Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 294
  • 746
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 371
Неведнъж дъвкано, но това с фалшивите и стари обяви е отвратително!
Моята брокерка беше до болка честна, коректна и полезна на мен, продавача и впоследствие на наемателите...

# 196
  • София
  • Мнения: 4 192
Върнете се да четете 7-8 страници назад, обсъждан е въпроса многократно. За да спестите 1500 лева максимум, може да се вкарата във филми.
  не е излишно едно обощение на възможните проблеми.
ОК  Mr. Green
Прехвърляне на данъчна оценка, или под реалната цена:
Предимства за Купувача:
1. Спестява някаква сума - най-много 1000-1500 лева
2. Не е нужно да доказва произхода на парите си в липсващата част, ако попадне под ударите на НАП
Недостатъци за купувача:
1. Материалния интерес е по-нисък и ако сделката се обяви за нищожна не може да има претенции за реалната сума. Сделката може да се обяви за нищожна поради множество обстоятелства - измама на продавача, от страна на държавата, тежести, които не са вписани, поява на други наследници и какво ли още не
2. Декларира пред нотариус и държава неверни обстоятелства, за което носи отговорност по членове от НК. Има случаи на условни присъди

Предимства за продавача
1. Ако е физическо лице и има множество покупки и продажби по принцип трябва да се регистрира по закона за ДДС и да внася данъци на разликата между покупна и продажна цена - много малко са тези случаи
2. Ако апартамента е придобит преди по-малко от три години и го продава- дължи данък 10% на разликата - още по-малко са тези случаи
3. Ако продавачът е строителя спестява значителна част от дължимото ДДС и данък печална върху скритата сума
Недостатъци за продавача:
1. Носи риска от това да си сложи подписа върху по-малка сума и вече купувачът може да откаже да му плати цената, на която са се разбрали.
2. Продажбата на имот в повечето случаи са чисти приходи без дължими данъци, а за всеки човек е хубаво да има доказани доходи пред държавата.
3.  Също като купувача носи отговорност по НК за деклариране на неверни данни!

Сега много съфорумки ще кажат, че се сключват договори за обзавеждането в нотариални акт или отделно за разликата, обаче пък това си носи своите рискове  Wink
2.

# 197
  • Русе
  • Мнения: 11 913
  chiana2003  bouquet

# 198
  • Мнения: 25 675
Хубав пост, да се знае.

# 199
  • София
  • Мнения: 4 192
Със сигурност съм изпуснала нещо, нека професионалистките допълнят  Peace
Няма да е лошо и да се сложи на първа страница това, заедно с обяснение защо квадратурите при НС се изчисляват по различен начин и откъде идва разликата. Че мине-немине ден и пак същитр въпроси  Naughty

# 200
  • Мнения: 4 994
Какво ще кажете за ж.к. Лагера в частта до Бизнес център Сердика (конкретно ул. Мъглен)? Това е обявата: http://sales.bcpea.org/bg/properties/item204757.html

Апартаментът като такъв ни устройва идеално, ако на явното наддаване не се качи много, но ме тревожи района. Като се пресече Гешов има някакво гето, а покрай жилището има някакви поляни, чието бъдеще ми е неясно. Има и две сгради с изпочупени прозорци, приличат на неизползвани учреждения. Иначе на самата улица има нови кооперации и не е далеч от Цар Борис III. А и бях свикнала да мисля за Лагера като за един от приличните и приятни квартали на София.  Rolling Eyes

За отдаване под наем ще е апартамента.

Иначе ходих да гледам този:
http://sales.bcpea.org/bg/properties/item204551.html

Но ни притесни това, че сградата е стара, иначе самото жилище има много потенциал - слънчево, топло, с добро разположение.

# 201
  • София
  • Мнения: 4 192
Това първото на примависта ще скочи поне до 128 хиляди.
Вече на търговете ходят по 30-40 човека минимум, половината са дали малко над исканата и са зяпачи, но има голяма част, които реално играят  Wink

# 202
  • Мнения: 4 994
Не е първата продан, на която участвам, и имам (доколкото е възможно) реалистичен поглед колко ще се вдигне цената. Въпросът ми беше единствено и само за района, защото никога не съм живяла там.

# 203
  • Мнения: 7 700
цигани няма, има безобидни бездомници в парка, новата метростация ще е на 7 мин пешеходно разстояние
не е много социален квартала, но 6то районно ти е през пътя, което е респектиращо за битовите крадци
пазара на красно село е наблизо, кауфланд-а на каблешков, като и новия на тотлебен

# 204
  • Мнения: X
Славия е страхотен квартал, спокоен и подреден. Пълно е с градинки, сградите са ниски, почти няма ново строителство (казвам го като плюс). Мястото е много комуникативно, метрото е на минути, пазара Красно село също. Не съм наясно с техническата част на сградите, мой приятел си купи преди 10 години там апартамент. Направи му цялостен ремонт и си живее с кеф в него.

# 205
  • Мнения: 41
Аз се огледах в този  http://sales.bcpea.org/bg/properties/item207746.html  До колко ще се качи според вас?

# 206
  • Мнения: 4 994
Аз се огледах в този  http://sales.bcpea.org/bg/properties/item207746.html  До колко ще се качи според вас?
Това е 1/4 идеална част, николко няма да се качи, защото никой не би я купил.

По принцип, за да се ориентира човек колко би се качил един апартамент, трябва да проучи имота, пазача, собствениците и ЧСИто подробно, само от обява няма как да се предвиди. Друг е въпросът, че често има и изненади.

Славия е страхотен квартал, спокоен и подреден.

От апартамента в жк Славия се отказахме, защото сградата е от 1961 и живеят основно пенсионери в нея. Входът се заключва, но това изчерпва всичко положително за него - покривът уж е оправен, но от улуците тече, няма домофонна система, пощенските кутии са разбити, събират се само по 3 лв от апартамент на месец и не могат да съберат пари дори за едно пребоядисване на фоайето. Предпочитаме да има повече млади хора в блока, за да се правят неотложните ремонти навреме. Другото е, че не знам как ще се движи цената на тези сгради във времето, колко е животът им и дали след 20 години, при евентуална продажба, ще може да се продаде на добра цена. Иначе аз самата бих живяла с кеф на това място и в апартамент с такова разположение.

Сградата и разположението на апартамента на ул. Мъглен са много добри, но там пък ме тревожи квартала и близостта с гетото покрай Константин Величков. Ние обиколихме няколко пъти там, но беше през деня и си е друго да поживееш там. Благодаря на Herzen за отзива за квартала.  bouquet

# 207
  • София
  • Мнения: 4 192
Това е 1/4, абсурдно е  Wink

# 208
  • Мнения: 41
какво би моголо да се случи? Ставам 1/4 собственик и има ще трима? И какво следва? Продаваме го и разчетворяваме парите или...?

# 209
  • Мнения: 4 994
Да, купуваш го и ставате четирима съсобственици. И после пак стигате до публична продан, ако не можете да се разберете как да си поделите имота.  Laughing  Не е изгодна схема, освен ако частта не бъде купена от някой от съществуващите съсобственици.

Общи условия

Активация на акаунт