Какви са ви впечатленията от програмата за саниране с европари?

  • 37 586
  • 296
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 5 654
Живея в район, където всичко е тухла, и както е препоръчително, трябва да е 10 см изолацията. Извинявай, но изолация от 10 см не съм видяла никъде!
Нямам представа къде живеете, как изчислявате необходимия вид и количество на изолацията и къде сте проверявали за 10 см. Има инженери по енергийна ефективност, на които това им е работата и представят доклад и друга документация за целта.

"Пренебрежимо малък процент" са оставащите неизолирани термомостове при последващо саниране на сгради, които не влияят съществено върху цялостния резултат.

И не разбирам защо е този тон към мен. Ако не ви устройва, лесно е - не кандидатствайте и няма да имате "фалшива изолация".

# 151
  • Мнения: X
Мише, а при вас наложи ли се да се мести климатика после? Нали трябва да са подредени в точно определен ред, а ако мястото е далеч от старото? Трябва ли да се мести и вътрешното тяло?

При нас преместиха климатика. Единия е далеч от старото място, вътрешното тяло не е местено. Защо да се мести?

За болтовете не знам дали ще пречат. Това са вече единични случаи и се решава на място какво да се правят. Не вярвам да са такъв голям проблем.

За остъкляването - да, влиза се през апартамента. Поне при нас, налага се на момчетата да ходят наляво и надясно, внасят дограмата, инструменти, стълби, каквото им е нужно.
При нас дограмите за остъкляването бяха направени много по-малки от размерите и се налагаше много запълване. Задължително трябва да се гледа как се слага. За работниците при нас им беше по-лесно да я сложат по-горе, а под нея да запълват мястото между дограмата и панелната стена на терасата. Обаче се сещате, че така прозорците идват много горе и терасата ти става с едни прозорци в небесата, става висока и трудно се ползва като тераса, особено при нас вкъщи дето сме нисички  Grinning Затова като дойде време да слагат дограмата у нас ние настоявахме да я сложат долу и да запълват горе. Навиха се момчетата и се получи добре. Комшиите обаче се навдигат на пръсти, за да погледнат навън през остъклените си тераси.

Мише, а при оправянето на терасата, обръща ли се внимание на това, дали тя не корозира някъде? На нашият блок оградата на терасите са метални, ръждиви, ужасни. Освен това пропускат вода и терасите корозират. Постоянно се лющи мазилка, в основите на оградата, бетона е изяден от водата,(високо епк е, не е панел), която прониква и всички тераси са зле. Кърпим, но през процепите на железата пак влиза вода постоянно и корозията почна наново. Та балконите ремонтират ли се цялостно, или само се остъкляват?

# 152
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Мише, а при вас наложи ли се да се мести климатика после? Нали трябва да са подредени в точно определен ред, а ако мястото е далеч от старото? Трябва ли да се мести и вътрешното тяло?

При нас преместиха климатика. Единия е далеч от старото място, вътрешното тяло не е местено. Защо да се мести?

За болтовете не знам дали ще пречат. Това са вече единични случаи и се решава на място какво да се правят. Не вярвам да са такъв голям проблем.

За остъкляването - да, влиза се през апартамента. Поне при нас, налага се на момчетата да ходят наляво и надясно, внасят дограмата, инструменти, стълби, каквото им е нужно.
При нас дограмите за остъкляването бяха направени много по-малки от размерите и се налагаше много запълване. Задължително трябва да се гледа как се слага. За работниците при нас им беше по-лесно да я сложат по-горе, а под нея да запълват мястото между дограмата и панелната стена на терасата. Обаче се сещате, че така прозорците идват много горе и терасата ти става с едни прозорци в небесата, става висока и трудно се ползва като тераса, особено при нас вкъщи дето сме нисички  Grinning Затова като дойде време да слагат дограмата у нас ние настоявахме да я сложат долу и да запълват горе. Навиха се момчетата и се получи добре. Комшиите обаче се навдигат на пръсти, за да погледнат навън през остъклените си тераси.
Мише, а при оправянето на терасата, обръща ли се внимание на това, дали тя не корозира някъде? На нашият блок оградата на терасите са метални, ръждиви, ужасни. Освен това пропускат вода и терасите корозират. Постоянно се лющи мазилка, в основите на оградата, бетона е изяден от водата,(високо епк е, не е панел), която прониква и всички тераси са зле. Кърпим, но през процепите на железата пак влиза вода постоянно и корозията почна наново. Та балконите ремонтират ли се цялостно, или само се остъкляват?

