Неспокоен сън, често будене и мрънкане

  • 15 838
  • 71
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 904
Здравейте, мами! Бебето ми е на 4 месеца и от самото раждане спи много неспокойно. Първоначално отдавах това на колики, но ето мина третия месец, а сънят през нощта стана още по- неспокоен. Заспива около 23-24,00 часа, спи спокойно около 2-3 часа, след което се започва- мрънкане, приплакване, въртене, ритане с крака... Като си изпусне бибата мрънка и трябва веднага да му я дам, иначе започва рев. Напоследък започна и да будува около час през нощта и трябва отново да го приспивам.Наясно съм, че може да е от зъбки, или просто детето да е по- емоционално, но моля дайте съвет как да постъпя. Бебето се кърми, но от време на време давам АМ-  вечер задължително- за да издържи по- дълго без да се буди. Пробвах да спи при мен, или в кошарката- няма разлика. Сутрин едвам гледам от умора и се чувствам като след боксов мач Rolling Eyes През деня сънят е около 2-3-4 часа, също така неспокоен, но понеже е ден и някак по- не му обръщам внимание. Дори започнах да си мисля да наема жена за нощта, която да го гледа, щото не издържам #Crazy #Crazy

Последна редакция: ср, 11 яну 2017, 13:39 от stelaartois

# 1
  • Мнения: 992
Защо даваш АМ, за да спяло по-дълго? Това е ужасно и много грешно според мен! Кърми си бебето през нощта и ще имаш по-здраво и много по-спокойно бебе  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 1 904
АМ е по- тежко и по- трудно се усвоява. Работата е там, че когато го кърмя през нощта бебето не се успокоява, а продължава да се върти и мрънка дори след като се е наяло- значи не е от глад, а има друга причина. Пробвала съм  да заспива без АМ, а само на кърма. Това с АМ е отскоро- просто опитвам всякакви начини, за да разбера кой ще помогне Peace

# 3
  • Мнения: 30 802
Споко, имаш още само около 3-4 години такова будене по нощите по различни причини.

4 мес. е "магически период"- нови впечатления, бум на растежа, евентуално зъби.

Научи го да заспива само, без биба. Така като се събуди, има по-голям шанс леко да примрънка и да се приспи пак само. Както е свикнало да заспива, така ще иска и през нощта. Действай отрано, иначе ще съжаляваш. Контролиран плач му е майката. Всички ще сте по-щастливи. И не скачай на първото Мрън!

На 4 мес. нищо няма да му стане, ако спи по-дълго. Иначе- кърмачески маратон в малките часове.

Някои бебета не искат да си пишкат в памперса, или го правят с неудоволствие. Затова се въртят. Първият ми син така не мирясваше, докато не му сваля памперса, да пишка извън него.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 904
Това ми е второ дете и съм наясно с нощните ставания, първото ми дете спеше  по- спокойно, макар и то да се хранеше през нощта до 2 год. възраст. Това да заспива без биба е хубав съвет, ще пробвам Peace Какво имаш предвид под това да не скачам на първото "мрън"- забавя ли се, и почва да реве, а и може да се събуди. Само по- лошо става положението. Как се справяте с недоспиването? Гледам да легна през деня, докато спи бебето, но не винаги ми се удава- гледам и голямото дете вкъщи и то си иска внимание. Чувствам се преуморена и трудно заспивам веднага...

Последна редакция: ср, 11 яну 2017, 14:03 от stelaartois

# 5
  • Мнения: 2 479
Това ми е второ дете и съм наясно с нощните ставания, първото ми дете спеше  по- спокойно, макар и то да се хранеше през нощта до 2 год. възраст. Това да заспива без биба е хубав съвет, ще пробвам Peace Какво имаш предвид под това да не скачам на първото "мрън"- забавя ли се, и почва да реве, а и може да се събуди. Само по- лошо става положението. Как се справяте с недоспиването? Гледам да легна през деня, докато спи бебето, но не винаги ми се удава- гледам и голямото дете вкъщи и то си иска внимание. Чувствам се преуморена и трудно заспивам веднага...

Ох, и аз съм така в последните 3 месеца. Моята дунда пък точно на 3-4 месеца спеше по цяла нощ, тогава ходихме на летните почивки и явно въздухът й се отрази добре. Сега е на почти 9 месеца и продължава с нощните ставания. Баткото беше в пъти по-зле преди 10 години, та сега не се притеснявам особено. Но това с недоспиването си е проблем, аз също не мога много да спя през деня. Ще трябва да се устиска някак си. Grinning Hug

# 6
  • Мнения: X
Моето бебе е на АМ, но това не означава, че вечер като заспи се буди чак сутринта.  Както Сирената е казала, това е период. Колкото до недоспиването ти, старите хора да казали "Лесно мама не се казва"

# 7
  • Мнения: 543
Аз пък ще те посъветвам да му даваш колкото АМ искаш и да го кърмиш колкото често искаш и можеш. Само ти можеш да прецениш кой е най-удачния и щадящ и за двамата/двете ви. Ако можеш да си го позволиш - извикай някой да го гледа докато спиш ти (платена помощ, помощ от семейство).

Съветът да го/я научиш да спи без биберон е също много хубав, но в някои случаи е точно противопоказен (например за деца с киселинен рефлукс препоръчват точно обратното).

Въобще моят съвет е - изключи здравословни проблеми, говори с педиатъра, наблюдавай какво помага и слушай сърцето си.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 904
Споделете дали сте давали нещо на бебо,за да спи по-добре?В момента давам Шуслерови соли и Дормикинд-без ефект.

