Да ви попитам...

  • 876
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 482
Мами, много ми е интересен този форум, защото няма от къде другаде да се намери толкова много и полезна информация. Гледам да съм подготвена поне донякъде относно кърменето, когато се появи бебчо, защото искам да имам кърма и да мога да кърмя, а не да се занимавам с други адаптирани храни.
Всичко описано звучи много естествено и хубаво, като например кърмене на поискване, обаче не мога да си представя какво означава това... Ами ако бебето иска да яде през половин час в определени моменти, значи майката ще се занимава непрекъснато с кърмене  newsm78
Как се издържа на такъв режим, не мога да си представя, че е възможно... А ако майката спи, когато и бебето спи добре, но кой върши останалите неща по къщата и грижите за бебето? Непрекъснато ли има кой да ви помага?
Просто ми е чудно правите ли си някакъв режим и въобще как действате... #Crazy Thinking

Имам и още едно въпросче - вече съм в 39-та седмица, а не съм имала и капка коластра, нормално ли е?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 493
Нормално е за коластрата - не се притеснявай Simple Smile

В началото може да иска да суче и през половин час, обаче много скоро ще си изгради собствен режим... по-скоро ритъм или както искаш го наречи. В началото бебето спи почти постоянно и ти ще си почиваш и възстановяваш от раждането... След 2-3 седмици ще се чувстваш достатъчно добре (поне при мен беше така) да си вършиш къщната работа. И не се притеснявай ако не си измила пода или чиниите - в крайна сметка бебо е по-важен. Татито също трябва много да помага! Не го оставяй да се измъква, като правиш всичко сама... Разпределете си задълженията в къщи за да е по-лесно... И не се задълбжавай много в помощ от бабите - викай ги ако искаш да излезеш малко да подишаш въздух САМА и ако им имаш доверие Simple Smile Ами това е от мен...

# 2
  • Мнения: 1 878
Със сигурност ще имаш нужда от помощ в началото, а кърменето ще е незаменима част от тази помощ smile3521 защото няма да ти се налага на 2 часа да миеш шишета и да ги стерилизираш и така до лудване след всяко ядене, че и да си готова с АМ в желания от бебо момент без той да изпада в истерия от глад. Когато бебето плачка ще си го гушнеш ако той търси ще му дадеш да цокне и той блажено ще заспи само след минути на приятно гушкане и така лежейки си ти и то ще се опознавате ден след ден и хич няма да ти тежи да го гушкаш през дори и половин час - аз моя  не го изпусках даже  - останалото домакинстване - хигиена и манджи го остави на помощниците.

# 3
  • Мнения: 1 771
Точно това означава къмене на поискване. Моя син се хранеше на един час, час и половина, два или три часа. Нощно време разреждаше. Резултата от първия месец беше 1,950 кг за един месец.

Това е временно и се регулира около първи до към втори  месец.
Аз се посветих сто процента на моето бебе. Все пак е временно положение и един ден няма вече да сме все така заедно и да имаме толкова време заедно. Просто се наслаждавах на момента защото е кратък и времето бързо минава и децата растат.

На мен никой не ми е помагал. Справях се сама. Правех само най важните неща в къщи. Мъж ми пазаруваше и помагаше с някои неща. Гледах да готвя аламинути, зада не отнемат много време. Това е въпрос на време да се реегулират нещата и е около два, три месеца.

Не се притеснявай, че нямаш коластра. При мен започна след раждането.

Успешно и безпроблемно раждане и едно спокойно бебче да ви радва.   

# 4
  • Мнения: 250
за коластрата е нормално и аз също нямах преди да родя.
 А за организацията след като се появи бебчо не се притеснявай с времето всичко ще се подреди. На мен нямаше кой да ми помага. Само като ни изписаха на съпруга ми му дадоха 1 седмица отпуска и след това сама с бебо. Признавам, че ми беше трудно, но с времето всичко си дойде на мястото. Grinning

# 5
  • Мнения: 3 810
При мен- мамчето беше в къщи точно 4 дни и  аз ги използвах да напазаря някои много належащи неща.
Дима нямаше и месец когато Калина стъпи за първи път в училище.
Не питай как присъствах. Rolling Eyes
Но когато има предизвикателства- живота е по- интересен! Crazy
Ако не прескачаме препятствия ще се чувстваме прекалено близко до земята... Tired