Не знам какви са предписанията, но ти казвам какво наблюдавам. Остъкляват се и се лепи изолация само. Другото си е твой проблем.

# 153
  • Мнения: 1 159
При нас на съседната тераса имаше отчупване на част от панела, държеше се само на винкел някакъв. Оправиха го, та да, обръща се внимание и се оправя.

Да допълня по повод горни изказвания - при нас стиропора е 10см.

# 154
  • София
  • Мнения: 452
Скрит текст:
И аз съм виждала надупчени изолации. Но надупчена е само мазилката отгоре, а не самата изолация. А е надупчена, защото е евтина (може да е допринесло и това, че е лошо направена, не отричам напълно). Ми няма как от една евтина мазилка да искаш да издържа на екстремни градушки колкото орех, които правят сипаничави даже стоманените ламарини на колите. А мазилките са евтини, средни и скъпи. Последните държат дълго, еластични и здрави са, не се цапат...
[/spoiler]
Черна станция, някакси ми е трудно да повярвам, че върху висококачествена изолация е сложена евтина мазилка. Wink Фирма, която държи на репутацията си, прави всичко качествено. А пък съм виждала кооперации с веещи се мрежи и липсващ стиропор (може и друго да е името на изолационния материал, не съм наясно).
Живея в район, където всичко е тухла, и както е препоръчително, трябва да е 10 см изолацията. Извинявай, но изолация от 10 см не съм видяла никъде!
Нямам представа къде живеете, как изчислявате необходимия вид и количество на изолацията и къде сте проверявали за 10 см. Има инженери по енергийна ефективност, на които това им е работата и представят доклад и друга документация за целта.
Скрит текст:
"Пренебрежимо малък процент" са оставащите неизолирани термомостове при последващо саниране на сгради, които не влияят съществено върху цялостния резултат.
И не разбирам защо е този тон към мен. Ако не ви устройва, лесно е - не кандидатствайте и няма да имате "фалшива изолация".
Атти, няма специален тон, много присърце вземате нещата (извинявайте, ако съм Ви засегнала и с това, че говоря на "ти", както е прието във форумите по принцип). Не съм изчислявала стипорора, покрай който минавам и оглеждам, когато го полагат, но имам ясна представа колко широки са 10 сантиметра.
Но да се върнем на първоначалния въпрос - плесента и мухъла. И въпреки всичко говорене по въпроса, в крайна сметка Вие се съгласихте, че лошата изолация допринася за появата им. Whistling
Скрит текст:
При нас на съседната тераса имаше отчупване на част от панела, държеше се само на винкел някакъв. Оправиха го, та да, обръща се внимание и се оправя.
Да допълня по повод горни изказвания - при нас стиропора е 10см.
Чудесно, Ми6ето! Peace И географски къде е това?

# 155
  • Мнения: 40 744
Черна станция, някакси ми е трудно да повярвам, че върху висококачествена изолация е сложена евтина мазилка. Wink Фирма, която държи на репутацията си, прави всичко качествено. А пък съм виждала кооперации с веещи се мрежи и липсващ стиропор (може и друго да е името на изолационния материал, не съм наясно).