# 9
  • Мнения: 635
Чуя ли през нощта мрън и включвам люлката. Бебето на тази възраст ми спи в автоматична люлка до мен. Обикновено с няколко минути люлеене се успокоява. Хич дори не успявам и да се събудя та не да ставам. Бебето си иска люлеене- не само хранене и преобуване. Нямам спомен да съм недоспивала.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 904
Вкъщи и ние имаме люлка.Но в нея бебето е полуседнало,ако цяла нощ е в нея дали не е рисково за оформяне на гръбнака му newsm78

# 11
  • Мнения: 2 479
Чуя ли през нощта мрън и включвам люлката. Бебето на тази възраст ми спи в автоматична люлка до мен. Обикновено с няколко минути люлеене се успокоява. Хич дори не успявам и да се събудя та не да ставам. Бебето си иска люлеене- не само хранене и преобуване. Нямам спомен да съм недоспивала.

Имам такава люлка автоматик и с вибрации. Повече от 2 часа не е спала в нея, но това беше 1-2 пъти. Иначе не се успокояваше кой знае колко и кой знае за колко време. Не съм сигурна,че е хубаво цяла нощ да спи в това положение бебето.
С една дума си е до бебе и то за всяко нещо, не специално за люлката. Пиша това, за да не остават хората с убеждение, че има някаква панацея за мирно и кротко бебе.

# 12
  • Мнения: 992
Всякакви люлки, шезлонги, реклайнъри и други приспособления, където бебето не спи на твърд матрак, а е сгънато, НЕ са препоръчителни за сън повече от час и са строго забранени за нощен сън. Не само е рисково за гръбнака, а може да доведе и до трайни увреждания и после да ходите месеци на физиотерапии. В много държави вече се налагат глоби ако производителят подвеждащо рекламира продукта си като такъв, който става и за сън. Пример е Sleep'n'Play. Една кошарка с функция люлеене може много да успокои бебето, но зависи от бебето. Всеки родител сам избира, някои спят добре в кошарките, някои - като моето - от самото начало спят в родителското легло. И въпреки че кърмя непрекъснато, много често си заспива съвсем сама, тъй като е спокойна, че съм до нея. Точно в момента е заспала до мен на дивана (а аз си работя). Против даването на АМ вечер съм твърдо, тъй като това със сигурност ще намали лактацията и една хубава сутрин ще се събудиш с празни гърди. В първите месеци млякото тече и е лесно човек да се излъже, че винаги ще е така. Друг е въпросът дали изобщо искаш да кърмиш или не. Честото будене при много бебета е само период, а ако не е трябва да послушаш сърцето си и да си отговориш защо е неспокойно бебето. Има и хомеопатични таблетки - за колики, зъбоникнене и прочие, въпреки че за мен по-добро средство от нощното кърмене за успокояване на бебето и на майката няма.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 904
Allistra,съгласна съм за кърменето,само че моето бебе не се успокоява винаги с кърмене, а само когато е гладно.Но не мога са приема,че цяла нощ е гладно,тъй като почти непрекъснато се върти и приплаква.

# 14
  • София
  • Мнения: 30 085
На мен педи ми е казала, че с кошница, шезлонг и люлка може да спи, само ако е в напълно изправено положение т.е. като на матрак. За тази цел купих дебело одеало, подпъхнах отдолу пелени и съм направила повърхността изцяло равна.

Иначе и аз се оглеждам за люлка. Харесала съм тези на 4moms или шезлонг, който става на легло, но трудно се намира.
Нещо такова.

Скрит текст:

# 15
  • София
  • Мнения: 1 904
Хубави са тези люлки,но са до около 6-тия месец,за по-голямо бебе ще са малки.

# 16
  • Мнения: 992
Да се върнем на проблема...Може да са късни колики, може нещо да не му понася в диетата ти - спазваш ли такава? Може АМ да влошава положението, чревната му флора е компрометирана тъй или иначе. Или може да са ранни признаци на зъбоникнене. Моето бебе е на 4 месеца и половина и отскоро започна да се буди повече и да е доста нервно. А в самото начало на 4 месец има скок на растежа, когато бебето става изключително раздразнително, иска често на ръце, някои отказват да се хранят, други се хранят много...това минава за около седмица.

# 17
  • София
  • Мнения: 30 085
Хубави са тези люлки,но са до около 6-тия месец,за по-голямо бебе ще са малки.
Е, да. повечето люлки са до към 6м., зависи и от кг., но е някакъв вариант. Не знам на колко сте вие.

Аз лично търся вариант, защото нямам възможност да съм залепена за бебето 24ч. Имам и друго дете. Факт е, че бебто се успокоява най-много на гърда и с гушкане. Ако може, ще изкарваме така 24 часа.

Ако можеш да си го позволиш, кърмиш non stop, разнасяш на ръце, гушкаш и лежиш просто до него. И така, докато отмине този период.

# 18
  • Мнения: 635
Вкъщи и ние имаме люлка.Но в нея бебето е полуседнало,ако цяла нощ е в нея дали не е рисково за оформяне на гръбнака му newsm78

Не е полуседнало. Извивката в люлката е физиологична-същата като в седалките за кола за новородени. Това е най-комфортното положение за бебето. Мислиш ли че биха ги правили с такава извивка ако това беше вредно за бебета? Моите до половин годинка все там са спали.

# 19
  • София
  • Мнения: 30 085
Pollux, би ли споделина на лични каква люлка ползваш и креватче с дистанционно?

За мен истината е една: кърмене, гушкане, носене, люлеене до откат. Трябва да мине този период. Само това помага. Нито капки, нито гранули, нито нищо. Колики, зъби- все са периоди, за които трябва време и енергия от страна на майката.

