка щях да се съглася че това е непременно нещо което трябва да опиташ, но на тази възраст не съм сигурна. Мислила ли си до кога би искала да я кърмиш ако нещата потръгнат?  Знам че СЗО цитира средна възраст на кърмене в света до 4 години, но това едва ли е практично за много от нас Wink Даже и да потръгнат нещата веднага, даже и да я кърмиш още година-две това вероятно няма да разреши нищо и пак ще си изправена пред същия проблем. Не искам да те оказвам от идеята, искам само да я обмислиш добре. Имам чувството, че наистина на теб това ти е по-необходимо отколкото на нея...

Което ме навежда на една друа мисъл - напоследък толкова много се съсредоточаваме върху кърменето! Минаваме от едната крайност в другата. Аз не живея в България, и не съм сиурна как е там, но тук непрекъснато вървят агитации по телевизията, докторите ти набиват в главата колко е важно, повечето жени издържат 2-3 седмици и спират... и после се чувстват виновни цял живот ако детето има алергия или нещо друго. Не ме разбирайте погрешно, аз знам че кърменето е полезно, още кърмя малката, но понякога се ядосвам на всичката пропаганда. Особено към 'млади и зелени' майки като мен - ние на всичко вярваме, и все имаме чувството, че не се справяме добре. Хайде, сори за лиричното отклонение...

И късмет къквото и да решиш, просто гледай да си сигурна че целта оправдава усилията накрая Simple Smile

# 10
  • Мнения: 218
Аз докато напиша отговора, и видях че си отговорила Grinning Радвам се че нещата се движат добре, дано млякото ти се увеличи бързо!

# 11
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Това кой ли не си го е мислил  Mr. Green, ама че си смела! Ако мъжа ти и близките те подкрепят, давай. Ама ти почти си успяла, намери си Reglan таблетки ако не се увеличи веднага, също ако можеш да намериш окситоцин - спрей за нос, помага за летдауна. Аз бях с помпа Авент като родих, но от болницата наех моторче, което се включва към помпата и помпи вместо теб, надявам се да не помпиш на ръка, голям зор ще е Sad. След като девойката няма да суче трябва и бая масаж на основата на гурдата, иначе задното мляко не излиза достатъчно с помпата.  Най-добре намери съпричастен мамолог или педиатър, който да ти даде конкретни съвети  Peace ...

# 12
  • Мнения: 435
Вярвам , че ще успееш  Hug
Това , което правиш е чудесно  и ще е от голяма полза за теб и дъщеря ти  bouquet
Аз много исках да давам кърма на моята дъщеря когато се роди бебето (тя беше на година и девет месеца ) и когато и аз открих грешките си , но нито успях да я накарам да суче нито да пие кърма  Cry Опитвах да й я "пробутам" , но самия вкус не й харесва  и го разпознава Confused 
Успех   bouquet

# 13
  • Мнения: 3 161
... напоследък толкова много се съсредоточаваме върху кърменето! Минаваме от едната крайност в другата. Аз не живея в България, и не съм сиурна как е там, но тук непрекъснато вървят агитации по телевизията, докторите ти набиват в главата колко е важно, повечето жени издържат 2-3 седмици и спират... и после се чувстват виновни цял живот ако детето има алергия или нещо друго. Не ме разбирайте погрешно, аз знам че кърменето е полезно, още кърмя малката, но понякога се ядосвам на всичката пропаганда. Особено към 'млади и зелени' майки като мен - ние на всичко вярваме, и все имаме чувството, че не се справяме добре. Хайде, сори за лиричното отклонение...


Разбирам защо се дразниш, но повярвай, в България не е така. Напротив - ако има пропаганда, то тя е (дискретно) в посока даване на АМ, каквито и проблрми с кърменето да се появят. А това за чувството за вина на младите майки не го споделям - нека да кърмят повече от 2-3 седмици и няма да имат чувство на вина. Заради тяхното чувство какво, да премълчим за важността и ползите на кърменето за бебето ли? Не бива.

Снежи, не съм ходила почти в Дира, още по-малко в Алергии, та сигурно някоя адашка е... Но се радвам, че си почнала опитите. Имаш ли хубава помпа? Защо ти се разраняват зърната? Не е хубаво това, вземи мерки. Те като ти казват мамите, че ще е трудно, едва ли имат предвид, че трябва да е мъчително и болезнено всичко това. Мажи зърната с Лансинох или нещо подобно, цеди по-нежно (не се настървявай непременно да извадиш капчици - просто стимулирай, масажирай), и се настрой позитивно, гледай снимки на бебето, когато цедиш, мисли си за приятни неща, пусни музика, релаксирай... Направи тези опити време за отпускане и грижа за себе си.

И още нещо към всички, които са скептични към опита на Снежи. Спомнете си разказа за Анастасия и за капчицата кърма (скоро го обсъждахме). Помислете какви чудеса върши понякога не толкова самата кърма, колкото вярата в магическата сила на кърмата. Снежи, ти имаш тази вяра - пожелавам ти наистина да има и подобен магически ефект млякото, което ще произведеш с толкова усилия за детенцето си! А като гледам как дъщеря ти проявява интерес, защо пък да не засуче в някой момент? Може да й хареса. Само не я насилвай, остави я сама да поиска. Успех!

# 14
  • Мнения: 4 915
Снежи, имаш и моята подкрепа! Много смело решение, браво за решимостта ти!  Hug
С такова желание и упоритост, най-вероятно ще успееш, но и да не се получи, знаеш, че си направила всичко възможно.

Вземи мерки отсега за разраняванията.
Мажи с Лансинох, ако помпата ти е Авент - с мокра силиконова чашка работи по-добре, защото уплътнява по-добре около гърдата.
Ако самата помпа по някакъв начин те разранява, помисли дали да не инвестираш в някоя по-качествена /пак Авент препоръчвам/ - има вероятност ако релактираш, и детето не пожелае да суче, помпата да ти е пръв помощник.
Релаксирай и мисли за дъщеря си, както те съветва и еmem. Гледай нейни снимки и на бебета, които сучат, припомни си усещането и радостта.

Желая ти успех.
 

Общи условия

Активация на акаунт