Прави разлика между евтино и некачествено. Терминът "качество" не значи добро и с отлични показатели, а показва съвпадението между обещано и реалност. Ако си купиш двоен стъклопакет от обикновено стъкло той ще има доста по-ниски изолационни характеристики от един троен стъклопакет от специални стъкла, но това не го прави некачествен, а просто го поставя в по-долен клас. Некачествен може да бъде и евтиният, и скъпият стъклопакет, ако не е херметизиран например, ако е изцапан отвътре между стъклата, ако стъклото е с оптични дефекти и т.н.

След като уточнихме въпроса с качеството да минем на изолацията и мазилката.

Такова нещо като "висококачествена изолация" като материал общо взето няма. Изолациите са два вида - EPS (условно казано стиропор) и XPS (условно казано Фибран например) и качествата им са много близки. Има и вата, ама тя се използва много рядко главно където се търси пожароустойчивост или за скъпи сгради с вентилирани фасади. Принципно  XPS  е по-скъпият и класен материал, но не е подходящ за масивни площи външна изолация (поне на тухлени сгради), а само за бетонови колони и чела. Та така основният материал за изолация си остава EPS, който е с еднакво качество. Има един сив, с графит, който е малко по-добър, но не по отношение на изолацията, а на други показатели. Та това е то с изолацията, щом е фабрична (вижда се по опаковките) все е една и съща. Виж некачествено може да бъде поставянето - с неподходящо лепило, неспазване на технологията и т.н. Но самата изолация си е все еднаква.
С мазилките обаче не е така, те имат ценови класове и всеки си избира според джоба. По-скъпите имат по-добри параметри, но това не ги прави некачествени. Ми то и човек като си купи нова и скъпа къща после един слага на пода ламинат, друг масивно дюшеме. Един слага гранитогрес по 50 лева, друг балатум - накратко, кой колкото пари е склонен да прежали. Защо да не е така и при външната изолация?  И коя мазилка ще бъде избрана решава клиентът, а не фирмата. Фирмите предлагат всичко и всеки според джоба и това кое счита за оправдано като разход си избира. Напоследък все повече виждам фасади с доби мазилки, но при по-старите проекти не беше така.

# 156
  • Мнения: 1 159
Чудесно, Ми6ето! Peace И географски къде е това?

Нова Загора.

# 157
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Черна станция, някакси ми е трудно да повярвам, че върху висококачествена изолация е сложена евтина мазилка. Wink Фирма, която държи на репутацията си, прави всичко качествено. А пък съм виждала кооперации с веещи се мрежи и липсващ стиропор (може и друго да е името на изолационния материал, не съм наясно).

Прави разлика между евтино и некачествено. Терминът "качество" не значи добро и с отлични показатели, а показва съвпадението между обещано и реалност. Ако си купиш двоен стъклопакет от обикновено стъкло той ще има доста по-ниски изолационни характеристики от един троен стъклопакет от специални стъкла, но това не го прави некачествен, а просто го поставя в по-долен клас. Некачествен може да бъде и евтиният, и скъпият стъклопакет, ако не е херметизиран например, ако е изцапан отвътре между стъклата, ако стъклото е с оптични дефекти и т.н.

След като уточнихме въпроса с качеството да минем на изолацията и мазилката.

Такова нещо като "висококачествена изолация" като материал общо взето няма. Изолациите са два вида - EPS (условно казано стиропор) и XPS (условно казано Фибран например) и качествата им са много близки.
Има и вата, ама тя се използва много рядко главно където се търси пожароустойчивост
Скрит текст:
или за скъпи сгради с вентилирани фасади. Принципно  XPS  е по-скъпият и класен материал, но не е подходящ за масивни площи външна изолация (поне на тухлени сгради), а само за бетонови колони и чела. Та така основният материал за изолация си остава EPS, който е с еднакво качество. Има един сив, с графит, който е малко по-добър, но не по отношение на изолацията, а на други показатели. Та това е то с изолацията, щом е фабрична (вижда се по опаковките) все е една и съща. Виж некачествено може да бъде поставянето - с неподходящо лепило, неспазване на технологията и т.н. Но самата изолация си е все еднаква.
С мазилките обаче не е така, те имат ценови класове и всеки си избира според джоба. По-скъпите имат по-добри параметри, но това не ги прави некачествени. Ми то и човек като си купи нова и скъпа къща после един слага на пода ламинат, друг масивно дюшеме. Един слага гранитогрес по 50 лева, друг балатум - накратко, кой колкото пари е склонен да прежали. Защо да не е така и при външната изолация?  И коя мазилка ще бъде избрана решава клиентът, а не фирмата. Фирмите предлагат всичко и всеки според джоба и това кое счита за оправдано като разход си избира. Напоследък все повече виждам фасади с доби мазилки, но при по-старите проекти не беше така.