# 20
  • Мнения: 992
Съжалявам, но не е ОК изобщо. По същата причина и столчетата за кола НЕ се препоръчват за повече от два часа.
Бебето спи на равна, твърда повърхност.
Има много по въпроса, но нямам време:
http://www.livestrong.com/article/222018-is-it-ok-for-a-baby-to- … eep-in-the-swing/

Съгласна съм с missence.

# 21
  • Мнения: 543
Може да са късни колики

Такова понятие съществува само в бг-мама.

Авторката ясно е казала, че от самото раждане детето не спи спокойно. Проблемът сега се е задълбочил. Много е хубаво да се кърмят, и да се гушкат, но не всички проблеми се решават така.

Точно заради такива съвети губих ценно време и мъчих и себе си и бебето си преди година - не, не всички бебета реват и не, не всичко е период.

# 22
  • Мнения: 635
Съжалявам, но не е ОК изобщо. По същата причина и столчетата за кола НЕ се препоръчват за повече от два часа.
Бебето спи на равна, твърда повърхност.
Има много по въпроса, но нямам време:
http://www.livestrong.com/article/222018-is-it-ok-for-a-baby-to- … eep-in-the-swing/

Съгласна съм с missence.

Чудя се чела ли си го изобщо.  Първо, там се говори за СЕДЯЩИ устройства. А люлките за новородени НЕ СА седящи.  Люлки има всякаква и не всяка става за новородено.
Там се говори че бебетата трябва да спят по гръб- което е точно така в люлките за новородени. При това в люлките е спазен ъгъл с приповдигнато положение на главичката, което е изискване за предотвратяване на синдром на внезапна смърт.
Преди да четеш подобни четива, се замисляй за какво точно са написани.

# 23
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:
Може да са късни колики

Такова понятие съществува само в бг-мама.

Авторката ясно е казала, че от самото раждане детето не спи спокойно. Проблемът сега се е задълбочил. Много е хубаво да се кърмят, и да се гушкат, но не всички проблеми се решават така.

Точно заради такива съвети губих ценно време и мъчих и себе си и бебето си преди година
- не, не всички бебета реват и не, не всичко е период.
Предполагам, че авторката е споделила с педиатъра. Най-малкото на всяка ЖК лекарят пита: "Спи ли? Яде ли? Ака ли? и т.н." Детето се преглежда. Ако се установи проблем, ще се отстрани, но ако няма такъв?

Синът ми е със силни колики. Нищо не помогна. Капки всякакви опитах, със симетикон, без симетикон, хомеопатични, с етерични масла, поръчвах от чужбина даже, топлих корема и т.н.. Мина се време, поуспокои се. Е, точно седмица след това започна да се лигави, пъха юмруци в устата и върти глава. Лекарката каза, че има дискомфорт във венците. Е, започна се отново: гелове, чесалки, гранули и пак няма оправия.

Аз няма какво да направя, освен да кърмя, гушкам и разнасям. Вълшебно лекарство още не са измислили.

# 24
  • Мнения: 635
Ако пък някой толкова го притесняват показаните по-горе люлки, има още по-традиционни люлки-кошчета.
Те стават и за недоносени дори.







# 25
  • Мнения: 543

Тънката разлика е, че ти можеш да посочиш евентуални причини за неспокойството на твоето дете. Докато авторката не е много сигурна. Плюс - това и е второ дете - вероятно и е ясно вече що е то "колики" и "никнещи зъби" и скокове в развитието.

Според моите педиатри, коликите изчезват до около 12тата седмица на детето. Всичко след този период е газове и други неразположения. При моят син, коликите спряха точно около този период.

Няколко идеи за авторката да сподели/обмисли:

Какво АМ дава? Ака ли нормално детето? Има ли много газове? Споделяла ли е с педиатър?

Елиминирала ли е млякото от нейната диета? Дава ли чайове/вода? Как заспива детето?

# 26
  • Мнения: 992
Mного добре се замислям, даже повече от необходимото. Преди време педиатърката ме обезпокои с разкази за хипертонус на бебето и изчетох много литература по въпроса. Съжалявам, че не мога в момента да намеря подробното изследване, с което се бях запознала. Първите люлки не ми изглеждат ОК - нито са достатъчно равни ако и е да е спазен ъгъла, нито достатъчно твърди. А че бебето спи много добре в тях не се съмнявам, само че после колко добре спи на други места е друг въпрос.
Късните колики ги имало само в бг мама - интересно изказване!! Никой все още не може да даде дефиниция на това що е колики. Има няколко теории и едната е именно неразграждане на лактозата и газове. Ех, как обичат да се изказват педиатрите. Аз самата съм имала колики 6 месеца и имам много познати със зверски колики много месеци - кърмени бебета. Друг е въпросът, че да, може да има и здравословен проблем - тук коментираме здрави бебета, не сме лекари. Всяко бебе има характер и капризи, както и тонус и куп други неща. А че се е развило правилно въпреки обстоятелствата не значи, че е добре за бебетата като цяло. Преди години не ги е имало всички тези джаджи, пак сме оцелели, така че до голяма степен спорът ни е доста научен.
Консервативните люлки са страхотни, и за тях съм напълно за. Повече няма да пиша в тази тема, съжалявам, че изобщо се намесих.

# 27
  • Мнения: 635
Mного добре се замислям, даже повече от необходимото. Преди време педиатърката ме обезпокои с разкази за хипертонус на бебето и изчетох много литература по въпроса. Съжалявам, че не мога в момента да намеря подробното изследване, с което се бях запознала. Първите люлки не ми изглеждат ОК - нито са достатъчно равни ако и е да е спазен ъгъла, нито достатъчно твърди. А че бебето спи много добре в тях не се съмнявам, само че после колко добре спи на други места е друг въпрос.

Консервативните люлки са страхотни, и за тях съм напълно за. Повече няма да пиша в тази тема, съжалявам, че изобщо се намесих.