# 6
  • Мнения: 4 242
Коластрата през бременността не е показател дали ще имаш кърма после, така че спокойно!
За метода кърмене на поискване, това е лесния вариант, няма часовници, режими, тревоги, бебето е неспокойно- предлагаш гърда и решаваш аламинут проблемите!
 Дори да спиш когато спи бебчето пак ще имаш предостатъчно време за домакинстване мила, макар това да не е най важното в момента пак си е от значение, не може да потънете в мръсотия, разбирам какво имаш предвид. Аз също си гледам детето съвсем сама, татито е от тъмно до тъмно на работа, бабите са на по 100 и 500км. Мисълта ми е, че като кърмиш на поискване посрещаш всяка нужда на бебето си, то е спокойно и уверено, следователно когато будува ти ще си вършиш работата а детенце ще е някъде около теб в кошче, столче, люлка, порт бебе и т.н. с каквото там разполагаш. А дойде ли време за сън спите заедно! Бебчето ще суче по дълго само в началото, втория месец вече ще е експерт в сукането и ще се нахранва за 5-10-15 мин, така ще разполагаш с достатъчно време за всичко.
Погали тумбачето от мен! Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 2 220
Кърменето на поискване не е страшно. Моето бебе например първите няколко месеца сучеше горе-долу на 3 часа, без по никакъв начин да съм изграждала режим и след 1-ия месец спеше по цяла нощ. Така, че не се настройвай предварително, бебето ще те води, а ти ще го слушаш  Wink При нас после се попромениха нещата, но това няма значение, вече бяхме влезли в ритъм.

# 8
  • Мнения: 3 479
Кърменето на поискване прави гледането на бебето по-лесно и спокойно. Това го забеляза даже моят баща,  Joy Joy Joy който е на 64 г и в момента е у дома на гости. Възможно е в началото храненията да са малко по на често, но после се регулират. Моят най-малък син понякога спазва сам 3часов режим, а друг път сутрин се храни на около 4 часа, следобед на ок. 3, а вечер понякога на 2-2,5 ч. В края на първият месец сам се отказа от нощното хранене, а сега нощем се кърмим най-много веднъж седмично. Режимът трябва да отговаря на нуждите и темперамента на бебето, а не на този на педиатъра или на някоя баба например. Crossing Arms

# 9
  • Мнения: 351
Аз в началото  бях наложила режима на 3 часа, както ми казаха в болницата и педито, давах и вода с 2ч.л. захар на 100мл за жълтеницата Embarassed, даже 2 нощи ревахме двамата с бебо, понеже се "отучвахме от нощното хранене" като го "залъгвах с водичка" Embarassed, но не стана, защото ми беше много жал за него и продължих да си го храня нощем.  Беше истински кошмар и за двамата. Майка ми ни беше на гости и много ми помогна с домакинството, но тя е малко против  храненето на поискване. Като си тръгна бабата почнах да му предлагам гърдата всеки път когато проплачеше. В началото искаше ту през половин час, ту през 2, 3 часа. Сега се храни горе долу на 1,5ч, 2ч. Спим заедно и се кърмим седнали, легнали, по корем, по гръб, абе само където не сме започнали да се кърмим на челна стойка Laughing. И да не забравяме "на дъската на клавиатурата" Joy . Сега наистина изпитвам удоволствие от кърменето. И бебчо е спокоен, много рядко има колики и почти не плаче /само когато иска да го гушкам, а аз съм в тоалетната примерно или си мия зъбите Laughing/.
 За домакинската работа много ми помага майка ми. Тя идва през уикенда и ми чисти и готви, аз после само затоплям манджите. Като свършат се почват яйцата и надениците Laughing. Ако при теб няма възможност някоя от бабите да ти помага впрегни мъжа. Аз моя го накарах да работи на 2 места, но пак мие чинии в свободното си време Mr. Green. Аз се наслаждавам на майчинството.  Както обичам да казвам "ако знаех колко е хубаво отдавна да съм си народила една детска градина"

# 10
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ние се кърмехме по часовник и това също е лесно (ако бебо те подкрепи)
В болницата само се ядосваше (че не може да суче) и съм кърмила и по над половин час - много кърма и изморено от раждането мъниче.
До изписването и двамата се понаучихме, но задобряхме чак след около седмица.
Понеже в болницата децата се кърмеха по часовник, освен моето, което тъкмо отиваше да спи и пак идваше часа за кърмене....реших да опитам часовниковия метод - било полезно за стомахчето... Човека го възприе .. и на три часа - 6,9,12,15,18,21,24. Не ме питай как съм ставала в 24, понякога с ужас се събуждах в 3 през ноща, че съм го проспала и го будех да яде...
Та на около 40 дни стана 6,  9.30, 13, 16.30, 20, 23 после последното кърмене стана 22.
Веднъж ми се беше събудил посред нощ, ама аз тъкмо се бях изцедила и хвърлила кърмата (беше на 20тина дни и аз бях с твърди гърди)...купон си беше! Тогава пи вода.
Детето беше само на кърма до 6 месеца и около 5тия дори на диета, понеже гонехме 10.5кг за годинката, а ана 6 беше близо 7кг. Първите 3 мес наддаде по кило. Не естрадал от режима. Не и плакал.