Видях, че изрязваха през етаж ленти от поставената изолация и лепяха кафява вата. Едните работници казаха, че била противопожарна, а другите - че е против влага.

# 158
  • Мнения: X
Имате ли наблюдения колко време горе-долу хората стоят без климатици?
Гледах блока до нас, едва сега го започват от едната страна, а от другата всички климатици са свалени.
Поне да бяха чакали да направят едната страна, пък тогава да свалят климатиците от другата, че в тоя студ...
А терасата на един апартамент ориентировъчно колко време я оправят, ако се остъклява?

# 159
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Имате ли наблюдения колко време горе-долу хората стоят без климатици?
Гледах блока до нас, едва сега го започват от едната страна, а от другата всички климатици са свалени.
Поне да бяха чакали да направят едната страна, пък тогава да свалят климатиците от другата, че в тоя студ...
А терасата на един апартамент ориентировъчно колко време я оправят, ако се остъклява?

Зависи от строителите и от годишния сезон, през който се работи.

# 160
  • Мнения: X
А с външните ролетни щори как стоят нещата, пречат ли, в случай че не се сменя дограмата на самия прозорец?

# 161
  • Мнения: 951
А с външните ролетни щори как стоят нещата, пречат ли, в случай че не се сменя дограмата на самия прозорец?
по принцип не пречат! При нас обаче я изкъртиха и(без обеснения), не са ни сменяли дограмата, на съседите отсреща, не я докоснаха! Мислех да се жалвам, но мъжа ми каза, че е безсмислено!

# 162
  • Мнения: X
Е, това е! Изкъртили я без обяснения. Ох...какво ли ни чака.
По въпроса за терасите, ето какво ми обясни представителят на фирмата.Ако терасата над мен била остъклена, независимо дали със старите винкели или ново остъкляване, се водела "отопляемо помещение" и дори и да ми се рони отгоре, няма да се ремотнира. Ако обаче съседите над мен са със отворена тераса, се счита че имам право на изолация.Тоест тавана на моята тераса, ще бъде хидроизолиран и замазан.
Това ми прозмуча доста абсурдно, защото в моя блок всички тераси се ронят, незвисимо дали горната е затворена или отворена. Би било нелепо по този критерий едните за ги оставят така, пък другите да ги оправят. И що за "отопляем обект" може да бъде една затворена тераса с винкели?!

# 163
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
Здравей те! В момента ни санират от Бургас съм. Имам няколко въпроса ако може да ми помогнете ще съм благодарна.
На 1я етаж съм и едната ми тераса е усвоена, дали трябва да ми сложат изолация на пода от външната част на терасата?
Дали трябва да правят изолация на тавана на мазето, така че 1я етаж да се изолира за по голяма енергийна ефективност, чух че някъде ги изолирали?
В общината ли трябва да се обадя да попитам за тези неща?

# 164
  • София
  • Мнения: 5 654
Да, дъното на терасата трябва да се изолира отдолу външно.

За тавана на мазетата - зависи как е предвидено. Би трябвало да са ви представили проекта за подпис, преди да започнат строителните дейности. Потърсете проекта в общината и погледнете как е заложено.

Общи условия

Активация на акаунт