Защо съжаляваш? Всеки има право на мнение. Твоето мнение е много разпространено сред хора които не са опитвали, а съдят само по картинки и разни статии. В "първите" (тези дето не ти харесаха) люлки при повечето модели има смяна на положението от полуседнало до легнало и специални подложки изравняващи гръбчето.
На кои други места освен дома трябва да спи бебето? Да не го носиш на къра случайно?
Междудругото, имала съм и преносима люлка- такава която функционира с бебешката седалка за кола.
Не съм я ползвала често, но веднъж свърши прекрасна работа.
Бях консултант по кърмене и ми се обаждаха само за най-тежките случаи. Една майка беше на ръба да превърти психически-кърменето не вървеше а бебето не преставаше да пищи. Буквално ревеше по телефона.  Та тръгнах при нея точно с тази люлка. Успокоих го набързо и в люлката се унесе. Майката много шокирана отиде да си вземе душ, а после вече и двамата спокойни се учихме да се кърмим.
Оставих и люлката за няколко дни докато си купи своя. Майката беше абсолютно потресена- сякаш не беше нейното бебе.

# 28
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:

Тънката разлика е, че ти можеш да посочиш евентуални причини за неспокойството на твоето дете. Докато авторката не е много сигурна. Плюс - това и е второ дете - вероятно и е ясно вече що е то "колики" и "никнещи зъби" и скокове в развитието.

Според моите педиатри, коликите изчезват до около 12тата седмица на детето. Всичко след този период е газове и други неразположения. При моят син, коликите спряха точно около този период.

Няколко идеи за авторката да сподели/обмисли:

Какво АМ дава? Ака ли нормално детето? Има ли много газове? Споделяла ли е с педиатър?

Елиминирала ли е млякото от нейната диета? Дава ли чайове/вода? Как заспива детето?


Много добри въпроси. Peace Аз мислех, че досега, ако не си ги е задала авторката, ѝ ги е задала педиатърката. Аз не разбрах възрастта на детето на авторката, за да предположим причина и тя да попита лекарката.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 904
Благодаря за отговорите, момичета! Всяка информация е полезна за мен и може да ми помогне в бъдеще Hug
На въпросите по- горе: вода и чай не давам, храня го с антирефлуксно АМ /НАН или Аптамил/, тъй като бебето е с физиологичен рефлукс почти от раждането. Ака според мен нормално като консистенция /жълто или жълто- зелено/, всеки ден.  Да, газове и къркорене в коремчето има- и през деня, и през нощта Thinking Водили сме го на гастроентеролог заради рефлукса, като лекарят каза, че ще го израсте. В интерес на истината от около месец повръща доста по- малко, но е възможно от рефлукса да са се получили някои усложнения- киселини в хранопровода, които да го дразнят, също и забелязвам хъркане в нослето. Не съм споделяла проблема със съня с педиатърката, тъй като отдавах всичко на коликите, а заради лошото време все още не сме я посетели скоро Peace Ще ходим пак на гастро и ще пиша мнението му Peace
П.П. Предната нощ бебето спа много спокойно, може би най- спокойната нощ откакто се е родило, единственото, което  през деня правихме различно, е да го оставяме повече от друг път по корем и то се пробваше да пълзи /отзад опираме ръка в крачетата, за да се оттласква/- дали причината за това е, че се умори?

Последна редакция: пт, 13 яну 2017, 17:45 от stelaartois

# 30
  • Мнения: X
А защо даваш два вида АМ?

# 31
  • София
  • Мнения: 30 085
stelaartois, от написаното ми правят някои неща впечатление, които би могла да обсъдиш с педиатърката.

1. НАН или Аптамил т.е. редуваш млеката, така ли? Ако е така, това не се препоръчва изобщо, защото най-малкото засилва коликите, може да доведе до алергии и стомахът на бебето не може да привикне към храната, тъй като тя не е една и съща.

2. Вода на дете, което е изцяло на АМ, се дава и то задължително (така знам аз). Вода не се дава на бебе, което е само на кърма.

3. Чай п/в колики можеш да даваш спокойно.

4. Задължително е оригването след всяко ядене.

5. Опитай да правиш масаж на корема с цяла длан в/у пъпа и завърташ по посока на часовниковата стрелка. Правете и упражнението "колело" с крачетата (все едно детето кара колело). Така помагаш на перисталтиката и детето изкарва газове. Вечер можеш да затопляш с възглавничка п/в колики с костилки. При нас много помагаше. Температурата е много приятна, не е горещо и държи топлина около час. Ако нямаш такава, затопляй коремчето с кърпа.

п.с. В началото нямах много кърма и дохранвах с Аптамил. Скъса се от колики и пъшкане. ooooh! В момента, в който го спрях, се родих. Попитай педи, дали не е добре да се спреш на НАН АР или на ХИПП АР (има вътре пробиотик, което е много добре. Освен това консистенцията е кремообразна и се приема по-лесно). Иначе, ако детето е само на кърма, е най-добре, но ти го знаеш. Не те агитирам, защото знам, че не винаги се получава с кърмата. Затова потърси мляко, което ще се приема от детето добре и няма да му причинява дискомфорт и нека това мляко да е само едно.