Та и така може .... Този метод е удобен, ако сте мобилни, защото ти се спестява неудобството да търсиш пейка когато си пойска и можеш да планираш маршрута си, ама ако бебето не иска часовниковия метод, това ли ще те спре!?
Успех!
Най- важното, което трябва да знаеш според мен е, че не трябва да допускаш, гърдите ти да станат твърди! Не говоря за бучки, а за твърдост  - цедиш когато и колкото, но да са меки!
Другото с бебо ще се раберете двамата най-добре Simple Smile

# 11
  • Мнения: 922
Няма защо да се притесняваш от сега. Твоето бебче може пък да хапва на 2-3 часа, а не като моето на всеки кръгъл час Joy . Всяко бебе си е различно
Синът ми беше на АМ, дъщеря ми е на кърма на поискване. И от двата варианта (личен опит при това) ми е по-лесно да кърмя на поискване, нищо че при нас е доста честичко... Пък и така успявам да си почина - сядам, отпусквам се, кърмя 10-ина минутки...
Що се отнася до домакинската работа... е, как няма да се справиш Wink
На мен никой никога не ми е помагал (освен тати-то), защото не съм имала нужда bowuu
УСПЕХ И ЛЕКО РАЖДАНЕ Hug

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
На мен никой не ми е помагал.
С първото свеки стоя първите 1-2 дни и упорстваше да го повива, ама както дойде педиатърката и каза - "32 градуса на сянка, вие сте повили горкото дете, ще умре от жега" и дотам беше, Мими стоеше по памперс и боди и толкоз.
Къщната работа си е все тази, дето си я знаеш, и гледаш в началото да не си отваряш излишна работа, като да готвиш нещо сложно или да правиш баница с домашни кори.
Не е толкова страшно, кърменото бебе, което ползва памперси, не иска кой знае какви домакински геройства. Не е като едно време, дето едно напишкване - един комплект дрехи за пране и неистово гладене на всичко.
Гладенето не че е лошо, ама с второто хич не гладех. Виждаше ми се излишно престараване.
Няма я и суматохата с шишетата - да миеш, да преваряваш, да пробваш дали не е горещо млякото...
АКо връща мляко, му слагай лигавници да не си маже дрехите.
И не всички бебета ядат на половин час. И дори да иска на половин час, то няма да е всеки ден или да е така цяла година. Както и ти не всеки ден си еднакво гладна и жадна.
И тази работа с домакинството... някак... как да го кажа - с първото се стараех повече да чистя и да гладя и да преварявам... После се усетих, че е по-ценно да гушкаш повече бебето, да му приказваш и да си играете заедно, отколкото къщата да е като за списание "идеален дом"
На бебето всъщност не му пука дали прозорците са идеално измити, дали печката лъщи, или е капнало отгоре нещо от манджата...
Така че има приоритети, и ако не остане време за всичко, не бива да се упрекваш.
Бебето има нужда от весела и готина майка, от обич и грижи.
И спокойно, ще се справиш, ще видиш! Ние, жените сме оправни Wink

# 13
  • Мнения: 432
Всичко описано звучи много естествено и хубаво, като например кърмене на поискване, обаче не мога да си представя какво означава това... Ами ако бебето иска да яде през половин час в определени моменти, значи майката ще се занимава непрекъснато с кърмене  newsm78
Как се издържа на такъв режим, не мога да си представя, че е възможно... А ако майката спи, когато и бебето спи добре, но кой върши останалите неща по къщата и грижите за бебето? Непрекъснато ли има кой да ви помага?

Издържа се, няма страшно. Първите седмици все още ще се възстановяваш от раждането, а и бебето ще е с приоритет, поне докато се "опознаете". Аз моята кукла само си я гушках, галех и гледках 24 4аса в денонощието. Още не мога да и се нарадвам-умирам да я зяпам как спи и какви физиономии прави насън, а 4е това е съчетано и с папкане прави преживяването още по- приятно. За къщната работа да не ти пука-отна4ало ще карате на аламинути Mr. Green А и по-добре небрежна неразбория, но доволно и нахранено бебе, thumbsup

# 14
Ако искаш пусни в търсачката думичката "слинг" Grinning

Общи условия

Активация на акаунт