Последна редакция: пт, 13 яну 2017, 18:00 от missence

# 32
  • София
  • Мнения: 1 904
Да, редувала съм млеката, случвало се е два поредни пъти Peace Отначало давах НАН, по едно време се запичаше от него, а и ми се стори, че картофеното нишесте /което му слагат за сгъстяване заради рефлукса/ не е толкова полезно, колкото клея от рожков /което пък е съставка на Аптамил/. Не бях се замисляла, че не е добре да се сменят млеката, мерси, че ми обърна внимание Peace
Бебето основно е на кърма, а през деня, както и  вечер, давам от АМ /общо около 120-150 мл. за целия ден/. На 4 м. и 10 дни сме, и макар да е възраст, късна за колики, знае ли човек Rolling Eyes През деня бебето е спокойно, плаче когато му омръзне да стои в креватчето и иска да го носим. Знам, че има много ревливи деца, такова нещо да плаче с часове не е имало Peace Но и през деня спи неспокойно, изпусне ли си бибата веднага почва мрънкане.

# 33
  • Мнения: 635

2. Вода на дете, което е изцяло на АМ, се дава и то задължително (така знам аз). Вода не се дава на бебе, което е само на кърма.


Глупости! Вода НЕ СЕ ДАВА нито на АМ, нито на кърма! Поне до 6 мес. Чаят също е вода и за него се отнася същото.

# 34
  • Мнения: 543

2. Вода на дете, което е изцяло на АМ, се дава и то задължително (така знам аз). Вода не се дава на бебе, което е само на кърма.


Глупости! Вода НЕ СЕ ДАВА нито на АМ, нито на кърма! Поне до 6 мес. Чаят също е вода и за него се отнася същото.

+ 1

Гледайте посока "газове" и млека... според моето некомпетентно мнение там може да е част от проблема. По корем "се мъчат", нищо чудно да са излезли газовете  newsm78

Млека не се месят по принцип. Минимум 2 седмици трябва да се дава едно мляко, за да разбереш как му действа на детето. Напълно възможно е едното да му действа добре, а другото не толкова. Като ги омесите, става манджа с грозде.

За рефлукса вече говорих(ме).

# 35
  • София
  • Мнения: 30 085

2. Вода на дете, което е изцяло на АМ, се дава и то задължително (така знам аз). Вода не се дава на бебе, което е само на кърма.


Глупости! Вода НЕ СЕ ДАВА нито на АМ, нито на кърма! Поне до 6 мес. Чаят също е вода и за него се отнася същото.
Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.

stelaartois, смяна или редуване на млека води до засилване на коликите.

# 36
  • Мнения: 635

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

# 37
  • София
  • Мнения: 30 085

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

Скрит текст:

Е, хайде да посмекчим тона и да не правим обобщения. Мненията са противоречиви. Майката да си вземе решение.

Цитат
– Когато детето има нужда от вода, и я приема не само достатъчно добре, но и поема достатъчно храна, тя не е вредна. Особено, когато детето е на формула за хранене, не е на кърма, детето задължително трябва да приема вода.

д-р Радка Масларска, началник отделение „Неонатология” в МБАЛ „Токуда Болница София”

https://www.namama.bg/article/ima-li-karmacheto-nujda-ot-voda-i-koga/

Последна редакция: пт, 13 яну 2017, 23:38 от missence

# 38
  • Мнения: 635

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

Скрит текст:

Е, хайде да посмекчим тона и да не правим обобщения. Мненията са противоречиви. Майката да си вземе решение.

Няма противоречиви мнения- има компетентни и некомпетентни лекари. И има сума ти смъртни случаи на бебета от вода.

А баба ти Радка Масларска се е учила да гледа бебета от баба си, а не от научни изследвания в педиатрията.

# 39
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

Скрит текст:

Е, хайде да посмекчим тона и да не правим обобщения. Мненията са противоречиви. Майката да си вземе решение.

Няма противоречиви мнения- има компетентни и некомпетентни лекари. И има сума ти смъртни случаи на бебета от вода.

А баба ти Радка Масларска се е учила да гледа бебета от баба си, а не от научни изследвания в педиатрията.
И е станала началник отделение „Неонатология” в МБАЛ „Токуда Болница София”? Хубаво е човек да приема и друго мнение, пък било то и на "некомпетентни" доктори, които случайно са началници на една от най-добрите неонатологии в България. И крайното решение е на майката.

# 40
  • Мнения: 635
Скрит текст:

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

Скрит текст:

Е, хайде да посмекчим тона и да не правим обобщения. Мненията са противоречиви. Майката да си вземе решение.

Няма противоречиви мнения- има компетентни и некомпетентни лекари. И има сума ти смъртни случаи на бебета от вода.

А баба ти Радка Масларска се е учила да гледа бебета от баба си, а не от научни изследвания в педиатрията.
И е станала началник отделение „Неонатология” в МБАЛ „Токуда Болница София”? Хубаво е човек да приема и друго мнение, пък било то и на "некомпетентни" доктори, които случайно са началници на една от най-добрите неонатологии в България. И крайното решение е на майката.

Хубаво е да проумееш, че медицината в България е на ниво- 18 век и дори началници на една от най-добрите неонатологии в България са некомпетентни и са отваряли учебници преди 100 години.
Иначе нямаше да сме с едни от най-високите нива на смъртност в света (и бебешка в частност).
Годишно в България умират над 500 бебета до 1 година. Детската смъртност е ДВА пъти по-висока от средната за ЕС.
Това е от много компетентни педита.

# 41
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:
Скрит текст:

Може, не споря. На мен педи ми каза, че ако давам АМ, трябва да предлагам и вода. Ако е на кърма, не е нужно.


Толкова разбират педитата ви. АМ се разрежда със същото количество вода каквото се съдържа като процентно съотношение и в кърмата.

Скрит текст:

Е, хайде да посмекчим тона и да не правим обобщения. Мненията са противоречиви. Майката да си вземе решение.

Няма противоречиви мнения- има компетентни и некомпетентни лекари. И има сума ти смъртни случаи на бебета от вода.

А баба ти Радка Масларска се е учила да гледа бебета от баба си, а не от научни изследвания в педиатрията.
И е станала началник отделение „Неонатология” в МБАЛ „Токуда Болница София”? Хубаво е човек да приема и друго мнение, пък било то и на "некомпетентни" доктори, които случайно са началници на една от най-добрите неонатологии в България. И крайното решение е на майката.
Хубаво е да проумееш, че медицината в България е на ниво- 18 век и дори началници на една от най-добрите неонатологии в България са некомпетентни и са отваряли учебници преди 100 години.
Иначе нямаше да сме с едни от най-високите нива на смъртност в света (и бебешка в частност).
Годишно в България умират над 500 бебета до 1 година. Детската смъртност е ДВА пъти по-висока от средната за ЕС.
Това е от много компетентни педита.
А, ти е хубаво да проумееш, че има и хора с различно мнение от твоето и да спреш да ги нападаш. Що за възпитание и тон? Stop Извинявай! Шезлонгът това, водата онова. Изкара се най-компетентна по всички въпроси.
Монетата има две страни. Един харесва шезлонг, друг дава вода, трети не дава и така. Опитваме се в темата да покажем, че има и други мнения. Никой не може да каже на 100%, дали едното или другото е 100% вярно.
То хубаво е да си информиран, ама чак пък да се дават такива квалификации.

***

Ето ти доказателство:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16260.15;topicrefid=20

Колкото отговори, толкова мнения. Дават малко, дават много, не дават изобщо. Случаи всякакви.

Последна редакция: сб, 14 яну 2017, 02:06 от missence

# 42
  • Мнения: 11 739
Споделете дали сте давали нещо на бебо,за да спи по-добре?В момента давам Шуслерови соли и Дормикинд-без ефект.

Когато осинових сина си беше на 4м, от приемно семейство. Беше свикнал с чай от лайка. Вечер след 18ч пиеше изключително чай. Спеше дълго и спокойно. Неспокоен сън с обикаляне на леглото и приплакване (без будене) имахме в периодите на усилен растеж на зъбките, първите ги чакахме близо 3 месеца да избият. Различните мехлемчета за зъбки ги осмукваше и до там. От бибата се отказа сам на около 2-годишна възраст. Не знам кога са свършили коликите, но като започна на 5месеца да се обръща сам повечето време спеше по корем, сигурно все още е чувствал дискомфорт.

# 43
  • Мнения: 2 479
Споделете дали сте давали нещо на бебо,за да спи по-добре?В момента давам Шуслерови соли и Дормикинд-без ефект.

Когато осинових сина си беше на 4м, от приемно семейство. Беше свикнал с чай от лайка. Вечер след 18ч пиеше изключително чай. Спеше дълго и спокойно. Неспокоен сън с обикаляне на леглото и приплакване (без будене) имахме в периодите на усилен растеж на зъбките, първите ги чакахме близо 3 месеца да избият. Различните мехлемчета за зъбки ги осмукваше и до там. От бибата се отказа сам на около 2-годишна възраст. Не знам кога са свършили коликите, но като започна на 5месеца да се обръща сам повечето време спеше по корем, сигурно все още е чувствал дискомфорт.

Това за чая от лайка, а също и чая от анасоново семе го бях чула от 100 места и си казах, че ще е доста лесно с дунда - давам чайче и тя спи спокойно. Но малкото диване като ревна от тоя чай и само като усетеше вкуса му и започваше едно плюене, едно давене. Имам го снимано на клипче и сега се забавлявам.
Ако детето пие чай е супер и за стомахчето, и за съня.
Късметлийки са тези майки, чиито деца пийват чай.

Последна редакция: пт, 20 яну 2017, 16:41 от mardji1

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 210
Офтопик.
Скрит текст:
Иначе нямаше да сме с едни от най-високите нива на смъртност в света (и бебешка в частност).
Годишно в България умират над 500 бебета до 1 година. Детската смъртност е ДВА пъти по-висока от средната за ЕС.
Бебешката смъртност в България е една от най-високите в света, това ли твърдиш?
Явно не, защото е очевидна глупост. Много голяма глупост.

Общата смъртност - тоест брой починали на хиляда население - у нас е висока, защото населението ни е застаряло. Това няма особено много общо с нивото на медицината, а с това в неонатологиите - хептен.
В Германия смъртността е колкото в Сиера Леоне (оттук) или колкото в Етиопия според другата колона на таблицата, а в Йордания е дори два пъти по-ниска. Това какво говори за нивото на неонатологията и медицината в Германия, в Йордания, в Етиопия и в Сиера Леоне? Залагам на "нищо".

# 45
  • София
  • Мнения: 30 085
Сега и аз да попитам нещо. Днес цял ден спи неспокойно, търка си очите, носа и си лапа ръцете, но извива глава наляво и някак се завира в пелените. Не реве, но е неспокоен.

1. Натисках лявото ухо, не реагира т.е. не го боли;
2. почистих ушите;
3. почистих носа;
4. мазах венците с гел;
5. храних.

Какво може да предизвиква този дискомфорт? Бибата я цока доста усърдно.

# 46
  • Мнения: 11 739
Самото ушенце ли натискаш или меката част зад него в началото на челюстта? Ако не е ушенце или лимфен възел може би започват зъбките. Емо около три месеца и половина започна да гризе юмручета и да му текат лигички, но първото зъбче изби седмица преди да навърши 7месеца, второто проби след седмица до десетина дена. На гелчетата за зъбки не разчитах много-много. Осмукваше ги, но дискомфортът си оставаше. За всеки случай бих се консултирала с УНГ.

# 47
  • София
  • Мнения: 30 085
Текат лиги като реки и юмруците ги пъха чак до гърлото. Давам моя пръст, стиска с венци и ръмжи. Педиатърката скоро го гледа, но все пак ще ѝ се обадя утре.

Натисках и мекача част (в основата), така ми е показвала педиатърката, натисках и началото на челюстта, не реагира, даже се смее. Стиска с преднача част на челюстта, все едно с предните "зъби".

# 48
  • Мнения: 11 739
Прилича на зъбки и дано е това. На мен са ми избили на около 4 месеца и половина, но понеже става въпрос за бебенце и аз бих консултирала с лекар. Между другото аз ушичките чистя само външно, не и каналчета, за да не влиза навътре и да образува тапа. Така беше станало с роднинско бебе и докторът се накарал на майката в стил "какво предпочиташ чисто или здраво бебе?". А моят хубавец откакто прекара жесток отит на 9м, не дава да му се пипат ушите и крещи като, че ли го колят   Grinning

# 49
  • София
  • Мнения: 30 085
Аз също не бъркам навътре. Ползвам клечки за уши с ограничител, почиствам отвън и само входа на ухото. Така ми е казала докторката.

До преди няколко дена давах прахчета за зъбките, но ми свършиха и не ги продават в БГ, та чакам да ми донесат и го свързвам с това, макар че ме съмнява чак толкова да са ни помогнали, че сега да е такова положението без тях.

Тъкмо преборихме коликите и се задава нов причинител на дискомфорт.

# 50
  • Мнения: 493
Период, период, колко да е период. Ние сме на годинка. От самото раждане до ден днешен заспива трудно, върти се, трие очи, мрънка на сън. Събужда се 2 пъти с рев и иска да яде. И като му дам АМ поне спира да реве. И пак се друсаме един час. И през деня не спи много - или само предиобед, или само следобед по 2 часа. А поне по-лесно заспива.
Не знам какво да я правя??? Споделям с всички - майки, баби, доктори, и те ми викат Период е, ще мине.

# 51
  • Мнения: 11 739
А опитвала ли си да даваш вечер чай от лайка? Ако не си опитай известно време с чай. Можеш да подслаждаш с мед щом сте над годинка. Ако не помогне чаят, пробвай Седивитакс - препоръчват го за деца над 1годинка - представлява екстракт от пасифлора и лайка, без изкуствени консерванти и стабилизатори е и с вкус на портокал. Може и да се разтваря. Подпомага спокойния сън. При дъщеря ми действа.

# 52
  • Мнения: 493
Чай от лайка пием денонощно. Благодаря ще пробвам и другите предложения.

# 53
  • София
  • Мнения: 30 085
И аз вече се замислям за лайка. Бърка в тази уста, приплаква и не спи спокойно. Точат се едни лиги, едни бистри сополи. Няма Т, има апетит, но няма спиране на лиги и сополи. Според доки е от венците и ще трябва да се изтърпи. Мажем, пием някаки неща, но облекчение няма. Сега започнах пак тези прахчета, дано ни помогнат.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 904
момичета, по повод неспокойния сън на бебето изследвахме акото му и днес излезе резултата- стафилококи ауреус 10 на четвърта степен, умерено количество. Имате ли опит в преборването на тази бактерия? Педито посъветва засега да не даваме антибиотик, щото това щяло да усложни нещата, а да даваме един месец пробиотик newsm78 Аз се притеснявам да не би през това време бактерията да се увеличи като количество Thinking

# 55
  • Мнения: 2 479
момичета, по повод неспокойния сън на бебето изследвахме акото му и днес излезе резултата- стафилококи ауреус 10 на четвърта степен, умерено количество. Имате ли опит в преборването на тази бактерия? Педито посъветва засега да не даваме антибиотик, щото това щяло да усложни нещата, а да даваме един месец пробиотик newsm78 Аз се притеснявам да не би през това време бактерията да се увеличи като количество Thinking

А освен неспокойния сън имаше ли нещо друго като симптом? Питам, защото и моята госпожица доста се върти и пръцка нощем.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 904
момичета, по повод неспокойния сън на бебето изследвахме акото му и днес излезе резултата- стафилококи ауреус 10 на четвърта степен, умерено количество. Имате ли опит в преборването на тази бактерия? Педито посъветва засега да не даваме антибиотик, щото това щяло да усложни нещата, а да даваме един месец пробиотик newsm78 Аз се притеснявам да не би през това време бактерията да се увеличи като количество Thinking

А освен неспокойния сън имаше ли нещо друго като симптом? Питам, защото и моята госпожица доста се върти и пръцка нощем.
не, нямаме други симптоми. По принцип си мислех, че честото акане е симптом /акаме два- три пъти на ден/, но педито каза, че за петмесечно бебе е нормално Thinking

# 57
  • Мнения: 2 479
момичета, по повод неспокойния сън на бебето изследвахме акото му и днес излезе резултата- стафилококи ауреус 10 на четвърта степен, умерено количество. Имате ли опит в преборването на тази бактерия? Педито посъветва засега да не даваме антибиотик, щото това щяло да усложни нещата, а да даваме един месец пробиотик newsm78 Аз се притеснявам да не би през това време бактерията да се увеличи като количество Thinking

А освен неспокойния сън имаше ли нещо друго като симптом? Питам, защото и моята госпожица доста се върти и пръцка нощем.
не, нямаме други симптоми. По принцип си мислех, че честото акане е симптом /акаме два- три пъти на ден/, но педито каза, че за петмесечно бебе е нормално Thinking

Акито къде го носите на изследване - в която си искате лаборатория или в някоя конкретна? И още нещо да питам - личната лекарка на детето ли препоръча изследването или гастроентеролог?

# 58
  • София
  • Мнения: 1 904
отидохме с направление, дадено ни от педито, избрахме си Филевски лаб, но може да идеш в която искаш. И понеже сме ходили и на гастро, и тя препоръча да се направи такова изследване Peace

# 59
  • Мнения: 2 479
отидохме с направление, дадено ни от педито, избрахме си Филевски лаб, но може да идеш в която искаш. И понеже сме ходили и на гастро, и тя препоръча да се направи такова изследване Peace

Ясно, много благодаря! Hug
Оправяйте се бързо! Hug

# 60
  • София
  • Мнения: 1 904
Благодаря Hug

# 61
  • Мнения: 21
Здравейте включвам се и аз!
Моето момиче влезе в 7 месец от самото начало също като другото бебче не спи спокойно. Да отдавах го на глад и я кърмя на поискване и през ноща. Вярвах, че ще отмине. Наддава нормално. За периода от 7 месеца най-дълго е спала около 4 часа без пробуждане и  то не помня кога. Приспивах я преди люлеейки я на възглавница и то с много усилия се стигаше до сън. Вече така не и харесва приспива се след дълго и енергично бутане-блъскане в количката. Преместя ли я в леглото на 15 минута е будна и започва да крещи. Взехме легло на колелца ефект нулев слагам , клатя я и на 30 мин се пробужда. Ползвах хомеопатичните на мама натура без резултат. Личната не знаела кога ще отшумял този период. И така знам, че не е болка за умиране но не знам до колко е нормално за здравето и правилното развитие на детето. От всичкото това недоспиване денем е раздразнителна ревлива не ме оставя да ида с извинение и до тоалетна почват истерии и крясъци зад гърба ми. Цял ден си играем, пеем и пр. ... за да е спокойна. Нощно време да ми се събират 3 часа сън и то разпокъсани трудно ми е ставам нервна и преуморена, боли ме тялото от непрестанно носене и бутане на количка и в крайна сметка я оставям в нея поне за час да си отдъхна а тя е голяма вече за зимния кош неудобно е но ... Захранвам я хапва всичко мислех че това ще я успокои но не .... Няма зъби няма колики и т.н. да благодаря на Бог всичко е наред но детето не спи. Понякога от напрежение поплаквам знам, че на никой не му е лесно просто искам да споделя пък може и да ме посъветвате нещо. През деня придремва час два но не винаги и то пак след дълги опити в приспиване. Не знам искам да е спокойна и да спи не за да се наспя аз а за да се чувства добре тя. Да и аз мечтая за 5 часа непрекъснат сън. Нещата с всеки нов ден се повтарят или са по мъчни и от вчера!

Хубав ден на всички!

# 62
  • София
  • Мнения: 1 904
Здравейте, момичета! Както съм писала по- горе ни откриха преди два месеца Стафилококи ауреус и по препоръка на педиатърката давахме пробиотик и сребърна вода. Скоро ще правим контрола да се види има ли я още бактерията Rolling Eyes Преди малко повече от месец започнах захранване и въртенето нощем чувствително намаля, някои нощи почти го няма, НО... започна да плаче насън. Случва се дори по 5-10 пъти на нощ, реве с глас и трябва да я люлея, за да се успокои...дори понякога се опитвам да я събудя, за да спре да реве....не става....явно спи много дълбоко... На някой случвало ли му се е Rolling Eyes

П.П. нямаме още нито един зъб, според педиатърката сънува нещо и затова плаче, щяло да отмине с времето Thinking

# 63
  • София
  • Мнения: 30 085
И ние имаме такива периоди, в които проплаква насън. Е, не са 5-10 пъти, но всяко дете е различно. Според педиатърката са зъби. Аз също имам такива съмнения, защото съм мазала венците с гел и се успокоява.

Големият ми син също имаше такива проплаквания като бебе. Спомням си, че бях много стресирана. Както спи и изревава. Скачах на секундата и го гушвах. Успокояваше се, а аз не можех да заспя после с часове.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 904
Благодаря за отговора.Дано скоро се успокоят нещата Praynig

# 65
  • Мнения: 22
Когато моята беше така неспокойна много ме спасяваше шезлонга,като включех вибрацията и се успокояваше.Ако са зъби да го мъчат прахчетата на Nelsons Teetha помагат хомеопатични са.Дано да се успокой бебчето скоро Simple Smile И за мама здрави нерви.Моята е на почти 9 месеца и няма още нито едно пробило зъбче,просто е ужас будене на 1 час мрънкане,не яде много но явно ще е така за този период.Успех ти пожелавам и здрави нерви

# 66
  • София
  • Мнения: 1 904
Благодаря ти,да,период е явно, ще мине PeaceЩе пробваме тези хомеопатични,да видим bouquet

# 67
  • Мнения: 2 479
Благодаря ти,да,период е явно, ще мине PeaceЩе пробваме тези хомеопатични,да видим bouquet

Аз също съм много доволна от тези английски сашета. Мажа и с Бочко гел, също ми помага, по-скоро на малката, де! Grinning

# 68
  • Мнения: 493
А аз това хомеотапичното не съм го и чувало. На Ани за зъби и помага Дентокинд. Уж де.

# 69
  • София
  • Мнения: 30 085
И аз съм доволна от Teetha. Неудобството е, че не се продава свободно в БГ, а трябва да се поръчва онлайн.

# 70
  • Мнения: 2 479
А аз това хомеотапичното не съм го и чувало. На Ани за зъби и помага Дентокинд. Уж де.

Аз пък от този Дентокинд не видях никаква полза. Хубаво е, че на вас ви помага. Давах и Камилия на ампули, пак никакъв ефект. От тези сашета обаче има голямо подобрение. Първоначално си мислех, че си внушавам, но не е така. Grinning

# 71
  • София
  • Мнения: 30 085
И аз не съм очарована от Дентокинд, но си е до дете (пак казвам).

Общи условия

Активация на акаунт